Jump to content

250 λίτρα φυτεμένο


Fred13

Recommended Posts

Eυκολα φυτακια βλεπω... :)

Το νερο ειναι ιδεα μου ή ειναι καπο θολο?

 

Σημερα εβαλα τον reactor να δοκιμασω κατι.

Τον εχω συνδεσει μετα το inline difusser... απαλαχτηκα απο τις μικρες φυσαλιδες, αλλα θελω και να μην πιανει Co2 μεσα στον reactor.

Οι πετρες δεν κολλανε...

Πρεπει να βρεις τετοιες ωστε να κανουν αντιθεση με το υποστρωμα.. :)

 

 

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Georgis έγραψε:

καταπληκτικο μπραβο !

Το πισω δεξια φυτο στη γωνια τι ειναι ??

Ευχαριστώ φίλε μου ! 

Nymphoeides taiwan ονομάζεται .

πριν 22 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

Eυκολα φυτακια βλεπω... :)

Το νερο ειναι ιδεα μου ή ειναι καπο θολο?

 

Σημερα εβαλα τον reactor να δοκιμασω κατι.

Τον εχω συνδεσει μετα το inline difusser... απαλαχτηκα απο τις μικρες φυσαλιδες, αλλα θελω και να μην πιανει Co2 μεσα στον reactor.

Οι πετρες δεν κολλανε...

Πρεπει να βρεις τετοιες ωστε να κανουν αντιθεση με το υποστρωμα.. :)

 

 

Εχω παρατηρήσει μια θολούρα και εγω . Η φταίνε οι φυσαλίδες η εχει πουθενά καμια τρύπα το υπόστρωμα και βγαίνει το τροπικά το υπόστρωμα και το θολώνει . Πρέπει να το διερευνήσω .

σε λίγο δεν θα φαίνεται υπόστρωμα ;) καταλαβαίνω ακριβώς τι λες και ειχα τον ίδιο προβληματισμό σχετικά με τις πέτρες . Τώρα που πρόσθεσα κουμπα στο κέντρο θα κάνει το πράσινο με το μαύρο την αντίθεση.

στα 180 λίτρα πόσες φυσαλίδες τρέχεις στον ριάκτορα ;

Έγινε επεξεργασία - Fred13
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

Ευχαριστώ φίλε μου ! 

Nymphoeides taiwan ονομάζεται .

Εχω παρατηρήσει μια θολούρα και εγω . Η φταίνε οι φυσαλίδες η εχει πουθενά καμια τρύπα το υπόστρωμα και βγαίνει το τροπικά το υπόστρωμα και το θολώνει . Πρέπει να το διερευνήσω .

σε λίγο δεν θα φαίνεται υπόστρωμα ;) καταλαβαίνω ακριβώς τι λες και ειχα τον ίδιο προβληματισμό σχετικά με τις πέτρες . Τώρα που πρόσθεσα κουμπα στο κέντρο θα κάνει το πράσινο με το μαύρο την αντίθεση.

στα 180 λίτρα πόσες φυσαλίδες τρέχεις στον ριάκτορα ;

Περιπου 2 φυσαλιδες το δευτερολεπτο...

Σημερα τον εβαλα , ακομη δεν πειραξα το co2.

Εχε υποψη οτι εχω 4 χ 39watt.. :)

Δεν νομιζω να ειναι το υποστρωμα...

Αν δεν το πειραξες δεν ειναι αυτο.

Tα γρασιδια εγω πλεον τα αποφευγω... κουραστηκα με αυτα.

 

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

Eυκολα φυτακια βλεπω... :)

Το νερο ειναι ιδεα μου ή ειναι καπο θολο?

 

Σημερα εβαλα τον reactor να δοκιμασω κατι.

Τον εχω συνδεσει μετα το inline difusser... απαλαχτηκα απο τις μικρες φυσαλιδες, αλλα θελω και να μην πιανει Co2 μεσα στον reactor.

Οι πετρες δεν κολλανε...

Πρεπει να βρεις τετοιες ωστε να κανουν αντιθεση με το υποστρωμα.. :)

 

 

Εχω την αίσθηση πως ειναι λίγο θολό λόγω των φυσαλίδων . Δεν είμαι σίγουρος όμως .

ισως πρέπει να κοιτάξω μήπως εχει καμια τρύπα και βγαίνει το τροπικά το υπόστρωμα και το θολώνει λίγο .

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

Περιπου 2 φυσαλιδες το δευτερολεπτο...

Σημερα τον εβαλα , ακομη δεν πειραξα το co2.

Εχε υποψη οτι εχω 4 χ 39watt.. :)

Δεν νομιζω να ειναι το υποστρωμα...

Αν δεν το πειραξες δεν ειναι αυτο.

Tα γρασιδια εγω πλεον τα αποφευγω... κουραστηκα με αυτα.

 

Έβαλες 1080p στο βίντεο ;

οι φυσαλίδες πρέπει να ειναι Νίκο .

εγω πλέον τρέχω με 2 39αρες και 1 24αρα συμπληρωματική την κούμπωσα προχτές .

με 2 φυσαλίδες εισαι πάνω κάτω στα 30 ppm?

Ειχα δει και εγω την πατέντα με τον ριάκτορα μετα τον inline . Πρέπει μου φαίνεται να το επιχειρήσω ..!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

Έβαλες 1080p στο βίντεο ;

οι φυσαλίδες πρέπει να ειναι Νίκο .

εγω πλέον τρέχω με 2 39αρες και 1 24αρα συμπληρωματική την κούμπωσα προχτές .

με 2 φυσαλίδες εισαι πάνω κάτω στα 30 ppm?

Ειχα δει και εγω την πατέντα με τον ριάκτορα μετα τον inline . Πρέπει μου φαίνεται να το επιχειρήσω ..!

Δεν ειδα καπου κατι τετοιο με τον inline, παλια ειχα βαλει μεσα στον reactor ενα co2 difuser, και τωρα αφησα το λαστιχακι σε περιπτωση που πιασει αρκετο co2 , να μπορω να το αφαιρεσω.

Ναι 1080, φαινεται θολο , δεν ειναι λογο Co2...

Δεν γνωριζω ουτε kh ουτε ph... τα φυτα -ψαρια βλεπω...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

Δεν ειδα καπου κατι τετοιο με τον inline, παλια ειχα βαλει μεσα στον reactor ενα co2 difuser, και τωρα αφησα το λαστιχακι σε περιπτωση που πιασει αρκετο co2 , να μπορω να το αφαιρεσω.

Ναι 1080, φαινεται θολο , δεν ειναι λογο Co2...

Δεν γνωριζω ουτε kh ουτε ph... τα φυτα -ψαρια βλεπω...

Πάει πουθενά το μυαλό σου που δεν ειναι κρύσταλλο το νερό ;

ταΐζω λίγο μια φορά τη μέρα . Δεν νομίζω να μου το κάνει τροφή .

θα δοκιμάσω αύριο να κάνω το ίδιο , να τροφοδοτώ τον ριάκτορα μέσω του inline .

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

Έβαλες 1080p στο βίντεο ;

οι φυσαλίδες πρέπει να ειναι Νίκο .

εγω πλέον τρέχω με 2 39αρες και 1 24αρα συμπληρωματική την κούμπωσα προχτές .

με 2 φυσαλίδες εισαι πάνω κάτω στα 30 ppm?

Ειχα δει και εγω την πατέντα με τον ριάκτορα μετα τον inline . Πρέπει μου φαίνεται να το επιχειρήσω ..!

Για κανενα bacterial bloom...

Αν εριξες οξυζενε ή excel μηπως πειραχτηκε η βιολογια...

Δοκιμασε το με το ινλινε , εμενα δεν βγαζει ουτε φυσαλιδα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος nicpapa έγραψε:

Για κανενα bacterial bloom...

Αν εριξες οξυζενε ή excel μηπως πειραχτηκε η βιολογια...

Δοκιμασε το με το ινλινε , εμενα δεν βγαζει ουτε φυσαλιδα.

Στην προσπάθεια μου να δω τι συμβαίνει με το ριάκτορα ειχα βγάλει ενα καλάθι βιολογικό για να δω τι θα γίνει αν ανεβεί η ροη.

αν έφαγα bacteria bloom απο αυτο θα έγινε αν και εχω πολυ βιολογικό μέσα .

 

Link to comment
Share on other sites

Εχει να κανει με την πιεση ρε παιδια..... στο  inline μπορει να εχει και 3 atm λεμε τωρα ενω στο reactor 1. Αυτο ισον μεγαλυτερη διαλυτοτητα co2 στο νερο. Ο reactor ισως με μια μεγαλυτερη αντλια να κανει καλυτερη δουλεια αλλα σε μικρα ενυδρεια υπαρχει και το θεμα πλυντηριο. Στην θεση σου θα τον χρησημοποιουσα σε συνδιασμο με τον iinline και ισως με ξεχωριστη αντλια γιατι το φιλτρο μπορει να τα φτυσει με την πιεση που συναντα η προπελα.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Rik έγραψε:

Εχει να κανει με την πιεση ρε παιδια..... στο  inline μπορει να εχει και 3 atm λεμε τωρα ενω στο reactor 1. Αυτο ισον μεγαλυτερη διαλυτοτητα co2 στο νερο. Ο reactor ισως με μια μεγαλυτερη αντλια να κανει καλυτερη δουλεια αλλα σε μικρα ενυδρεια υπαρχει και το θεμα πλυντηριο. Στην θεση σου θα τον χρησημοποιουσα σε συνδιασμο με τον iinline και ισως με ξεχωριστη αντλια γιατι το φιλτρο μπορει να τα φτυσει με την πιεση που συναντα η προπελα.

Δεν μπορω να τον βάλω να δουλέψει με επιπλέον αντλία θα γίνει πλυντήριο που λες και εσύ ..

το μόνο που μπορω να επιχειρήσω ειναι να μπει μετα τον ινλινε και αν δεν μου κόψει πολυ ΡΟΗ να το αφήσω ετσι .

Link to comment
Share on other sites

Ναι..... απλα θα κοβει καπως απο την ροη καισε εισαγωγικα ζοριζεις περισσοτερο το φιλτρο και αν το καψεις θα ξερεις ποιος ειναι ο λογος.

Link to comment
Share on other sites

Επισης ρολο παιζει και το redox και η θερμοκρασια  για το co2 εννοειτε.... γενικα ομως εαν ο ρεακτορας ειναι μεγαλος μαλλον ειναι για μεγαλυτερα ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Rik έγραψε:

Ναι..... απλα θα κοβει καπως απο την ροη καισε εισαγωγικα ζοριζεις περισσοτερο το φιλτρο και αν το καψεις θα ξερεις ποιος ειναι ο λογος.

 

Το φιλτρο και γενικοτερα τα μοτερ αντλιων-ανεμιστηρων κτλ δεν ζοριζονται οταν τους κοβεις την εξοδο. Ισα ισα δουλευουν πιο χαλαρα.  Αν μετρησεις με ενα αμπερομετρο η μικροτερη τιμη θα ειναι οταν η εξοδος (ή η εισοδος ) ειναι τελειως κλειστη. Και αυτο γιατι ουσιαστικα δεν παραγεται εργο. Μονο θεμα σε τερμα κλειστη εισοδο-εξοδο το ανεβασμα της θερμοκρασιας.

 

Αυτα σαν παρενθεση. Επι του θεματος δεν εχω γνωμη γιατι δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε reactor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν η φτερωτη βρισκει μεγαλυτερη αντισταση δεν ζοριζει περισσοτερο το μοτερ....... δεν νομιζω να ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα.... γιατι εργο παραγετε αλλα με μεγαλυτερο ζορι.

Link to comment
Share on other sites

Να το θεσω σωστα..... παραγεται μικροτερο εργο και περισσοτερη θερμοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υφίσταται "ζορι".

Οπως βλεπεις παρακατω η αποδιδομενη ισχυς ειναι αναλογη της παροχης.

Μικροτερη παροχη-μικροτερη ισχυς.

Μικροτερη ισχυς-μικροτερη ενταση ρευματος.  

Μικροτερη ενταση ρευματος-μικροτερη παραγομενη θερμοτητα.

 

Απλα σε μια τελειως κλειστη εξοδο δε αποβαλεται ευκολα θερμοτητα προς το περιβαλλον (νερο πχ) οποτε εκει ναι μπορει να υπερθερμανθει και να καει ενα μοτερ.

 

Αποδιδόμενη ισχύς αντλίας

P = ρ * g * Ho *Q

ρ = πυκνότητα ρευστού 
g = επιταχυνση της βαρύτητας
Ηο =Ολικό ύψος 
Q = παροχή αντλίας

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος nicpapa έγραψε:

Περιπου 2 φυσαλιδες το δευτερολεπτο...

Σημερα τον εβαλα , ακομη δεν πειραξα το co2.

Εχε υποψη οτι εχω 4 χ 39watt.. :)

Δεν νομιζω να ειναι το υποστρωμα...

Αν δεν το πειραξες δεν ειναι αυτο.

Tα γρασιδια εγω πλεον τα αποφευγω... κουραστηκα με αυτα.

 

Καλησπέρα,

Προσπαθώ να κάνω το ίδιο αλλά αντιμετωπίζω το εξής θέμα :

Kαι ο ριάκτορας αλλά και ο inline έχουν υποδοχή για το σωληνάκι του co2.

Αν κάποια από αυτές δεν ειναι κλειστη τοτε το νερο επιστρέφει έξω. Πρέπει να κάνω κάποια πατέντα με βαλβίδα αντεπιστροφής για να κλείσω την μία ;

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο πραγμα λεμε Αντωνη...... απλα δεν χρειαζετςι να κλεισει τελιως η εξοδος για να γινει η ζημια..... ασε που μπορει να την ακουσει η προπελα απο το μηχανικο ζορι που θα τραβαει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

Καλησπέρα,

Προσπαθώ να κάνω το ίδιο αλλά αντιμετωπίζω το εξής θέμα :

Kαι ο ριάκτορας αλλά και ο inline έχουν υποδοχή για το σωληνάκι του co2.

Αν κάποια από αυτές δεν ειναι κλειστη τοτε το νερο επιστρέφει έξω. Πρέπει να κάνω κάποια πατέντα με βαλβίδα αντεπιστροφής για να κλείσω την μία ;

Εννοειτε  πως κλεινεις την  εισοδο co2 Του ρεακτορα εαν τον εχεις μετα το inlet.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

Καλησπέρα,

Προσπαθώ να κάνω το ίδιο αλλά αντιμετωπίζω το εξής θέμα :

Kαι ο ριάκτορας αλλά και ο inline έχουν υποδοχή για το σωληνάκι του co2.

Αν κάποια από αυτές δεν ειναι κλειστη τοτε το νερο επιστρέφει έξω. Πρέπει να κάνω κάποια πατέντα με βαλβίδα αντεπιστροφής για να κλείσω την μία ;

 

Νομίζω στον inline δεν βγαίνει νερό. Χρειάζεται αρκετή πίεση για να περάσει το νερό απ'το κεραμικό υλικό.

Τσέκαρέ το.

Πάντως αν ο inline είναι πριν τον ριάκτορα, μπορείς να βάλεις ένα κομμάτι σωληνάκι και να το κάψεις στην άκρη.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Ναι..... απλα θα κοβει καπως απο την ροη καισε εισαγωγικα ζοριζεις περισσοτερο το φιλτρο και αν το καψεις θα ξερεις ποιος ειναι ο λογος.

 

Δεν καιγαιτε το φιλτρο ειναι δοκιμασμένο...

Ειναι σαν να χαμηλωνουμε την ροη, ή να δουλευουμε ενα spray barr.

Εμενα ειχε χαλασει το φιλτρο απο διακοπη ρευματος το co2 που ηταν στον reactor επετρεψε μεσα στο φιλτρο.

Με αποτελεμσα να γυρναει η προπελα σε αερα για ωρες, μεχρι που εσπασε.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος AgMa έγραψε:

 

Νομίζω στον inline δεν βγαίνει νερό. Χρειάζεται αρκετή πίεση για να περάσει το νερό απ'το κεραμικό υλικό.

Τσέκαρέ το.

Πάντως αν ο inline είναι πριν τον ριάκτορα, μπορείς να βάλεις ένα κομμάτι σωληνάκι και να το κάψεις στην άκρη.

Aς κανει ενα κομπο το λαστιχακι... :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

Aς κανει ενα κομπο το λαστιχακι... :)

To λαστιχάκι μου δεν γυρνάει είναι πολυουθερανικό για υψηλές πιέσεις.

Δοκίμασα να το κάψω κλπ δεν γίνεται κάνει διαρροές. 

Δεν πειράζει θα πάρω μία βαλβίδα αντεπιστροφής. Είναι το μόνο εύκολο..

Ίσως αφαιρέσω και τις προπέλες από μέσα για να είναι και τελείως αθόρυβος. Από τη στιγμή που θα μπαίνουν υπερβολικά μικρές μέσα από τον inline δεν νομίζω πως χρειάζονται.

 

Το ενυδρείο πάει στον αυτόματο πλέον. Δεν αντιμετωπίζει ίχνος άλγης, ελάχιστα διάτομα τα οποία πεθαίνουν μέρα με την μέρα και στην αλλαγή νερού βρίσκω και ελάχιστη green dust πάνω στο τζάμι την οποία κρίνω πολύ φυσιολογική καθώς υπήρξε έλειψη θρεπτικών μέχρι και την προηγούμενη εβδομάδα και σκαμπανεβάσματα στις δοκιμές co2. Αλλά μιλάμε για ελάχιστη.

 

 

Είμαι σε σκέψεις να βάλω στα σκαριά 2ο project μιας και το συγκεκριμένο πλέον αυτό που θα χρειάζεται είναι λίπανση, ρουτίνα εβδομαδιαία και ίσως κάποιες πινελιές -προσθήκες από φυτά.

Συγκεκριμένα σκέφτομαι να ασχοληθώ με ένα ADA tank 60 χ 30 χ 18, ρηχό δηλαδή και επίτηδες γιατί είμαι σε σκέψεις για ένα τύπου paludarium. Πέτρες και κλαδιά εντός κι εκτός ενυδρείου, φυτεμένο εκτός με epiphytes και μέσα με aquatic φυτά . Πιο βιοτοπικό , πιο χαμηλών απαιτήσεων.

Η κατασκευή του όμως είναι μία πρόκληση γιατί δεν έχω ασχοληθεί με κάτι ανάλογο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν στο μανομετρικό πέφτει η ένδειξη που δείχνει την πίεση μέσα στη μπουκάλα σημαίνει ότι αδιάζει σωστά ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...