Jump to content

Βοήθεια με τα γκαπυς


Danaesip

Recommended Posts

Λοιπόν έχω ένα 25λιτρων ενυδρείο.........σήμερα θα πάρω γκαπυς....θα πάρω 1 αρσενικό και 3 θηλυκά ή 2 αρσενικά και 6 θηλυκά;

 

Ενυδρείο...sunsun 320

Φίλτρο έχει δικό του με σφουγγάρι,

Θερμοστάτης για 25lt ,μέσα θα πάρω διακοσμητικά φυτά και διάφορα για κρυψώνες των μικρών....και σε πόσες μέρες θα είναι έτοιμα για αναπαραγωγή;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Καλύτερα να μην βάλεις γκαπις σε τόσα λίγα λίτρα...

Ο μονομάχος με σαλιγκάρια  είναι το ιδανικό για τα λίτρα σου

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος ina έγραψε:

Καλησπέρα

Καλύτερα να μην βάλεις γκαπις σε τόσα λίγα λίτρα...

Ο μονομάχος με σαλιγκάρια  είναι το ιδανικό για τα λίτρα σου

Δεν χρειάζομαι σαλιγκάρια γτ δεν είναι φυτεμένο και είναι κάθετο ενυδρείο και θέλω για αρχή κάτι εύκολο και να μπενει και ζωοτόκα 

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομαχος είναι η καλύτερη και ευκολότερη επιλογή.... Τα γκαπυ θέλουν περισσότερο χώρο επειδή είναι δραστήρια και θα έχεις θέμα με τις γέννες από υπερπληθυσμό άμεσα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Ο μονομαχος είναι η καλύτερη και ευκολότερη επιλογή.... Τα γκαπυ θέλουν περισσότερο χώρο επειδή είναι δραστήρια και θα έχεις θέμα με τις γέννες από υπερπληθυσμό άμεσα.

Καλησπέρα σας

Όπως ανέφερα και στη φίλη από πιο πανω..μου αρέσουν οι μονομάχοι αλλα...θέλω να επιλέξω ένα ψάρι που να μην έχει θέμα με τσακωμούς και δεν πρωτεϊνών να φυτέψω ζωντανά φυτά

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι στρωμένο;

Αν θέλεις άλλο ψάρι πέρα του μονομαχου, το να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο είναι μονόδρομος!!!

Το να βάλεις γκαπι σε αυτά τα λίτρα σύντομα θα αντιμετωπισεις διάφορα προβλήματα...

Επίσης απ'τη στιγμή που θα έχεις ψάρια μέσα τα αληθινά φυτά εύκολων απαιτήσεων ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ θα κάνουν σε αντίθεση με τα ψεύτικα που σύντομα θα αρχίσουν να βγάζουν είτε ουσίες ειτε το χρώμα τους με αρνητικα αποτέλεσμα για τους κατοίκους του ενυδρείου...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ με την σειρά μου ότι δεν θα έβαζα guppies σε 25 λίτρα μικτά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος ina έγραψε:

Το ενυδρείο είναι στρωμένο;

Αν θέλεις άλλο ψάρι πέρα του μονομαχου, το να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο είναι μονόδρομος!!!

Το να βάλεις γκαπι σε αυτά τα λίτρα σύντομα θα αντιμετωπισεις διάφορα προβλήματα...

Επίσης απ'τη στιγμή που θα έχεις ψάρια μέσα τα αληθινά φυτά εύκολων απαιτήσεων ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ θα κάνουν σε αντίθεση με τα ψεύτικα που σύντομα θα αρχίσουν να βγάζουν είτε ουσίες ειτε το χρώμα τους με αρνητικα αποτέλεσμα για τους κατοίκους του ενυδρείου...

Ναι τα πήρα και επειδή με βοήθησε το σχόλιο σου πήρα ένα διακοσμητικό που είναι σαν μικρή σπηλιά επίσης πήρα 1 αρσενικό και ένα θηλυκό και το θηλυκό τυχαίνει να είναι έγκυος

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Ναι τα πήρα και επειδή με βοήθησε το σχόλιο σου πήρα ένα διακοσμητικό που είναι σαν μικρή σπηλιά επίσης πήρα 1 αρσενικό και ένα θηλυκό και το θηλυκό τυχαίνει να είναι έγκυος

...Δεν κατάλαβα...

Τι ακριβώς πήρες και μου απαντάς " ναι " ;

Link to comment
Share on other sites

:welcome: Θα σε στενοχωρήσω και εγώ... ΔΕΝ μπαίνουν γκάπι σ'αυτά τα λίτρα. Και εκτός αυτού, δεν μπαίνει κανένα ψαράκι αν δεν έχεις στρώσει ΣΩΣΤΑ το ενυδρείο σου.

 

Με γνώμονα του ότι προσπαθούμε ν'αντιγράψουμε τη φύση, χρησιμοποιούμε φυσικά υλικά όπως άμμο, ψιλό χαλίκι, ειδικές πέτρες, ξύλα κατάλληλα επεξεργασμένα, αληθινά φυτά κλπ και απολαμβάνουμε τα αποτελέσματά μας μέσα στο σπίτι ή στο γραφείο μας.:bigemo_harabe_net-193:

 

Το να χρησιμοποιήσεις πλαστικά διακοσμητικά, φυτά ή χρωματισμένα βότσαλα, εκτός από άσχημα οπτικώς είναι και άκρως επικίνδυνα για τα ψαράκια, αφ'ενός επειδή τα πλαστικά είναι παράγωγα πετρελαίου και βγάζουν δραστικές ουσίες, αφ'ετέρου επειδή μπορεί να τραυματίσουν τα ψάρια με τις αιχμές τους.:bigemo_harabe_net-103:

 

Εσύ βιάζεσαι χωρίς να ξέρεις τίποτα από ψάρια και θες να πας μάλιστα και σε ζωοτόκα. Το χόμπι του ενυδρείου ΔΕΝ είναι έτσι. Το κυριότερο που χρειάζεται να'χεις είναι ΥΠΟΜΟΝΗΚάθισε και διάβασε από την ομολογουμένως πλούσια αρθρογραφία του Aquazone, κατέληξε σε τι θες και ζήτα μετά τη βοήθειά μας, αφού όμως είσαι διατεθειμένη να κάνεις αυτά που σου γράφουμε, αλλιώς θα δολοφονείς συνέχεια ψάρια:rip_1: και θα κάνεις πλούσιο τον πετσοπά, που εκμεταλλευόμενος την άγνοιά σου, θα σου πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες.:bigemo_harabe_net-97:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος ina έγραψε:

...Δεν κατάλαβα...

Τι ακριβώς πήρες και μου απαντάς " ναι " ;

Πήρα και επειδή ήταν λίγα τα λίτρα πήρα μόνο 2.....

Αντί για ψεύτικα φυτά πήρα αυτό που βλεπεις....

Η θηλυκή είναι Ίδη έγκυος

Το καλοκαίρι θα πάρω με 54lt

1516296877435290288277.jpg

15162970311491265216665.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος worldiver έγραψε:

:welcome: Θα σε στενοχωρήσω και εγώ... ΔΕΝ μπαίνουν γκάπι σ'αυτά τα λίτρα. Και εκτός αυτού, δεν μπαίνει κανένα ψαράκι αν δεν έχεις στρώσει ΣΩΣΤΑ το ενυδρείο σου.

 

Με γνώμονα του ότι προσπαθούμε ν'αντιγράψουμε τη φύση, χρησιμοποιούμε φυσικά υλικά όπως άμμο, ψιλό χαλίκι, ειδικές πέτρες, ξύλα κατάλληλα επεξεργασμένα, αληθινά φυτά κλπ και απολαμβάνουμε τα αποτελέσματά μας μέσα στο σπίτι ή στο γραφείο μας.:bigemo_harabe_net-193:

 

Το να χρησιμοποιήσεις πλαστικά διακοσμητικά, φυτά ή χρωματισμένα βότσαλα, εκτός από άσχημα οπτικώς είναι και άκρως επικίνδυνα για τα ψαράκια, αφ'ενός επειδή τα πλαστικά είναι παράγωγα πετρελαίου και βγάζουν δραστικές ουσίες, αφ'ετέρου επειδή μπορεί να τραυματίσουν τα ψάρια με τις αιχμές τους.:bigemo_harabe_net-103:

 

Εσύ βιάζεσαι χωρίς να ξέρεις τίποτα από ψάρια και θες να πας μάλιστα και σε ζωοτόκα. Το χόμπι του ενυδρείου ΔΕΝ είναι έτσι. Το κυριότερο που χρειάζεται να'χεις είναι ΥΠΟΜΟΝΗΚάθισε και διάβασε από την ομολογουμένως πλούσια αρθρογραφία του Aquazone, κατέληξε σε τι θες και ζήτα μετά τη βοήθειά μας, αφού όμως είσαι διατεθειμένη να κάνεις αυτά που σου γράφουμε, αλλιώς θα δολοφονείς συνέχεια ψάρια:rip_1: και θα κάνεις πλούσιο τον πετσοπά, που εκμεταλλευόμενος την άγνοιά σου, θα σου πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες.:bigemo_harabe_net-97:

Ευχαριστώ έχω διαβάσει παρά Πόλα άρθρα....

Ο πετσοπας μου είπε να ξεπλένετε το ενυδρείο με ξύδι και κάτι άλλο.... δεν το θυμάμαι τώρα το έχω στο ντουλάπι...για να συγκρίνω πιο είναι πιο καλό για τα ψάρια αλλά μετά τα ξεπλένουμε εννοείτε

Link to comment
Share on other sites

Το ξύδι θα το χρησιμοποιήσεις μόνο μια φορά, στην αρχή πριν το στήσιμο, όχι στις αλλαγές νερού. Αν κάποτε πιάσει άλατα, μπορείς να τα τρίψεις με ξύδι για να φύγουν, χωρίς όμως να πέσει στο νερό των ψαριών. Στις αλλαγές του νερού που θα είναι στο 30%, θα βάζεις αντιχλώριο, σε αναλογία που γράφει το μπουκαλάκι. Φυσικά μακριά τα χημικά και τα σαπούνια από το ενυδρείο σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος worldiver έγραψε:

Το ξύδι θα το χρησιμοποιήσεις μόνο μια φορά, στην αρχή πριν το στήσιμο, όχι στις αλλαγές νερού. Αν κάποτε πιάσει άλατα, μπορείς να τα τρίψεις με ξύδι για να φύγουν, χωρίς όμως να πέσει στο νερό των ψαριών. Στις αλλαγές του νερού που θα είναι στο 30%, θα βάζεις αντιχλώριο, σε αναλογία που γράφει το μπουκαλάκι. Φυσικά μακριά τα χημικά και τα σαπούνια από το ενυδρείο σου!

Βασικά κάθε φορά που το τρίβω για να μην βγάζει κάτι σαν γλυτσα μου έχουν πει κι όλας......βάζω αυτό..κάνει; Από 5ml

1516300084059772019373.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι σκεύασμα για την απομάκρυνση του χλωρίου που περιέχει το νερό της βρύσης. Το χρησιμοποιείς όταν κάνεις αλλαγή νερού. Για να προετοιμάσεις δηλαδή το νερό της αλλαγής ρίχνεις την ανάλογη ποσότητα υγρού (σε κάποιο δοχείο-κουβά προετοιμασίας).

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος ΒασίληςΓ έγραψε:

Είναι σκεύασμα για την απομάκρυνση του χλωρίου που περιέχει το νερό της βρύσης. Το χρησιμοποιείς όταν κάνεις αλλαγή νερού. Για να προετοιμάσεις δηλαδή το νερό της αλλαγής ρίχνεις την ανάλογη ποσότητα υγρού (σε κάποιο δοχείο-κουβά προετοιμασίας).

Το ξρ αλλα αν είναι αυτό που έλεγε

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος ΒασίληςΓ έγραψε:

Βοήθησε με λίγο για να καταλάβω τι ρωτάς

Κάτι μου είπαν για αντιχλωριο.

Εγώ ρωτάω σε 25lt πόσα γκαπυς μπορώ να βάλω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Danaesip έγραψε:

Κάτι μου είπαν για αντιχλωριο.

Εγώ ρωτάω σε 25lt πόσα γκαπυς μπορώ να βάλω;

Κανένα

Τους λόγους στους εξηγήσαμε τόσοι άνθρωποι...

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος ina έγραψε:

Κανένα

Τους λόγους στους εξηγήσαμε τόσοι άνθρωποι...

 

 

Μου το εξηγήσαμε απλά με ρώτησε τι είχα ρωτήσει αρχικά;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Danaesip έγραψε:

Βασικά κάθε φορά που το τρίβω για να μην βγάζει κάτι σαν γλυτσα μου έχουν πει κι όλας......βάζω αυτό..κάνει; Από 5ml

Ρώτησες αυτό

 

πριν 39 λεπτά, το μέλος ΒασίληςΓ έγραψε:

Είναι σκεύασμα για την απομάκρυνση του χλωρίου που περιέχει το νερό της βρύσης. Το χρησιμοποιείς όταν κάνεις αλλαγή νερού. Για να προετοιμάσεις δηλαδή το νερό της αλλαγής ρίχνεις την ανάλογη ποσότητα υγρού (σε κάποιο δοχείο-κουβά προετοιμασίας).

Σου απάντησα

 

πριν 36 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Το ξρ αλλα αν είναι αυτό που έλεγε

Και μετά έγραψες αυτό, για το οποίο ουσιαστικά σε ρώτησα τι εννοείς.

Μάλλον μπερδευτήκαμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος ΒασίληςΓ έγραψε:

Ρώτησες αυτό

 

Σου απάντησα

 

Και μετά έγραψες αυτό, για το οποίο ουσιαστικά σε ρώτησα τι εννοείς.

Μάλλον μπερδευτήκαμε.

Χαχαχ ναι αλλά ευχαριστώ πάντως

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 18/1/2018 at 7:38 ΜΜ, το μέλος Danaesip έγραψε:

Πήρα και επειδή ήταν λίγα τα λίτρα πήρα μόνο 2.....

Αντί για ψεύτικα φυτά πήρα αυτό που βλεπεις....

Η θηλυκή είναι Ίδη έγκυος

Το καλοκαίρι θα πάρω με 54lt

1516296877435290288277.jpg

15162970311491265216665.jpg

Εγω θα ελεγα να αλλαξεις και χαλικακι ! Ενα μονοχρωμο θα ηταν καλυτερο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...