Jump to content

Απορίες για sump


divingman

Recommended Posts

Καλημέρα θέλω να προσθέσω sump στο θαλασσινό μου και έχω τις εξής ερωτήσεις:

1)Η βάση του ενυδρείου είναι εντελώς κλειστή θα έχω φουσκώματα στο έπιπλο αργότερα απο την εξάτμιση του νερού?

2)Εάν κλείσω το sump απο επάνω με καπάκι θα περιορίσω την εξάτμιση του νερού και παράλληλα και την όποια υγροποίηση στον χώρο του επίπλου?

3)Υπάρχει κάποιο υλικό(υγρό) που αν περάσω εσωτερικά με αυτό το έπιπλο δεν θα φουσκώσει?

Να προσθέσω ότι η βάση είναι diy φτιαγμένη απο φίλο επιπλοποιό με μελαμίνη και στο πίσω μέρος της για έξτρα αντοχή στο βάρος του ενυδρείου έχει κομμάτι μελαμίνης και όχι την τάβλα των 3-4mm και γι'αυτό τον λόγο δεν θέλω να αφαιρέσω ή να το κόψω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε. 

Πολύ καλά θα κάνεις να φτιάξεις σαμπ.

ΘΑ ευχαριστηθείς το ενυδρείο σου και θα απλούστευσης την ζωή σου !

1ον καλό θα ήταν να κάνεις κάποιες τρύπες να αεριζετε ο χώρος. 

 

2ον Ναι αν βάλεις καπάκι στο σαμπ θα έχεις λιγότερη εξάτμιση και σίγουρα λιγότερη υγρασία στη βάση.  Εγώ δεν θα το έκανα γιατί θέλω να οξυγονονετε Όσο παραπάνω!

 

3ον λόγω της μελαμινης δεν γνωρίζω κάποιο στεγανοτηκο σαν μπογιά.  Μια λύση θα ήταν να ψεκαστει όλο με σιλικόνη ή αυτό που έχω κάνει εγώ, το έχω ντύσει όλο το έπιπλο με μεμβράνη από σχολικό βιβλία (αυτή που βάζουμε στα τετράδια των παιδιών για προστασία ).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα! Εγώ προσωπικά τη βάση την έχω βάψει λάκα, όπου όπως το βλέπω το προστατεύει αρκετά καλά. 1 χρόνο που τρέχει το ενυδρείο δεν έχω δει κάτι. Επίσης στο πίσω μέρος έχω μία τρύπα όπου έχω βάλει ανεμιστήρα υπολογιστή για να βγάζει τον αέρα έξω. Δεν ενοχλεί καθόλου γιατί είναι ενετελώς αθόρυβος. Τέλος συχνά-πυκνά καθαρίζω εσωτερικά το έπιπλο (όσο αυτό είναι δυνατόν) για προστασία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...