Jump to content

Αλλαγή ενυδρείου


soxo1979

Recommended Posts

Καλησπέρα..  

Σκέφτομαι εδώ και καιρό να κάνω αλλαγή το ενυδρείο μου που τρέχει αρκετά χρόνια για διάφορους λόγους.. 

Το υπάρχων ενυδρείο είναι 100χ40χ60 θεωρητικά fish only.. 

Το ενυδρείο που σκέφτομαι να φτιάξω θέλω να το κάνω 180χ50χ40..  Το ύψος στα 40 εκατοστά είναι δεκτό για θαλασσινό ? 

Το πάχος 12mm  θα είναι σίγουρο ?

Θα χρειαστεί να προσθέσω 20κ αρωγωνιτη και 5_6 κιλά βράχο νεκρό..  Το ενυδρείο θα κάνει πάλι κύκλο αζώτου ?

Ξέρετε Θεσσαλονίκη κάποια διεύθυνση για κατασκευή ενυδρείου ?

Ευχαριστώ. 

 

 

Έγινε επεξεργασία - soxo1979
Link to comment
Share on other sites

Φίλε το 40 πόντους ύψος είναι πολύ χαμηλό. Εγώ θα σου έλεγα να πας τουλάχιστον 60 πόντους. Άμα το πας μέχρι εκεί είναι καλό τα 12χιλ τζάμι. Από εκεί και πάνω πας καλύτερα σε 15αρι.. Καλό είναι βέβαια να βάλεις κόντρες πάνω κάτω. Ο κύκλος του αζώτου θα ξεκινήσει από την αρχή. Αλγες κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια έχω ύψος 60 πόντους..  Μου ήταν αρκετή ταλαιπωρία.. 

Γιαυτό και ρωτάω αν τα ψάρια θα έχουν πρόβλημα σε 40_45 πόντους.. Για τον κύκλο του αζώτου ρωτάω γιατί θεωρητικά θα μπουν όλα από το παλιό στο καινούργιο..  

DSC_0730.JPG

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα ξανακάνεις τον κύκλο!

Νερό, βράχια και συμπλήρωσε νεράκι και είσαι μια χαρά!

Ο αραγωνιτης 2-3  εκ και είσαι μια χαρά. 

Αν έχεις πολλά νιτρικά εγώ θα άλλαζα τον αραγωνιτης. 

 

40 εκ ύψος είναι λίγο για παραλληλόγραμμο ενυδρείο. 

 

50 εκ  minimum !

 

 Αν μπουν κόντρες στο ενυδρείο 10αρι τζαμί και είσαι σούπερ!

Link to comment
Share on other sites

Αρωγωνιτη άλλαξα μέσα στον χρόνο..  Μάλλον θα πάω σε 50 πόντους  και για σιγουριά 12 τζάμι... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Όχι δεν θα ξανακάνεις τον κύκλο!

Νερό, βράχια και συμπλήρωσε νεράκι και είσαι μια χαρά!

Ο αραγωνιτης 2-3  εκ και είσαι μια χαρά. 

Αν έχεις πολλά νιτρικά εγώ θα άλλαζα τον αραγωνιτης. 

 

40 εκ ύψος είναι λίγο για παραλληλόγραμμο ενυδρείο. 

 

50 εκ  minimum !

 

 Αν μπουν κόντρες στο ενυδρείο 10αρι τζαμί και είσαι σούπερ!

Εγώ θεωρώ ότι θα ανεβάσει νιτρικά από την μεταφορά κτλ. Τώρα ας κάνει καμία μετρήσει να μας πει. Αλγες θα βγάλει από την αρχή πάλι. Όσες μεταφορές έχω κάνει πάντα έβγαζα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος soxo1979 έγραψε:

Καλησπέρα..  

Σκέφτομαι εδώ και καιρό να κάνω αλλαγή το ενυδρείο μου που τρέχει αρκετά χρόνια για διάφορους λόγους.. 

Το υπάρχων ενυδρείο είναι 100χ40χ60 θεωρητικά fish only.. 

Το ενυδρείο που σκέφτομαι να φτιάξω θέλω να το κάνω 180χ50χ40..  Το ύψος στα 40 εκατοστά είναι δεκτό για θαλασσινό ? 

Το πάχος 12mm  θα είναι σίγουρο ?

Θα χρειαστεί να προσθέσω 20κ αρωγωνιτη και 5_6 κιλά βράχο νεκρό..  Το ενυδρείο θα κάνει πάλι κύκλο αζώτου ?

Ξέρετε Θεσσαλονίκη κάποια διεύθυνση για κατασκευή ενυδρείου ?

Ευχαριστώ. 

 

 

Ο βραχος ο νεκρος θα κανει τον κυκλο του κανονικα ισως σε ποιο γρηγορο χρονο.Τωρα στη μεταφορα του ενος απο τον αλλο σιγουρα θα ανεβουν νιτρικα.Υπομονη χρειαζετε ,αλλαγες ερου,ελλαχιστα ταισματα και βακτηρια και wet skiming στην αρχη τουλαχιστον και μετρησεις.Οσο για τα ζωντανα εγω δεν αποκλειω τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

 Επειδή πρόσφατα έκανα αλλαγή σε μεγαλύτερο ενυδρείο θα έλεγα ότι αμμωνία λογικά θα υπάρχει τις 3-4 πρώτες μέρες. Θέλει προσοχή στην εισαγωγή του αραγωνίτη. Θα πρέπει να κάτσει τελείως πριν μπει οποιοδήποτε ζωντανό στο ενυδρείο. Σε εμένα έπιασε ένα στρώμα μούργας, το οποίο ανεβάζει τα νιτρικά στο Θεό. Εγώ το αφαίρεσα με σιφονάρισμα και ταυτόχρονη αλλαγή νερού. Επειδή θα προσθέσεις καινούριο αραγωνίτη καλό είναι να σου πει κάποιο από τα παιδιά, αν ξέρει, πως θα πρέπει να γίνει η μείξη με τον παλιό. Επίσης το ύψος καλό είναι να μην ξεπερνάει τα 3 εκ.

 Στην εισαγωγή του βράχου να φροντίσεις ο παλιός βράχος να είναι κάτω από τον καινούριο και να μην είναι θαμμένος μέσα στον αραγωνίτη.

  Όπως είπαν και τα παιδιά θα βγάλεις όλες τις άλγες από την αρχή. Φρόντισε να μην ταΐζεις κατεψυγμένο για τις πρώτες μέρες για να πάρει μπρος το skimmer (έτσι την πάτησα εγώ και έκανε σχεδόν ένα μήνα για να ξεκινήσει να σκιμμάρει) και δούλεψε το wet skimming. Φρόντισε μόνο να έχεις έτοιμο νερό και χρόνο γιατί θα χρειαστεί να συμπληρώνεις το νερό που θα πετάς. Ανάλογα με τις μετρήσεις σου ίσως χρειαστούν και μια ή δύο άμεσες αλλαγές νερού.

 Επίσης, επειδή πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο, καλό είναι να ξαναδείς και το θέμα της κυκλοφορίας του νερού. Π.χ., αν έχεις sump, να ίσως χρειαστεί να ανεβάσεις τα λίτρα/ώρα.        Επίσης, αν έχεις ένα wavemaker, απ' ότι βλέπω στη φωτογραφία, ίσως θα πρέπει να προσθέσεις και ένα δεύτερο, γιατί πας σε πολύ μεγαλύτερο μήκος και ο ένας δεν θα είναι αρκετός.

Σχετικά με το ενυδρείο, όπως προείπαν και τα παιδιά το ύψος είναι καλό να είναι 50-55 πόντους μίνιμουμ. Εγώ θα έλεγα να δεις και τη λύση του μεταχειρισμένου γιατί υπάρχουν καλές ευκαιρίες αυτήν την περίοδο, αλλιώς υπάρχουν 2-3 επιχειρήσεις στην  Θεσσαλονίκη που κάνουν ποιοτική δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Είχα πρόβλημα με αλγες πριν λίγο καιρό αλλά αντιμετοπιστικε με κάποιες αλλαγές..  Τώρα είμαι καθαρός γιαυτό και σκέφτομαι αν θα ξαναμπώ στην όλη διαδικασία... 

Τροφή ταΐζω από την αρχή μόνο ξηρή ( τύπου πελλετ). 

Sub δεν έχω και μάλλον δεν θα βάλω.. 

Skimmer στο ενυδρείο μου δεν υπάρχει εδώ και χρόνια... ( και δεν θα μπει) 

Και από κυκλοφορία το Wavemaker είναι το rw 20της jebao που στο υπάρχον ενυδρείο το δουλεύω στο 20% νομίζω ότι για fish only θα είναι αρκετό.. 

Θέλει νομίζω σκέψη :-? 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτεσαι να πας σε "σοβαρό" ενυδρείο νομίζω ότι πρέπει να ξανασκεφτείς το θέμα τουλάχιστον σχετικά με το sump. Επίσης ποτέ δεν ξέρεις αν θα μείνει fish only. Μπορείς κάλλιστα να χρησιμοποιήσεις το παλιό ενυδρείο για sump.

Σχετικά με το wavemaker, δεν παίζει ρόλο μόνο ή ισχύς, αλλά και πως αυτή κατανέμεται. Εγώ σε 1,80 μήκος, άσχετα αν είναι fish only, θα έβαζα 2 Χ RW15 ή κάτι αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Από θέμα κυκλοφορίας  μάλλον θα Πάρω μια rw8 για την άλλη πλευρά... 

Τώρα για sub θα το σκεφτώ..  Το παλιό είναι 240 λίτρα..  Δεν νομίζω ότι κάνει για sub... ... Πάντως το ενυδρείο μου  τρέχει κοντά 10 χρόνια  με τα 4 ψάρια που ξεκίνησε..  Ο λόγος που θέλω να πάω σε ποιο μεγάλο είναι κυρίως για αυτά τα ψάρια ( καλύτερο χώρο) και για να προσθέσω Λίγα ακόμα.. 

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η σκέψη σου.10 Χρόνια είναι πολλά κάνει για σαμπ ανετα αρκεί να σε παίρνει το έπιπλο.Εξαλου κάτω θα είναι και σημάδια να έχει δεν θα τα δεις ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...