Jump to content

250 λίτρα φυτεμένο


Fred13

Recommended Posts

Kαλή επιτυχία σε ότι κάνεις! Μακάρι να βρεις χρόνο !

Link to comment
Share on other sites

Ολόσωστη η επιλογή της κοκκομετρίας, για σωστό φυτεμένο θέλεις τουλάχιστον 5-6 πόντους ύψους χαλικιού και υποστρώματος μαζί. Θα συμφωνήσω με τον Κώστα για όσα είπε περί ταμπλέτας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Ολόσωστη η επιλογή της κοκκομετρίας, για σωστό φυτεμένο θέλεις τουλάχιστον 5-6 πόντους ύψους χαλικιού και υποστρώματος μαζί. Θα συμφωνήσω με τον Κώστα για όσα είπε περί ταμπλέτας.

Έτσι θα πάει , πιστεύω πως 5 εκατοστά μπροστά και καμία 8αρα πίσω για να υποστηρίξει τα στεμ θα είναι αρκετά.

 

Λέω να πάω με την 1-2 κοκομετρία. Παίζει πολύ δυνατά και η κοκομετρία 0,8-1,2mm που ουσιαστικά δείχνει άμμος αλλά είναι υπερβολικά ψιλό χαλίκι.  Μου φαίνεται όμως υπερβολικά μικρό και δεν ξέρω. Αύριο που θα κάνω τη βόλτα μου από το μαγαζί θα αποφασίσω.

 

Το θέμα είναι πως ότι φυτευτεί δεν πρέπει να μετακινείται και πρέπει να είμαι προσεχτικός με την επιλογή. Αν διαταραχθεί συμπυκνωμένο υπόστρωμα θα γίνει σούπα μέσα ^^

Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2017 at 7:23 ΜΜ, το μέλος Fred13 έγραψε:

Kαλησπέρα έχω παραγγείλει το υπόστρωμα της tropica όχι το soil αλλά το συμπυκνωμένο το οποίο μπαίνει 1-2 εκατοστά και το καλύπτεις με 4-5 εκατοστά ψιλόκοκο χαλίκι. 

 

Το συγκεκριμένο υπόστρωμα δεν επηρεάζει καθόλου τις τιμές του νερού σε αντίθεση με της dennerle (deponit professional mix) που μαλακώνει το νερό και κατεβάζει το Ph.

 

Θέλω να ρωτήσω αν μία πατέντα τύπου 1 εκατοστό tropica και 1 εκατοστό από της dennerle ανακατεμένα και σκεπασμένα με το χαλικάκι θα αποδώσει η θα δημιουργήσει πρόβλημα.  Αν λειτουργεί και μπορώ να το κάνω τότε θα μπορέσω με αυτόν το τρόπο να μαλακώσω και το νερό.

 

Ευχαριστώ πολύ

 

To ειχα χρησιμοποιήσει παλια... Το κακό με αυτο το υποστρωμα ειναι οτι οταν το ξεστησεις τα χαλικια η οτι αλλο βαλεις απο επανω πανε για πεταμα.

Γινεται ενα σωμα μεσα , σαν  πηλός.

Στην αρχη βοηθαει τα φυτα μετα καποια στιγμή σταματαει.

Στο ξεριζωμα ειναι ενα θεμα , γιατι σηκωνεται ολη αυτη η σκονη.

Γενικα τα υποστρωματα οπως αυτο , απλα ωθουν στην αρχη.

Της denerle το δοκιμασα και αυτο, σε ενα γαριδαδικο.

Οι αλγες εκαναν παρτυ.

Γενικα προτιμω να μην δινω μεγαλη βαση στον βυθο, η αρχη ειναι λιγο δυσκολη αλλα μετα βρισκουν τον δρομο τους τα ενυδρεια.

Ξεχνα για μαλακωμα του ενυδρειου, αυτα δεν κατεβαζουν τοσο πολυ τις σκληροτητες.

Αν θες να μαλακωσεις το νερο η μονη λυση ειναι Αο.

Τα ενεργα υποστρωματα τυπου soil , ada amazonia, tropica soil, κτλ, μαλακωνουν το νερο στην αρχη αλλα μετον καιρο χανουν την ιδιοτητα τους, μεσο ορος ο χρονος.

Και αν τους βαζεις σκληροτερο νερο , ακομη λιγοτερη διαρκεια ζωης..

Τα φυτα τα οποια μεγαλωνουν γρηγρορα stems τρεφονται κυριως απο την στηλη του νερου.

Link to comment
Share on other sites




Ετσι και αλλιως θα εχεις και co2,οπωτε απο αυτο και μονο θα μαλακωσει το νερο σου.

Μήπως εννοείς ότι θα ρίξει το ph ;
Link to comment
Share on other sites

Το ph εννοεί ναι.

 

Λοιπόν είμαι σε δίλημμα.. Ετοιμάζομαι να πάω σε 4 χ 39 τ5 ho με arcadia λάμπες αλλά έχω αρχίσει και γλυκοκοιτάζω τα LED.

 

Βλέπω αυτή τη λάμπα της Dennerle αλλά υπάρχουν και οι Chichiros σε πολύ καλές τιμές.

 

Μία λάμπα led chichiros 54 watt αποδίδει περίπου 8200 Lumen και το φάσμα είναι 7500-8000κ περίπου.

Δεν ξέρω τι να πω..

 

Μου αρέσει πολύ η δυνατότητα που έχουν να είναι dimmable.

Link to comment
Share on other sites

On 12/9/2017 at 8:51 ΜΜ, το μέλος nicpapa έγραψε:

 

To ειχα χρησιμοποιήσει παλια... Το κακό με αυτο το υποστρωμα ειναι οτι οταν το ξεστησεις τα χαλικια η οτι αλλο βαλεις απο επανω πανε για πεταμα.

Γινεται ενα σωμα μεσα , σαν  πηλός.

Στην αρχη βοηθαει τα φυτα μετα καποια στιγμή σταματαει.

Στο ξεριζωμα ειναι ενα θεμα , γιατι σηκωνεται ολη αυτη η σκονη.

Γενικα τα υποστρωματα οπως αυτο , απλα ωθουν στην αρχη.

Της denerle το δοκιμασα και αυτο, σε ενα γαριδαδικο.

Οι αλγες εκαναν παρτυ.

Γενικα προτιμω να μην δινω μεγαλη βαση στον βυθο, η αρχη ειναι λιγο δυσκολη αλλα μετα βρισκουν τον δρομο τους τα ενυδρεια.

Ξεχνα για μαλακωμα του ενυδρειου, αυτα δεν κατεβαζουν τοσο πολυ τις σκληροτητες.

Αν θες να μαλακωσεις το νερο η μονη λυση ειναι Αο.

Τα ενεργα υποστρωματα τυπου soil , ada amazonia, tropica soil, κτλ, μαλακωνουν το νερο στην αρχη αλλα μετον καιρο χανουν την ιδιοτητα τους, μεσο ορος ο χρονος.

Και αν τους βαζεις σκληροτερο νερο , ακομη λιγοτερη διαρκεια ζωης..

Τα φυτα τα οποια μεγαλωνουν γρηγρορα stems τρεφονται κυριως απο την στηλη του νερου.

Nαι Νίκο το ξέρω. Μου στείλανε και από την Τρόπικα και μου είπανε σαν tip πως να αποφεύγω ξεριζώματα κλπ για να μην σηκώνει τη σκόνη. Να προσπαθώ να το αποφεύγω.

 

Όσον αφορά αυτό που λες για το βυθό και τις παραμέτρους μετά από πολύ διάβασμα που κάνω και την μικρή μου εμπειρία έχω καταλάβει πως το Α και το Ω είναι το διοξείδιο. Πόσο ψηλά και πόσο σταθερό μπορείς να το έχεις. Δύσκολα φυτά θα πάνε και με μέτριο υπόστρωμα και με μεσαίο φωτισμό. Όλο το κόλπο είναι στο διοξείδιο.

 

Εγώ βασικά λέω να χρησιμοποιήσω Ph controller για πρώτη φορά . Το ψάχνω λίγο γιατί είναι ακριβά αλλά θα το ήθελα.

Link to comment
Share on other sites

Το ψάχνω και το ξαναψάχνω και δείχνει πως στα 230 καθαρά λίτρα θα είμαι οκ με 2 λάμπες 2 Χ39 Τ5 ΗΟ με ανακλαστήρες. Το 4απλο σύστημα φοβάμαι πως θα επιφέρει προβλήματα.

 

Συμφωνείτε ;  Γιατί ότι πάρω μία φορά θα το πάρω.

Link to comment
Share on other sites

On 12/9/2017 at 8:51 ΜΜ, το μέλος nicpapa έγραψε:

 

To ειχα χρησιμοποιήσει παλια... Το κακό με αυτο το υποστρωμα ειναι οτι οταν το ξεστησεις τα χαλικια η οτι αλλο βαλεις απο επανω πανε για πεταμα.

Γινεται ενα σωμα μεσα , σαν  πηλός.

Στην αρχη βοηθαει τα φυτα μετα καποια στιγμή σταματαει.

Στο ξεριζωμα ειναι ενα θεμα , γιατι σηκωνεται ολη αυτη η σκονη.

Γενικα τα υποστρωματα οπως αυτο , απλα ωθουν στην αρχη.

Της denerle το δοκιμασα και αυτο, σε ενα γαριδαδικο.

Οι αλγες εκαναν παρτυ.

Γενικα προτιμω να μην δινω μεγαλη βαση στον βυθο, η αρχη ειναι λιγο δυσκολη αλλα μετα βρισκουν τον δρομο τους τα ενυδρεια.

Ξεχνα για μαλακωμα του ενυδρειου, αυτα δεν κατεβαζουν τοσο πολυ τις σκληροτητες.

Αν θες να μαλακωσεις το νερο η μονη λυση ειναι Αο.

Τα ενεργα υποστρωματα τυπου soil , ada amazonia, tropica soil, κτλ, μαλακωνουν το νερο στην αρχη αλλα μετον καιρο χανουν την ιδιοτητα τους, μεσο ορος ο χρονος.

Και αν τους βαζεις σκληροτερο νερο , ακομη λιγοτερη διαρκεια ζωης..

Τα φυτα τα οποια μεγαλωνουν γρηγρορα stems τρεφονται κυριως απο την στηλη του νερου.

Nίκο, έχει κάποιο νόημα να βάλεις πάνω απο συμπυκνωμένο υπόστρωμα soil;

Δηλαδή πχ να βάλεις 1 1μιση πόντο το συμπυκνωμένο υπόστρωμα και να το καλύψεις με soil πχ της tropica.  Δυσκολεύομαι να βρω ψιλόκοκο χαλίκι της προκοπής και το σκέφτομαι αλλά αν δεν έχει νόημα δεν αξίζει τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχει νοημα ... Το soil ειναι υπόστρωμα....

Για φωτισμό αναλογως με τι φυτα θα παιξεις...

Στο 180λτ εχω 4 χ 39 watt , και βλέπεις οτι μερικα φυτα θελουν κατι παραπανω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

Οχι δεν εχει νοημα ... Το soil ειναι υπόστρωμα....

Για φωτισμό αναλογως με τι φυτα θα παιξεις...

Στο 180λτ εχω 4 χ 39 watt , και βλέπεις οτι μερικα φυτα θελουν κατι παραπανω.

 

Aν δεν κάνω λάθος Νίκο τα έχεις αρκετά μακριά όμως από το υπόστρωμα σωστά; Εμένα θα είναι τοποθετημένα ακριβώς πάνω περίπου στα 4 εκατοστά από την επιφάνεια.

 

Ας πούμε ότι τα δύσκολότερα θα είναι η mancrada και η proserpinaca palustris.

 

Γενικά μία λίστα από φυτά που θα παίξω.

Hc

pogostemon helferi

ranunculus inundatus

alternanthera mini

riccardia mini pelia, fissidens

palustris cuba

mancrada

rotala bonsai

 

Από εκεί και πέρα μερικά πιο εύκολα φυτάκια.

Aυτά παραπάνω έχω δει πως κυμαίνονται σε απαιτήσεις 50-100 PAR. Oι 2 T5 HO με ανακλαστήρες αποδίδουν περίπου 100 PAR στα 50 εκατοστά απόσταση. Προσπαθώ να καταλαβώ ακόμα βέβαια την φιλοσοφία με το PAR.

 

Αυτά που σου γράφω λογικά βέβαια τα κατατάσεις στα εύκολα φυτά σε σχέση με αυτά που παίζεις.

 

Έγινε επεξεργασία - Fred13
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Fred13 έγραψε:

 

Aν δεν κάνω λάθος Νίκο τα έχεις αρκετά μακριά όμως από το υπόστρωμα σωστά; Εμένα θα είναι τοποθετημένα ακριβώς πάνω περίπου στα 4 εκατοστά από την επιφάνεια.

 

Ας πούμε ότι τα δύσκολότερα θα είναι η mancrada και η proserpinaca palustris.

 

Γενικά μία λίστα από φυτά που θα παίξω.

Hemianthus cuba

pogostemon helferi

ranunculus inundatus

alternanthera mini

riccardia mini pelia, fissidens

palustris cuba

mancrada

rotala bonsai

 

Από εκεί και πέρα μερικά πιο εύκολα φυτάκια.

 

Αυτά που σου γράφω λογικά βέβαια τα κατατάσεις στα εύκολα φυτά σε σχέση με αυτά που παίζεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

 

Aν δεν κάνω λάθος Νίκο τα έχεις αρκετά μακριά όμως από το υπόστρωμα σωστά; Εμένα θα είναι τοποθετημένα ακριβώς πάνω περίπου στα 4 εκατοστά από την επιφάνεια.

 

Ας πούμε ότι τα δύσκολότερα θα είναι η mancrada και η proserpinaca palustris.

 

Γενικά μία λίστα από φυτά που θα παίξω.

Hc

pogostemon helferi

ranunculus inundatus

alternanthera mini

riccardia mini pelia, fissidens

palustris cuba

mancrada

rotala bonsai

 

Από εκεί και πέρα μερικά πιο εύκολα φυτάκια.

Aυτά παραπάνω έχω δει πως κυμαίνονται σε απαιτήσεις 50-100 PAR. Oι 2 T5 HO με ανακλαστήρες αποδίδουν περίπου 100 PAR στα 50 εκατοστά απόσταση. Προσπαθώ να καταλαβώ ακόμα βέβαια την φιλοσοφία με το PAR.

 

Αυτά που σου γράφω λογικά βέβαια τα κατατάσεις στα εύκολα φυτά σε σχέση με αυτά που παίζεις.

 

Tι να σου πω δοκιμαζεις...

Δεν γνωριζω par θελει μηχανηματακι...

Σε αλλο ενυδρειο εχω 2 χ39 αλλα ειναι χαμηλο...

100*30*40... 30 υψος...

Ναι στο 180 λιτρο τα εχω περιπου 20cm απο την επιφανεια του νερου.

Απο τα παραπανω ποιο θεωρεις δυσκολο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

 

macrandra(πολυ δυσκολο φυτο) , helferi kai bonsai θελουν 1w/l . Macrandra να φυτεψεις μονο οταν δεν θα εχεις καθολου αλγη στο ενυδρειο σου δηλαδη κανα 2 μηνες μετα το ξεκινημα , αλλιος δεν το βγαζει περα , για να φυτεψεις Cuba - παρε Tropica Aqua Soil Powder(ειναι ψηλοκοκκο soil). Καλη αρχη! Και καλο ξεκινημα χωρις αλγη!

P.S. για 90 ημερων program της Tropica - μπορεις να βαλεις γαριδες μεσα σε 10 ημερες ,εαν θα κανεις αλλαγες νερου καθε 2-η μερα 50%.

Μπορω να φανταστω - 70-80 λ αλλαγη καθε 2 ημερες! (αλλιως - ξερεις- NO2 ... kai :rip_1:

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πιο κοντά (επιτέλους) από ποτέ να υλοποιήσω και εγώ το νεό μου ενυδρείο. Πολλές παραγγελίες από εξωτερικό , πολύ διάβασμα και το οικονομικό στη μέση..με αυτά και με αυτά στήνω εδώ και 2μιση μήνες :P Eλπίζω η υπομονή να αποδώσει.

 

Σύντομα εύχομαι να περάσω και στην παρουσίαση του ενυδρείου.

Πολύ γενικές πληροφορίες :

100 χ 50 χ50, jbl 1501 φίλτρο , διοξείδιο με διπλό regulator ακριβείας,  2χ39 τ5 με arcadia σε γαντζωτό φωτιστικό. Για τις εξόδους θα χρησιμοποιηθούν lily pipes , όχι της Ada άλλα εξίσου ποιοτικά. Ο θερμαντήρας θα είναι εξωτερικός (Hydor) συνδεδεμένος με ελεγχτή θερμοκρασίας καθώς με ανησύχησαν αναφορές όπου ο θερμοστάτης του χαλάει και βράζει κυριολεκτικά το ενυδρείο.

Να πω πως η διάχυση του co2 θα γίνει με Inline difusser και αν δεν μείνω ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα θα πάω σε ριάκτορα.

Οι σωλήνες έχουν μπει στην βάση με τέτοιον τρόπο ώστε να επιτρέπουν την διάλυση του σε μεγάλο βαθμό πριν την έξοδο.

 

Για υπόστρωμα θα χρησιμοποιηθεί μία μίξη του tropica plant και του deponit mix της Dennerle σύνολο 3 cm. Μου στείλανε και δώρο κάποια βακτήρια για το υπόστρωμα της dennerle , θα δοκιμαστούν και αυτά επειδή υπάρχουν.

Η μίξη των υποστρωμάτων θα γίνει λόγω της ιδιότητας που έχει το deponit να μαλακώνει ελαφρώς το νερό. Κατά τα άλλα τα υποστρώματα είναι παρόμοια τόσο σε θρεπτικά τόσο και σε φιλοσοφία. Ίσως το deponit είναι πιο ενισχυμένο λόγω σιδήρου.

Το υπόστρωμα θα σκεπαστεί με μαύρο χαλίκι quartz στρογγυλό κοκκομετρίας 1-2mm.

Άμμος για αισθητικούς λόγους θα τοποθετηθεί στο 30% του ενυδρείου. Συγκεκριμένα κόκκινη άμμος 0,2-0,6mm. 

Ο διαχωρισμός άμμου - χαλικιού θα γίνει με κάποια διαχωριστικά υποστρώματος που βρήκα και προμηθεύτηκα αλλά και με ένα κόκκινο χαλίκι χοντρόκοκο 12-15mm.

 

Τα ξύλα θα είναι redmoor ενώ συνολικά θα χρησιμοποιηθούν περίπου 10 κιλά μαύρες πέτρες λάβας. Βρήκα τον συνδιασμό του μαύρου με το κόκκινο πολύ ενδιαφέρον και ατμοσφαιρικό γιαυτό και επιλέχθηκαν.

Φυτά θα χρησιμοποιηθούν αρκετά αλλά θα μπω σε λεπτομέρειες αργότερα καθώς θα πρέπει να ολοκληρώσω το στήσιμο για να καταλήξω.

Ο διάκοσμος ουσιαστικά θα είναι μία μίξη της μάυρης πέτρας και των ξύλων . Ο σκοπός είναι ένα nature ενυδρείο αρκετά μακροπρόθεσμο μεσαίας συντήρησης.

 

Για τις αλλαγές νερού υπάρχει βαρέλι 200 λίτρα , περίπου 13 μέτρα μακριά από το ενυδρείο με θερμοστάτη και αντλία μέσα που θα στέλνει το νερό στο ενυδρείο. 

Με παρόμοιο τρόπο,μία μικρή αντλία θα βγάζει το νερό από το ενυδρείο με κατεύθυνση τον νιπτήρα.

 

Αυτά χοντρά χοντρά..σιγά σιγά θα περάσω σε φωτογραφίες και τυχόν απορίες :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aνησυχώ λιγάκι με το εγχείρημα της άμμου μαζί με το χαλίκι. 

 

Χρησιμοποιώ μεν τα διαχωριστικά προκειμένου να μείνουν χωριστά, θα βάλω και χοντρόκοκο χαλίκι από πάνω αλλά παρόλα αυτά φοβάμαι μήπως αναμοιχθούν..

Τι πρέπει να προσέξω ; Τίποτα που πρέπει να προσέξω για τις αλλαγές νερού κλπ;

 

Αλλιώς να το βάλω όλο χαλίκι μαύρο να τελειώνω.

Link to comment
Share on other sites

στο πρώτο στήσιμο είχα άμμο και χαλίκι με διαχωριστικά και δεν μπορούσα να μηδενίσω το ανακάτεμα . η άμμος με τον καιρό μαύρισε  και τελικά έβαλα υπόστρωμα για φυτά .

η προσωπική μου γνώμη είναι να αποφύγεις τέτοια ανακατέματα . είναι όμορφα μόνο για λίγο και θα σε παιδεύουν για πολύ

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

Aνησυχώ λιγάκι με το εγχείρημα της άμμου μαζί με το χαλίκι. 

 

Χρησιμοποιώ μεν τα διαχωριστικά προκειμένου να μείνουν χωριστά, θα βάλω και χοντρόκοκο χαλίκι από πάνω αλλά παρόλα αυτά φοβάμαι μήπως αναμοιχθούν..

Τι πρέπει να προσέξω ; Τίποτα που πρέπει να προσέξω για τις αλλαγές νερού κλπ;

 

Αλλιώς να το βάλω όλο χαλίκι μαύρο να τελειώνω.

Η αμμος θελει συντηρηση, καθε 2 εβδομαδες πρεπει να την σκουπιζεις με ενα λαστιχακι(το βρωμικο - πετας και μετα συμπληρωνεις με καινουρια.)

Δεν φτανει μονο διαχωριστικο να βαλεις, απο πανω βαλε και πετρες με Riccia fluitans  η moss.

144.jpg.6d108c3ab0a39f37f2bcfcea555b51ec.jpg

 

aquascaping-sand-4.jpg.4053d3ff89dedab4ba0b82267f6ae4b8.jpg

 

Αλλιως θα γινει ετσι-

4-30_front.thumb.JPG.4fb21d90e79f6de14f4df606a006196e.JPG

 

Και μετα απο μια εδδομαδα δεν θα βρεις που ειναι η αμμος και που ειναι χαλικι.

Βαλε και ενα κοπαδακι απο  τα  κορι(Corydoras)και θα περασεις καλα! Χε-Χε-Χε! :hehe

Παντα φιλικα @natateo.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως συμφωνώ παιδιά.. Θα παιδευτώ..  Θα μου ανακατευτεί και θα με πιάσουν τα νεύρα μου και θα ψάχνομαι να το αλλάξω.

Και νατατέο ένα κοπαδάκι cory το θέλω χααχαχ:)

 

Kρίμα γιατί προσπάθησα αρκετά να βρω άμμο καλής κοκκομετρίας και όμορφη ποιοτική. Είναι κοκκινωπή και μου κάνει ωραία αντίθεση με την μαύρη λάβα. Ας την κρατήσω καλύτερα για άλλο setup.

Θα βάλω το χαλίκι που έχω 1-2mm ολοστρόγγυλο quartz cory safe.. Είναι αυτό της dennerle και το μόνο θέμα είναι πως χρειάζομαι τώρα άλλα 10 κιλά και είναι πανάκριβο...

 

 

Link to comment
Share on other sites

To μαύρο υπόστρωμα δεν μου χαρακτηρίζει τόσο όμορφα τις μάυρες λάβες γιαυτό ήθελα να βάλω την άμμο. Ίσως μου δώσει λίγο αντίθεση το χαλίκι της dennerle το χοντρό το colorado που είναι κόκκινωπό.

 

Δεν ξέρω έχω λίγο σκαλώσει γιατί άμα γίνει λάθος μετά δεν έχει επιστροφή , θέλει όλο επαναστήσιμο δεν μπορείς να διορθώσεις κάτι από τη στιγμή που μπαίνουν διαχωριστικά και υποστρώματα από κάτω. Έχεις 1 ζωή μετά τέλος και σκέφτομαι τα λεφτά και κυρίως την ταλαιπωρία. Σκέψου να έχεις υπόστρωμα 3 εκατοστά και από πάνω χαλίκι 1-2mm. Για ξεχώρισε το μετά αν πρέπει να ξαναστήσεις...Μπελάς.

 

Είναι και 1 ενυδρείο που σκοπεύω να κρατήσει 1+ χρόνο , ίσως και περισσότερο αν όλα πάνε καλά.

 

Έχω και το εκατοστάλιτρο το παλιό , να βρήκα που μπορεί να μπει η άμμος :P

Link to comment
Share on other sites

Το μαυρο υπόστρωμα να ξέρεις ότι το μονο που θα κανει ειναι να αναδείξει ρα χρωματα και των φυτων και των ψαριων . Πιστευω πως με σκουρο υποστρωμα/χαλίκι κλπ δε πεφτεις εξω

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος kostas3 έγραψε:

Το μαυρο υπόστρωμα να ξέρεις ότι το μονο που θα κανει ειναι να αναδείξει ρα χρωματα και των φυτων και των ψαριων . Πιστευω πως με σκουρο υποστρωμα/χαλίκι κλπ δε πεφτεις εξω

Ξέρεις τι γίνεται Κώστα, η μαύρα λάβα που είναι κατράμι κάνει ωραία αντίθεση με κάτι ανοιχτό από κάτω της. Αλλιώς λίγο χάνεται. Έχει και άλλο 1 ωραίο η άμμος. Δίνει μία φυσικότητα που το χαλίκι δεν μπορεί να δώσει τουλάχιστον στα μάτια μου. Αλλά για φυτεμένο δεν... 

 

Αφού θα μπλέξω το νιώθω θα κρατήσω την άμμο και αν βρω χρόνο και κέφι θα κάνω το 100 λιτρο βιοτοπικό :P

Link to comment
Share on other sites

Θα δεις τι θα λες όταν σου μαυρίζει η άμμος και θα μοιάζει με βούρκο. φυσικότατος βούρκος ποταμού , εκεί που κολυμπάνε τα γατόψαρα στα ντοκιμαντέρ...λάσπη και μαυρίλα..

Link to comment
Share on other sites

Άστο κατάλαβα... θα νευριάζω και δεν θέλω..

 

Θα προσπαθήσω να πετύχω χρωματικές αντιθέσεις με το dennerle colorado gravel που είναι 1-1,5 εκατοστά χαλίκι κόκκινο. Είναι μεγάλο δεν ανακατεύεται απλά το σκορπάς από δω και από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

και είναι και πιο εύκολο να αλλάξεις καμιά πέτρα η ξύλο εδω και εκεί για να έχεις επιθυμητό αποτέλεσμα. αντε μάζευε αμμο. απείχες και κάνα χρόνο επειδή σε κούρασε και λογικό είναι ...αν βάλεις άμμο σε βλέπω να τα παράτας σε 1 μήνα.. δουλειές με φούντες.

 

και εγώ παιδεύομαι με το ενυδρείο αλλά προσπαθώ να μην γίνομαι δούλος του

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...