Jump to content

250 λίτρα φυτεμένο


Fred13

Recommended Posts

Το θέμα μου είναι να σώσω τη βιολογία και να βρω ανταλλακτικό αύριο , αν δεν βρω πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Θα το σωσεις...... φουλ αναταραξη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Θα το σωσεις...... φουλ αναταραξη.

Έριξα τα πάντα χύμα μέσα στο φίλτρο, βιολογικό σφουγγάρια τα πάντα και μία αντλία από πάνω να χτυπάει την επιφάνεια του κουβά. Πολύ ανατάραξη ακούγεται.

 

Εγώ φοβάμαι μήπως δεν βρω ανταλλακτικό και πρέπει να παραγγείλω. Μετά τι στο καλό πρέπει να κάνω ;

 

Να βάλω μήπως το βιολογικό μέσα στο ενυδρείο μέσα στα κουτάκια του ; Nα λειτουργήσει σαν κουβάς το ίδιο το ενυδρείο;

Έγινε επεξεργασία - Fred13
Link to comment
Share on other sites

 Αν το αντλιακι σου δεν έχει σωληνάκι αναρρόφησης, βαλτο να ριχνει προς τα μεσα και βαλτο αναποδα μεσα στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μονο το βιολογικο στο ενυδρειο και την αντλια να τα βαραει με αναταραξη και κλεισε το co2. Αν εχεις και αεραντλια βαλτει και αυτη. Αν μπορεις να κανεις ενα προχειρο φιλτρο σαν αυτο που λεει ο Αντωνης ακομη καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

 Αν το αντλιακι σου δεν έχει σωληνάκι αναρρόφησης, βαλτο να ριχνει προς τα μεσα και βαλτο αναποδα μεσα στο ενυδρειο

 

πριν 15 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Βαλε μονο το βιολογικο στο ενυδρειο και την αντλια να τα βαραει με αναταραξη και κλεισε το co2. Αν εχεις και αεραντλια βαλτει και αυτη. Αν μπορεις να κανεις ενα προχειρο φιλτρο σαν αυτο που λεει ο Αντωνης ακομη καλυτερα.

Τέτοια ώρα δεν έχω τη δυνατότητα να τα κάνω αυτά..

 

Έχω κάνει τα εξής. Μέσα στον κάδο του φίλτρου έβαλα όλα τα υλικά και από πάνω ένα κυκλοφορητή να βαράει δυνατά την επιφάνεια.

 

Μέσα στο ενυδρείο δουλεύει το σκίμμερ και πρόσθεσα άλλο ενα κυκλοφορητή για να κάνει ανατάραξη στην επιφάνεια.

Το co2 είναι κλειστό.

Ο θερμοστάτης είναι εξωτερικός και δεν μπορεί να δουλέψει αλλά νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα θερμοκρασίας.

 

Και το πρωί θα πάω να πάρω ανταλλακτική προπέλα..

 

Δεν πιστεύω να υπάρξει πρόβλημα με αμμωνίες κλπ .. Θα ρίξω και καμία αμπούλα prodibio αύριο για το ψυχολογικό.

 

Link to comment
Share on other sites

Kαι ένα βίντεο που τράβηξα 10-15 λεπτά πριν έρθει η καταστροφή γιατί ήθελα να σας δείξω τα χρώματα που έχουν πετάξει τα ραμ μου..!

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Fred......... θα περιμενουμε νεα σου με το φιλτρο. Τα ραμακια μια χαρα τα βλεπω..... :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο γινεται το ενυδρειο ! :bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Καλημερα Fred......... θα περιμενουμε νεα σου με το φιλτρο. Τα ραμακια μια χαρα τα βλεπω..... :)

 

πριν 54 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Πολυ ωραιο γινεται το ενυδρειο ! :bigemo_harabe_net-122:

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

60 καταστήματα στην Ελλάδα, αντιπρόσωπος της JBL δεν έχει το σημαντικότερο ανταλλακτικό για τα φίλτρα, δηλαδή την φτερωτή..

έχουν μόνο της παλιάς σειράς τα ανταλλακτικά. Γελάει ο κόσμος...

 

Μίλησα με Γερμανία , με το κατάστημα που το είχα αγοράσει και μου το στέλνουν με UPS SAVER , μπορεί δηλαδή να φτάσει και σήμερα..Το αργότερο αύριο.

Μου κόστισε αυτή η υπηρεσία δυστυχώς...αλλά θα μπορέσω να κάνω τη δουλειά μου άμεσα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Freddy..... εδω δυστηχως θα βρεις μονο οτι υπαρχει στοκαρισμενο........ να σου πω την αληθεια το περιμενα αλλα λες ποτε δεν ξερεις. Υπομονη!! Μην ταιζεις και καλο ειναι να μετρας για αμμωνια και να εισαι ετοιμος για καμια αλλαγη. Στην θεση σου θα εφτιαχνα το προχειρο φιλτρακι... για αυτο λεμε σε διαφορες συζητησεις κατα καιρους 2 φιλτρα ειναι καλυτερα απο ενα, ακριβως για αναλογες περιπτωσεις.....και για αυτο σου λεω μην πειραζεις πολυ το κυριο φιλτρο γιατι αν κατσει η στραβη τρεχουμε και δεν φτανουμε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Καλημερα Freddy..... εδω δυστηχως θα βρεις μονο οτι υπαρχει στοκαρισμενο........ να σου πω την αληθεια το περιμενα αλλα λες ποτε δεν ξερεις. Υπομονη!! Μην ταιζεις και καλο ειναι να μετρας για αμμωνια και να εισαι ετοιμος για καμια αλλαγη. Στην θεση σου θα εφτιαχνα το προχειρο φιλτρακι... για αυτο λεμε σε διαφορες συζητησεις κατα καιρους 2 φιλτρα ειναι καλυτερα απο ενα, ακριβως για αναλογες περιπτωσεις.....και για αυτο σου λεω μην πειραζεις πολυ το κυριο φιλτρο γιατι αν κατσει η στραβη τρεχουμε και δεν φτανουμε.

Το θεωρώ απαράδεκτο , είναι ο βασικός αντιπρόσωπος στην Ελλάδα και από τη στιγμή που πουλάει τα φίλτρα (στην διπλάσια+ τιμή από το εξωτερικό) δεν μπορεί να μην έχει το βασικότερο ανταλλακτικό τους, την φτερωτή.

30 ευρώ μου κόστισε η υπηρεσία αυθημερόν αποστολής.

 

Δεν νομίζω να έχω πρόβλημα για 1 ημέρα με τόσα φυτά και βιολογία σε χώμα , ξύλα κλπ.. Δεν θα ταϊσω κάτι  και θα βάλω και μία αμπουλίτσα της prodibio για μια μικρή ενίσχυση...

 

Πήγα πρώτη φορά να το καθαρίσω μετά από τόσο καιρό γιατί η ροή είχε πέσει. Έσπασε το κεραμικό ραβδάκι μέσα . Δεν κατάλαβα αλήθεια είναι πως έγινε αυτό , μαντεύω πως μάλλον έγινε όταν το κούμπωνα μέσα γιατί κατά τα άλλα απλά το έπλυνα..

 

H μέρα χτες δεν με πήγαινε . Πήγα να χάσω  και το αμάξι σε πλημμύρα στον Πειραιά...!!!

Έγινε επεξεργασία - Fred13
Link to comment
Share on other sites

Χεχε........ εδω ψαχνω διαφορα απλα αναλωσιμα και δεν βρισκω, και θα βρεις φτερωτη;; :hocky:

 

Μην στεναχωριεσε......ειναι μεσα στο προγραμμα δυστηχως καποιες στραβες!! ΥΠΟΜΟΝΗ!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Χεχε........ εδω ψαχνω διαφορα απλα αναλωσιμα και δεν βρισκω, και θα βρεις φτερωτη;; :hocky:

 

Μην στεναχωριεσε......ειναι μεσα στο προγραμμα δυστηχως καποιες στραβες!! ΥΠΟΜΟΝΗ!!

Έχω  την τάση να στηρίζω πάντα τα ελληνικά καταστήματα για ευνόητους λόγους και για να καταλήγουν τα λεφτά στην χώρα.

Αλλά τι να πω τώρα ; Ότι ο Γερμανός απάντησε στο mail μου εντός 5 λεπτών και ότι το προϊον έχει ήδη φύγει με ups ;

Τι να λέμε τώρα....

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

Έχω  την τάση να στηρίζω πάντα τα ελληνικά καταστήματα για ευνόητους λόγους και για να καταλήγουν τα λεφτά στην χώρα.

Αλλά τι να πω τώρα ; Ότι ο Γερμανός απάντησε στο mail μου εντός 5 λεπτών και ότι το προϊον έχει ήδη φύγει με ups ;

Τι να λέμε τώρα....

μην στεναχωριέσαι, ολα θα πανε καλα. Και εγω πριν κανα 2 χρονια εχω σπασει τον αξονα του φιλτρου μου(Eheim),  τα κεραμικα ειναι ευθραυστα δυστυχως, αλλα βρηκα στο pet4u με 3 η 4€ - δεν θυμαμαι ακριβος.

Link to comment
Share on other sites

Όλα οκ, ήρθε το ανταλλακτικό σε λιγότερο από 24 ώρες , όλα πάλι είναι στη θέση τους.

 

Έβαλα και τον διαχυτή να τροφοδοτεί τον ριάκτορα, μένει να δω αν θα πιάσει . Κόβει ροή όμως και δεν μου αρέσει αυτό.

 

Και τώρα κάτι σχετικά με τον φωτισμό. Τρέχω με 2 χ39 αλλά πριν καμία εβδομάδα κούμπωσα και μία μικρή 24αρα. Πιο πολύ για το μάτι το έκανα.

Επειδή της έβαλα πολύ ροζ λάμπα μπορώ να πω πως ενώ μου αρέσει με κουράζει λίγο.

Τώρα έβαλα μία day και έχω 2 day και μία πιο ροζ αλλά τώρα μου φαίνεται κάπως ψυχρό.

 

Σκέφτομαι ζεστά την αγορά ενός led και συγκεκριμένα του twinstar S900. Έχω την αίσθηση πως τα full spectrum led είναι οπτικά ότι καλύτερο αυτή τη στιγμή.. Είναι αρκετά δυνατό στα 4900 λούμεν περίπου εκεί που βρίσκομαι τώρα με τις 3 λάμπες.

Το μείον είναι τα 350 ευρώ και δεν ξέρω με αποθαρρύνει..

Στα συν οι 30.000  ώρες λειτουργίας.

Αν το βάλετε κάτω αντιστοιχεί σε περίπου 10 χρόνια ζωής εφόσον λειτουργείς με φωτοπερίοδο 8 ώρες /ημέρα.

 

Εσείς τι λέτε ;

Link to comment
Share on other sites

Πολλά τα λεφτά για φωτισμό.

Δες και τα finnex planted 24+ και Current USA Satellite Freshwater LED Plus.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος AgMa έγραψε:

Πολλά τα λεφτά για φωτισμό.

Δες και τα finnex planted 24+ και Current USA Satellite Freshwater LED Plus.

Eίναι πολλά Άγγελε το ξέρω..  Δεν είναι λεφτά για την εποχή μας.. Προσπαθώ να το δω σε φάση ότι δεν θα χρειαστώ ποτέ ξανά λάμπα κλπ αλλά και πάλι το 350αρι μου κάθεται άσχημα..

Βέβαια αν σκεφτείς πόσο κοστίζουν οι λάμπες που βάζω μακροπρόθεσμα (συν ΔΕΗ) καλύτερα δεν θα έρθει ;

 

Tα έχω δει αλλά δεν μου φαίνονται πολύ balanced.. Μην λέω και βλακείες δεν ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

Όλα οκ, ήρθε το ανταλλακτικό σε λιγότερο από 24 ώρες , όλα πάλι είναι στη θέση τους.

 

Έβαλα και τον διαχυτή να τροφοδοτεί τον ριάκτορα, μένει να δω αν θα πιάσει . Κόβει ροή όμως και δεν μου αρέσει αυτό.

 

Και τώρα κάτι σχετικά με τον φωτισμό. Τρέχω με 2 χ39 αλλά πριν καμία εβδομάδα κούμπωσα και μία μικρή 24αρα. Πιο πολύ για το μάτι το έκανα.

Επειδή της έβαλα πολύ ροζ λάμπα μπορώ να πω πως ενώ μου αρέσει με κουράζει λίγο.

Τώρα έβαλα μία day και έχω 2 day και μία πιο ροζ αλλά τώρα μου φαίνεται κάπως ψυχρό.

 

Σκέφτομαι ζεστά την αγορά ενός led και συγκεκριμένα του twinstar S900. Έχω την αίσθηση πως τα full spectrum led είναι οπτικά ότι καλύτερο αυτή τη στιγμή.. Είναι αρκετά δυνατό στα 4900 λούμεν περίπου εκεί που βρίσκομαι τώρα με τις 3 λάμπες.

Το μείον είναι τα 350 ευρώ και δεν ξέρω με αποθαρρύνει..

Στα συν οι 30.000  ώρες λειτουργίας.

Αν το βάλετε κάτω αντιστοιχεί σε περίπου 10 χρόνια ζωής εφόσον λειτουργείς με φωτοπερίοδο 8 ώρες /ημέρα.

 

Εσείς τι λέτε ;

Πόσο καιρό τρέχει με τ5 το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευά, ο Ευθύμης έχει το κακό να παρά ασχολείται με το ενυδρείο, με πολλές δοκιμές/απόπειρες με αποτέλεσμα το ενυδρείο να μην βρίσκει την ισορροπία του και αυτός την ηρεμία του.

Δες τα ενυδρεία του Νίκου για παράδειγμα. Με τ5-τ8 και πάνε μπάλα.

Κράτα τα λεφτά σου, άσε το να ισορροπήσει και μετά ασχολείσαι με λεπτομέρειες για να το τελειοποιήσεις.

Ξέρω ότι πάλι δεν θα με ακούσεις, αλλά ήθελα να το πω :hehe

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Βασικά ενα τρίμηνο τώρα δεν εχω ασχοληθεί να αλλάξω τίποτα ρε συ .. Για αυτο και δεν εχει το παραμικρό πρόβλημα όπως το προηγούμενο !

 

ενα τρίμηνο περίπου Παρασκευα . Μια χαρά πάνε , εγω πιο πολυ οπτικά θελω να το βελτιώσω .

Link to comment
Share on other sites

Aξίζει να σημειωθεί πόσο καθάρισε το ενυδρείο από χτες που ο inline τροφοδοτεί τον ριάκτορα και δεν έχω μέσα εκατομμύρια φυσαλίδες.

Λειτούργησε η πατέντα με το μόνο μειονέκτημα την ροή του φίλτρου.

IMG_0239.thumb.JPG.36461236ee808233bb0f0b743afcbe98.JPG

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση η καθαρότητα.

IMG_0242.thumb.JPG.4fa1f3039d9b3fd80fb48f165b19c917.JPG

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά ,

 

Η μόνη άλγη που ταλαιπωρεί το ενυδρείο είναι η green dust . Εντάξει μιλάμε για λίγο βέβαια , δηλαδή την καθαρίζω μία φορά την εβδομάδα και αυτό στην αλλαγή  νερού. Είναι πολύ αραιή μόνο στο τζάμι.

Oυσιαστικά με το ενυδρείο ασχολούμαι μία φορά και αυτό στην αλλαγή νερού κάθε Παρασκευή.

 

Πρέπει να είναι αρκετά περίεργη περίπτωση πάντως. Έχετε εικόνα ;

Link to comment
Share on other sites

On 29/6/2018 at 9:35 ΜΜ, το μέλος Fred13 έγραψε:

Όλα οκ, ήρθε το ανταλλακτικό σε λιγότερο από 24 ώρες , όλα πάλι είναι στη θέση τους.

 

Έβαλα και τον διαχυτή να τροφοδοτεί τον ριάκτορα, μένει να δω αν θα πιάσει . Κόβει ροή όμως και δεν μου αρέσει αυτό.

 

Και τώρα κάτι σχετικά με τον φωτισμό. Τρέχω με 2 χ39 αλλά πριν καμία εβδομάδα κούμπωσα και μία μικρή 24αρα. Πιο πολύ για το μάτι το έκανα.

Επειδή της έβαλα πολύ ροζ λάμπα μπορώ να πω πως ενώ μου αρέσει με κουράζει λίγο.

Τώρα έβαλα μία day και έχω 2 day και μία πιο ροζ αλλά τώρα μου φαίνεται κάπως ψυχρό.

 

Σκέφτομαι ζεστά την αγορά ενός led και συγκεκριμένα του twinstar S900. Έχω την αίσθηση πως τα full spectrum led είναι οπτικά ότι καλύτερο αυτή τη στιγμή.. Είναι αρκετά δυνατό στα 4900 λούμεν περίπου εκεί που βρίσκομαι τώρα με τις 3 λάμπες.

Το μείον είναι τα 350 ευρώ και δεν ξέρω με αποθαρρύνει..

Στα συν οι 30.000  ώρες λειτουργίας.

Αν το βάλετε κάτω αντιστοιχεί σε περίπου 10 χρόνια ζωής εφόσον λειτουργείς με φωτοπερίοδο 8 ώρες /ημέρα.

 

Εσείς τι λέτε ;

Ειναι οντως κουραστικο να εχεις ροζ αποχρωση στο φως, για αυτο ποτέ δεν θα παρω πια Silvania grolux η  aquastar. Υπαρχει λυση - Juwel Nature. Ειναι Plant και εχει μια γλυκια, ζεστη αποχρωση του ηλιου. 1+1 (Daylight μπροστα, Nature πισω) βγαζουν πολυ φυσικο χρωμα. Για την διαφορα στην αναπτυξη δεν μιλαω καν.Αυριο θα βγαλω φωτο απο τo Macrandra, που ειναι κατω απο ροζ και κατω απο Daylight. Διαφορα, που φαινεται!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...