Jump to content

cherry barbs με ....;


Recommended Posts

Έχω ένα 50λιτρο ενυδρείο(με γλυκό νερό βρύσης) με -προς το παρών- 2 θηλυκά cherry barbs και 3 μικρές ρίζες εχινόδωρου. Εκτός από 1 θηλ. και 1 αρσ. ψαράκι του ίδιου είδους που θα πάρω, τι άλλο ταιριάζει να βάλω μαζί τους; (...από ψάρια και φυτά)

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από ψαράκια λόγω λίγων λίτρων δε θα πρότεινα να βάλεις κάποιο άλλο είδος. Κάνε 8 με 10 τα ψαράκια σου και δε θα χορταίνεις να τα βλέπεις! 

Τωρα, για φυτά, οι περισσότεροι εχινοδοροι γίνονται αρκετά μεγάλοι. Όχι πως δεν υπάρχουν και πιο συμμαζεμένοι. Τι βυθό έχεις, πόσο πάχος βυθού, τι φωτισμο;

 

Δώσε μας αν μπορείς και καμιά φωτογραφία του ενυδρείου σου :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον theodor72...... απο εκει και περα θα μπορουσες να βαλεις μερικα  ramson σαλιγκαρια και καμια red cherry γαριδουλα θα σε βοηθουσαν και με την συντηρηση του φυτεμενου ενυδρειου σου.

Link to comment
Share on other sites

Ο βυθός είναι σκέτο χαλίκι (5 κιλά) χωρίς υπόστρωμα ή κάτι τέτοιο. Ο φωτισμός γίνεται με μικρή leddy tube (πείτε μου αν θέλετε τη μάρκα) και το φίλτρο έχει υαλοβάμβακα, ενεργό άνθρακα και ζεόλιθο (νομίζω:mellow:). Τα μόνα ζωντανά ''διακοσμητικά'' είναι οι μικρές ρίζες εχινόδωρου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα. Αρχικά βγάλε τον ανθρακα δεν σ χρειαζεται πλεον και στη θεση βαλε βιολογικο υλικο σιποραξ. επισης που μένεις; ελα να σ δωσω εγω φυτα για το ενυδρειακι σου μπολικα. επισης για το χαλικακι σου καλο θα ήταν να παρεις και μια σκουπα και να το κανεις συχνα γιατι βλεπω οτι ειναι χοντροκοκκο και θα σ πιανει βρωμα.

Οσον αφορά την ψαροσύνθεση θα συμφωνήσω με τους προλαλησαντες @Rik @theodor72

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι συμφωνω κ εγω που ειχα ενα κοπαδι 10 cherry barbs και ηταν πολυ ομορφο. στη θεση σου θα εβγαζα τα διακοσμητικα και θα εβαζα μονο φυτα και τις γαριδες

Link to comment
Share on other sites

Με 3-4 απλές κινήσεις θα μπορούσες να βελτιώσεις άμεσα την εικόνα του ενυδρείου σου.

Αν ήμουν στη θέση σου θα αφαιρούσα όλο το ψεύτικο ντεκόρ και θα το αντικαταστούσα με ένα κομάτι ξύλου.

Συγχρόνως ένας καλός καθαρισμός χωρίς να γίνει μεγάλη φασαρία.

Μια σκουρόχρωμη αφίσα για το πίσω τζάμι.

Μερικά φυτάκια από συνχομπίστες, όπως ο φίλος Γιάννης πιο πάνω και πραγματικά θα δεις όλλο ενυδρείο.

Τη ψαροσύνθεση αν θέλεις τη συζητάμε μετά.

Βιολογικό υλικό οπωσδήποτε μέσα στο φίλτρο.:)

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.:turned: Μερικές απορίες:

Δεν ισχύει ότι ο ενεργός άνθρακας απορροφά τις βλαβερές ουσίες του νερού στο ενυδρείο;:blink:

Επιπλέον, τι ακριβώς είναι το βιολογικό υλικό (αν επιτρέπεται αναφέρεται μερικά προϊόντα;;)

Και τέλος, παρόλο που σίγουρα ένα ξύλο θα έκανε το ενυδρείο πιο όμορφο και φυσικό, δε βρίσκω καλή την ιδέα σχετικά με την αγορά ενός....εννοώ ότι το βρίσκω εξωφρενικό και παράλογο να πουλάνε (σε επώνυμα καταστήματα) ένα κομμάτι ξύλου πάνω από 20 ευρώ...:angry01: (πείτε μου τη γνώμη σας) 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Γειά σας! Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.:turned: Μερικές απορίες:

Δεν ισχύει ότι ο ενεργός άνθρακας απορροφά τις βλαβερές ουσίες του νερού στο ενυδρείο;:blink:

Επιπλέον, τι ακριβώς είναι το βιολογικό υλικό (αν επιτρέπεται αναφέρεται μερικά προϊόντα;;)

Και τέλος, παρόλο που σίγουρα ένα ξύλο θα έκανε το ενυδρείο πιο όμορφο και φυσικό, δε βρίσκω καλή την ιδέα σχετικά με την αγορά ενός....εννοώ ότι το βρίσκω εξωφρενικό και παράλογο να πουλάνε (σε επώνυμα καταστήματα) ένα κομμάτι ξύλου πάνω από 20 ευρώ...:angry01: (πείτε μου τη γνώμη σας) 

 

Ο άνθρακας απορροφά τις βλαβερές ουσίες, αλλά για συγκεκριμένη χρονική διάρκεια.

Υπάρχουν αρκετά είδη βιολογικών υλικών. Σου αναφέρω δυο τρια από τα πιο γνωστά siporax, substrat, matrix seachem, αλλά μπορείς να πας και σε άλλες λύσεις.

Τα ξύλα είναι η αλήθεια ότι έχουν τσιμπημένες τιμές, αλλά μπορείς να βρεις και πιο φτηνά από την τιμή που αναφέρεις, Σίγουρα όμως  δίνουν natural εικόνα στα ενυδρεία μας.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On ‎6‎/‎12‎/‎2017 at 2:21 ΜΜ, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Γειά σας! Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.:turned: Μερικές απορίες:

Δεν ισχύει ότι ο ενεργός άνθρακας απορροφά τις βλαβερές ουσίες του νερού στο ενυδρείο;:blink:

Επιπλέον, τι ακριβώς είναι το βιολογικό υλικό (αν επιτρέπεται αναφέρεται μερικά προϊόντα;;)

Και τέλος, παρόλο που σίγουρα ένα ξύλο θα έκανε το ενυδρείο πιο όμορφο και φυσικό, δε βρίσκω καλή την ιδέα σχετικά με την αγορά ενός....εννοώ ότι το βρίσκω εξωφρενικό και παράλογο να πουλάνε (σε επώνυμα καταστήματα) ένα κομμάτι ξύλου πάνω από 20 ευρώ...:angry01: (πείτε μου τη γνώμη σας) 

 

Σχετικά με τα ξύλα, υπολόγισε ότι συνήθως είναι mopani, που σημαίνει εισαγόμενα ξύλα από βάλτους κλπ, ειδικά επεξεργασμένα για αποφυγή μικροβίων και φυσικά είναι κατάλληλα για τα ενυδρεία. Μπορείς όμως να φτιάξεις δικά σου, αν πιάνουν τα χέρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το βιολογικό υλικό. Το φίλτρο που πήγαινε μαζί με το ενυδρείο που έχω περιείχε υαλοβάμβακα, σφουγγάρι, ενεργό άνθρακα και aquaclay(το οποίο αντικαθιστώ με JBL Clearmec plus). Το θέμα είναι: πρέπει να αντικαταστήσω κάτι από αυτά με κάποιο από τα βιολογικά υλικά που ειπώθηκαν παραπάνω;; Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα...:D 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το βιολογικό υλικό. Το φίλτρο που πήγαινε μαζί με το ενυδρείο που έχω περιείχε υαλοβάμβακα, σφουγγάρι, ενεργό άνθρακα και aquaclay(το οποίο αντικαθιστώ με JBL Clearmec plus). Το θέμα είναι: πρέπει να αντικαταστήσω κάτι από αυτά με κάποιο από τα βιολογικά υλικά που ειπώθηκαν παραπάνω;; Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα...:D 

Αντικαθιστάς τον άνθρακα με το βιολογικό υλικό.

Τον άνθρακα τον βάζουμε μόνο για συγκεκριμένους λόγους.:)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...