Jump to content

Από το πουθενά δεύτερο αρσενικό!


elatos

Recommended Posts

Κι εδώ μια απρόσμενη ανακάλυψη.

 

Μετά από 10 μήνες μέσα στη γυάλα, ξαφνικά ένα -το μικρότερο σε μέγεθος- από τα θηλυκά Nothobranchius Guentheri "Red" άλλαξε φύλλο.
Ή, η άλλη εξήγηση που δίνω είναι, πως εδώ και 10 μήνες δεν εκδήλωσε το φύλλο του.
Η διαφορά μεγέθους από το πρώτο και έως πρότινος αρσενικό είναι προφανής!

 

Γνωρίζει κάποιος/α τι μπορεί να συνέβη;

 

2nd_Male_Killi_Small.mp4

 

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τωρα??

Εαν δεν κανω λαθος αλλαγη στο φυλλο παρατηρειται όταν υπάρχει έλλειψη αρσενικού, αλλά μας λες ότι ηδη υπήρχε ενα αρσενικο μέσα..

Η θερμοκρασία θα έπαιζε ρόλο μόνο στα πρώτα στάδια δηλαδή τους 2-3 πρώτους μήνες!! 10 μήνες νομίζω είναι πολλοί..

Δεν ξέρω ας περιμένουμε να μας πουν και άλλοι συνχομπίστες αν έχουν συναντησει κάτι παρόμοιο!!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, panos nts said:

Σοβαρά τωρα??

Εαν δεν κανω λαθος αλλαγη στο φυλλο παρατηρειται όταν υπάρχει έλλειψη αρσενικού, αλλά μας λες ότι ηδη υπήρχε ενα αρσενικο μέσα..

Η θερμοκρασία θα έπαιζε ρόλο μόνο στα πρώτα στάδια δηλαδή τους 2-3 πρώτους μήνες!! 10 μήνες νομίζω είναι πολλοί..

Δεν ξέρω ας περιμένουμε να μας πουν και άλλοι συνχομπίστες αν έχουν συναντησει κάτι παρόμοιο!!

 

Στο video φαίνεται η μεγάλη διαφορά που έχουν τα δύο (πλέον) αρσενικά.

Μπορεί η αλλαγή να έγινε εδώ και καιρό. Ξέρεις, το είχα δεδομένο, ένα αρσενικό με το χαρέμι του. Κάτι ή συμπεριφορά του νέου και μικρού μ' έκανε να δω πιο προσεκτικά.

Αλλά συνεχίζει να μ' εντυπωσιάζει το γεγονός. Αν σκεφτείς πως βρίσκονται και στο τέλος του προσδόκιμου ζωής τους, αυτό κι αν είναι!

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος elatos έγραψε:

 

Στο video φαίνεται η μεγάλη διαφορά που έχουν τα δύο (πλέον) αρσενικά.

Μπορεί η αλλαγή να έγινε εδώ και καιρό. Ξέρεις, το είχα δεδομένο, ένα αρσενικό με το χαρέμι του. Κάτι ή συμπεριφορά του νέου και μικρού μ' έκανε να δω πιο προσεκτικά.

Αλλά συνεχίζει να μ' εντυπωσιάζει το γεγονός. Αν σκεφτείς πως βρίσκονται και στο τέλος του προσδόκιμου ζωής τους, αυτό κι αν είναι!

 

Εχεις δικιο ναι.. ουτε εγω το εχω ξανα δει κατι τετοιο..

Υπάρχει θέμα με τα 2 αρσενικα?? Τα βλέπεις να μαλώνουν??

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
πριν 18 λεπτά, το μέλος Maria.Hailea έγραψε:

Επειδή με τα killi δεν εχω ασχοληθεί ποτέ,τι διαφορά είδες που σε έκανε να πιστέψεις οτι είναι αρσενικό?

 

Οι διαφορές στον χρωματισμό σε αρσενικά/θυληκά είναι ξεκάθαρες.

Απλά στην περίπτωση του elatos δέν είχε εμφανίσει τον χρωματισμό λόγο ότι δέν ήταν το κυρίαρχο αρσενικό...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...