Jump to content

250 λίτρα φυτεμένο


Fred13

Recommended Posts

Θα σας εξηγήσω.

Δεν ψάχνω δικαιολογία για να μη το προχωρήσω τελικά. Συγκεκριμένα, ήμουν πολύ ενθουσιασμένος, το έψαξα πολύ και έδωσα και 1 σκασμό λεφτά για να έχω αυτά που θέλω για να επανέλθω στο χόμπι.

Το πρόβλημα είναι ότι με την δουλειά και εκεί που βρίσκεται όπου κάνω περίπου μιαμιση ώρα να πάω και άλλο τόσο να γυρίσω, στο σπίτι είμαι ελάχιστα.  Ο ρεαλιστικός φόβος μου είναι πως θα καταλήξει νεκρά φύση.

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι το χόμπι όπως και τα περισσότερα πάνε και λίγο πακέτο με την ψυχολογία. Στην παρούσα φάση η ψυχολογία δεν σηκώνει χόμπι γενικότερα ασχέτως χρόνου.

Μου αναγνωρίζω βέβαια την έντονα κυκλοθυμική φύση μου γιατί μεταξύ μας το ξέρω πως δεν είναι φυσιολογικό να περιμένω 4 μήνες να το στήσω και την ημέρα του στησίματος να αποφασίζω να το ξεστήσω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εννοιειται αλλα ειναι και αυτος ενας παραγωντας

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζεσαι...

Εγω νομιζεις οτι βλεπω τα ενυδρεια ?

Τα βλεπω μονο στην συντηρηση και στο ταισμα...

Ειναι απλο το πραγμα... αν σου αρεσει κατι , παντα βρισκεις λιγο χρονο....

Και δεν κραταω ενα ενυδρειο... αλλα 20...

Link to comment
Share on other sites

Ευθύμη ίσως δεν θα έπρεπε να περάσεις άμεσα, σε πώληση του εξοπλισμού.

Μπορεί μετά από λίγο καιρό να αλλάξεις γνώμη.

Όλοι μας περνάμε δύσκολες φάσεις και φεγγάρια.:)

Link to comment
Share on other sites

Ok , άκυρη η αγγελία.. Θα το φροντίσω μόνο με φυτά όσο μπορώ και θα δούμε πως θα πάει.

Και εγω λυπάμαι.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζουμε δυνατά , τα φυτά ξεκίνησαν να παίρνουν τα πάνω τους μετά το διήμερο σκοτάδι που είχαν υποστεί , το διοξείδιο ρυθμίστηκε όσο πιο ψηλά γίνεται , η κυκλοφορία φαίνεται ικανοποιητική.

Μετά από 2-3 ώρες ξεκινάει 1 ελαφρύ pearling . Όλα κομπλε με τις 2 λαμπίτσες που τρέχει για την ώρα.

Αυτό που θέλω να δω είναι πότε να ξεκινήσω να δίνω τροφή (λίπασμα-νιτρικά). Λογικά σύντομα.

 

Συγγνώμη για τη φωτό δυστυχώς δεν έχω μηχανή και δεν παλεύεται το τηλέφωνο.

IMG_1925.JPG

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ιστορία θα γράψει αυτό το ενυδρείο :)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Ιστορία θα γράψει αυτό το ενυδρείο :)

 

Eυχαριστώ Χρήστο μου :)

Και εγώ καλό προαίσθημα έχω για την εξέλιξη ..!

Link to comment
Share on other sites

Ελα, πάμε μπροστά!

Άντε να δουμε καμια φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει στολίδι και θα το χαζεύουμε όλοι!!!!

Link to comment
Share on other sites

On 29/3/2018 at 10:26 ΠΜ, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Η αλήθεια είναι ότι μάλλον δεν σου έκατσε το χόμπι, έχεις μια αγάπη και έναν ενθουσιασμό αλλά έως εκεί. Εγώ δεν θα σου πω να μην τα παρατήσεις αλλά να τα παρατήσεις γιατί αν κάνουμε κάτι με το ζόρι αργά η γρήγορα θα αποτύχουμε.

Μερικές φορές προσπαθούμε να βρούμε δικαιολογίες στον εαυτό μας ότι δήθεν δεν έχουμε χρόνο ή έχουμε οικονομικά προβλήματα για να αποκρύψουμε την αλήθεια στον εαυτό μας.

 

Υπάρχουν ενυδρεία που θέλουν να είσαι πάνω απο το κεφάλι τους και άλλα πάλι δουλεύουν σχεδόν μόνα τους με μια μικρή φροντίδα που και που, όπως υπάρχουν και ενυδρεία με αυξημένα έξοδα αλλά και ενυδρεία που κοστίζουν ένα καφέ το μήνα.

Όποτε κανε μια σωστή αυτοκριτική στον εαυτό σου για να δεις τη πραγματικά θέλεις.

ΔΕΝ το πιστεύω πως η αντίστροφη ψυχολογία έπιασε τόπο :kookoo:

Τη νομίζεις ότι θα σε παρατούσαμε έτσι απλά :P

Link to comment
Share on other sites

On 29/3/2018 at 11:47 ΜΜ, το μέλος Fred13 έγραψε:

Ok , άκυρη η αγγελία.. Θα το φροντίσω μόνο με φυτά όσο μπορώ και θα δούμε πως θα πάει.

Και εγω λυπάμαι.. 

Έτσι μπράβο. Η δεύτερη σκέψη, είναι πάντοτε πιο ψύχραιμη από την πρώτη.:)

Τί φυτό είναι αυτό στο δεξί μέρος στο βάθος?

 

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη εδω εισαι εσύ;;;............:rasp:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Έτσι μπράβο. Η δεύτερη σκέψη, είναι πάντοτε πιο ψύχραιμη από την πρώτη.:)

Τί φυτό είναι αυτό στο δεξί μέρος στο βάθος?

 

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά για τα καλά λόγια, θα βρω και καμία κάμερα της προκοπής να ανεβάζω καλές φωτογραφίες να συζητάμε την εξέλιξη!

 

Σωτήρη λες αυτό που είναι τέρμα δεξιά πίσω ; Aν λες αυτό , είναι nymphoeides taiwan . 

πριν 9 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

ΔΕΝ το πιστεύω πως η αντίστροφη ψυχολογία έπιασε τόπο :kookoo:

Τη νομίζεις ότι θα σε παρατούσαμε έτσι απλά :P

Πράγματι έπιασε :P:P

 

πριν 1 ώρα, το μέλος Rik έγραψε:

Ακόμη εδω εισαι εσύ;;;............:rasp:

Ω ναι..!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο και φαντάζομαι στο 2μηνο θα γίνει ζούγκλα! Συνέχισε φίλε..

Link to comment
Share on other sites

:thumbsu::thumbsu:

Στολίδι το έκανες Ευθύμη.

Συνεχισε έτσι και μόλις φουντώσουν λίγο τα φυτά θα γίνει ακομα καλύτερο.

Άντε με το καλό να μπουν και τα ψάρια!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Πολύ όμορφο το ενυδρείο και φαντάζομαι στο 2μηνο θα γίνει ζούγκλα! Συνέχισε φίλε..

Nα είσαι καλά φίλε !

 

πριν 4 ώρες, το μέλος avraamp έγραψε:

:thumbsu::thumbsu:

Στολίδι το έκανες Ευθύμη.

Συνεχισε έτσι και μόλις φουντώσουν λίγο τα φυτά θα γίνει ακομα καλύτερο.

Άντε με το καλό να μπουν και τα ψάρια!!

Είμαι αρκετά ικανοποιημένος Μάκη, όταν θα βρω και μία κάμερα η οποία θα έχει σωστό φακό θα σας δώσω πιο ρεαλιστικές εικόνες.

Τα φυτά πιστεύω μέσα στο επόμενο 15νθημερο θα έχουν πάρει μορφή . Τα μισά ήταν 1-2 grow , είναι μωρά ασχημάτιστα ακόμα.

Θα σας γράψω και οσονούπω ποια φυτά χρησιμοποιήσα .

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θέλω να πάρω ένα μικρό skimmer και να το χρησιμοποιήσω ανά διαστήματα με χρονοδιακόπτη . Όχι για το πρωτεινικό φιλμ αλλά για τις φυσαλίδες οξυγόνου-co2 που μένουν στην επιφάνεια. Το Lily pipe λόγω του σχεδιασμού του τις τραβάει συνέχεια από την επιφάνεια και τις φυσάει πάλι μέσα. Για αισθητικούς λόγους δηλαδή καθαρά το θέλω.

 

Απλά έχω 2 ερωτήσεις. 1ον , αν το skimmer καθαρίζει την επιφάνεια γενικότερα, δηλαδή και από το co2 που έμεινε πάνω. Όχι μόνο δηλαδή το πρωτεινικό.

Και 2ον , αν επηρεάζει κάπου στο co2 που υπάρχει διαθέσιμο στο νερό.

Δεν το έχω δουλέψει ποτέ και δεν ξέρω.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά,

 

8η μέρα σήμερα και ανεβάζω μία φωτό από την cuba, το φυτό που έκανε τις περισσότερες μέρες για να μου δείξει σημάδια προσαρμογής.

Όπως θα δείτε τα φυλλώματα έχουν οριζόντια ανάπτυξη 1 με το έδαφος και τα φύλλα έχουν το σωστό μέγεθος κάτι που δείχνει πως το φυτό έχει αυτό που θέλει και κυρίως επαρκές co2. Να τονίσω πως στις περισσότερες περιπτώσεις η cuba αποτυγχάνει λόγω κακής πρόσληψης co2. Μικραίνουν τα φύλλα της και έχει κάθετη ανάπτυξη που λανθασμένα πολλές φορές αποδίδουμε στο λίγο φως.

Εδώ να υπενθυμίσω πως το ενυδρείο τρέχει με 2 λάμπες και με βάση τον παλαιολιθικό κανόνα τoυ watt/ liter αυτό αντιστοιχεί σε 0,34 w/l στο ενυδρείο μου. Ένας κανόνας που συζητήσαμε τους προηγούμενους μήνες ότι πρέπει να αφήσουμε στην άκρη λόγω των πολλαπλών παραγόντων και των διαφορών τεχνολογίας από λάμπα σε λάμπα. Και απλά σκεφτείτε πως είναι στα 50 εκατοστά απόσταση από το φως.

 

Επιπλέον πληροφορίες :

Σήμερα ξεκίνησα λίπασμα και συγκεκριμένα το πράσινο υγρό λίπασμα της tropica. Περιέχει μικρο και μάκρο στοιχεία. Έχει δηλαδή και φώσφωρο και νιτρικά. Έχω σπάσει τη δόση και την έχω κάνει /2. Πολύ μικρή δηλαδή και το όλο πρόγραμμα θα πάει έτσι μέχρι τον μήνα περίπου όπου θα πάω σε κανονικές δόσεις. Απλώς θέλω να προλάβω τυχόν ελλείψεις κυρίως λόγω της έλειψης νιτρικών και φωσφωρικών στο ενυδρείο.

 

Προβληματισμοί :

Aμελητέοι ευτυχώς.

1) Το φίλτρο βγάζει ακόμα αέρα. Πιθανότατα φταίω και εγώ με το μπούκωμα από το βιολογικό και ίσως και την άνιση κατανομή μήκους μεταξύ εισόδου και εξόδου. Θα το λύσω και θα σας πω.

2)Ξεκινάω ηλεκτροβάνα καθώς σήμερα προμηθεύτηκα χρονοδιακόπτη. Σε αυτό το setup έχω πάει με ελάχιστη ανατάραξη της επιφάνειας. Ίσα που την σπάει. Για αυτό το λόγω θέλω να το αποσυμφορώ από το διοξείδιο που μαζεύει σε 24ωρη βάση και να χρησιμοποιώ ηλεκτροβάνα.

Η σκέψη είναι πως θα ανοίγει 2 με 3 ώρες πριν τα φώτα και θα κλείνει 1 ώρα πριν κλείσουν. Ο προβληματισμός είναι πως δεν έχω δουλέψει ποτέ ηλεκτροβάνα και θέλω να βεβαιωθώ πως το co2 είναι στο μάξιμουμ όταν τα φώτα ανοίγουν.

 

Αγορές :

Λίγες..

1) 1 skimmer γιατί θέλω να δω τα οφέλη του αισθητικά αλλά και από πλευράς οξυγόνωσης και κυκλοφορίας

2) red cherry όπου θα είναι και οι πρώτοι κάτοικοι του ενυδρείου. Μπορεί να φαίνεται άκομψο να τοποθετηθεί γαρίδα στις 10 πρώτες ημέρες του ενυδρείου αλλά οι red cherry συγκεκριμένα είναι αλεξίσφαιρες και οι μετρήσεις μου καλές. Επίσης, δεν επιβαρύνουν την βιολογία του ενυδρείου σχεδόν καθόλου.

 

Αυτά για την ώρα σύντομα με καινούργια νέα :)

cuba photo.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το έφτιαξες Ευθύμη. Μπράβο!

Σκιμμερακι πάρε με κλειστά μάτια. Εγώ έχω της eheim το skim 350. Είχα έντονο πρόβλημα με βιοφιλμ στην επιφάνεια. Το έβαλα και ησύχασα. Με το co2 δεν θα έχεις πρόβλημα, ίσως να χάνεται ενα πολυ  μικρο ποσοστό αλλά βοηθάει παρά πολύ στην οξυγονωση. 

Επειδή έχουμε παρόμοιο εξοπλισμό γενικότερα θα σου πω ότι το Lily pipe της εισόδου σε λιγο καιρό θα σου σπάσει τα νεύρα. Το δικό μου μπουκωνε συνέχεια και το έβγαλα.

Και ένα τελευταίο που πιστεύω πως πρέπει να επενδύσεις είναι μια αυτόματη αναπλήρωση. Σε ανοιχτά ενυδρεία είναι must. Θα το δεις ότι θα βαρεθείς να συμπληρώνει κάθε λίγο και λιγάκι. Μπορώ να στη φτιάξω και εγώ αν θες και να μην πας σε έτοιμη που κοστίζει.   

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Όμορφο το έφτιαξες Ευθύμη. Μπράβο!

Σκιμμερακι πάρε με κλειστά μάτια. Εγώ έχω της eheim το skim 350. Είχα έντονο πρόβλημα με βιοφιλμ στην επιφάνεια. Το έβαλα και ησύχασα. Με το co2 δεν θα έχεις πρόβλημα, ίσως να χάνεται ενα πολυ  μικρο ποσοστό αλλά βοηθάει παρά πολύ στην οξυγονωση. 

Επειδή έχουμε παρόμοιο εξοπλισμό γενικότερα θα σου πω ότι το Lily pipe της εισόδου σε λιγο καιρό θα σου σπάσει τα νεύρα. Το δικό μου μπουκωνε συνέχεια και το έβγαλα.

Και ένα τελευταίο που πιστεύω πως πρέπει να επενδύσεις είναι μια αυτόματη αναπλήρωση. Σε ανοιχτά ενυδρεία είναι must. Θα το δεις ότι θα βαρεθείς να συμπληρώνει κάθε λίγο και λιγάκι. Μπορώ να στη φτιάξω και εγώ αν θες και να μην πας σε έτοιμη που κοστίζει.   

Σε ευχαριστώ πολύ Αντώνη μου. Πράγματι είμαι πολύ ευχαριστημένος αισθητικά. Όποτε θέλεις έχεις ανοιχτή πρόσκληση να πάρεις μία γεύση από κοντά.

Για το lily pipe καταλαβαίνω ακριβώς τι λες.

Για το σκιμμερ δεν με νιάζει το πρωτεινικό φιλμ. Να πω την αλήθεια δεν είχα ποτέ. Το θέλω κυρίως για να μου καθαρίζει την επιφάνεια από το co2 που καταλήγει εκεί και για την ενίσχυση οξυγόνωσης και κυκλοφορίας. Το eheim που έχεις έχω ακούσει πως είναι πολύ καλό.

Σχετικά, με την αυτόματη αναπλήρωση είναι ενδιαφέρον και σε ευχαριστώ για την πρόθεση . Θα σου απαντήσω λίγο αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Προχωράμε ! Σταθερά και πάνω απόλα πεντακάθαρα. Φτου φτου!

 

Θα λείψω 3 μέρες.

 

Καλή Ανάσταση και υγεία σε όλους! Να περάσετε όμορφα.

IMG_1933.JPG

IMG_1934.JPG

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Xριστός Ανέστη παιδιά! 

Πρώτη φορά που έλειψα 4 μέρες και γυρνώντας είχα μία ανασφάλεια.  Όλα τα βρήκα καλύτερα απότι τα άφησα. Ανάπτυξη, τα πράσινα πιο πράσινα , τα κόκκινα πιο κόκκινα και το ενυδρείο στον αυτόματο.

Σιγά σιγά θα αρχίσω να βάζω ζωή και θα ξεκινήσει η τέχνη του trimming..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο γινεται! Συγχαρητηρια!

Και χρονια πολλα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

Xριστός Ανέστη παιδιά! 

Πρώτη φορά που έλειψα 4 μέρες και γυρνώντας είχα μία ανασφάλεια.  Όλα τα βρήκα καλύτερα απότι τα άφησα. Ανάπτυξη, τα πράσινα πιο πράσινα , τα κόκκινα πιο κόκκινα και το ενυδρείο στον αυτόματο.

Σιγά σιγά θα αρχίσω να βάζω ζωή και θα ξεκινήσει η τέχνη του trimming..

Αληθώς Ανεστη!

Που είναι οι φωτό λοιπον;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...