Jump to content

Κατασκευή ενυδρείου Malawi


Andreas_Kouv

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, έφτασε ο καιρός για νεο ενυδρείο! DIY Κατασκευή επίπλου και ενυδρείου. Το έπιπλο θα γίνει μέσα στη βδομάδα. Τώρα. Tο ενυδρείο Θα είναι 1.8 m σε μήκος και θα χωρίζει το σαλόνι μου απο χολ. Μέσα του θα φιλοξενήσει το υπάρχον Malawi μου, το οποίο τρέχει 2 χρόνια.

 

Μιλώντας πάντα για το ενυδρείο,

σκέφτομαι να το κάνω 180 x 50 (Υψος) x 40 (φάρδος)  εννοείται πως μιλάω σε cm!  είναι καθαρά 360 λιτρα.

 

Θα ήθελα να το κάνω 40 cm στο ύψος ώστε να φαίνεται πιο μακρύ το ενυδρείο, αλλά φοβάμαι πως θα είναι πολυ ρηχό όταν προσθέσω υπόστρωμα. Τι λέτε?

 

Πείτε μου καμία γνώμη ρε παιδιά, γιατί θέλω να δώσω τις διαστάσεις για το έπιπλο! 

 

PS Δεν θέλω να ξεφύγω πάνω απο 350 λίτρα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εννοείται πως όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο, αλλά αν το κάνω 50 αντί για 40 cm, βγαίνει πολυ στο χολ του σπιτιού μου και με εμποδίζει. Συν ότι μετα θα είναι 180 x 50 x 50 = 450 lt.

 

Πολυ πάνω απο τα όριο που έθεσα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις θέσει εσύ τα απόλυτα όρια σε μέγεθος/διαστάσεις, τι αναζητάς με το παρόν νήμα;

Link to comment
Share on other sites

40 εκατοστά τζάμι; αν ναι η στήλη νερού θα είναι 35-37 πόντους το πολύ, πολύ ρηχό! 

Για το πλατος συμφωνώ με τα παιδιά. Καλύτερα 50 να έχεις χώρο για λειτουργικό στήσιμο, οι 10 πόντοι μας λύνουν τα χέρια. 

Γιατί να μην ανέβεις σε λίτρα , αφού φτιάχνεις καινούργιο; Ευκαιρία είναι. Δεν είναι πολλά 450. 

Αν βέβαια το πλατος σου δημιουργεί προβλήματα στο χώρο, αυτή είναι άλλη κουβέντα. 

Πόσο πάχος θα έχει το τζάμι; 

Γνώμη μου, εξάντλησε τις διαστάσεις όσο μπορείς. 

Εσύ ξέρεις βέβαια καλύτερα τον χώρο και τις διαθέσεις σου :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν πχ βάλεις 10αρι τζάμι, τότε με 50 ύψος θα έχεις μετρώντας τις εσωτερικές διαστάσεις 

178χ38χ47 (περίπου στήλη νερού ) =317.9 λίτρα 

Ενώ με 40 ύψος 

178χ38χ37 (πάλι περίπου στήλη ) =250.2 λίτρα 

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να δώσεις όσο πιο πολύ πλάτος μπορείς και σε παίρνει.Αν μπορείς καντο και 60εκ.Πάντως ποτέ ένα ενυδρείο  είναι μεγάλο.ιΠάντα θα θες όλο και πιο μεγάλο κι αφού το κάνεις τώρα εξάντλησε όλα σου τα όρια.

Link to comment
Share on other sites

Με 10άρι τζαμί θα το κάνω.

Το ερώτημα μου Κώστα είναι αν πρέπει να θυσιάσω ύψος για να κερδίσω πλάτος, η το αντίθετο. Δημήτρη ωραία παρατήρηση, Εγώ υπολόγιζα μέσα στον όγκο και τα τζάμια, πράγμα λάθος.

 

Φίλε mpouf το πιστεύω αυτό που λες!

 

Δεν θέλω να ξεφύγω στα λίτρα ρε παιδιά, γιατί σκέφτομαι το συνολικό βάρος.

 

Καταλήγω όπως είπατε στο 180 x 50 x 50 max! μετά με ενοχλεί και στο χολ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι γνωστης σε κατασκευες ενυδρειων αλλα αν θες λιτρα φανταζομαι οτι το υψος μπορεις να το αυξησεις μειωνοντας το υψος της βασης οεο? Η λεω χαζομαριτσα?βεβαια επισης το θεμα σου ειναι το συνολικο βαρος του ενυδρειου οπου αν θες 350 κιλα μεγιστο τοτε καλυτερα να ρωτουσες σε τι διαστασεις για μαλαουι ειναι καλυτερα ενα ενυδρειο με τοσα λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Την ωρα που εγραφα απαντησες οποτε ναι ειναι ακυρο το προηγουμενο ποστ μου

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να το ετοιμάσεις λοιπόν! 

Το βάρος μέχρι εκεί που εφτασες, μην σε αγχώνει τόσο, σκέψου τι βάρος έχουν οι βιβλιοθήκες ή τα σύνθετα και θα καταλάβεις :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μωρε αυτο σκεφτομουν και εγω.γιατι μενω σε οροφο και σε παλιο σπιτι και ειναι περισσοτρρα κιλα απο του φιλου...με εβαλε σε σκεψεις....

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τα παιδια και εγω ως προς το υψος, 50 cm το υψος ειναι ιδανικο. Το 40 ειναι πολυ λιγο, και μια που πας και σε μαλαουι που λογικα θα φτιαξεις λοφους με πετρες, το 50 αρι θα ειναι οτι πρεπει.

Αυτο που πρεπει να ρωτησεις καποιον που γνωριζει ειναι τι θα πρεπει να κανεις με τις κοντρες.

Ξερω οτι οσο ανεβαινει το υψος τοσο πιο ευαλωτο ειναι απο τιν πιεση του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα 50 για ύψος είναι ιδανικά.

Δεν θέλω να ξεφύγω πολυ σε βάρος γιατί η οικοδομή είναι του '70 και είμαι και σε όροφο. Δεν θέλω σε κάνα κούνημα να σκέφτομαι και το ενυδρείο... Για αυτό λέω να είμαι συγκρατημένος με τα λίτρα ώστε να είμαι 1000000% σίγουρος. 

 

Με τις κόντρες πραγματικά δεν εχω ιδέα... Ας μιλήσουν οι πιο έμπειροι !

Link to comment
Share on other sites

Ναι με τις κοντρες ψαχτω γιατι θυμαμαι οταν εψαχνα να αγορασω γυαλα σκετη εβρισκα γυαλες με ιδιες διαστασεις εκτος του υψους που ηταν 40cm η μια και 50cm η αλλη, η διαφορα στην τιμη ηταν μεγαλη.

Οταν ρωτησα μου ειπαν οτι ειναι εντελος διαδορετικα κολλημενη λογο πιεσεις, γι αυτο και αυτη η διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα και αυτο φίλε, αλλά απο την στιγμή που δεν εχω θεμα χώρου προς τα κάνω, νομίζω πως ύψος κάτω απο 50 δεν πρέπει να γίνει... 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλημέρα το σπίτι έχει κολώνες και δοκάρια και σε τί απόσταση από το σημείο που θα βάλεις το ενυδρείο βρίσκονται;;;; Πάντως μην τρελαίνεσαι και τόσο με το βάρος, δηλαδή πιστεύεις ότι αν κάτσουν 5 άτομα στην σειρά στο συγκεκριμένο σημείο θα υπάρχει πρόβλημά;;; Ρώτα και έναν μηχανικό για να σου φύγουν οι ενδοιασμοί είναι κρίμα να κάνεις καινούργιο ενυδρείο και να μην το κάνεις όσο μεγαλύτερο γίνεται απλά από φόβο... που πιστεύω ότι είναι λιγάκι υπερβολικός... Πάντως για να σου δώσω ένα παράδειγμα, ο Νιντάλ είχε σε αρκετά παλιά πολυκατοικία στον 4ο όροφο 2 τόνους ενυδρείο και μάλιστα στο δωμάτιο είχε και παρκέ και δεν είχε κανένα πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

180Χ50Χ50 κ ξεκινας.Δε θα το μετανιωσεις.Εγω εχω 180Χ50Χ60 κ ολοι οι φιλοι,αν κ ενυδρειοφιλοι μου λεγαν να κανω 160 το μηκος να μην μου πιασει ολο το σαλονι.Τωρα ολοι λενε ευτυχως που δε μας ακουσες...Μια φορα το κανεις!

Link to comment
Share on other sites

Aquadominus, το ενυδρείο θα μπει ακριβώς επάνω από δοκάρι. Σχεδιάζω το ερχόμενο ΣΚ να ξεκινήσουν οι εργασίες κατασκευής για το έπιπλο.

Παλιότερα είχα ανοίξει αυτό το θέμα. https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/102784-ερωτήσεις-για-diυ-κατασκευή-ενυδρείου-reef/

Ήρθε η  ώρα να υλοποιηθεί, με τις νέες διαστάσεις 180 x 50 x 50.

 

Απορίες:

1. Κόντρες κάτω και πάνω, αλλά πώς?

2. Να κάνω sump ή να βάλω το εξωτερικό μου φίλτρο (EHEIM 2217) +1 ακόμα φίλτρο? με περιορίζει ο ελάχιστος χώρος στη βάση.

2. Αν κάνω sump θέλει και υπερχείλιση, και δεν ξέρω τη υπερχείλιση να σχεδιάσω.

 

Έγινε επεξεργασία - Andreas_Kouv
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...