Jump to content

Rio Καλαμαριά...


Recommended Posts

Χωρίς πολλά πολλά και χωρίς πολλές απαιτήσεις στήθηκε το ενυδρείο μου για να μην φάει την θέση του κανένα φωτιστικό (όπως έχω αναφέρει και σε κάποιο παλιότερο θέμα μου). Επειδή όμως το photobucket μας έκανε κάτι τρίπλες και το προηγούμενο θέμα έμεινε γυμνό από φώτο, ανοίγο ένα άλλο για να ανεβάσω λίγες φωτογραφίες.large_aq1.jpg.b4be66d012488fe830d576da60b23598.jpglarge.aq_2.jpg.90a38a09b6fbd2a05de271c916f0ea94.jpglarge.aq_3.jpg.68d7ead163f3996ae0df72d49b0110b6.jpglarge.aq_4.jpg.8c0e0d917cf9e41b463e1c25342a0d08.jpglarge.aq_5.jpg.49fb0c32bc7f009b09b2a53446b7ddb9.jpg

Έγινε επεξεργασία - theodor72
  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καμία γενική Θοδωρή και το οργανισμούς έχεις βάλει?

Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβάσω και μια γενική, αν και το αποτέλεσμα δεν είναι ικανοποιητικό, αφού τα φυτά είναι φρεσκοφυτεμένα. Να σκεφτείς μονό ότι πριν τελικά αποφασίσω να τα φυτέψω, τα είχα καμιά δεκαριά ημέρες έτοιμα σε μια λεκανίτσα. Μάλλον τα φύτεψα λίγο πριν με αποχαιρετήσουν οριστικά! 

Όσον αφορα τους οργανισμούς έχω έναν μικρό αχταρμά. Οτι να ναι δηλαδή.  Έχω λοιπόν, 7 flame tetra, 5 rosy tetra (θα γίνουν περισσότερα μόλις βρω), 5 c. trillineatus, 3 c. elegans και 2 ancistrus.

Δυστυχώς, τα φυτά είναι ακόμα αρκετά χαμηλά και το ενυδρείο φωτεινό (πάρα τον μέτριο προς χαμηλό φωτισμό) και τα τέτρα δεν δείχνουν τα πραγματικά τους χρώματα. Πέρα από κάποια ακόμαrozy tetra, το μόνο που σκέφτομαι να προσθέσω είναι κάποια σαλιγκαράκια...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Θοδωρή. Επιτέλους βλέπω flame tetra και σε άλλο ενυδρείο! Είναι πανέμορφα τα άτιμα. Ρίχνε τους και καμιά κόκκινη τροφή, αν δεν το κάνεις ήδη. Το tetra bits το λατρεύουν. Περιμένουμε τη γενική.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία πράγματα, δεν γίνεται να έχει Rio στον τίτλο και να μην μου αρέσει!

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη,  σκεφτόμουν να βάλω τίτλο στο θέμα Rio αχταρμάς... χαχαχα

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχει να παλεύεις και να κρατάς το χόμπι ζωντανό, έστω και με Rio Ahtarmas!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Θοδωρα με τις ομοι βαλε ρφιες σου. Ομορφα ζωντανα εχεις και φαινονται και υγιεστατα. Συντομα την πανοραμικη και βαλε κι αλλες φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Άσε βρε συνονόματε, πριν από λίγο βρήκα νεκρό χωρίς εμφανή σημάδια ένα από τα μεγάλα trillineatus... Τι να πω...

 

Βασικά έχω δύο προβλήματα με το ενυδρείο. Ένα σοβαρό και ένα όχι και τόσο.

 

Το μη σοβαρό είναι αυτοί οι άτιμοι οι ancistrous. Καθώς οι καημένοι δεν έχουν φωλιά (πρέπει να είναι και τα δύο κοριτσάκια), σκάβουν όπου βρούνε χώρο κάτω από το κεντρικό ξύλο και γίνεται χαμός. Άσε που μετακινούν μεγάλες ποσότητες άμμου για να φάνε την άλγη που αναπτύσσεται στα πλαϊνά τζάμια του ενυδρείου κάτω από την άμμο...

 

Το πιο σοβαρό είναι πως οι ακαθαρσίες των ψαριών δεν διαλύονται αλλά παραμένουν πάνω σε αυτή μέχρι να παρασυρθούν σε κάποια γωνιά από τα φίλτρα. Δε μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο, αλλά και δεν έχω ξαναβάλει ποτέ τόσο λεπτή άμμο. Ίσως για αυτό το λόγο δεν αναπτύσσεται βιολογιά στην επιφάνειά του βυθού.

Link to comment
Share on other sites

1ον ωραία επιλογή τα flame 

2ον γενική πότε θα δούμε επιτέλους; 

3ον λογική η συμπεριφορά των ανσιστρους, δεν βλέπω ξύλα να κρυφτούν. Βάλε 2-3 ξύλα μαζί να χωθούν 

4ον σκούπα τακτικά. Από βιολογία πως πας; 

Σαν κατσαδιασμα είναι το ποστ με τους αριθμούς :D

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, ακόμα δεν τα ευχαριστήθηκα τα τέτρα μου. Ούτε τα flame ούτε τα rosy που είναι και πιο μεγαλόσωμα. Αν δεν ανέβουν τα φυτά στην επιφάνεια και δημιουργήσουν σκιές δε πρόκειται να δω παιχνίδια και ομορφιές.

Δε ξέρω πως να χωρέσω και άλλα ξύλα ώστε να φτιάξω κρυψώνες. Έχω κάποια μοπάνι που μπορούν να κάνουν δουλειά, αλλά τότε θα υπάρχουν τρία διαφορετικά ξύλα (άρα και αποχρώσεις του καφέ) στο ενυδρείο και δε ξέρω πως θα δείχνει...

Για φίλτρανση έχω το εσωτερικό της juwel (600lt/h) με κάποια από τα σφουγγάρια του να έχουν αντικατασταθεί με ένα δίχτυ με EHEIM substrat pro και ένα εξωτερικό Eheim ecco 2231 (300lt/h) σχεδόν γεμάτο με EHEIM substrat pro για βιολογική φιλτρανση. Λίτρα μη ρωτάς πόσα είναι ....

Για γενική, κανονικά θα έπρεπε να βάλω όταν και άμα μεγαλώσουν κάποια από τα φυτά. Αλλά για να μη γεράσουμε περιμένοντας μόλις κάνω μια γενική καθαριότητα θα το προσπαθήσω... Μη με πείτε και ανοικοκύρευτο...

Link to comment
Share on other sites

Βαλε σωληνες pvc για να μπαινουν μεσα τα ανσιστρους.

Αν σκοτωνονται για την αλγη ισως θελουν πιο πολυ φυτικη τροφη.

Βαλε ξυλο και μη φοβασαι για το χρωμα. Καποια στιγμη θα γινουν ολα ιδια!

Μην αγχωνεσαι για τις ακαθαρσιες ρε συ. Ενυδρειο ειναι οχι νοσοκομειο.

Για το τριλινεατους τι να πω, κριμα!

Link to comment
Share on other sites

Μια γενική ... (προσεχώς καλύτερα)

large.aq_view.jpg.3b3b108f5ef10f6ec0fceb97916890ab.jpg

 

και οι εύκολοι στόχοι για φωτογραφία...

large.aq_7.jpg.d4dc71a1f1fe229aec12cb60c82846e1.jpglarge.aq_6.jpg.cdbed3346ecde24ea83de4751b90ea60.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ενυδρειο και τα κορυντορας φατσαρες, σαν συμμορια που θα μπλεχτει σε καυγα ετσι οπως κοιτανε!!^_^

Τα ξυλα να φανταστω απο κανα δασος ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Οντως τα ξυλα απο που ειναι; ωραιο κλαδι.

Το υποτιμησες το ενυδρειο Θοδωρα! Ειναι πολυ ωραιο!

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή πολύ μου αρέσει! Το πάνω ξύλο τι είναι; Πολύ θα ήθελα κάτι τέτοιο! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Θοδωρή πολύ μου αρέσει! Το πάνω ξύλο τι είναι; Πολύ θα ήθελα κάτι τέτοιο! 

 

Τι να το κανεις; να το βαλεις στο reef; 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sturm said:

 

Τι να το κανεις; να το βαλεις στο reef; 

Απαπαααα όλο μας τσιγκλατε εσείς οι γλυκοι! Είπαμε να βουτήξουμε λίγο στην θάλασσα, τοοοοσο κακό είναι;:zoro::sword:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο απέχει πάρα πολύ από αυτό που έχω στο μυαλό μου, αλλά με ας πούμε ότι καλό είναι και έτσι.

 

Τα ξύλα τα μαζεύω από έναν χείμαρρο όταν πηγαίνω τα παιδιά στον παππού τους, λίγο έξω από την Θεσσαλονίκη. Θα υποθέσω ότι το πάνω ξύλο είναι κλαδί από πλατάνι. Έχει αρκετά τέτοια το ποταμάκι. Βέβαια εγώ μαζεύω από αυτά που κατεβάζει ο ποταμός ότι νομίζω πως μου κάνει και είναι αρκετά ξερό. Φαντάζομαι με τις τελευταίες βροχές θα έχει κατεβάσει μερικά κλαδιά ακόμα αλλά αμφιβάλλω αν θα είναι ξερά.

Το κάτω ξύλο είναι μια αρκετά εντυπωσιακή ρίζα που βρήκα εντελώς τυχαία να με περιμένει σε ένα φρέσκο οργωμένο χωράφι. Μακάρι να έβρισκα και καμιά ακόμα...

 

Βασίλη (bbeta) έχει χάρη που είσαι καλό παιδί, σοβαρός χομπίστας και συντοπίτης, αλλιώς δε θα σου μιλούσα, παλιοαποστάτη... χαχαχα :hehe

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ!!

 

Αυτά τα ξερά φύλλα από μανόλια με βάζουν σε σκέψεις....

 

manolia.jpg.353dee74e08774ed8b4297d6a4ea1b59.jpg

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ριχτα οπως ειναι, μη σου πω ειναι και λιγα:matrix: . Αν θες βραστα κιολας αλλα αν ειναι καιρο ξερα δεν νομιζω να εχεις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Είμαι αποστάτης, το παραδέχομαι! Αν βρω κανένα καλό θερμομονωτικό θα στήσω ένα μικρό βιοτοπικο αμαζονιου στο υπόγειο 

Link to comment
Share on other sites

Παρα παρα πολυ ωραιο!!! 

Και μολις φουντοσουν τα φυτα γυρο απ το κατω ξυλο, μαζι και τα φυλλα θα γινει φοβερο.τι φωτισμο εχεις και φαινετε τοσο σκοτεινο πισω και φωτεινο μπροστα;

Link to comment
Share on other sites

@Oresths_S Φύλλα υπάρχουν και άλλα, όμως και το ενυδρείο δεν είναι και μεγάλο... Είναι ξερά και δε θέλουν κάτι παραπάνω. Δε ξέρω όμως αν θα μπορούσαν να μουν σε ένα τέτοιου μικρού μεγέθους φυτεμένου ενυδρείου. Και τα φυτά θέλουν τον χώρο τους και τα κόρυ.

 

@bbetta Με apistos να φανταστώ ε; :)

 

@billaus Τα φυτά στο πίσω μέρος του ενυδρείου (είναι και κάποια πίσω από την ρίζα που δε φαίνονται) είναι cryptocoryne balansae και κάποια άλλο παρόμοιο είδος cryptocoryne που έχω ξεχάσει το όνομα του, Οπότε φαντάζομαι το ενυδρείο με φύλλα να "σέρνονται στην επιφάνεια κάποια στιγμή. Επίσης έχω Cryptocoryne parva (θα δούμε πως θα αναπτυχθεί) και Juncus repens (πρώτη φόρα το βάζω σε ενυδρείο μου και θα δω και για αυτό τι μορφή θα πάρει και αν θα παραμείνει). Μάλλον το μαύρο χαρτόνι στην πλάτη κάνει την διαφορά. Οι λάμπες είναι δύο Τ8 των 18 watt που έχει από κατασκευής το ενυδρείο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...