Jump to content

250 λίτρα φυτεμένο


Fred13

Recommended Posts

Έχεις σκεφτεί στο κομμάτι της ριζας που προεξέχει να βάλεις κάποιο φυτό πανω;;

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω και 1 πρόχειρο βίντεο να δείτε και από πιο κοντά τα ram και τα julli cory. Bάλτε 1080p για καλύτερη εικόνα.

 

 

Έγινε επεξεργασία - Fred13
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όμορφο Ευθύμη, τα Ραμ έχουν πολύ ωραία χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο! Το μονο που θελω να προτεινω, ειναι καθαρισμα τα ξυλα (οδοντοβουρτσα βοηθαει πολυ καλα, ειδηκα η ηλεκτρικη!):)

Link to comment
Share on other sites

Δώσε βρε διοξείδιο, χαμηλά είσαι..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα................Fred μονο αυτο το σκιμερακι εχεις για φιλτρανση;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχεις αρκετη μπιχλα παντου μια που αυτο το φιλτρακι απλα ανακατευη το νερο και ολη η μπιχλα ειναι μεσα στο ενυδρειο και στα ξυλα και φυτα..... Εαν δεν ειχες τα φυτα και το CO2 να καθαριζουν το νερο ως ενα βαθμο θα ειχες σοβαρα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Rik έγραψε:

Καλησπερα στην παρεα................Fred μονο αυτο το σκιμερακι εχεις για φιλτρανση;;;;;;;

Eχει φιλτρο  εξωτερικο, δεν ειδες την εξοδο του φιλτρου , βρισκεται αριστερα , γυαλινο.. :P

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Εμ δεν το ειδα ο στραβογιαννος..... :)  τη φιλτρο..... υλικα.....γιατι αυτη η μπιχλα;;

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλησπέρα στην παρέα,

Μετά από 1μιση μήνα προβλημάτων λόγω διατομικής άλγης το ενυδρείο έχει αρχίσει και γεννιέται μέσα από τις στάχτες του και πάει καλά.

Ξεκίνησα και πρόγραμμα λίπανσης με την σειρά προϊοντων της Microbelift γιατί με το specialized της tropica δεν έμεινα ευχαριστημένος. Πολύ μικρές οι περιεκτικότητες για να σηκώσει βαριά φυτεμένο.

 

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα όμως.. 

Υπερηφανευόμουν πως από την πρώτη ημέρα ενασχόλησης δεν είχα ποτέ κακή επιλογή ψαροσύνθεσης. Έως τώρα που την πάτησα..

Γλυκοκοίταξα 5 kongo tetra πριν περίπου 15 μέρες και τα πήρα.. Από τότε χάος. Η θυληκιά ραμιρεζίνα μου τους κυνηγάει αδιάκοπα σε όλο το ενυδρείο και τους δέρνει. Δεν ασχολείται με τα ember τα cory ή τις γαρίδες παρά μόνο με αυτούς. Σας μιλάω για εμμονή , μπορεί να τους δέρνει καθόλή την διάρκεια της φωτοπεριόδου.

 

Αποφάσισα χτες να βάλω παγίδα και να αρχίσω να τα επιστρέφω. Έπιασα 2 από τα 5 πολύ γρήγορα και τα γύρισα.

Σήμερα λέω πάμε για καμία ψαριά ακόμα. Βάζω την παγίδα και μπαίνει ένα έμπερ μέσα το οποίο με την ταχύτητα που μπήκε βρήκε σε ένα σημείο του πλαστικού από το μπουκάλι που είχα φτιάξει και έμεινε στον τόπο. Κόπηκε με άλλα λόγια.. Φυσικά η μέθοδος παγίδα πήγε περίπατο καθώς δεν ρισκάρω ξανά τώρα που το είδα.

 

Πείτε μου κανέναν τρόπο παιδιά να τα πιάσω γιατί θέλω να επιστραφούν οπωσδήποτε. Με απόχη είναι αδύνατο πάντως .

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Γιωργος guppy έγραψε:

Με κλειστά τα φώτα που ηρεμούν αν βάλεις την απόχη δεν θα  μπορέσεις?

Έχω προσπαθήσει νομίζοντας πως κοιμούνται και θα τα πιάσω κάπως στον ύπνο αλλά δεν προλαβαίνω ούτε στο τζάμι να πλησιάσω.

Μήπως κάποια παγίδα εμπορίου έκανε την δουλειά με πιο ασφαλή τρόπο ;

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος που το έχει δοκιμάσει κάνε την προσπάθεια σου και σήμερα αφού κλείσουν τα φώτα μήπως και καταφέρεις κάτι. Ρίξε και λίγο φαί μήπως τα ξεγελάσεις έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Γιωργος guppy έγραψε:

Καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος που το έχει δοκιμάσει κάνε την προσπάθεια σου και σήμερα αφού κλείσουν τα φώτα μήπως και καταφέρεις κάτι. Ρίξε και λίγο φαί μήπως τα ξεγελάσεις έτσι.

Θα δοκιμάσω γιατί μέσα γυρίζεται το καινούργιο rocky...

Ευχαριστώ!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

IMG_0162.thumb.JPG.8b72105b6cf1700446211ffa4ad230ea.JPG

Και 1 πρόχειρη φωτογραφία για να καταλάβετε την δυσκολία του να πιάσεις ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Παρά την δυσκολία , πρέπει να σου πω ότι το ενυδρείο είναι πολύ ωραίο και έχει ακόμα να δείξει πολλά όταν αναπτυχθούν τα φυτά και άλλο .

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Γιωργος guppy έγραψε:

Παρά την δυσκολία , πρέπει να σου πω ότι το ενυδρείο είναι πολύ ωραίο και έχει ακόμα να δείξει πολλά όταν αναπτυχθούν τα φυτά και άλλο .

Σε ευχαριστώ πολυ , εχει πολυ δρόμο ακόμα ! Πέρασε και μια δύσκολη φάση για πάνω απο ενα μήνα και ουσιαστικά επανακάμπτει απο το μηδέν .

θα ανεβάσω σε 2-3 εβδομάδες και φωτογραφίες καλύτερες γιατί το κινητό ειναι αστα να πάνε ..

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Fred13 έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολυ , εχει πολυ δρόμο ακόμα ! Πέρασε και μια δύσκολη φάση για πάνω απο ενα μήνα και ουσιαστικά επανακάμπτει απο το μηδέν .

θα ανεβάσω σε 2-3 εβδομάδες και φωτογραφίες καλύτερες γιατί το κινητό ειναι αστα να πάνε ..

Ρε συ με εχεις μπερδεψει πραγματικα... :p

Τελικα το πουλας το ενυδρειο?

Τα παρατας?

Ειδα παλι αγγελια σου...

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος nicpapa έγραψε:

Ρε συ με εχεις μπερδεψει πραγματικα... :p

Τελικα το πουλας το ενυδρειο?

Τα παρατας?

Ειδα παλι αγγελια σου...

αχαχαχα... έχεις δίκιο Νικ... 

Περνούσα κάποιες δυσκολίες βιάστηκα..δεν το πουλάω και θα ακυρώσω την αγγελία.

Θα το τερματίσω το συγκεκριμένο ενυδρείο και μετα...θα πάω στο επόμενο scape!! :jig:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

Έχω προσπαθήσει νομίζοντας πως κοιμούνται και θα τα πιάσω κάπως στον ύπνο αλλά δεν προλαβαίνω ούτε στο τζάμι να πλησιάσω.

Μήπως κάποια παγίδα εμπορίου έκανε την δουλειά με πιο ασφαλή τρόπο ;

Πως σε καταλαβαινω! Κοιτα, παιρνεις αποχη στο ενα χερι και με το αλλο προσπαθεις να ξετρυπωσεις τα ψαρια απο τα φυτα και σιγα σιγα να τα πας προς αποχη. Μερικες φορες χρεαζοταν να τα σπρωχνω  για να πανε εκει, που πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ σχεδόν αδύνατο να πιάσεις μικρά γρήγορα ψάρια αν δεν ξεστησεις οτι μπορεί να βγει (ρίζες , πέτρες κτλ κτλ). Δεν ξέρω αν θα το προσπαθούσα καν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Πως σε καταλαβαινω! Κοιτα, παιρνεις αποχη στο ενα χερι και με το αλλο προσπαθεις να ξετρυπωσεις τα ψαρια απο τα φυτα και σιγα σιγα να τα πας προς αποχη. Μερικες φορες χρεαζοταν να τα σπρωχνω  για να πανε εκει, που πρεπει.

Το έχω επιχειρήσει να τα σπρώξω προς την απόχη με μία δεύτερη απόχη αλλά αποδεικνύονται εξυπνότερα του μεγέθους τους :P

 

πριν 2 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Θεωρώ σχεδόν αδύνατο να πιάσεις μικρά γρήγορα ψάρια αν δεν ξεστησεις οτι μπορεί να βγει (ρίζες , πέτρες κτλ κτλ). Δεν ξέρω αν θα το προσπαθούσα καν.

Έτσι πιστεύω και εγώ Παρασκευά.. Ίσως η μόνη λύση είναι μία παγίδα εμπορίου αφού η δικιά μου αποδείχτηκε λαιμητόμος...

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους πήρα έναν ριάκτορα. Δεν άντεχα άλλο την ομίχλη από τον inline , δηλαδή κρίμα να το θολώνει έτσι..

Συγκεκριμένα τον sera τον 1000αρι τον μεγάλο. Πρώτη μέρα χρήσης , το ενυδρείο καθάρισε είμαι ικανοποιημένος , το μόνο που με ενοχλεί είναι ο θόρυβος του νερού που κάνει.

Επειδή το φίλτρο μου είναι δυνατό γυρνάει αρκετά γρήγορα με αποτέλεσμα να κάνει θόρυβο το νερό μέσα.

Αναγκαστικά λοιπόν το βράδυ θα πρέπει να ρίχνω τη ροή του φίλτρου στο 60%, εκεί μετά δεν ακούγεται τίποτα.

Δεν ξέρω αν μακροπρόθεσμα θα χαλάσει , θα σπάσει κλπ και ελπίζω όχι γιατί έδωσα και 44 ευρώ αλλά για την ώρα είναι win.

 

Τα φυτά μετά τις πρώτες 3 μέρες με τα υγρά λιπάσματα της microbe lift ανταποκρίνονται πολύ όμορφα. Χρησιμοποιώ και για πρώτη φορά το flourish advance , μία φυτορμόνη ουσιαστικά η οποία δεν ξέρω αν πραγματικά θα δουλέψει , θα σας πω σύντομα.

 

Το setup συνεχίζει να τρέχει με 2χ39 w λάμπες και όπως είχα προβλέψει μεγαλώνει τα πάντα σωστά και με καλούς ρυθμούς χωρίς να έχω άλγες πάνω στα φυτά παρά μόνο την διατομική που πλέον υποχωρεί και ελάχιστη green dust σε κάποια φυτά η οποία κατεμέ προέρχεται από διακυμάνσεις με το διοξείδιο. 

Τα λούμεν είναι λίγα παρόλα αυτά είναι ho λάμπες και η ένταση αρκεί για τα πάντα.

Με 1 μόνο φυτό δεν είμαι ικανοποιημένος και αυτό είναι η ludwigia perennis. Κόκκινη είναι αλλά την θέλω περισσότερο. Ίσως να δω καλύτερα αποτελέσματα με τη λίπανση που ξεκίνησα.

 

Θα μπορούσα να προσθέσω ένα φωτιστικό με μία λάμπα 39 w πάνω HO αλλά πιστεύετε αξίζει για 1 φυτό να δώσω 100 ευρώ ;.... :/

Link to comment
Share on other sites

Ο εξτρα σιδηρος πιστευω θα βοηθησει με τα κοκκινα φυτα σου......

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Ο εξτρα σιδηρος πιστευω θα βοηθησει με τα κοκκινα φυτα σου......

Κοίταξε ειναι ουσιαστικά 3 ημέρες που τηρώ πλήρες Προγραμμα λίπανσης . Έως τώρα χρησιμοποιούσα tropica all in 1 ,καμια σχέση ..

εχω ξεκινήσει κανονικά να ρίχνω σίδηρο αλλα μάλλον πρέπει να περιμένω 2-3 εβδομάδες πρώτου αποφασίσω να ρισκάρω αύξηση της δόσης .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...