Jump to content

παραφωρτομενο ενυδρείο;


lonewolf47

Recommended Posts

Το ενυδρείο μου έχει καθαρό όγκο 350 λίτρα αυτή την στιγμή έχω 8 fancy χρυσόψαρα το φίλτρο μου είναι το fluval 406  με 2 λίτρα siporax μέσα, έχω και βιολογικό φίλτρο κάτω από το χαλίκι με 2 αντλίες σε αντίστροφη ροή έχω προσαρμόσει σφουγγάρια σε αυτές, το νερό που πηγαίνει από κάτω είναι καθαρό, αεραντλια με δύο εξόδους, και φυτά Anubias, microsorum, moss balls. Είναι φορτωμένο; Πρέπει να αφαιρέσω ψάρια; προτιμώ να έχω ενυδρείο που να δείχνει άδειο παρά ένα γεμάτο με άρρωστα, δυστυχισμένα ψάρια. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα
Μήπως μπορεις να γραψεις τις διαστασεις του ενυδρειου?
Παραμετρους?
Και τις ρουτίνες σου..

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αρρώστιες; Θεωρώ ότι δεν είναι φορτωμένο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος lth έγραψε:

Καλημερα
Μήπως μπορεις να γραψεις τις διαστασεις του ενυδρειου?
Παραμετρους?
Και τις ρουτίνες σου..

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το ενυδρείο είναι το Anubias A 1500 1,50  μήκος 50 πλάτος, 60 ύψος

Παραμέτρους δεν έχω μετρήσει πρόσφατα

Αλλαγή 30%  τη βδομάδα με σιφωναρισμα τάισμα 3 φορές την ημέρα συνήθως

πριν 11 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Έχεις αρρώστιες; Θεωρώ ότι δεν είναι φορτωμένο. 

Τίποτα από αρρώστιες εκτός από ένα κογκολεζο που πρηστικε το μάτι του και πέθανε πριν ένα χρόνο Δεν καταλαβαίνω γιατί λένε ότι αυτά τα ψάρια είναι ανθεκτικά

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο για τα φανσυ ειναι το οτι καλυτερο...μιας και συνιστάται το 1.20 σε μηκος...αρα απο αυτο εισαι μια χαρα..
Παραμέτρους αν εισαι στα φυσιολογικά πλαισια για αυτο και σταμάτησες να μετρας τοτε επισης εισαι μια χαρα..
Απο εκει και έπειτα εγω αντι για 30% θα εκανα λιγο μεγαλυτερη αλλαγη...της ταξεως 50%(το καθαρό νερο ειναι γιατρειά)
Σε θεμα φόρτωσης μια χαρα εισαι μπορω να πω...

Τα φανσυ δεν ειναι τοσο ανθεκτικά οσο τα κομμον κομμετ σουμπουνκιν...
Να προσεχεις την τροφη που τους δινεις να βυθίζεται και οχι να τρωνε απο την επιφανεια...
Αρακα που και που,καθως και καμια νηστεία,κανει καλο στα ψαρια...
Γενικη πρόληψη με αλατι οποτε και οταν εσυ κρινεις απαραίτητο,τροφη βουτηγμένη σε σκορδοζουμο για το ανοσοποιητικό τους συστημα...
Να προσεξεις αν τυχόν κανεις κατι με το αλατι (τις αλλαγες σου και τα φυτα σου)
Γενικος καθαρισμος φιλτρων μια φορα το εξάμηνο
Σε πολυ καλο σταδιο σε βρισκω εγω προσωπικά μπραβο

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ ανθεκτικα αλλα δεν εχουν και τον απεθαντο, μια απωλεια δεν σημαινει απαραιτητα οτι κανεις κατι λαθος.

Οι διαστασεις σου και οι ρουτινες σου ειναι αψογες, δεν υπαρχει θεμα υπερφορτωσης. Αν μαλιστα τα νιτρικα σου ειναι χαμηλα πριν την αλλαγή νερου τοτε τα ψαρια σου θα σε θαψουν...

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

. Αν μαλιστα τα νιτρικα σου ειναι χαμηλα πριν την αλλαγή νερου τοτε τα ψαρια σου θα σε θαψουν...

Κουνησου από την θέση σου! Ακούς να με θάψουν!, εντάξει καταλαβαίνω το "who wants to live for ever" αλλά μην το ξεφτιλίσουμε κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον Λουκα,χρειαζεται η αλλαγη νερου να ειναι μεγαλυτερη.

Το ενυδρειο σου ειναι πολυ ομορφο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο! Τα φυτά γιατί τα έχεις με τα γλαστράκια; Τι υλικό έχουν μέσα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου και μπράβο σου που δίνεις τόσο χώρο στα ψαράκια σου ! :)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά σε βρίσκω! Ο κανόνας για τα χρυσόψαρα είναι 30 λίτρα για το καθένα, οπότε εσύ που έχεις 350 λίτρα μπορείς να βάλεις 11-12 ψαράκια μέσα :) Το μαύρο ψιλόκοκκο χαλίκι θα αναδείκνυε καλύτερα τα ψαράκια, άσε που στα χρυσόψαρα αρέσει να παίζουν μ'αυτό!

 

Τα φυτά γιατί τα έχεις ακόμα στα γλαστράκια και δεν τα φυτεύεις/δένεις σε ξύλα/πέτρες; Αυτό που δεν μου άρεσε είναι που τα έχεις παρατάξει όλα στη σειρά και έχεις κενό χώρο μπροστά. Εκεί μπορείς να βάλεις βαλισνέριες νάνες ή ανούμπιες νάνες και τα πιο ψηλά φυτά να τα βάλεις στο πίσω μέρος, ώστε να δείχνει πιο φυσικό το τοπίο. Τη moss θα στη φάνε, είναι πολύ λαίμαργα!

Link to comment
Share on other sites



Μια χαρά σε βρίσκω! Ο κανόνας για τα χρυσόψαρα είναι 30 λίτρα για το καθένα, οπότε εσύ που έχεις 350 λίτρα μπορείς να βάλεις 11-12 ψαράκια μέσα [emoji4] 


Δεν παει ακριβως ετσι φιλαρακι...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος lth έγραψε:

Δεν παει ακριβως ετσι φιλαρακι...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Sorry, εννοώ τα fancy χρυσόψαρα που έχει ο @Giannis_62518 και όχι τα common, comet και subunkin. Μάλιστα αν δει ότι μεγαλώνουν επικίνδυνα, μπορεί στο μέλλον να χαρίσει 1-2, ως τότε όμως θα τα χαρεί πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια την αλήθεια την τελευταία φορά που έκανα Αλλαγή νερού ήταν 50% δεν είναι υπερβολικό; καλύτερα δεν θα ήταν 40%; τα φυτά τα μάζεψα πίσω γιατί αυτά που ήταν μπροστά μου έβγαζαν καφέ άλγη, ήταν κάτω από το φως, χρησιμοποιώ μόνο τις μπροστινες λάμπες  κάποια στιγμή θα τα βγάλω από τα γλαστρακια τους και η θα τα δέσω η θα τα κολλήσω.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Ωραίο! Τα φυτά γιατί τα έχεις με τα γλαστράκια; Τι υλικό έχουν μέσα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τίποτα δεν έχει μέσα έτσι ήρθαν απλά δεν το έχω κάνει ακόμα.

Μία ώρα πριν, το μέλος worldiver έγραψε:

Μια χαρά σε βρίσκω! Ο κανόνας για τα χρυσόψαρα είναι 30 λίτρα για το καθένα, οπότε εσύ που έχεις 350 λίτρα μπορείς να βάλεις 11-12 ψαράκια μέσα :) Το μαύρο ψιλόκοκκο χαλίκι θα αναδείκνυε καλύτερα τα ψαράκια, άσε που στα χρυσόψαρα αρέσει να παίζουν μ'αυτό!

 

Τα φυτά γιατί τα έχεις ακόμα στα γλαστράκια και δεν τα φυτεύεις/δένεις σε ξύλα/πέτρες; Αυτό που δεν μου άρεσε είναι που τα έχεις παρατάξει όλα στη σειρά και έχεις κενό χώρο μπροστά. Εκεί μπορείς να βάλεις βαλισνέριες νάνες ή ανούμπιες νάνες και τα πιο ψηλά φυτά να τα βάλεις στο πίσω μέρος, ώστε να δείχνει πιο φυσικό το τοπίο. Τη moss θα στη φάνε, είναι πολύ λαίμαργα!

11_12;; κόψε κάτι! Όντως την moss τη τρώνε

Link to comment
Share on other sites



Να πω την αλήθεια την αλήθεια την τελευταία φορά που έκανα Αλλαγή νερού ήταν 50% δεν είναι υπερβολικό; καλύτερα δεν θα ήταν 40%;


Απεναντίας...ειναι παρα πολυ καλο για τα ψαρια...
Γλυτώνεις σε αλλα πράγματα

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος lth έγραψε:

Να προσεξεις αν τυχόν κανεις κατι με το αλατι (τις αλλαγες σου και τα φυτα σου)
Γενικος καθαρισμος φιλτρων μια φορα το εξάμηνο
Σε πολυ καλο σταδιο σε βρισκω εγω προσωπικά μπραβο

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το αλάτι πάντως δεν πείραξε ποτέ τις ανουμπιες συγκεκριμένα το έριχνα επάνω τους για να καίει την black beard algae. Παλιά, όχι σε αυτό το ενυδρείο.

 

Link to comment
Share on other sites

Το αλάτι πάντως δεν πείραξε ποτέ τις ανουμπιες συγκεκριμένα το έριχνα επάνω τους για να καίει την black beard algae. Παλιά, όχι σε αυτό το ενυδρείο.
 
Ανάλογα ποσο μεγαλη δοση εριχνες...με λιγο αλατι δεν παθαίνουν κατι...
Θα το βρω και θα σου πω...
Και εγω τωρα ειμαι στην φάση πρόληψης για τον χειμωνα και εχω μεσα πολλες ανουμπιες...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος lth έγραψε:

Ανάλογα ποσο μεγαλη δοση εριχνες...με λιγο αλατι δεν παθαίνουν κατι...
Θα το βρω και θα σου πω...
Και εγω τωρα ειμαι στην φάση πρόληψης για τον χειμωνα και εχω μεσα πολλες ανουμπιες...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Κάνε μία περιγραφή αν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, lonewolf47 said:

Κάνε μία περιγραφή αν μπορείς.

*****ενα λινκ παλιου φορουμ (μπορει να αφαιρεθει απο τους συντονιστές αν κριθει οτι δεν πρεπει να μπαινουν αλλα Link διαφορετικων φορουμ-site)

 

Και κλεβω και κατι αλλο απο συνχομπιστα...ωστε να καταλαβεις πανω κατω...

 

/"παρεθεση μηνυματος απο συνχομπιστα"

 

ΥΠΟΤΟΝΙΚΑ
0,1% (10 γραμμάρια αλάτι σε 10 λίτρα νερό)....ενας καλός τρόπος "πρόληψης", με διάρκεια εφαρμογής ένα μήνα το λιγότερο.
0,2% (20 γραμμάρια αλάτι σε 10 λίτρα νερό)....αντιμετώπιση "ελαφρού προβλήματος παρασίτων", διάρκεια μέχρι ένα μήνα.
0,3% (30 γραμμάρια αλάτι σε 10 λίτρα νερό)....η "κλασική δοσολογία γενικής χρήσης" στο μέγιστό της. Διάρκεια 4 βδομάδες.
0,5% (50 γραμμάρια αλάτι σε 10 λίτρα νερό)....κυρίως για λίμνες με koi, 3-4 βδομάδες.

ΙΣΟΤΟΝΙΚΟ
0,9% (90 γραμμάρια αλάτι σε 10 λίτρα νερό)....δεν προτείνεται παρά μόνο για τραύματα, γρατσουνιές κλπ. Ακόμα και γι αυτά όμως, καλύτερα να χρησιμοποιηθεί ελαφρά υπερτονικό διάλυμα (1%).

ΥΠΕΡΤΟΝΙΚΑ
1% (100 γραμμάρια αλάτι σε 10 λίτρα νερό)....Μέγιστη έκθεση 12 ώρες, ανάλογα με το ψάρι. Για τραύματα, γρατσουνιές κλπ ή μεταφορά σε μακρινές αποστάσεις.
2% (200 γραμμάρια αλάτι σε 10 λίτρα νερό)....Μέγιστη έκθεση κάποια λεπτά της ώρας, ανάλογα με το ψάρι.
3% (300 γραμμάρια αλάτι σε 10 λίτρα νερό)....Μέγιστη έκθεση κάποια λεπτά της ώρας, ανάλογα με το ψάρι - οκ για δίσκους με φανταστικά αποτελέσματα (προσωπική εμπειρία).


Το 0.9% ειναι 90 γρ στα 10 λιτρα, δλδ 9 γρ στο 1 λιτρο, το οποιο προτείνεται για τραύματα, γρατσουνιές κλπ


Η προληπτικη δοση για μονιμη χρηση και μονο για ειδη που τους "αρεσει" το αλατι (πχ guppies, mollies χρυσοψαρα), ειναι 0.1%. Δλδ 1 γρ στο λιτρο.
Και παντα οταν δεν υπαρχουν στο ενυδρειο αλλα ειδη που δεν ανεχονται το αλατι, οπως τα corydoras, καποια σαλιγκαρια, αλλα και μετρια-δυσκολα φυτα.

 

Το καθε κοφτο κουταλακι γλυκου λεει αλλου στο λινκ, ειναι 5 γρ. και η καθε κοφτη κουταλια της σουπιας ειναι 15 γρ.
Κατι που εξακριβωσα και με ηλεκτρονικη ζυγαρια (τουλαχιστον για τα δικα μου κουταλια )  "/

 

Οταν βαλεις ομως το αλατι πρεπει να προσεξεις και την σταδιακη αφαιρεση του ωστε να μην παθουν καποιο σοκ τα ψαρια σου 

Καθως και αν το κρατησεις παραπανω απο μια βδομαδα,στην προγραμματισμενη αλλαγη σου προσθετεις τοσο αλατι οσο εβγαλες...

 

Αυτα ελπιζω να μην εχω διατυπωσει κατι λαθος...

Ψαξτο και εσυ λιγο αν θελεις 

Ελπιζω να σε βοηθησα...

Υ.Γ εγω αυτην την συνταγη την ακολουθω παντως πριν μπει για τα καλα ο χειμωνας,και πριν μπει το καλοκαιρι (2 φορες τον χρονο)

Ισως καμια φορα με μελαφιξ 

Προληπτικά παντα 

 

Έγινε επεξεργασία - Aquazone Mod Team
Αφαίρεση link λόγω κανονισμού
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θα το κοιτάξω. Σκέφτομαι να βάλω zebra snail θα τα πειράξει το αλάτι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...