Jump to content

Τοποθέτηση φυτών!


Roxani Spen

Recommended Posts

Μια χαλαζιακή άμμος είναι ότι πρέπει για βυθός, για τα περισσότερα φυτά και ψάρια.

Δεν χρειάζεται να πας σε κάτι εξειδικευμένο εάν δεν έχεις υπ όψην σου, φυτά υψηλών απαιτήσεων.

Φυτά όπως valisneria, anubia, echinodorus, μπορούν εύκολα να πρασινίσουν το ενυδρείο σου.

Για να μη το πάμε ανάποδα πες μας τι ph και σκληρότητες υπάρχουν στη περιοχή σου, και εάν θέλεις να μπεις σε διαδικασία επεξεργασίας του νερού.:)

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα γκάπυ θέλουν σκληρό νερό ενώ τα τέτρα μαλακό.

Για αρχάριους είναι καλύτερα τα γκάπυ, διαφορετικά θα πρέπει να μαλακώνεις το νερό είτε με χρήση φίλτρου αντίστροφης όσμωσης, είτε με ξύλα και ξερά φύλλα αλλά και με συνδυασμό αυτών.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

918C9E00-7864-4371-B77B-547B65CE0777.thumb.jpeg.6428f95f7f20f44b517a61c6547185cf.jpegΈχω παγώσει λίγο το θέμα με το 100λιτρο γιατί είχε μια διαρροή και τώρα το έφτιαξα! Διαπίστωσα πως έχω σοβαρότερες απορίες!!!! Υλικά φίλτρου!!!!  Αυτοί που μου το έδωσαν είχαν κάτι σφουγγάρια μόνο..Εγώ τι να βάλω;;; Να αφήσω αυτά;;; Διάβασα περί μηχανικής βιολογικής και χημικής δόμησης του φίλτρου...Αν μπορείτε να μου πείτε συγκεκριμένα προϊόντα (όχι απαραίτητα μάρκες, αλλά πχ σφουγγάρι, μακαρόνι βιολογικό κλπ) για να μπορέσω να τα παραγγείλω... Εχωκαη φωτό του ενυδρείου... το έχω καθαρίσει και έχω αφαιρέσει τα χαλίκια που βλέπετε !

 

Έγινε επεξεργασία - Roxani Spen
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Roxani Spen έγραψε:

918C9E00-7864-4371-B77B-547B65CE0777.thumb.jpeg.6428f95f7f20f44b517a61c6547185cf.jpegΈχω παγώσει λίγο το θέμα με το 100λιτρο γιατί είχε μια διαρροή και τώρα το έφτιαξα! Διαπίστωσα πως έχω σοβαρότερες απορίες!!!! Υλικά φίλτρου!!!!  Αυτοί που μου το έδωσαν είχαν κάτι σφουγγάρια μόνο..Εγώ τι να βάλω;;; Να αφήσω αυτά;;; Διάβασα περί μηχανικής βιολογικής και χημικής δόμησης του φίλτρου...Αν μπορείτε να μου πείτε συγκεκριμένα προϊόντα (όχι απαραίτητα μάρκες, αλλά πχ σφουγγάρι, μακαρόνι βιολογικό κλπ) για να μπορέσω να τα παραγγείλω... Εχωκαη φωτό του ενυδρείου... το έχω καθαρίσει και έχω αφαιρέσει τα χαλίκια που βλέπετε !

 

Ξεπλένεις τα σφουγγάρια και τα χρησιμοποιείς για μηχανική φίλτρανση.

Προσθέτεις κάποιο βιολογικό υλικό (siporax, substrat, ή οποιοδήποτε άλλο) για να δημιουργήσεις την βιολογική φίλτρανση.

Μετά την αποκατάσταση της ζημιάς το τεστάρισες για να δεις ότι όλα είναι καλά?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία ενός ενυδρείου.... Το κόλλησα εκεί που είχε διαρροή...Το γέμισα όλο το άφησα αρκετές μέρες... Το άδειασα έβαλα το υπόστρωμα τα λουλουδάκια τα ψαράκια... και μετά από δυο μέρες.... νερά.... :notfair: Το άδειασα..... Τι να κάνω τώρα;;; Θα ξανά βάλω σιλικόνη... σε όλες της πλευρές... Υπάρχει κάποιο άλλο υλικό για να βάλω;;; 

Link to comment
Share on other sites

Καθαρισε τις σιλικονες απο μεσα με μια φαλτσετα σε ολες τις πλευρες.

Μην βιαστεις, προσπαθησε να την καθαρισεις καλα ωστε να μεινει τζαμι με τζαμι. Απ την μεσα μερια εννοω.

Μετα παρε την σιλικονη και περνα ολες τις πλευρες του ενυδρειου. 

Με μια τηλεκαρτα τραβα την σιλικονη απο κατω προς τα πανω  και αφησε την να στεγνωση για δυο τρεις μερες.

Γεμιζεις και τεσταρεις

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος billaus έγραψε:

Καθαρισε τις σιλικονες απο μεσα με μια φαλτσετα σε ολες τις πλευρες.

Μην βιαστεις, προσπαθησε να την καθαρισεις καλα ωστε να μεινει τζαμι με τζαμι. Απ την μεσα μερια εννοω.

Μετα παρε την σιλικονη και περνα ολες τις πλευρες του ενυδρειου. 

Με μια τηλεκαρτα τραβα την σιλικονη απο κατω προς τα πανω  και αφησε την να στεγνωση για δυο τρεις μερες.

Γεμιζεις και τεσταρεις

 

Να συμπληρωσω κατι ακομα- περνα ολα τα σημεια , που καθαρισες απο παλια σιλικονη , με ΑΣΕΤΟΝ η ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ(απαρετητο) να φυγουν λυπαροτητα και βρωμιες και μετα περνα με καινουρια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...