Jump to content

Επιλογή skimmer


Δημητρης Τ

Recommended Posts

Παιδια εχω μερικες αποριες σχετικα με την επιλογη σκιμμερ.αυτο που τελικα μετραει Περισσότερο, ειναι τα λιτρα αερα;;;τα λιτρα νερου που περνανε ανα ωρα;;;παιζει ρολο αν ειναι hagon η σ σαμπ αν τα νουμερα της εταιριας ειναι ιδια;;;διαβαζω παλια θεματα που τονίζουν πολλα παιδια να αγοραζεται σκιμμερ για τα δίπλα λιτρα απο οτι δινει η εταιρια,αυτο ισχυει ακομα η ειναι πιο ακριβεις πλεον.χρονια πολλα σ ολους.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Παιδια εχω μερικες αποριες σχετικα με την επιλογη σκιμμερ.αυτο που τελικα μετραει Περισσότερο, ειναι τα λιτρα αερα;;;τα λιτρα νερου που περνανε ανα ωρα;;;παιζει ρολο αν ειναι hagon η σ σαμπ αν τα νουμερα της εταιριας ειναι ιδια;;;διαβαζω παλια θεματα που τονίζουν πολλα παιδια να αγοραζεται σκιμμερ για τα δίπλα λιτρα απο οτι δινει η εταιρια,αυτο ισχυει ακομα η ειναι πιο ακριβεις πλεον.χρονια πολλα σ ολους.

Χρονια πολλα ,σαφως ναι,ολα αυτα τα σκιμερ ειναι εσωτερικα η εξωτερικα.Τωρα 2-3 φορες τα λιτρα η και παραπανω ακομα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειμαι υπερ στην επιλογη δυνατότερου σκιμερ. 

Με τον καιρό θα πέσει η απόδωση της αντλίας του, ίσως καποια σωληνάκια να περιοριστουν σε διάμετρο λόγω αλάτων και βρωμιάς. Με ενα σκιμερ για περισσοτερα λτ απο αυτο που εχουμε νομιζω καλύπτουμε αυτά τα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο το καταλαβαινω.αυτο που μ μπερδευει ειναι το εξης σ σκιμμερ πχ bubble magus q3 με 300 λιτρα αερα το δινουν  για 300 λιτρα ενυδρειο κ το παλιο deltec 600  το δίνουν για σχεδον 500 ,που κ αυτο η παλια του αντλια για 300λιτρα αερα ηταν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Ναι αυτο το καταλαβαινω.αυτο που μ μπερδευει ειναι το εξης σ σκιμμερ πχ bubble magus q3 με 300 λιτρα αερα το δινουν  για 300 λιτρα ενυδρειο κ το παλιο deltec 600  το δίνουν για σχεδον 500 ,που κ αυτο η παλια του αντλια για 300λιτρα αερα ηταν.

Σίγουρα η εξέλιξη βοηθάει για αυτό και αλλάζουν διορθώνουν πράγματα.Επισεις όλες οι μάρκες λένε havy or light stock.Μεγαλη κουβέντα.Επισεις εμπειρικά θα σου πω ένα 20% θα αφαιρείς από την πρόταση του σκιμερ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια οποτε βρε νικολα απο μια επώνυμη μαρκα,με χαμηλό βιοφορτιο εμεις το σκιμμερακι το τσιμπαμε; με ποσοστο το 20 με 30 %που ειπες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Ωραια οποτε βρε νικολα απο μια επώνυμη μαρκα,με χαμηλό βιοφορτιο εμεις το σκιμμερακι το τσιμπαμε; με ποσοστο το 20 με 30 %που ειπες.

Εξαρτατε την μαρκα και τον χομπιστα ,μην ξεχνας το χομπι δυσκολα το φρεναρεις,δηλ θες και αυτο και το κατι αλλο.Το σκιμερ ειναι για μενα ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ μηχανημα σε reef ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Πιο συγκεκριμενα μιλαω για fish only μ λιγα μ****α το πολυ.κ το τονίζω μηπως εκει τα στανταρ ειναι αλλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Πιο συγκεκριμενα μιλαω για fish only μ λιγα μ****α το πολυ.κ το τονίζω μηπως εκει τα στανταρ ειναι αλλα.

Παμε ποσα λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

280 με 300 λιτρα σκεφτομαι να ειναι η γυαλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

280 με 300 λιτρα σκεφτομαι να ειναι η γυαλα.

Σαμπ?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Οχι αν κ ξερω τα ωφελη του

Άρα θα πας σε κρεμαστο η εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Σε tunze θα πήγαινα Εγώ Και δεύτερη Επιλογή deltec

Link to comment
Share on other sites

Σε κρεμαστό το deltec mce 600 είναι μονόδρομος. Συχνά πυκνά πέφτει καμία αγγελία στα 120 με 150 ευρώ 

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω αυτο λεω, σαν εναλλακτική reef octapus 100 hangon.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...