Jump to content

250 λίτρα φυτεμένο


Fred13

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια,

 

Ελπίζω να είστε όλοι καλά. Μπορεί να απείχα για πάνω από 1 χρόνο αλλά παρακολουθώ συχνά πυκνά τα θέματα σας.

Είμαι κοντά στην αγορά γυάλας rimless διαστάσεων 100 χ 50 χ 50. Το ενυδρείο το προορίζω για φυτεμένο, ΄΄μεσαίας δυσκολίας'' με ζωή από την Αμερική.

Δυστυχώς εγκαταλείπωντας το χόμπι πέρυσι είχε πάει περίπατο και εξοπλισμός οπότε η τσέπη θα πονέσει καθώς πρέπει να αγοράσω σχεδόν τα πάντα από το 0.

 

Μία σύντομη περιγραφή του σκεπτικού μου και κάποιες απορίες.

Καταρχήν εξοπλισμός.

ενυδρείο 100 χ 50 χ 50 rimless.

φίλτρo: Δεν είμαι σίγουρος αν θέλω να πάω πάλι σε φλούβαλ ή να δοκιμάσω κάτι άλλο , καλοδεχούμενες οι προτάσεις.

σύστημα διοξειδίου. Το κλασικό με την 2κιλη αλλά θα πάρω σύστημα μειωτή πίεσης με ηλεκτρομαγνητική πάνω καθώς σε αυτό το setup σκοπεύω να μην πάω με 24ωρο co2.

Φωτισμός Τ5 ΗΟ 4X39

 

Καταρχήν να ξεκινήσω από τη ζωή που θέλω να φιλοξενήσω καθώς κάπως έτσι θα προκύψει και το setup μου.

Corydoras trilenatus ή leucomelas 

Οtocinclus 

Κάποιο κοπάδι τέτρα ήσυχο προς τις redcherry

redcherry-amano

 

Έχω σκεφτεί ένα συνδιασμό άμμου και υποστρώματος όπου μπροστά σε ένα μεγάλο κομμάτι θα υπάρχει μία σχετική πλατεία άμμου για τα κορυντοράκια και όσο πηγαίνουμε προς τα πίσω το ενυδρείο θα φυτεύεται υψομετρικά σε συνδιασμό με πέτρα και ξύλο.  Γνωρίζω πως αυτό που έχω στο μυαλό μου δεν είναι εύκολο αλλά είμαι διατεθειμένος να το προσπαθήσω ώστε να βγει ένα όμορφο περιβάλλον.

 

Όσον αφορά το υπεριψωμένο που σας γράφω έχω απορία. Μπορούν να χρησιμοποιηθούν πλάκες φελιζόλ για να επιτευχθεί αυτό; Eίναι ασφαλές και υγιές ;

Eπίσης, όταν θέλουμε να κολήσουμε-στερεώσουμε πέτρες χρησιμοποιούμε ενυδρειακή σιλικόνη . Θυμάμαι καλά ;

 

Θα ξεκινήσω μέσα στις γιορτές. Τώρα λόγο οικονομικών ίσως αργώ λίγο αλλά όλα θα γίνουν.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για απαντήσεις -συμβουλές.

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι μεγέθη για σωστά φυτεμένα! οχι σαν εμας που παλεύουμε με τα 100αρια.
αφου θα το πας με ηλεκτρομαγνητική μην αρκεστείς στη λύση του 15ευρου απο κινα γιατι οι μισές χαλάνε σύντομα και το καταλαβαίνεις ενα πρωί που το Ph εχει πέσει στο 5,5.... και μη βιαστεις να παρεις τιποτα καινουριο. λογω κρισης βρισκεις πολλά απο δεύτερο χέρι. Προσεχε ομως ποτε περασε η μπουκάλα τελευταία φορά υδροστατικό ελεγχο.
 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια καλή επιλογή από προσωπική εμπειρία που να μην πειράζουν ιδιαίτερα ούτε τα μωρά των red cherry, είναι τα Ember Tetra. Στα λίτρα σου θα έβαζα 30 ψάρια σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Καλησπέρα, μια καλή επιλογή από προσωπική εμπειρία που να μην πειράζουν ιδιαίτερα ούτε τα μωρά των red cherry, είναι τα Ember Tetra. Στα λίτρα σου θα έβαζα 30 ψάρια σίγουρα.

 

κανε τα 50 με 60..... θα κανουν ωραία  κίνηση!!!

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Irakles said:

 

κανε τα 50 με 60..... θα κανουν ωραία  κίνηση!!!

Υπερβολή για 100 πόντους ενυδρείου νομίζω... 30-40 είναι Οκευ. Φτάνουν 2.5 πόντους, δεν μένουν 1.5-2.0 όπως λέει στα περισσότερα προφίλ 

Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα κοπαδοψαρα που έχω δει να κανουν τρομερά σφιχτή ομάδα και να κινουνται όλα μαζί είναι οι ροδοστομοι. (Δεν ξέρω αν σου αρέσουν η αν τελικα μπορούν να μπουν στο 1 μέτρο). Κοπαδιαζουν ακόμη και όταν δεν υπάρχει κίνδυνος...

Αλλες επιλογές (όχι απο Αμερικη) είναι οι ιριαθερινες (iriatherina weneri) που είναι όμορφα και ιδιαίτερα ψαράκια και τα cpd που είναι και αυτά πανέμορφα και λιλιπούτεια σε μέγεθος. Φυσικά αν ψαχτεις θα βρεις πολλά όμορφα κοπαδοψαρα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, invisiblesurfer said:

Τα ember δεν κάνουν καμία απολύτως κίνηση. Είναι shoaling, όχι schooling.

(Για δες περίπου στο 0:40)

Να φανταστώ ότι μιλάς από προσωπική εμπειρία, όπως εγώ;

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω περιπου 25 ember σε 100 λιτρα με 80 μηκος.

Δεν μπορω να πω οτι κοπαδιαζουν ιδιαιτερα,αλλα δεν ξερω τι θα γινει αν ειναι ας πουμε 40.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω θα έβλεπες διαφορά Κώστα. Έτσι και αλλιώς, ο φίλος που άνοιξε το θέμα δεν απαίτησε κάποιο πολύ σφιχτό κοπάδι, άρα όλοι λέμε τις προτάσεις μας.

Link to comment
Share on other sites

ωραιο ψαρακι και δραστηριο επισης με ωραια κίνηση ειναι το nanostomus beckfordi... 

Link to comment
Share on other sites

Καλή επάνοδο!!!

Είχα 20 ember σε κύβο 70 λίτρα, σε κάποια φάση πήρα από ένα φίλο άλλα 15.  Είτε στη μία περίπτωση είτε στην άλλη δεν μπορώ να πω ότι είχαν ιδιαίτερη κίνηση.  Μόλις ξέστησα και τα έδωσα όλα πίσω στον φίλο μου, τα έβαλε σε ενυδρείο με 120 μήκος... άλλα ψάρια!!!  Φοβερή κίνηση και ωραίο κοπάδιασμα.

 

Οι ροδόστομοι που αναφέρει ο Παρασκευάς κάνουν επίσης πολύ ωραίο κοπάδιασμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα bechfordi που λεει και ο ηρακλης ειναι φοβερο ψαρακι. Τα ειχα πιο παλια, δεν φοβουνται καθολου και κινουνται σε ολο το ενυδρειο.

Θα βλεπεις παιχνιδια αρσενικων θυληκων αλλα και ψευτοτσαμπουκαδες και κυνηγητα.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! Ενδιαφέρον ψαράκι και όμορφο! Με ενδιαφέρει να κοπαδιάζει. Όταν κρατούσα καρδινάλιους μπορώ να πω πως δεν είχα μεγάλη επιτυχία, ήταν περισσότερο διάσπαρτοι παρά μαζί. Βέβαια τα λίτρα ήταν λίγα και ο αριθμός τους επίσης.

Αυτό που με προβληματίζει είναι το μέγεθος τους που φτάνει τους 2 πόντους. Αυτό που δεν αναφέρω παραπάνω είναι το ενδεχόμενο να βάλω 1 ζευγάρι ραμ το οποίο έχω άχτι να μεγαλώσω και ως τώρα δεν μπορούσα. Δεν θα υπάρχει πρόβλημα που το ember είναι τόσο μικρό στο τελικό του μέγεθος ; Εννοείται πως αν το αποφασίσω αυτό δεν θα μπουν redcherry.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις ραμ και γαριδες,το πιο πιθανο ειναι να γινουν γευμα απο τα ραμ.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα ραμ είναι τραμπούκοι. Κάποιους τσαμπουκάδες θα δεις, είτε βάλεις εμπερ, είτε βάλεις χήρες που είναι μεγάλα τετρα. Δεν είναι κάτι ανησυχητικό όμως, σε μικρότερο ενυδρείο από το δικό σου δεν είχα θέματα σοβαρά. Θα οριοθετήσουν μια περιοχή και θα τα διώχνουν από εκεί. Πάντα έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του κάθε ψαριού βέβαια. Μια πιο ήρεμη λύση είναι τα απιστογραμμα που βάζεις χαρεμι. Σε 200 λίτρα ενυδρείο με ένα μετρο μήκος, μπορείς να διαλέξεις οποία νανοκιχλιδα θελεις από Αμερική.

Τα εμπερ (ειδικά τα θηλυκά) θα δεις ότι θα ξεπεράσουν τους 2 πόντους με καλό τάισμα .

 

επισης σε περίπτωση γεννάς των ραμ/γαρίδων, θα έχεις πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα επιβίωσης του γόνου με τα εμπερ, από ότι με πχ cardinal tetra 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bbetta said:

(Για δες περίπου στο 0:40)

Να φανταστώ ότι μιλάς από προσωπική εμπειρία, όπως εγώ;

 

Ωραίο βίντεο, ευχαρίστω. Αν παρατηρήσετε η κίνηση των ember είναι σμασμωδική, εν αντιθέσει με τους ροδόστομους π.χ. που είναι αμιγώς schooling.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα κοπαδοψαρα κανουν σφιχτό κοπάδι όταν κινδυνεύουν ή νοιώθουν ανασφάλεια.

Όταν όλα είναι καλά αραιώνουν και απλώνονται.

Αρα μην περιμένεις σφιχτό κοπαδι . Πολύ λιγα το κάνουν έτσι και αλλιως.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικό που έχω παραγγείλει είναι 4 χ 39 watt Τ5 HO με ανακλαστήρες. Νομίζω είναι οκ για τα λίτρα ; Στο συγκεκριμένο setup δεν θέλω τα γκάζια τέρμα πχ 1 w/l κλπ. Θέλω να μπορώ να έχω την δυνατότητα  να μεγαλώσω με επιτυχία τα περισσότερα είδη φυτών αλλά δεν θα μπω σε διαδικασία δύσκολων περιπτώσεων.

To 100 x 50 x 50 βγάζει 250 λίτρα. Να πούμε μπακαλίστικα 200 με 220 λίτρα καθαρά νερού;  Aυτό πάλι μπακαλίστικα αποδίδει 0,7/λ. Σε συνδυασμό με 1 καλό υπόστρωμα, διοξείδιο και 1 τυπική λίπανση νομίζω θα αποδώσει στα περισσότερα είδη. Συμφωνείτε;

 

Επίσης , όπως ανέφερα θέλω οπωσδήποτε ένα κοπαδάκι cory . Γι'αυτό το λόγο το scape θα έχει ένα μεγάλο κομμάτι από άμμο οοοοοόλο για πάρτυ τους . Διαβάζω πως διατηρούν κόρυ σε φυτεμένα με ιδιαίτερη επιτυχία χωρίς προβλήματα. Έχετε ανάλογη εμπειρία ;

 

Kαι τέλος, λέω να δοκιμάσω το πρόγραμμα 90 ημερών της tropica με τις αλλαγές νερού και τις ώρες φωτισμού όπως τις προτείνει. Το ανορθόδοξο που λέει όμως είναι η εισαγωγή των πρώτων οργανισμών καταπολέμησης της πρώτων άλγεων (διατομική) και εννοεί γαρίδες. Και μιλάει για την εισαγωγή τους στο 1ο 10ημερο.

Τώρα δεν είναι λάθος αυτό ; Aπορώ που το προτείνουν αυτοί.

 

Έγινε επεξεργασία - Fred13
Link to comment
Share on other sites

Που εισαι ρε Ευθυμη?

Καλη επανοδο (και πολυ το αργησες:))

 

Προσωπικα σε αυτα τα λιτρα δε θα πηγαινα σε φυτεμενο. Και απο τη στιγμη που θες και κορυ, θα μπορουσες να φτιαξεις ενα βιοτοπικο αμαζονιου με αμμο, φουλ ριζες, αντε και κανα δυο "μαρουλια " μεσα για να σου φυγει ο νταλκας:hehe

Πιο ανεξοδο (ουτε co2-υποστρωματα-λιπασματα-φωτα) και λιγοτερο "ειμαι απο πανω του συνεχεια".

Αν παρ'ολα αυτα το εχεις ηδη σχεδιασει στο μυαλο σου, ξεχνα οτι εγραψα και προχωρα το.

Καλη (2η) αρχη σου ευχομαι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Antonis K έγραψε:

Που εισαι ρε Ευθυμη?

Καλη επανοδο (και πολυ το αργησες:))

 

Προσωπικα σε αυτα τα λιτρα δε θα πηγαινα σε φυτεμενο. Και απο τη στιγμη που θες και κορυ, θα μπορουσες να φτιαξεις ενα βιοτοπικο αμαζονιου με αμμο, φουλ ριζες, αντε και κανα δυο "μαρουλια " μεσα για να σου φυγει ο νταλκας:hehe

Πιο ανεξοδο (ουτε co2-υποστρωματα-λιπασματα-φωτα) και λιγοτερο "ειμαι απο πανω του συνεχεια".

Αν παρ'ολα αυτα το εχεις ηδη σχεδιασει στο μυαλο σου, ξεχνα οτι εγραψα και προχωρα το.

Καλη (2η) αρχη σου ευχομαι.

 

Αντώνη ευχαριστω πολυ φιλε ! Το αργησα ναι αλλα να σας πω την αληθεια ειχα παει και στρατο κατι που ειχα αργήσει περιπου 6-7- χρονια λόγω δουλειάς .

Καλο το σκεπτικό του βιότοπου αλλα να σου πω την αληθεια αυτο το μικρόβιο του φυτεμένου με οδηγεί παλι εκει.

απλα θελω ενα πιο φυσικό περιβαλλον δεν ψαχνω αυτη τη φορα να πετύχω καποιο aquascape και ελπιζω να βγει!

οποιος ξερει ας μου πει σε καποια φαση σχετικά με το φελιζόλ γιατι αυτη τη τεχνική την ειχα διαβασει αλλα δεν εχω διασταυρώσει αν πράγματι ειναι ασφαλής .

 

θα τα λεμε βημα βήμα γιατι και τα λεφτα ειναι αρκετα και το παω αργα..!

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση του φελιζόλ Ευθύμη είναι απολύτως ασφαλής.

Το έχω χρησιμοποιήσει σε αρκετά scape χωρίς ποτέ να έχω πρόβλημα.

Ραμ δεν θα έβαζα, γιατί σε περιορίζουν αρκετά στις τιμές του νερού.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Η χρήση του φελιζόλ Ευθύμη είναι απολύτως ασφαλής.

Το έχω χρησιμοποιήσει σε αρκετά scape χωρίς ποτέ να έχω πρόβλημα.

Ραμ δεν θα έβαζα, γιατί σε περιορίζουν αρκετά στις τιμές του νερού.:)

Σωτήρη είσαι καλά ; Χαίρομαι που σε βλέπω ενεργό και παρών!

 

Ωραία, ίσως με βοηθήσει σε κάποια σημεία γενικά στο σχήμα που θέλω να δώσω.

Το γνωρίζω για τα ραμ..για τα νιτρικά και γενικά για την ''καθαρότητα'' του νερού. Να σου πω την αλήθεια το έχω απωθημένο αυτό το ψαράκι.. Σκεφτόμουν να περάσει 1 τρίμηνο και αφού έχουν όλα ισορροπήσει να τα βάλω εφόσον οι συνθήκες είναι καλές. Είδωμεν!!! Γενικά, τη βιομάζα έχω πλάνο να την εισάγω πολύ πολύ αργά.

 

Θέλω την γνώμη σας και για τη φίλτρανση. Εννοείται θα πάω σε ισχυρότερο φίλτρο από τα λίτρα μου αλλά δεν μπορώ να καταλήξω.

Αρχικά, μου αρέσει πολύ το φλούβαλ fx4 που έχει άφθονο χώρο για υλικό και μπορείς να κάνεις αλλαγή νερού απευθείας από το φίλτρο. Αλλά από την άλλη είναι πάρα πολύ δυνατό για 250 λίτρα. Γυρνάει 1750 λίτρα/ώρα. Ψάχνω να βρω αν έχει επιλογή για να ρυθμίζεις την δύναμη της εξόδου αλλά δεν βρίσκω πουθενά πληροφορία ότι γίνεται σε αυτό το φίλτρο. Ξέρετε κάτι στο συγκεκριμένο;

 

Αλλιώς λέω να πάω σε eheim αντί για φλούβαλ πιο πολύ για την αλλαγή. Αν έχετε κάποια καλή πρόταση πείτε μου γιατί ειδικά από τα eheim δεν έχω ιδέα δεν είχα ασχοληθεί με αυτά ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Στα λίτρα σου κάλο είναι να βάλεις 2 φίλτρα και όχι ένα ,θα σου πρότεινα 2χ306 τις φλουβαλ. Στο δικο μου 250αρη έχω 3χ305 10 χρόνια και δεν το έχω μετανιώσει.

Έχεις πολύ καλή φιλτρανση και πολύ καλή κυκλοφορία νερού.

Link to comment
Share on other sites

Απ οσο ξερω ολα τα επονυμα φιλτρα εχουν κατι για να μειωνουν την ροη.

Το φλουβαλ που εχω,εχει και νομιζω πως ολα τα φλουβαλ εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...