Jump to content

Τοποθέτηση φυτών!


Roxani Spen

Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι καινούργια στο hobby και έχω ξεκινήσει με ένα μικρό ενυδρείο των 20λιτρων. Φιλοξενώ γκαπυ(4) και τετρα(3)... όπως μου πρότειναν στο πετ! Σκέφτηκα να βάλω κανονικά φυτά και χθες που τα τοποθέτησα όμως παρατήρησα πως άλλαξε το χρωμα του νερού, όχι η διαύγεια! Είναι από την αντανάκλαση που κάνουν τα φυτά; Ή κάποιο πρόβλημα; Έβαλα hygrophila diformis κ eleocharis vivipara καθώς και ένα κλαδάκι μικρό κερατοφυλλο! Περιμένω τις συμβουλές σας και κάποια σχετική βιβλιογραφία αν έχετε! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Για να μπορέσουμε να σου απαντήσουμε καλό θα ήταν να ανέβαζες μια φωτογραφία του ενυδρείου σου.

Πάντως μια γρήγορη άποψη είναι ότι απ`τη στιγμή που μπήκαν κάποια φυτά σε αυτό το μικρό ενυδρείο είναι φυσιολογικό να δείχνει διαφορετικά μιας και κόβει από το φωτισμό.

Το κερατόφυλο άστο ελεύθερο στην επιφάνεια.

Θεωρώ πως η diformis είναι για μεγαλύτερα ενυδρεία.

H eleocharis σίγουρα είναι vivipara?

Αν και δεν είναι του παρόντος τα ψαράκια που φιλοξενείς είναι πάρα πολλά με διαφορετικές ανάγκες διαβίωσης μεταξύ τους.:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Τα λίτρα σου είναι πολύ λίγα, θα σου πρότεινα να κρατήσεις μόνο τα γκάπυ. Για το θέμα με τα φυτά δεν ξέρω να σου απαντήσω παρόλα βάλε καμιά φωτογραφία γενικά να δούμε το ενυδρείο σου! Μήπως έβαλες και κανένα ξύλο και άλλαξε χρώμα το νερό; Γενικά αν θέλεις δώσε μας αναλυτικότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο βιντεάκι πως φυτεύουν ένα άλλο είδος eleocharis.

 

Το άλλο φυτό δεν μου μοιάζει για diformis. Αν μπορείς βάλε μια πιο καλή φωτο.

Υπάρχει φίλτρο στο ενυδρείο? Φωτισμός? Πόσο καιρό τρέχει?:)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Τα φυτά δεν τα τοποθετούμε με τα γλαστράκια αλλά τα φυτεύουμε

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμο το βίντεο..!!! Ευχαριστώ! Έχω φίλτρο. Φωτισμό όχι.. βέβαια είναι σε ένα χώρο που έχει πολλές ώρες της ημέρας φως... φυσικό και τεχνιτό! 

D172FAFC-3528-4C80-9627-D4083EEB18FC.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν έχεις φωτισμό είναι πρόβλημα.

Το φυτό πρέπει να είναι microsorum  pteropus windelov αν δεν με ξεγελούν τα μάτια μου.:)

https://www.google.gr/search?q=microsorum+windelov&client=firefox-b&sa=X&dcr=0&biw=1360&bih=612&tbm=isch&source=iu&pf=m&ictx=1&fir=88WZT6HrWMKSoM%3A%2C5ZYeBh0j91gQ6M%2C_&usg=__pnhCECoqmI6V8qRFMz_8n-mt3BA%3D&ved=0ahUKEwj56qC40azXAhUC6xoKHRruCXkQ9QEIMjAC#imgrc=tCllFZHC_Cm91M:

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Sotiris Αυτό είναι... δυστυχώς στην περιοχή μου δεν υπάρχει σοβαρό πετ για τα ψάρια! Να σε ρωτήσω τι φωτισμό να βάλω; Χρειάζεται κάποιο άλλο υπόστρωμα για να τα φυτέψω; Χαλίκι έχω βάλει! Επίσης το ένα γκαπυ γέννησε ... τα περισσότερα φαγώθηκαν και κατάφερα να σώσω μόνο ένα και το έχω σε μια απλή γυάλα! Ζει εδώ και δυο βδομαδες! 9EA57E93-8E99-41DA-846C-69F2965EB464.thumb.jpeg.0eac3c46a0cdffa1ecc5a0a0f90723f3.jpeg

Link to comment
Share on other sites

To microsorum δεν φυτεύεται. Αρκεί να το δέσεις σε μία πέτρα ή ένα ξύλαράκι και θα είναι εντάξει.

Τώρα για να φυτέψεις την eleocharis χρειάζεσαι σίγουρα συμπλήρωμα από το χαλίκι που έχεις ήδη βάλει.

Βεβαίως κατά την ταπεινή μου άποψη δεν νομίζω πως θα τα καταφέρει.

Το κερατόφυλο χρειάζεται καλό φωτισμό.

Για το φωτισμό τώρα και ένα απλό φωτιστικό γραφείου, με μια απλή λάμπα οικονομίας 6400kelvin θα έκανε για αρχή δουλειά.

Τι υλικά έχεις βάλει στο φίλτρο σου?

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

:wacko: Δεν ξέρω...!!! Έτοιμο μου το έδωσαν! Έχει ένα σφουγγαράκι μεταλλικό και κάτι μπίλιες άνθρακα! Νομίζω πως θα γελάσουν πολύ οι γνωστές του αντικειμένου... αλλά αυτά γνωρίζω! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Roxani Spen έγραψε:

:wacko: Δεν ξέρω...!!! Έτοιμο μου το έδωσαν! Έχει ένα σφουγγαράκι μεταλλικό και κάτι μπίλιες άνθρακα! Νομίζω πως θα γελάσουν πολύ οι γνωστές του αντικειμένου... αλλά αυτά γνωρίζω! 

Κανείς δεν πρόκειται να γελάσει, μιας και πολλοί από εμάς έχουν βρεθεί σε παρόμοια θέση.

Αυτές οι μπίλιες που λες τι χρώμα είναι?

Δυστυχώς έτσι όπως μου τα περιγράφεις,φοβάμαι ότι δεν υπάρχει βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Roxani γεια σου και καλώς ήρθες.

 

Χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω ,η eleocharis vivipara (σύμφωνα την denerle κανονικά φτάνει  τα 60cm!!) δεν ειναι εύκολο φυτάκι.

http://dennerle.com/en/service/plant-database

Προσωπικά, χωρίς διοξείδιο δε μου εχει στεριώσει.

Θέλει μέτριο φωτισμό και συστηματική λίπανση.

Όπως την βλέπω δεν θα αντέξει.

 

πριν 6 ώρες, το μέλος Roxani Spen έγραψε:

Καλησπέρα, είμαι καινούργια στο hobby και έχω ξεκινήσει με ένα μικρό ενυδρείο των 20λιτρων. Φιλοξενώ γκαπυ(4) και τετρα(3)... όπως μου πρότειναν στο πετ! Σκέφτηκα να βάλω κανονικά φυτά και χθες που τα τοποθέτησα όμως παρατήρησα πως άλλαξε το χρωμα του νερού, όχι η διαύγεια! Είναι από την αντανάκλαση που κάνουν τα φυτά; Ή κάποιο πρόβλημα; Έβαλα hygrophila diformis κ eleocharis vivipara καθώς και ένα κλαδάκι μικρό κερατοφυλλο! Περιμένω τις συμβουλές σας και κάποια σχετική βιβλιογραφία αν έχετε! Ευχαριστώ!

 

Είναι αν δεν ειναι θέμα διαύγειας, είναι κυρίως οπτικό.

Ο φωτισμός  ή ακόμα και το background δείχνουν  αλλιώς.

Πάντως, σημαντικότερο ειναι η ποιότητα και μετά το χρώμα του νερού.

 

πριν 4 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Το ότι δεν έχεις φωτισμό είναι πρόβλημα.

Το φυτό πρέπει να είναι microsorum  pteropus windelov αν δεν με ξεγελούν τα μάτια μου.:)

https://www.google.gr/search?q=microsorum+windelov&client=firefox-b&sa=X&dcr=0&biw=1360&bih=612&tbm=isch&source=iu&pf=m&ictx=1&fir=88WZT6HrWMKSoM%3A%2C5ZYeBh0j91gQ6M%2C_&usg=__pnhCECoqmI6V8qRFMz_8n-mt3BA%3D&ved=0ahUKEwj56qC40azXAhUC6xoKHRruCXkQ9QEIMjAC#imgrc=tCllFZHC_Cm91M:

+1

Σωτήρη έχεις δίκιο, ναι ειναι  windelov.

 

Και κάτι ακόμα, αν και θέμα μπορεί να ειναι τα φυτά,  τα ψάρια θα την ακούσουν περισσότερο,

αλλά θερμοστάτης υπάρχει? Τι θερμοκρασία έχει το νερό.

 

Με εκτίμηση,

Γιάννης

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Να το αφαιρέσω καλύτερα λέτε από τώρα; Η θερμοκρασία είναι  στους 24!! Έχω θερμοστάτη! Μου είπαν πως αυτή είναι μια καλή θερμοκρασία! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Roxani Spen έγραψε:

Να το αφαιρέσω καλύτερα λέτε από τώρα; Η θερμοκρασία είναι  στους 24!! Έχω θερμοστάτη! Μου είπαν πως αυτή είναι μια καλή θερμοκρασία! 

Δε φαινόταν στις φωτογραφίες,

Οχι καλά είναι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος asplinnos έγραψε:

Δε φαινόταν στις φωτογραφίες,

Οχι καλά είναι.

Την eleocharis να την βγάλω; Αν την αφήσω θα δημιουργηθεί μεγάλο προβλημα; Το κερατοφυλλο το αφήνω να επιπλέει στην επιφάνεια; Η αλήθεια είναι πως ξεκίνησα για το κερατοφυλλο αλλά δεν είχαν παρά μόνο ένα κλαδάκι... και μετά με έψησαν για τα υπόλοιπα.... λόγω των γκαπυ... είχα διαβάσει πως βοηθάει στο να κρύβονται τα ψαράκια...! 

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το αγόρασες θα σου έλεγα να το αφήσεις.

Αν αρχίσει να σαπίζει τότε το αφαιρείς.

Όμως θα πρέπει να προσθέσεις στο φίλτρο σου βιολογικό υλικό, και αυτό θα πρέπει να το κάνεις άμεσα.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Μιας και το αγόρασες θα σου έλεγα να το αφήσεις.

Αν αρχίσει να σαπίζει τότε το αφαιρείς.

Όμως θα πρέπει να προσθέσεις στο φίλτρο σου βιολογικό υλικό, και αυτό θα πρέπει να το κάνεις άμεσα.

 

 

Εγω θα ελεγα οτι 5-6 κομματακια λαβας με επεντυση μοςς θα κανουν πολυ παραπανω δουλια απο το bioballs σε ενα μικρουλικο φιλτρο. Ακομα καλυτερα - μια στροση απο σπασμενη λαβα (2-4 εκ τουλαχιστον) κατω απο το χαλικι. Τωρα ειναι λιγο αργα ...

Και! το μοςς δεν θελει πολυ φως.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Εγω θα ελεγα οτι 5-6 κομματακια λαβας με επεντυση μοςς θα κανουν πολυ παραπανω δουλια απο το bioballs σε ενα μικρουλικο φιλτρο. Ακομα καλυτερα - μια στροση απο σπασμενη λαβα (2-4 εκ τουλαχιστον) κατω απο το χαλικι. Τωρα ειναι λιγο αργα ...

Και! το μοςς δεν θελει πολυ φως.

Η βιολογία μπορεί να εγκατασταθεί σε πολλά αντικείμενα που βρίσκονται μέσα στο ενυδρείο ή στο φίλτρο μας.

Όμως τα βιολογικά υλικά έχουν τη μεγαλύτερη δυνατότητα αποίκισης, από όλα τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Η βιολογία μπορεί να εγκατασταθεί σε πολλά αντικείμενα που βρίσκονται μέσα στο ενυδρείο ή στο φίλτρο μας.

Όμως τα βιολογικά υλικά έχουν τη μεγαλύτερη δυνατότητα αποίκισης, από όλα τα υπόλοιπα.

Συμφωνω απολυτα! , ομως θρυμματισμενη λαβα ειναι ακριβος τετοιο υλικο. Eheim εχει λαβα για το φιλτρο και αν το βαζεις σαν υποστρομα στο ενυδρειο, δεν χρεαζεσαι καν το εξωτερικο φιλτρο. Αμανο αυτο ακριβος εκανε - power sand(λαβα) κατω, aqua soil - πανω ομως ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΟ. Εγω ετσι φτιαχνω τα ενυδρεια μου και ποτέ ουτε νιτρικα , ουτε αμμονια ...

λαβα.jpg

λαβα-1.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας και πάλι!!! Μόλις μου χάρισαν ένα ενυδρείο 120 λίτρων...Ήταν αρκετό καιρό που δεν λειτουργούσε! Το πέρασα με ξύδι και το ξέπλυνα για τα άλατα! Για υπόστρωμα τι μου προτείνετε; Θα βάλω τα γκαπι και τα τετρα.... Από φυτά έχω ακόμη τα παραπάνω..έχετε να μου προτείνεται κάτι άλλο σε φυτικό υλικό; Σκεφτόμουν επίσης να έβαζα και κανένα ψαράκι ακόμη... λίγο μεγαλύτερο σε μέγεθος... ποιο λέτε; Τέλος επειδή κατοικώ στην επαρχία και δεν υπάρχει κάποιο αξιόλογο πετ... έχετε κάποιο αξιόπιστων online shop να μου πείτε; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...