Jump to content

Vermetid snails?


Recommended Posts

Έχουν αρχίσει να βγαίνουν στον βράχο και είναι αρκετά. Με μια πρόχειρη έρευνα που έκανα, μοιάζουν με vermetid snails. Είναι όντως; Είναι επικίνδυνα; Αν ναι τι πρέπει να κάνω για να τα ξεφορτωθώ;

5a09b7254d749_DSC_05131.thumb.JPG.6b8f32664b4ece2fccdc1520e3947ea4.JPG

Έγινε επεξεργασία - darius
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αυτά αναπτύσσονται ταχύτατα.Βγαζοντας τις ίνες από την ακρη ψάχνοντας τροφή από την στήλη του νερού,ζωοπλανκτον  .Επισείς είναι τόσο μακριά που πάνε και στα διπλανά κοραλια τα οποία ενοχλούν και κάποιες φορές ισως τα σκοτώσουν.Καλο θα ήταν να μην μπουν.Τωρα από θηρευτές  πεταλούδες (σχεδόν όλες,)επισεις τα triger (θελει ψαξιμο) κάποια είδη γαριδων(θελει ψαξιμο)και κάποια Wrasse..Εχω και εγω και κάποια προβλήματα μου έκαναν στην αρχή.Ομως έβαλα Wrasse και file fish και πεταλούδα και χωρίς να προσέχω ποιος από όλους η όλοι σχεδόν τα εξαφάνισαν

https://www.reefnation.com/vermetid-snail-control/

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Κοίτα αυτά αναπτύσσονται ταχύτατα.Βγαζοντας τις ίνες από την ακρη ψάχνοντας τροφή από την στήλη του νερού,ζωοπλανκτον  .Επισείς είναι τόσο μακριά που πάνε και στα διπλανά κοραλια τα οποία ενοχλούν και κάποιες φορές ισως τα σκοτώσουν.Καλο θα ήταν να μην μπουν.Τωρα από θηρευτές  πεταλούδες (σχεδόν όλες,)επισεις τα triger (θελει ψαξιμο) κάποια είδη γαριδων(θελει ψαξιμο)και κάποια Wrasse..Εχω και εγω και κάποια προβλήματα μου έκαναν στην αρχή.Ομως έβαλα Wrasse και file fish και πεταλούδα και χωρίς να προσέχω ποιος από όλους η όλοι σχεδόν τα εξαφάνισαν

https://www.reefnation.com/vermetid-snail-control/

 

Έχω έναν μικρό μελανούρο ο οποίος μας έκανε την τιμή να εμφανιστεί μετά από σχεδόν έναν μήνα για 10 ολόκληρα λεπτά!!!!! Λες να τρέφεται με αυτά επιβιώνει;

Απ΄ ότι είδα η δραστική λύση είναι να ξεστήσεις τον βράχο, αλλά κάτι τέτοιο δε θα το ήθελα καθώς έχω βάλει και τα πρώτα μου κοράλλια και θα ήθελα να (ξανά)χαλάσω τις ισορροπίες. Διάβασα ότι το να τα πεινάσεις είναι μια λύση. Τι "δίαιτα" όμως να ακολουθήσω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος darius έγραψε:

 

Έχω έναν μικρό μελανούρο ο οποίος μας έκανε την τιμή να εμφανιστεί μετά από σχεδόν έναν μήνα για 10 ολόκληρα λεπτά!!!!! Λες να τρέφεται με αυτά επιβιώνει;

Απ΄ ότι είδα η δραστική λύση είναι να ξεστήσεις τον βράχο, αλλά κάτι τέτοιο δε θα το ήθελα καθώς έχω βάλει και τα πρώτα μου κοράλλια και θα ήθελα να (ξανά)χαλάσω τις ισορροπίες. Διάβασα ότι το να τα πεινάσεις είναι μια λύση. Τι "δίαιτα" όμως να ακολουθήσω;

Δεν νομίζω Αυτός έτρωγε κοπιποδα και σκουλήκια και ίσως τροφή.οταν δεν έχουν εκεί χαχαχα.Κοιτα μην ταισεις κοραλια καθόλου μόνο τάισμα τα ψάρια όσο τρώνε αυγά.Επισεις άμα δεις κάνα μεγάλο η όπου έχεις πρόσβαση με το κοφτακι το κομματιάζεις. 

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα τον μεγάλο βράχο που είχε και το μεγαλύτερο πρόβλημα για να τον καθαρίσω και σαν να μου φάνηκε πιο ελαφρύ το ενυδρείο. Σκέφτομαι να το αφήσω έτσι και να κάνω μία προληπτική δίαιτα. Τι λέτε;

 

new.thumb.jpg.ad3bb416486fcef70d8c323c3547e9b8.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...