Jump to content

Βοήθεια για κατασκευή Sump


Recommended Posts

Η μετακόμιση σχεδόν ολοκληρώνεται και το project θα προχωρήσει σιγά σιγά. Για όσους δεν έχουν παρακολουθήσει θα στήσω ένα ενυδρείο για Χρυσόψαρα διαστάσεων 180Χ60Χ65 - περίπου 570lt καθαρά και σκέφτομαι το Juwel Rekord 600 που έχω (63lt) να το χρησιμοποιήσω για Sump αν τελικά δεν πάρω τα φίλτρα που σκέφτομαι.

Θα ήθελα εάν μπορεί κάποιος να μου πει τι θα χρειαστώ από εξοπλισμό και πως μπορώ να το στήσω χωρίς τρύπες στη γυάλα με τα Χρυσόψαρα. Είναι ασφαλές; Από θόρυβο σε τι επίπεδα κυμαίνεται μια τέτοιου είδους κίνηση σε σχέση με τα εξωτερικά φίλτρα; Αν μπορεί κάποιος να βάλει σχεδιάγραμμα θα ήμουν ευγνόμων. Το Juwel είναι 60Χ30Χ35. Τι χωρίσματα θα χρειαστώ και πόσα;

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστει να αγορασεις μια εξωτερικη υπερχειλιση ή να φτιαξεις μια με συστηστημα durso...

Σωληνες για να κατεβαινει το νερο(εγω προτιμω τα αλφαδολαστιχα)...

Και βανες για να κανεις "στραγγαλισμο" και να μειωνεις θορυβο αν υπαρχει..

Το σαμπ βολευει με τρια διαμερισματα μιας και ειναι για γλυκο νερο..

Στο πρωτο θα βαλεις σφουγγαρια και βιολογικο υλικο..

Στο δευτερο και μικροτερο θερμαντηρες και στο τριτο την αντλια επιστροφης...

Τα λιτρα και οι διαστασεις που δινεις για σαμπ μου μοιαζουν λιγα και μικρες..

Αλλα ειναι καθαρα θεμα πως φανταζεται ο καθενας το σαμπ του..

Σου εφτιαξα ενα πολυ προχειρο σχεδιο με το πιο απλο σαμπ που μπορεις να φτιαξεις...

20171104_222219.thumb.jpg.4b6bb9e43bbe12c767f72d6c78cda9ec.jpg

Απο το κυριως ενυδρειο το νερο θα πεφτει στο 1 διαμερισμα οπου θα εχεις το βιολογικο υλικο και τα σφουγγαρια.

Απο την κατω πλευρα θα περναει στο δευτερο που θα εχει τον θερμαντηρα..

Και απο την πανω πλευρα παλι στην αντλια που θα στελνει το το νερο φιλτραρισμενο παλι στο κυριως ενυδρειο..

Εννοειται οτι απο σαμπ μπορεις να σχεδιασεις οτι μπορεις να φανταστεις αρκει να υπαρχει ροη προς την αντλια..

Ο φιλος @Irakles βρισκεται σε αυτη την διαδικασια και ισως μπορει και αυτος να σου δωσει καποιες ιδεες..

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα εγω ετοιμάζω ενα τετοιο με διαφορετικες διαστάσεις, οτι χρειαστείς ρωτα!!!

 

 

20171104_231220.png

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Πόσα λίτρα πρέπει να έχει το κάθε διαμέρισμα; Το νερό από το ένα διαμέρισμα στο άλλο πηγαίνει με "φυσική ροή" ή χρειάζεται και εκεί αντλίες κλπ.; Ο θερμαντήρας είναι απαραίτητο να μπει εκεί κάτω; Αν τον αφήσω εντός του ενυδρείου τι αρνητικό υπάρχει;(αν τον βάλω στο σαμπ πρέπει να μπει σίγουρα οριζόντια ή να γεμίσω το σαμπ ως τέρμα πάνω!).
Ηρακλή τα χωρίσματα να τα κάνω με γυαλί ή με άλλο υλικό;
Στάθη πόσα λίτρα θεωρείς αρκετά για το ενυδρείο μου;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λίτρα πρέπει να έχει το κάθε διαμέρισμα; Το νερό από το ένα διαμέρισμα στο άλλο πηγαίνει με "φυσική ροή" ή χρειάζεται και εκεί αντλίες κλπ.; Ο θερμαντήρας είναι απαραίτητο να μπει εκεί κάτω; Αν τον αφήσω εντός του ενυδρείου τι αρνητικό υπάρχει;(αν τον βάλω στο σαμπ πρέπει να μπει σίγουρα οριζόντια ή να γεμίσω το σαμπ ως τέρμα πάνω!).
Ηρακλή τα χωρίσματα να τα κάνω με γυαλί ή με άλλο υλικό;
Στάθη πόσα λίτρα θεωρείς αρκετά για το ενυδρείο μου;


Sent from my iPhone using Tapatalk





Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2017 at 6:40 ΠΜ, το μέλος ataktoulis έγραψε:

1. Πόσα λίτρα πρέπει να έχει το κάθε διαμέρισμα;

2.  Το νερό από το ένα διαμέρισμα στο άλλο πηγαίνει με "φυσική ροή" ή χρειάζεται και εκεί αντλίες κλπ.; 3.  Ο θερμαντήρας είναι απαραίτητο να μπει εκεί κάτω; Αν τον αφήσω εντός του ενυδρείου τι αρνητικό υπάρχει;(αν τον βάλω στο σαμπ πρέπει να μπει σίγουρα οριζόντια ή να γεμίσω το σαμπ ως τέρμα πάνω!).
4.  Ηρακλή τα χωρίσματα να τα κάνω με γυαλί ή με άλλο υλικό;

 

 

1. δεν υπαρχει στάνταρ εγω το παω με διαστασεις το καθε διαμέρισμα κανει αλλη δουλεια  αλλο μεγεθος....  για το ενυδρειο σου θα ελαγα 80 με 100 cm μηκος 40 πλάτος και υψος νερου 35 με 40 αρα τη γυαλα θα την εκανα 50.

 

2.  φυσικη ροη δεν θελεις τίποτα αλλο απο την αντλια που ανεβάζει το νερο.

 

3. ο θερμαντηρας κατω για αισθητικους λογους αλλα και αποφυγει να ακουμπήσει καποιο ψαρι και να τραυματιστεί αφου εχεις την δυνατότητα γιατι να μεινει πανω???

 

4. μονο γυαλι το κόστος ειναι καλύτερο και δεν μπλέκεις με αλλα υλικά .

 

συγνωμη που άργησα να απαντήσω!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πολύ σημαντικό να υπάρχουν περιθώρια στο sump για την περίπτωση διακοπής ρεύματος για να μην έχεις πλημμύρες. Δηλαδή όσο δουλεύει η αντλία η στάθμη του νερού είναι λίγο πιο ψηλά από την υπερχείλιση στην διακοπή ρεύματος το επιπλέον νερό κατεβαίνει κάτω στο sump οπότε θα πρέπει να υπάρχει περιθώριο στην χωρητικότητα  του τελευταίου χωρίσματος 

Έγινε επεξεργασία - Frog
Link to comment
Share on other sites

Επίσης πολύ σημαντικό να υπάρχουν περιθώρια στο sump για την περίπτωση διακοπής ρεύματος για να μην έχεις πλημμύρες. Δηλαδή όσο δουλεύει η αντλία η στάθμη του νερού είναι λίγο πιο ψηλά από την υπερχείλιση στην διακοπή ρεύματος το επιπλέον νερό κατεβαίνει κάτω στο sump οπότε θα πρέπει να υπάρχει περιθώριο στην χωρητικότητα  του τελευταίου χωρίσματος 



Πώς το υπολογίζω το περιθώριο αυτό; Όσα λίτρα απέχει η υπερχείλιση από το Max ας πούμε;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

 
 
1. δεν υπαρχει στάνταρ εγω το παω με διαστασεις το καθε διαμέρισμα κανει αλλη δουλεια  αλλο μεγεθος....  για το ενυδρειο σου θα ελαγα 80 με 100 cm μηκος 40 πλάτος και υψος νερου 35 με 40 αρα τη γυαλα θα την εκανα 50.



Αν το πάμε με ποσοστά πόσο πρέπει να καταλαμβάνει το κάθε διαμέρισμα από το συνολικό μήκος;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Το επιπλέον νερό το υπολογίζεις ανάλογα με το ύψος του νερού στην είσοδο τις υπερχείλισης αν π.χ το νερό όταν δουλεύει η αντλία είναι 1εκ. ψηλότερα 0,01Χ1.8Χ0.6 = 0,0108m3

Δηλαδή σχεδόν 11 λίτρα Οπότε όταν το samp είναι στην ανώτερη στάθμη θα πρέπει να έχει χώρο για άλλα 14-15 λίτρα για να είσαι σίγουρος. Κάνεις μια γραμμή στο τελευταίο χώρισμα και δεν γεμίζεις παραπάνω από την γραμμή ώστε να χωράνε τα λίτρα αυτά. Επίσης καλό είναι τα μεσαία χωρίσματα να είναι πιο χαμηλά όπως στο σχέδιο επάνω οπότε και λίγο νερό παραπάνω να κατέβει να γεμίσει όλο το samp και να μην βγει το νερό έξω ένα μόνο χώρισμα ή αν βουλώσει κάτι να πάει στο επόμενο και με την αντλία ξανά επάνω

Έγινε επεξεργασία - Frog
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...