Jump to content

Αναγνώριση άλγης.


Recommended Posts

Παιδιά τι άλγη είναι αυτή η τριχοειδής που έχει πιάσει ο βράχος αλλά και το πίσω τζάμι; Να θυμίσω ότι το ενυδρείο τρέχει από αρχές του καλοκαιριού μόνο και έστρωσε μόνο με νεκρό βράχο και βακτήρια. Μέσα έχει μόνο ψάρια. Νιτρκά 2,5 φωσφορικά 0 με salifert.

20171217_140317.jpg

20171217_140331.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Τι ψάρια έχεις μεσα Λουκά?

Νίκο μετά τη στραβή και την ασθένεια, τώρα έχω ένα sixline ένα tomentosus, ένα γιατρό, και πρόσφατα μετά από καιρό πήρα ένα valentini puffer και μία πυραμίδα πεταλούδα. Αυτά για την ώρα. Απλά να σημειώσω αν έχει κάποια σημασία, ότι η συγκεκριμένη άλγη βγήκε όταν ξεκίνησα την θεραπεία με το cupramine. Υποθέτω απλά ότι ήταν σύμπτωση.

Έγινε επεξεργασία - Mr.Puff
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Πάρε ένα rabit fish να την τελειώσει.

Νίκο εκτός από τα rabbit έχω διαβάσει ότι και τα Ctenochaetus tang κάνουν εξίσου καλή δουλειά. Έχεις εμπειρία από αυτά; Μου αρέσει πάρα πολύ αυτό. http://www.liveaquaria.com/product/2994/squaretail-bristletooth-tang?pcatid=2994&c=15+43+2994

 

Link to comment
Share on other sites

Θα σε πήγαινα σίγουρα και σε αυτή την κατηγορία μαζί ειδικά το cole eye tang

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Θα σε πήγαινα σίγουρα και σε αυτή την κατηγορία μαζί ειδικά το cole eye tang

Καλημέρα,Νίκο αυτό το ψάρι το φέρνουν συχνά Ελλάδα?Σε Pet που ρώτησα μου είπε πολύ δύσκολα.Ξέρεις κάτι διαφορετικό?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΓΙΩΡΓΟΣ Κ. said:

Καλημέρα,Νίκο αυτό το ψάρι το φέρνουν συχνά Ελλάδα?Σε Pet που ρώτησα μου είπε πολύ δύσκολα.Ξέρεις κάτι διαφορετικό?

Καλημέρα!!

Το συγκεκριμένο ψαράκι έρχεται αρκετά συχνά Ελλάδα και σε καλές τιμές.. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος ΓΙΩΡΓΟΣ Κ. έγραψε:

Καλημέρα,Νίκο αυτό το ψάρι το φέρνουν συχνά Ελλάδα?Σε Pet που ρώτησα μου είπε πολύ δύσκολα.Ξέρεις κάτι διαφορετικό?

Έρχετε και κανονικά και σε παραγγελία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντος παιδιά μάλλον δεν θα περιμένω για να βρω το tang που μου αρέσει για να καταπολεμίσω την άλγη. Με μεγάλη έκπληξη βλέπω ότι αρχίζει να την τσακίζει το valentini puffer.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Mr.Puff έγραψε:

Πάντος παιδιά μάλλον δεν θα περιμένω για να βρω το tang που μου αρέσει για να καταπολεμίσω την άλγη. Με μεγάλη έκπληξη βλέπω ότι αρχίζει να την τσακίζει το valentini puffer.

Το algaefix το έχεις πάρει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Το algaefix το έχεις πάρει?

Φίλε όχι ποτέ δεν το έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα. Από ότι διάβασα στο site της ΑΡΙ είναι ασφαλές προϊον και μπορεί να χρησιμοποιείται σε τακτική εβδομαδιαία βάση για τον έλεγχο της άλγης. Εσύ το χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...