Jump to content

Σ.ο.Σ Juwel 280 κυκλοφορητης σταματησε


LilaGat

Recommended Posts

Καλημέρα από μένα! Είμαι καινούρια στο φόρουμ και θέλω τα φώτα σας!! Σήμερα τ πρωί αντιλειφθηκα ότι δν δουλεύει το φίλτρο του ενυδρείου μου. Είναι της εταιρίας juwel και το τοποθετω στον πατο του φίλτρου μου...το έβγαλα από εκεί κ το δοκίμασα σε άλλη πρίζα αλλά πάλι τίποτα ούτε ήχο ούτε τίποτα..αδυνατώντας να αγοράσω καινούριο κυκλοφορητη σκεφτηκα  και έβαλα από ένα άλλο φίλτρο που είχα ( έβγαλα αυτό που τοποθετούν τα υλικά και χρησιμοποιησα κ πήρα την κεφαλή)το τοποθέτησα στο φίλτρο της juwel αλλά όπως είναι λογικό δν κουμπώνει..έκανα σωστά; Μπορώ να κρατήσω αυτό ως αντικατάσταση? Το δεύτερο πάντως που έβαλα τρέχει με 350λ/ωρα...με όλη αυτή την διαδικασία έχει θολώσει κ το νεράκι 

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να ανοιξεις το αντλιακι και να δεις μηπως εχει σπασει ή εχει ξεκουμπωσει η φτερωτη. Αν ειναι ενταξει καθαρισε την με προσοχη κ ξαναδοκιμασε.

Αν παρολα αυτα δεν λειτουργησει, το αντλιακι που εβαλες νομιζω θα κανει δουλεια. Δες μονο οτι "γυρναει" το νερο μεσα απο τα υλικα του φιλτρου.

 

Α! Και καλωσηρθες:welcome:

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω για την απάντηση σου...λοιπόν το πρώτο αντλιακι ανοίγει μόνο σε δύο κομμάτια που στην ουσία βγάζω σαν μία θήκη που κουμπωνει..η μικρή η προπελιτσα μια χαρά είναι τώρα τι φταίει δν ξέρω..σε σύγκριση με το πρώι το νερό δν έχει ξεθολωσει τελειως ( όταν λέω θολώσει εννοώ ότι έχει πολλά μικρά μικρά σαν σκονη μέσα στο νερό κ κυρίως στην επιφάνεια) διότι έχω δύο φανσυ χρυσόψαρα και στον πάτο δν έχω στρώσει τιποτα το οποίο θα ευθυνωνταν για την θολωτητα...ίσως σου φανεί χαζή η ερώτηση αλλά πώς θα δω αν γυρνάει το νερό στο φιλτρο;;

 

Έγινε επεξεργασία - LilaGat
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας !!

 

Η αντλία της juwel λειτουργεί μόνο όταν είναι βυθισμένη στο νερό.

Η μικρή η προπελίτσα που περιγράφεις μήπως έχει πιάσει πολύ βρωμιά και δυσκολευεται να ξεκινήσει?

 

Εφόσον έχεις διαθέσιμο και άλλο φίλτρο καλό θα είναι να το βάλεις αυτούσιο στο ενυδρείο σου και να μεταφέρεις

τα υλικά από το μαύρο κουτί της juwel.

Αυτό που έχεις κάνει δεν νομίζω οτι δουλευει σωστά . . .

Μπορείς να βάλεις μια φώτο ??

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα! Την έβαλα και μέσα στο νερό και πάλι τίποτα..για να σας δώσω μια συγκεκριμένη εικόνα το ενυδρείο το αγόρασα στα γρήγορα μεταχειρισμένο γιατί "δυστυχώς" έσωσα δύο χρυσόψαρα  και δν ήθελα να τα χώσω σε μια γυάλα...είναι της juwel monolux60 και μαζί με το ενυδρείο είχε και αυτό το φίλτρο..το δικό μου που έβαλα το είχα αγοράσει γιατί είχα σκοπό κάποια στιγμή να ξεκινουσα χωρίς βιασύνη ένα ενυδρείο και ευτυχώς το είχα αγοράσει τότε..στην αρχή τα είχα σε ένα 30 Άρι ενυδρείο που τ έτρεχα με τ δικό μου φίλτρο και μετά αγόρασα το άλλο και τα μετέφερα εκεί όπου τρέχει καμία βδομάδα και σήμερα έπαθα αυτό..τώρα όσο λες να βάλω το δικό μου με τα υλικά θα πρέπει να βγάλω αυτό το μαύρο κουτί της juwel και δν βγαίνει με τίποτα δλδ θα πρέπει να το σπασω

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που σας κουράζω αλλά εκεί που τα ανεστησα τα ψαράκια μου δν θέλω να μου πάθουν κάτι...σας δείχνω και φωτό πως είναι τώρα το φίλτρο με την ας το πούμε πατεντα..τα αγάπησα πολύ και το ένα είναι μωρό ακόμα και το ταιζω με άλλη τροφουλα, γενικά τους έχω πολύ καλή διατροφή με φρέσκα και εμπορίου τροφες που έχω διαβάσει μέσα από φορουμς για να μάθω 

_20171103_174308.JPG

_20171103_174251.JPG

_20171103_174227.JPG

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...