Jump to content

Ψάρια για ενυδρείο 25lt


Danaesip

Recommended Posts

Μου είπατε πως τα γκαπυς δεν είναι η κατάλληλη επιλογή αλλά εκτός από μονομάχο τι άλλο ψάρι μπορώ να βάλω;(κατά προτίμηση ζωοτόκα ψάρια) μπορείτε να μου πείτε και πληροφορίες για αυτό;

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΝΟ μονομάχος στα λίτρα που έχεις

Με αληθινά φυτά και καμιά ριζουλα δυστυχώς στα λίτρα σου ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ άλλο είδος ψαριού 

Έγινε επεξεργασία - ina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χωρις κανεις να θελει να σε αποθαρυνει να ασχοληθεις με το χομπυ σε αυτα τα λιτρα ειναι δυσκολο να μπουν αλλα ψαρια .. .Σε αυτα τα λιτρα φιλε μου το καλυτερο ειναι μονομαχος οπως προειπαν και τα παιδια εκτος αν θες να δοκιμασεις κατι διαφορετικο και βαλεις γαριδιτσες μεσα !! red shrimps για παραδειγμα !! πολλαπλασιαζονται και ευκολα απο οσο γνωριζω ... δεν ξερω επισης αν μπορει να μπει κανεναν γκουραμι ?! αντι μονομαχου εννοω ... οχι και τα δυο !! χαχα

Έγινε επεξεργασία - Crowntail8
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Crowntail8 έγραψε:

χωρις κανεις να θελει να σε αποθαρυνει να ασχοληθεις με το χομπυ σε αυτα τα λιτρα ειναι δυσκολο να μπουν αλλα ψαρια .. .Σε αυτα τα λιτρα φιλε μου το καλυτερο ειναι μονομαχος οπως προειπαν και τα παιδια εκτος αν θες να δοκιμασεις κατι διαφορετικο και βαλεις γαριδιτσες μεσα !! red shrimps για παραδειγμα !! πολλαπλασιαζονται και ευκολα απο οσο γνωριζω ... δεν ξερω επισης αν μπορει να μπει κανεναν γκουραμι ?! αντι μονομαχου εννοω ... οχι και τα δυο !! χαχα

Ευχαριστώ και εσενα και τους άλλους για γκουραμι όμως νωμιζω είναι λίγο μικρό ο πετσοπας μου είπε να βάλω Νέον ή Τιγρακια. Αλλά δεν τον πιστεύω και πάντα(μου είπε να το κάνω και .ε χελώνες)

Έγινε επεξεργασία - Danaesip
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Danaesip έγραψε:

Ευχαριστώ και εσενα και τους άλλους για γκουραμι όμως νωμιζω είναι λίγο μικρό ο πετσοπας μου είπε να βάλω Νέον ή Τιγρακια. Αλλά δεν τον πιστεύω και πάντα(μου είπε να το κάνω και .ε χελώνες)

Κανενα απο αυτα που σου ειπε δεν κανει γι αυτο το ενυδρειο.

Οπως πολυ σωστα ειπαν τα παιδια πιο πανω,μονο μονομαχος μπορει να μπει η αλλιως το κανεις γαριδαδικο με φυτα και γαριδες μονο.

Δυστοιχως σ αυτα τα λιτρα οι επιλογες ειναι ελαχιστες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος rastafarian έγραψε:

Κανενα απο αυτα που σου ειπε δεν κανει γι αυτο το ενυδρειο.

Οπως πολυ σωστα ειπαν τα παιδια πιο πανω,μονο μονομαχος μπορει να μπει η αλλιως το κανεις γαριδαδικο με φυτα και γαριδες μονο.

Δυστοιχως σ αυτα τα λιτρα οι επιλογες ειναι ελαχιστες.

Το γνωρίζω θα πάρω ένα πιο μεγάλο σκέφτομαι κάπου στα 54lt είναι καλά για γκαπυ αυτά τα λίτρα;

Link to comment
Share on other sites

On 1/23/2018 at 1:28 PM, Danaesip said:

Το γνωρίζω θα πάρω ένα πιο μεγάλο σκέφτομαι κάπου στα 54lt είναι καλά για γκαπυ αυτά τα λίτρα;

Ναι, απλά θα αρχίσεις με 4-5 ψαράκια μονο επειδή θα γεμίσεις πολύ πολύ σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος bbetta έγραψε:

Ναι, απλά θα αρχίσεις με 4-5 ψαράκια μονο επειδή θα γεμίσεις πολύ πολύ σύντομα.

Ευχαριστώ....άκου έκανα μια επισκεψουλα στον πετσοπα να του πω για τα γκαπυ που είχα πάρει 2(βλακεία μου)και μου είπε ότι γίνεται αυτό με τα λίτρα να μπούνε σε τόσα λίγα αλλά εγώ θα πάρω τώρα αλλά 2 γκαπυ γτ έχω ένα αρσενικό και άμα δω την ίδια συμπεριφορά θα πω στον πετσοπα ότι δεν πρόκειται να τον ξανακουσω

  • Confused 4
Link to comment
Share on other sites

Βασικα,εδω σου λεμε ολοι οτι τα γκαπυ δεν κανουν για 25 λιτρα ενυδρειο...και εσυ θα πας να παρεις αλλα 2? Επειδη σου ειπε ο υπαλληλος οτι μπαινουν?

Και αν του πεις οτι δεν θα τον ξανακουσεις,θα τον τιμωρησεις? Αυτος την δουλεια του θα την εχει κανει ηδη.

Πηγαινε τα 2 γκαπυ που εχεις πισω και μη παρεις αλλα.Παρε μονο αν παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο,για μενα πανω απο 60 λιτρα.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Danaesip έγραψε:

Ευχαριστώ....άκου έκανα μια επισκεψουλα στον πετσοπα να του πω για τα γκαπυ που είχα πάρει 2(βλακεία μου)και μου είπε ότι γίνεται αυτό με τα λίτρα να μπούνε σε τόσα λίγα αλλά εγώ θα πάρω τώρα αλλά 2 γκαπυ γτ έχω ένα αρσενικό και άμα δω την ίδια συμπεριφορά θα πω στον πετσοπα ότι δεν πρόκειται να τον ξανακουσω

Δανάη καλησπέρα και απο μένα και καλός ορισες..να ξέρεις οτι όλα τα παιδιά γνωρίζουν πολύ περισσότερα απ οτι θα μαθει ο μέσος πετσοπας σε όλη του την καριέρα.κανείς δεν σου λέει κάτι επειδή έχει κέρδος απο αυτό..ίσα ίσα που το κανουν απο καλη θεληση..το να παρακους καποιες υποδείξεις τους κ μετα να γραφείς παλι εδώ θα σου γυρνάει μπούμερανγκ..ο πετσοπας θέλει να πουλησει!είναι μαγαζί κ σε βλέπει σαν πορτοφόλι και τπτ άλλο!!!δυστηχως είναι η αλληθεια..και τα προβλήματα εμφανιζοντε μετα το 3μηνο στα μικρά ενυδρεία..εκεί που νομίζεις οτι όλα πάνε καλά ξεκινάνε απώλειες..κομμένες ουρές..αρρώστιες και αλλά πολλα ωραία που έχουμε βιώσει όλοι σαν νέοι χομπυστες :)

Τα λίτρα (για μένα) είναι ακατάλληλα ακόμα κ για μονομαχο..επένδυσε ενα μεγαλυτερο ενυδρείο για να δεις υγιείς τα ψαράκια σου και να τα χαρείς..αντιλαμβάνομαι τον ενθουσιασμό σου αλλά κάποια πραγματα είναι ψιλό στάνταρ για τα ψαράκια..λίτρα φιλτρανση κτλπ.. :)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, νικολας86 said:

Δανάη καλησπέρα και απο μένα και καλός ορισες..να ξέρεις οτι όλα τα παιδιά γνωρίζουν πολύ περισσότερα απ οτι θα μαθει ο μέσος πετσοπας σε όλη του την καριέρα.κανείς δεν σου λέει κάτι επειδή έχει κέρδος απο αυτό..ίσα ίσα που το κανουν απο καλη θεληση..το να παρακους καποιες υποδείξεις τους κ μετα να γραφείς παλι εδώ θα σου γυρνάει μπούμερανγκ..ο πετσοπας θέλει να πουλησει!είναι μαγαζί κ σε βλέπει σαν πορτοφόλι και τπτ άλλο!!!δυστηχως είναι η αλληθεια..και τα προβλήματα εμφανιζοντε μετα το 3μηνο στα μικρά ενυδρεία..εκεί που νομίζεις οτι όλα πάνε καλά ξεκινάνε απώλειες..κομμένες ουρές..αρρώστιες και αλλά πολλα ωραία που έχουμε βιώσει όλοι σαν νέοι χομπυστες :)

Τα λίτρα (για μένα) είναι ακατάλληλα ακόμα κ για μονομαχο..επένδυσε ενα μεγαλυτερο ενυδρείο για να δεις υγιείς τα ψαράκια σου και να τα χαρείς..αντιλαμβάνομαι τον ενθουσιασμό σου αλλά κάποια πραγματα είναι ψιλό στάνταρ για τα ψαράκια..λίτρα φιλτρανση κτλπ.. :)

 

Θα συμφωνήσω σε όλα με τον φίλο και με τον τρόπο που τα έθεσε.

 

Όμως, ας μην γινόμαστε υπερβολικοί.... Τα λιτρα είναι απολύτως κατάλληλα για έναν μονομάχο. Ξεκινά σε αυτό το ενυδρείο με φυσικά υλικά και εύκολα φυτα και στο μελλον βλέπεις και κάτι διαφορετικό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πολλές φορές ο ενθουσιασμός μας οδηγεί να ακούμε...................αυτό που θέλουνε να ακούσουνε τα αυτιά μας.:)

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος rastafarian έγραψε:

Βασικα,εδω σου λεμε ολοι οτι τα γκαπυ δεν κανουν για 25 λιτρα ενυδρειο...και εσυ θα πας να παρεις αλλα 2? Επειδη σου ειπε ο υπαλληλος οτι μπαινουν?

Και αν του πεις οτι δεν θα τον ξανακουσεις,θα τον τιμωρησεις? Αυτος την δουλεια του θα την εχει κανει ηδη.

Πηγαινε τα 2 γκαπυ που εχεις πισω και μη παρεις αλλα.Παρε μονο αν παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο,για μενα πανω απο 60 λιτρα.

 

Όχι αλλά ξέρω κάποια που θα το κάνει...

Ναι θα πάρω αλλά επειδή θα πάρω ενυδρείο κάπου στα 60lt κάνω οικονομίες (τα γκαπυ σύντομα θα μεταφερθούν στο μεγαλύτερο και οι γκαπυνες που είναι έγκυος στο 25lt)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Θα συμφωνήσω σε όλα με τον φίλο και με τον τρόπο που τα έθεσε.

 

Όμως, ας μην γινόμαστε υπερβολικοί.... Τα λιτρα είναι απολύτως κατάλληλα για έναν μονομάχο. Ξεκινά σε αυτό το ενυδρείο με φυσικά υλικά και εύκολα φυτα και στο μελλον βλέπεις και κάτι διαφορετικό...

Δίκιο έχεις ευχαριστώ και κάνω και οικονομίες και σε κάνα μήνα θα έχω το κατάλληλο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος νικολας86 έγραψε:

Δανάη καλησπέρα και απο μένα και καλός ορισες..να ξέρεις οτι όλα τα παιδιά γνωρίζουν πολύ περισσότερα απ οτι θα μαθει ο μέσος πετσοπας σε όλη του την καριέρα.κανείς δεν σου λέει κάτι επειδή έχει κέρδος απο αυτό..ίσα ίσα που το κανουν απο καλη θεληση..το να παρακους καποιες υποδείξεις τους κ μετα να γραφείς παλι εδώ θα σου γυρνάει μπούμερανγκ..ο πετσοπας θέλει να πουλησει!είναι μαγαζί κ σε βλέπει σαν πορτοφόλι και τπτ άλλο!!!δυστηχως είναι η αλληθεια..και τα προβλήματα εμφανιζοντε μετα το 3μηνο στα μικρά ενυδρεία..εκεί που νομίζεις οτι όλα πάνε καλά ξεκινάνε απώλειες..κομμένες ουρές..αρρώστιες και αλλά πολλα ωραία που έχουμε βιώσει όλοι σαν νέοι χομπυστες :)

Τα λίτρα (για μένα) είναι ακατάλληλα ακόμα κ για μονομαχο..επένδυσε ενα μεγαλυτερο ενυδρείο για να δεις υγιείς τα ψαράκια σου και να τα χαρείς..αντιλαμβάνομαι τον ενθουσιασμό σου αλλά κάποια πραγματα είναι ψιλό στάνταρ για τα ψαράκια..λίτρα φιλτρανση κτλπ.. :)

 

Ευχαριστώ και όσο αφορά τα φίλτρα και τα λίτρα πόσα λεφτά λες να κάνουν μαζί με ένα 60lt ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Δυστυχώς πολλές φορές ο ενθουσιασμός μας οδηγεί να ακούμε...................αυτό που θέλουνε να ακούσουνε τα αυτιά μας.:)

 

Δίκιο έχεις αλλά όπως είπα σας ακούω και τον πετσοπα με την χαρά θα τον αφήσω εξάλλου όπως είπα θα πάρω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο και Φράγκο δεν θα πάρει εκτός από 4 ψαράκια για το μεγάλο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Ναι μια χαρά είναι!απλα θες κ ενα θερμοστάτη (φίλτρο νομιζω έχει ενα βασικό εσωτερικό) :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος νικολας86 έγραψε:

Ναι μια χαρά είναι!απλα θες κ ενα θερμοστάτη (φίλτρο νομιζω έχει ενα βασικό εσωτερικό) :)

Δλδ θα πάρω μόνο έναν θερμοστάτη;

Φίλτρο θα έχει από μόνο του;

Ξέρεις κανέναν καλό θερμοστάτη για αυτά τα λίτρα;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Danaesip έγραψε:

Δλδ θα πάρω μόνο έναν θερμοστάτη;

Φίλτρο θα έχει από μόνο του;

Ξέρεις κανέναν καλό θερμοστάτη για αυτά τα λίτρα;

Αν ο χώρος στον οποίο θα βρίσκεται το ενυδρείο, (το νεό 60λτ) έχει θέρμανση να πάρεις ένα θερμαντήρα περίπου 60W.

Τώρα αν δεν υπάρχει θέρμανση στο χώρο να πας σε λίγο μεγαλύτερο ώστε να καταφέρνει να κρατά τη θερμοκρασία.

Καλοί θερμαντήρες είναι οι jager, fluval,juvel αλλά και άλλοι.

Και ένα θερμόμετρο απαραίτητα.:)

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Αν ο χώρος στον οποίο θα βρίσκεται το ενυδρείο, (το νεό 60λτ) έχει θέρμανση να πάρεις ένα θερμαντήρα περίπου 60W.

Τώρα αν δεν υπάρχει θέρμανση στο χώρο να πας σε λίγο μεγαλύτερο ώστε να καταφέρνει να κρατά τη θερμοκρασία.

Καλοί θερμαντήρες είναι οι jager, fluval,juvel αλλά και άλλοι.

Και ένα θερμόμετρο απαραίτητα.:)

Ok ευχαριστώ έχω αφήσει στην άκρη 20€ γτ έχω και ανάγκες για να πληρώσω και πάμε μαζεύοντας τώρα!:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Αν ο χώρος στον οποίο θα βρίσκεται το ενυδρείο, (το νεό 60λτ) έχει θέρμανση να πάρεις ένα θερμαντήρα περίπου 60W.

Τώρα αν δεν υπάρχει θέρμανση στο χώρο να πας σε λίγο μεγαλύτερο ώστε να καταφέρνει να κρατά τη θερμοκρασία.

Καλοί θερμαντήρες είναι οι jager, fluval,juvel αλλά και άλλοι.

Και ένα θερμόμετρο απαραίτητα.:)

Το στρώσιμο σκέφτομαι να το κάνω με πέτρες από την θάλασσα αλλά να της ξεπλύνω εννοείτε....εσύ τι μου προτείνεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...