Jump to content

250 λίτρα φυτεμένο


Fred13

Recommended Posts

πριν 22 λεπτά, το μέλος kostas3 έγραψε:

και είναι και πιο εύκολο να αλλάξεις καμιά πέτρα η ξύλο εδω και εκεί για να έχεις επιθυμητό αποτέλεσμα. αντε μάζευε αμμο. απείχες και κάνα χρόνο επειδή σε κούρασε και λογικό είναι ...αν βάλεις άμμο σε βλέπω να τα παράτας σε 1 μήνα.. δουλειές με φούντες.

 

και εγώ παιδεύομαι με το ενυδρείο αλλά προσπαθώ να μην γίνομαι δούλος του

Λίγο ύψος πρέπει να δώσεις στο ενυδρείο σου Κώστα. Τώρα είναι φλατ. Με μεγαλύτερη πέτρα και κανένα ξύλο θα του δώσεις σίγουρα βάθος.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Fred13 said:

Λίγο ύψος πρέπει να δώσεις στο ενυδρείο σου Κώστα. Τώρα είναι φλατ. Με μεγαλύτερη πέτρα και κανένα ξύλο θα του δώσεις σίγουρα βάθος.

περιμένω κάτι φυτακια ακόμα και μετά μάλλον κάτι θα προσθέσω

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα παιδιά,

 

Θα ανοίξω ένα άλλο θέμα παρουσίασης ενυδρείου με φωτό κλπ. Επειδή πραγματικά βαρέθηκα τόσους μήνες ξεκίνησα να στήνω :P

 

Τοποθετήθηκε 1-1,5 cm υπόστρωμα dennerle και από πάνω 1-2 cm υπόστρωμα της τρόπικα. Ο λόγος της μίξης είναι ότι το dennerle μαλακώνει ελαφρώς το νερό και είναι πλούσιο σε σίδηρο. Κατά τα άλλα είναι ίδια.  Στη συνέχεια έβαλα βακτήρια της dennerle υποστρώματος (bf1) τα οποία μου έκαναν δώρο από το μαγαζί που έκανα τις αγορές μου και μετά το σκέπασα με χαλίκι 1-2 mm grain πάλι της dennerle black quartz.

Το πρόβλημα είναι πως το χαλίκι δεν έφτασε... Χρειάζομαι 10 κιλά ακόμα άνετα.

 

Η ερώτηση μου ειναι αν πειράζει τώρα που το ενυδρείο δεν θα γεμισει με νερό αλλά θα μείνει έτσι ; Θα επηρεάσει σε κάτι το υπόστρωμα ; Θα πρέπει να περιμένω μια εβδομάδα να έρθει χαλίκι.

 

Μήπως να το γέμιζα άδειο και μετά να άδιαζα για να στήσω ή δεν αξίζει την ταλαιπωρία ;

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να πειράζει... εγώ θα το άφηνα άδειο , τώρα που να γεμίζεις και να ξανά αδειάζεις...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι θέλω να πιστεύω και εγώ. Ότι δν παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Τι φοβάσαι, μην αρχίσει να διοχετεύει σίδηρο στη στήλη του αέρα; :hehe

Άσε το έτσι μην αγχώνεσαι "πάλι".

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος AgMa έγραψε:

Τι φοβάσαι, μην αρχίσει να διοχετεύει σίδηρο στη στήλη του αέρα; :hehe

Άσε το έτσι μην αγχώνεσαι "πάλι".

1 πράγμα με αγχώνει. Τα φράγκα. Τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το πάχος του βυθού σου προς το παρών είναι περίπου 5 cm? Νομίζω πως είναι αρκετό.

Αντε βάλε καμμιά φωτογραφία και άσε τις τεμπελιές.:D

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Δηλαδή το πάχος του βυθού σου προς το παρών είναι περίπου 5 cm? Νομίζω πως είναι αρκετό.

Αντε βάλε καμμιά φωτογραφία και άσε τις τεμπελιές.:D

Δεν έχω το καλόδιο εδώ Σωτήρη για το κινητό, θα βάλω αύριο.

 

Μπά όχι ρε συ μαζί με το υπόστρωμα είναι τόσο. Το χαλίκι από πάνω γύρω στα 3 εκατοστά είναι. Θέλω 10 κιλά ακόμα άνετα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως πέρασε υγρασία στο υπόστρωμα γιατί το χαλίκι ήταν νωπό απτό πλύσιμο. Το βλέπω και στο τζάμι. 

Εντάξει πιστεύω πως και να έγινε νωπό θα στεγνώσει και τελείωσε δεν θα πάθει κάτι. Αυτά που ίσως πάνε άπατα είναι τα βακτήρια υποστρώματος η σκόνη. Αυτά ενεργοποιούνται όταν έρθουν σε επαφή με νερό. Αλλά νομίζω πως τσάμπα πολυτέλεια είναι αυτά και μικρό το κακό. Κάνουν 10 ευρώ και αν δεν μου τα κάνανε δώρο νομίζω δεν θα ασχολιόμουν ποτέ.

 

Τα φυτά που αγοράζουμε έχουν βακτήρια στις ρίζες τους από το γλαστράκι τους. Έχεις άμεσα βιολογία στο φύτεμα διαθέσιμη στο υπόστρωμα. Τα άλλα είναι marketing.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος rastafarian έγραψε:

Βαλε καμια φωτο να δουμε τι εχεις κανει.

Καλησπέρα Κώστα,

 

Είμαι στη δουλειά. Θα βάλω το βράδυ. 

 

Ουσιαστικά δεν έχω κάνει κάτι ιδιαίτερο. 1 -1,5 cm dennerle deponit mix , από πάνω 1-2 cm tropica plant growth. Μία ανάμιξη δηλαδή υποστρωμάτων για να εκμεταλλευτώ την ιδιότητα που έχει το dennerle να μαλακώνει το νερό. Και στη συνέχεια έχω βάλει 1 στρώση βακτήρια υποστρώματος και από πάνω είναι καπαρωμένα με χαλικάκι στρογγυλεμένο quartz μαύρο 1-2 mm grain . Απλά θα χρειαστώ και άλλο χαλίκι και πρέπει να περιμένω σίγουρα ένα 10ημερο για να έρθει γιατί στην Ελλάδα το συγκεκριμένο δεν υπάρχει πουθενά.

Αυτά βασικά..

 

Έχω παίξει πολύ με το hardscape αλλά τα έχω βγάλει τώρα τα έχω βουτήξει στον κουβά για βούλιαγμα!

Link to comment
Share on other sites

@Fred13 διαβασα για την μιξη στο υποστρωμα, κι εχω μια ερωτηση, θελω να βαλω seachem flourite black αλλα επειδη δεν βρισκω μεγαλη ποσοτητα λογο ελλειψης, σκεφτομαι να βαλω seachem flourite σκετο 3 εκατοστα και 2 εκατοστα seachem flourite black απο πανω για να το μαυρο χρωμα, βρισκεις καποιο προβλημα με αυτα τα 2?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Hustler έγραψε:

@Fred13 διαβασα για την μιξη στο υποστρωμα, κι εχω μια ερωτηση, θελω να βαλω seachem flourite black αλλα επειδη δεν βρισκω μεγαλη ποσοτητα λογο ελλειψης, σκεφτομαι να βαλω seachem flourite σκετο 3 εκατοστα και 2 εκατοστα seachem flourite black απο πανω για να το μαυρο χρωμα, βρισκεις καποιο προβλημα με αυτα τα 2?

Καλησπέρα,

 

Όχι, δεν βλέπω κανένα πρόβλημα που μπορεί να προκύψει. Οι κοκκομετρίες είναι παρόμοιες και τα 2 υποστρώματα ίδιας φιλοσοφίας , καλό CEC άρα και δυνατότητα απορρόφησης θρεπτικών από τη στήλη του νερού. Μπορείς να το κάνεις χωρίς να φοβάσαι κάτι. 

 

Σε περίπτωση που θέλεις να βάλεις corydoras ή άλλα ψάρια που σκάβουν στο βυθό να έχεις στο μυαλό σου πως το flurite είναι αιχμηρό και δεν συνιστάται. Κατά τα άλλα για τα φυτά είναι μια χαρά.

Έγινε επεξεργασία - Fred13
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Fred13 έγραψε:

Καλησπέρα,

 

Όχι, δεν βλέπω κανένα πρόβλημα που μπορεί να προκύψει. Οι κοκκομετρίες είναι παρόμοιες και τα 2 υποστρώματα ίδιας φιλοσοφίας , καλό CEC άρα και δυνατότητα απορρόφησης θρεπτικών από τη στήλη του νερού. Μπορείς να το κάνεις χωρίς να φοβάσαι κάτι. 

 

Σε περίπτωση που θέλεις να βάλεις corydoras ή άλλα ψάρια που σκάβουν στο βυθό να έχεις στο μυαλό σου πως το flurite είναι αιχμηρό και δεν συνιστάται. Κατά τα άλλα για τα φυτά είναι μια χαρά.

 

Το σκετο flourite ειναι μια χαρα αλλα το black οντως ειναι λιγο αιχμηρο.
Corydoras δεν θα βαλω αλλα θα βαλω red tailed black shark που ειναι bottom dweller, δεν εχω δει πουθενα αν σκαβει η οχι. Λες να υπαρχει προβλημα με τον red tailed black shark και flourite black ?
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Hustler έγραψε:

 

Το σκετο flourite ειναι μια χαρα αλλα το black οντως ειναι λιγο αιχμηρο.
Corydoras δεν θα βαλω αλλα θα βαλω red tailed black shark που ειναι bottom dweller, δεν εχω δει πουθενα αν σκαβει η οχι. Λες να υπαρχει προβλημα με τον red tailed black shark και flourite black ?
 

Nα σου πω την αλήθεια δεν το έχω πολύ με το συγκεκριμένο ψαράκι.

Γιατί δεν κοιτάς για το flurite black sand? Υπόστρωμα είναι αλλά σε κοκκομετρία πολύ ψηλή.

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω κοιταξει και μελετησει αρκετα ολα τα υποστρωματα, κατεληξα στο seachem flourite ειτε το κανονικο ειτε το black διοτι δεν διαλυεται σε βαθος χρονου και εχει την ιδιοτητα να απορροφει τα θρεπτικα συστατικα της λιπανσης για τα φυτα.
Θελω το υποστρωμα να μην ασχοληθω και πολυ οταν το βαλω κι ουτε να το αλλαξω  σε βαθος χρονου.
Απλα για το black sand εχω διαβασει ιστοριες τρομου στο ιντερνετ, π.χ. οτι βουλωνει τα φιλτρα ,για τα τοξικα που παγιδευονται και θα σκοτωσουν τα ψαρια μου αν ξεχναω τρυπαω το υποστρωμα με καποιο εργαλειο για να παιρνει οξυγονο. Επισης οτι αν βαλω απο κατω gravel και απο πανω sand θα ανακατευτουν και σταδιακα το sand θα παει απο κατω, εδω δεν εχουν κι αδικο. Ενω μου αρεσε κι εμενα το sand

Έγινε επεξεργασία - Hustler
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Hustler έγραψε:

Τα εχω κοιταξει και μελετησει αρκετα ολα τα υποστρωματα, κατεληξα στο seachem flourite ειτε το κανονικο ειτε το black διοτι δεν διαλυεται σε βαθος χρονου και εχει την ιδιοτητα να απορροφει τα θρεπτικα συστατικα της λιπανσης για τα φυτα.
Θελω το υποστρωμα να μην ασχοληθω και πολυ οταν το βαλω κι ουτε να το αλλαξω  σε βαθος χρονου.
Απλα για το black sand εχω διαβασει ιστοριες τρομου στο ιντερνετ, π.χ. οτι βουλωνει τα φιλτρα ,για τα τοξικα που παγιδευονται και θα σκοτωσουν τα ψαρια μου αν ξεχναω τρυπαω το υποστρωμα με καποιο εργαλειο για να παιρνει οξυγονο. Επισης οτι αν βαλω απο κατω gravel και απο πανω sand θα ανακατευτουν και σταδιακα το sand θα παει απο κατω, εδω δεν εχουν κι αδικο. Ενω μου αρεσε κι εμενα το sand

Βλακείες είναι όλα εκτός από το τελευταίο . To black sand μπαίνει μόνο του.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σήμερα έστησα το ενυδρείο και το φύτεψα. Παρόλο που θα έπρεπε να είμαι χαρούμενος για την επιστροφή εν τέλει το έκανα βιαστικά και με την σκέψη πως μάλλον αποχωρώ πάλι.

Δυστυχώς δεν θα έχω χρόνο για να ασχοληθώ ... Τσάμπα η όλη αναμονή.

 

Ανεβάζω μία πρόχειρη φωτό από 1 κακό κινητό και ίσως είναι και η τελευταία. Έχει μόλις μισή ώρα ζωή.

IMG_1917.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

Σήμερα έστησα το ενυδρείο και το φύτεψα. Παρόλο που θα έπρεπε να είμαι χαρούμενος για την επιστροφή εν τέλει το έκανα βιαστικά και με την σκέψη πως μάλλον αποχωρώ πάλι.

Δυστυχώς δεν θα έχω χρόνο για να ασχοληθώ ... Τσάμπα η όλη αναμονή.

 

Ανεβάζω μία πρόχειρη φωτό από 1 κακό κινητό και ίσως είναι και η τελευταία. Έχει μόλις μισή ώρα ζωή.

IMG_1917.JPG

Γιατ ρε Ευθυμη τέτοια απαισιοδοξία; 

Γιατί να αποχωρήσεις; 

Τώρα που μαζεψες υλικά , εστησες το ενυδρείο, έκανες δλδ την μεγάλη αρχή; Το πέρασες το δύσκολο. Γιατί μισή ωρα ζωή το ενυδρειακι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τη σε αγχωνει φιλε..... παντως ειναι σαν να διαβαζω παλι το πρωτο σου ποστ που λεει ......

Δυστυχώς εγκαταλείπωντας το χόμπι πέρυσι είχε πάει περίπατο και εξοπλισμός οπότε η τσέπη θα πονέσει καθώς πρέπει να αγοράσω σχεδόν τα πάντα από το 0.

Αν πονας αυτο το αθλημα δεν τα παρατας....... το οικονομικο ειναι ενα σοβαρο θεμα αλλα μπορουμε να κανουμε ομορφα πραγματα και με λιγα λεφτα ..... πανω απο ολα ομως υπομονη φιλε και καλη διαθεση.....

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι μάλλον δεν σου έκατσε το χόμπι, έχεις μια αγάπη και έναν ενθουσιασμό αλλά έως εκεί. Εγώ δεν θα σου πω να μην τα παρατήσεις αλλά να τα παρατήσεις γιατί αν κάνουμε κάτι με το ζόρι αργά η γρήγορα θα αποτύχουμε.

Μερικές φορές προσπαθούμε να βρούμε δικαιολογίες στον εαυτό μας ότι δήθεν δεν έχουμε χρόνο ή έχουμε οικονομικά προβλήματα για να αποκρύψουμε την αλήθεια στον εαυτό μας.

 

Υπάρχουν ενυδρεία που θέλουν να είσαι πάνω απο το κεφάλι τους και άλλα πάλι δουλεύουν σχεδόν μόνα τους με μια μικρή φροντίδα που και που, όπως υπάρχουν και ενυδρεία με αυξημένα έξοδα αλλά και ενυδρεία που κοστίζουν ένα καφέ το μήνα.

Όποτε κανε μια σωστή αυτοκριτική στον εαυτό σου για να δεις τη πραγματικά θέλεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Χρήστος said:

Η αλήθεια είναι ότι μάλλον δεν σου έκατσε το χόμπι, έχεις μια αγάπη και έναν ενθουσιασμό αλλά έως εκεί. Εγώ δεν θα σου πω να μην τα παρατήσεις αλλά να τα παρατήσεις γιατί αν κάνουμε κάτι με το ζόρι αργά η γρήγορα θα αποτύχουμε.

Μερικές φορές προσπαθούμε να βρούμε δικαιολογίες στον εαυτό μας ότι δήθεν δεν έχουμε χρόνο ή έχουμε οικονομικά προβλήματα για να αποκρύψουμε την αλήθεια στον εαυτό μας.

 

Υπάρχουν ενυδρεία που θέλουν να είσαι πάνω απο το κεφάλι τους και άλλα πάλι δουλεύουν σχεδόν μόνα τους με μια μικρή φροντίδα που και που, όπως υπάρχουν και ενυδρεία με αυξημένα έξοδα αλλά και ενυδρεία που κοστίζουν ένα καφέ το μήνα.

Όποτε κανε μια σωστή αυτοκριτική στον εαυτό σου για να δεις τη πραγματικά θέλεις.

Που και που;;;;2 φορες την εβδομαδα αλλαγη νερου σε δυο ενυδρεια με γκαπυ και λιγες ειναι.... παει η μεση

Link to comment
Share on other sites

@elkaranasosο κάθε ένας κάνει αλλαγές όπως γουστάρει κακό δεν κάνουν αλλά δεν είναι πάντοτε απαραίτητες, το πότε θα κάνουμε αλλαγές νερού εξαρτάτε απο πολλούς παράγοντες αλλά δεν είναι του παρόντος εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...