Jump to content

iN Da MiX !!! Το ReEf μΟυ !i!


Giwrgos Fragoulis

Recommended Posts

Τι μαγικά κάνεις και βγαίνουν τόσο απίστευτες... εκπληκτικές όλες!
Σε ευχαριστώ πολύ! Λίγο το διάβασμα, λίγο η αισθητική, λίγο η πρακτική εξάσκηση, λίγο ο εξοπλισμός, λίγο τα μοντέλα [emoji4]

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 279
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απίστευτα ζηλευτό ενυδρείο!!! (πάντα με την καλή έννοια) 

Έχουμε πολλά να δούμε ακόμα...πολλά συγχαρητήρια Γιώργο!!! 

Keep reefing ;) 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο δώσε μας αν θες μια ενημέρωση από το reef σου,καιρό έχεις άλλωστε.Και καμία φωτό δεν θα ήταν άσχημο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα στην παρέα σε λίγες μέρες το ενυδρείο κλείνει 3 χρόνια λειτουργίας. Λόγω υποχρεώσεων τρέχει λίγο στη μοίρα του, μένω στα απολύτως απαραίτητα τα οποία είναι η αλλαγή μου 10% εβδομαδιαία. Όλους αυτούς τους μήνες έχουν συμβεί διάφορα. Προσπάθησα 4 φορές να τρέξω μια συνταγή με προϊόντα της fauna marine, ακόμα και σε μικρές δόσεις, μικρότερες των αναγραφόνενων, και σήκωνα βακτηριακές μέσα στη πρώτη βδομάδα που ξεκινούσα τη ρουτίνα. Ένα προϊόν της εταιρείας έφυγε νύχτα από την διάθεση του προς παραγωγή. Δεν κατηγορώ την εταιρεία αλλά εμένα προσωπικά δεν μου βγήκε. Κάθε προσπάθεια δεν έγινε απανωτά. Επίσης μου κάηκε το λεντ φωτιστικό το οποίο δούλευε κατα το ήμισυ με καμένα λευκά και μπλε. Εκτός εγγύησης μίλησα με την εταιρεία, αγόρασα και μου έστειλαν καινούργια claster. Κανόνισα μια μικρή έκπτωση έναντι κάποιων φωτογραφιών και βίντεο μου που πρόσφερα. Άλλαξα τα claster αλλά χρησιμοποίησα θερμοαγώγιμη πάστα με αποτέλεσμα επειδή περιέχει μέταλο να μου δημιουργειται διαρροή ρεύματος και το φωτιστικό να ανοίγει ακόμα και όταν έκλεινε. Το ξανά άνοιξα καθάρισα την πάστα και έβαλα θερμική, όλα καλά. Αποφάσισα να μειώσω την ένταση του φωτιστικού με σκοπό να προστατεύσω από μεγάλες θερμοκρασίες αλλά και να μειώσω τα par. Χρησιμοποιώ μόνο blue bulbs στην υβριδική χρήση και μείωσα και τη φωτοπεριοδο σε 12 ώρες με τα dim up dim down και διατηρώντας το 8ωρο ως max λειτουργία μαζί με Τ5 και led. Το σημαντικότερο πρόβλημα που αντιμετώπισα όμως ήταν κάποιες σημαντικές αυξομειώσεις του Kh. Έριχνα στο ενυδρείο 350ml την ημέρα για να διατηρώ το Kh μου στο 7.7. Έσπασε το σωληνάκι του Kh με αποτέλεσμα μετα από 15 ωρες που το καταλαβα να πέσει το Κh μου στο 3.14. Έβαλα καινούργιο σωληνάκι και μετά από 2 βδομάδες συνέβη το ίδιο. Με μικρότερη πτώση. Μετά από ένα μήνα ξανά. Μετά από 2 βδομάδες ξανά με πτώση σημαντική πάλι, γιατί ήμουν εκτός Αθηνών για δουλειά στο 3.4. οι μεταβολές του Kh πριν τα Χριστούγεννα μέχρι και πριν 1.5 μήνα που έδωσε ο φίλος μου Μιχάλης σωληνάκια υψηλής. Δεν κατάφερα να σώσω μια acropora millepora. Κατάφερα να σώσω ένα φραγκ αλλά τα σαλιγκάρια αποφάσισαν ότι έπρεπε να το μετακινήσουν και το κέρασαν στην lobophyllia. Αρκετά με τις τρικυμίες ανεβάζω κάποιες φωτογραφίες για την κατάσταση του ενυδρείου και την εικόνα που έχει.

Έγινε επεξεργασία - Giwrgos Fragoulis
Link to comment
Share on other sites

όπως πάντα οπτικό αποτέλεσμα για χειροκρότημα...οι αναποδιές είναι μέσα στο πρόγραμμα.. θεωρώ ότι η ωριμότητα του συστήματος σε συνδιασμό με σωστή αντίδραση από μέρους σου ίσως να περιόρισε την ζημιά... καλή συνέχεια χωρίς απρόοπτα αν και πλησιάζει καλοκαίρι..:hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από ανάποδες άλλο τίποτα αύτα τα ενυδρεία... Δε πειράζει εμείς να είμαστε καλά. Μια χαρά το ενυδρείο σούπερ.

Έγινε επεξεργασία - salamander
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου. 

Φοβερά χρώματα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειο χωρίς αναποδιές, δεν υφίσταται, ίσως και αυτό να είναι είδος εθισμού ? ? ? Μπράβο Γιώργο, σωστές κινήσεις έκανες που το ενυδρειο της δέχτηκε. Εύχομαι ομαλή συνέχεια από εδώ και πέρα. 

Εξαιρετικές φώτο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε γιωργάρε για την παντα αναλυτική ενημέρωση και το άψογο αποτελεσμα !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/4/2020 at 8:47 ΜΜ, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Καλησπέρα στην παρέα σε λίγες μέρες το ενυδρείο κλείνει 3 χρόνια λειτουργίας. Λόγω υποχρεώσεων τρέχει λίγο στη μοίρα του, μένω στα απολύτως απαραίτητα τα οποία είναι η αλλαγή μου 10% εβδομαδιαία. Όλους αυτούς τους μήνες έχουν συμβεί διάφορα. Προσπάθησα 4 φορές να τρέξω μια συνταγή με προϊόντα της fauna marine, ακόμα και σε μικρές δόσεις, μικρότερες των αναγραφόνενων, και σήκωνα βακτηριακές μέσα στη πρώτη βδομάδα που ξεκινούσα τη ρουτίνα. Ένα προϊόν της εταιρείας έφυγε νύχτα από την διάθεση του προς παραγωγή. Δεν κατηγορώ την εταιρεία αλλά εμένα προσωπικά δεν μου βγήκε. Κάθε προσπάθεια δεν έγινε απανωτά. Επίσης μου κάηκε το λεντ φωτιστικό το οποίο δούλευε κατα το ήμισυ με καμένα λευκά και μπλε. Εκτός εγγύησης μίλησα με την εταιρεία, αγόρασα και μου έστειλαν καινούργια claster. Κανόνισα μια μικρή έκπτωση έναντι κάποιων φωτογραφιών και βίντεο μου που πρόσφερα. Άλλαξα τα claster αλλά χρησιμοποίησα θερμοαγώγιμη πάστα με αποτέλεσμα επειδή περιέχει μέταλο να μου δημιουργειται διαρροή ρεύματος και το φωτιστικό να ανοίγει ακόμα και όταν έκλεινε. Το ξανά άνοιξα καθάρισα την πάστα και έβαλα θερμική, όλα καλά. Αποφάσισα να μειώσω την ένταση του φωτιστικού με σκοπό να προστατεύσω από μεγάλες θερμοκρασίες αλλά και να μειώσω τα par. Χρησιμοποιώ μόνο blue bulbs στην υβριδική χρήση και μείωσα και τη φωτοπεριοδο σε 12 ώρες με τα dim up dim down και διατηρώντας το 8ωρο ως max λειτουργία μαζί με Τ5 και led. Το σημαντικότερο πρόβλημα που αντιμετώπισα όμως ήταν κάποιες σημαντικές αυξομειώσεις του Kh. Έριχνα στο ενυδρείο 350ml την ημέρα για να διατηρώ το Kh μου στο 7.7. Έσπασε το σωληνάκι του Kh με αποτέλεσμα μετα από 15 ωρες που το καταλαβα να πέσει το Κh μου στο 3.14. Έβαλα καινούργιο σωληνάκι και μετά από 2 βδομάδες συνέβη το ίδιο. Με μικρότερη πτώση. Μετά από ένα μήνα ξανά. Μετά από 2 βδομάδες ξανά με πτώση σημαντική πάλι, γιατί ήμουν εκτός Αθηνών για δουλειά στο 3.4. οι μεταβολές του Kh πριν τα Χριστούγεννα μέχρι και πριν 1.5 μήνα που έδωσε ο φίλος μου Μιχάλης σωληνάκια υψηλής. Δεν κατάφερα να σώσω μια acropora millepora. Κατάφερα να σώσω ένα φραγκ αλλά τα σαλιγκάρια αποφάσισαν ότι έπρεπε να το μετακινήσουν και το κέρασαν στην lobophyllia. Αρκετά με τις τρικυμίες ανεβάζω κάποιες φωτογραφίες για την κατάσταση του ενυδρείου και την εικόνα που έχει.

Γιώργο το σωληνάκι όταν λες έσπασε ,τι εννοείς???στην σύνδεση Μ την δοσομετρικη???λόγω πολυμερισμού γίνεται αυτό???μιας κ θα βάλω αργά η γρήγορα δοσομετρικη,σωληνάκι αυτό του οξυγόνου δεν βάζουμε???ποιες σκόνες χρησιμοποιείς???λυπάμαι για τις αναποδιες που είχες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο το σωληνάκι όταν λες έσπασε ,τι εννοείς???στην σύνδεση Μ την δοσομετρικη???λόγω πολυμερισμού γίνεται αυτό???μιας κ θα βάλω αργά η γρήγορα δοσομετρικη,σωληνάκι αυτό του οξυγόνου δεν βάζουμε???ποιες σκόνες χρησιμοποιείς???λυπάμαι για τις αναποδιες που είχες!!!!
Χρησιμοποιώ τα σωληνάκια που βάζουμε στην ΑΟ τα οποία τα σφηνωνω σε βαλβίδες ανεπιστροφής. Το Kh σωληνάκι στο ΚH για κάποιο λόγο στην άκρη έκανε ρωγμή και όταν δουλευε η περισταλτικη τράβαγε αέρα. Όχι δεν πολιμεριζεται όπως πχ θα συνέβαινε με το άζωτο πχ. Χρησιμοποιώ σκόνες fauna ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα χρόνια τώρα. Πλέον έχω αντικαταστήσει με σωληνάκι υψηλής που χρησιμοποιούμε σε CO2. Όλα στο πρόγραμμα είναι, και για αυτό το λόγο σαν το μάτι μας δεν έχει!

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, τουλάχιστον να βγει κάτι καλό από αυτό.Τα 350 μλ είναι αραιωμενο η τόσο χρειάζεται ένα ενυδρείο σαν το δικό σου????

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, τουλάχιστον να βγει κάτι καλό από αυτό.Τα 350 μλ είναι αραιωμενο η τόσο χρειάζεται ένα ενυδρείο σαν το δικό σου????
Όχι τα 350ml ήταν με την προτεινόμενη αραίωση της fauna και αντίστοιχα είχα 100ml ημερήσια κατανάλωση σε ασβέστιο αντίστοιχα.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί λες ότι θες να διατηρείς το kh 7.7??? Εννοώ υπάρχει λόγος συγκεκριμένος που πρέπει να είναι εκεί.Αν έχω διαβάσει σωστά έχουμε περιθώριο κ για πιο πάνω,το έχεις κρατήσει πιο πάνω κ είδες κάτι που δεν σου άρεσε???φτιάχνω το kh μου αυτόν τον καιρό κ θα ήθελα να μην σταθεροποιηθεί σ λάθος τιμή.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Το 7.7 είναι αν θες ο Μ.Ο. μου με μια κλίμακα 7.5 - 7.9 Η προσπάθεια γίνεται ώστε να έχω όσο το δυνατόν πιο σταθερη τιμή η οποία να είναι κοντά στην τιμή που δίνει ο κουβάς μου, συνδιασμένη με άλλες παραμέτρους και κατά βάση τα θρεπτικά του συστήματός μου. Με αυτή την καθημερινή κατανάλωση όπως καταλαβαίνεις τα ανεβοκατεβάσματα ήταν υπερβολικά εύκολα. Για να δώσω μια πιο σαφή εικόνα της ρουτίνας μου επί του θέματος το Kh πέφτει επί 24 ωρης βάσης κάθε μία ώρα σε ισόποσες δόσεις. Όπως και το Ca και το Mg με διαφορά 20 λεπτών το ένα από το άλλο.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι με μεγαλύτερες τιμές kh CA ο σκελετός του κοραλιου είναι πιο σαθρος ????το έχεις δοκιμάσει ποτέ???

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Μόλις τώρα, Δημητρης Τ

Ισχύει ότι με μεγαλύτερες τιμές kh CA ο σκελετός του κοραλιου είναι πιο σαθρος ????το έχεις δοκιμάσει ποτέ???

Τα νέα τμήματα του κοραλλιού είναι πιο μαλακά. Άρα σε γρήγορη ανάπτυξη αυτό συμβαίνει στα νέα τμήματα και όχι στο Kh και στο Ca. Επίσης παίζει ρόλο καιρό είδος του κοραλλιού, αλλά και η στήλη του νερού με τα trace που φέρει ειδικά σε strodium

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο ενυδρείο, έκανε τον κύκλο. Αναμνηστική φωτογραφία από το ξεστήσιμο. Νέο πρότζεκτ βρίσκεται στα σκαριά. Keep reefing.1f43c8c56d88a3affb3515e156f5a016.jpg8520418805f9203b41a5888cc1a6b3d1.jpg

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...