Jump to content

Μπερδεμένος με αντλίες


Sriz

Recommended Posts

καλημέρα στην ενυδρειοπαρεα. Μαζεύοντας σιγα-σιγα τον εξοπλισμό για ένα reefακι όνειρο ζωής και να το χαζεύουμε οικογενειακά κόλλησα. Το ενυδρείο είναι το red sea reefer 250 το οποίο δίνει 2500 λίτρα/h.ελεγα να βάλω μαζί με την αντλία να δουλεύουν και δυο ριακτορες τις pacific sun 1,4 λίτρα κάθε ένας. Να βάλω 5000 λίτρα/h ή 9000λιτρα/h? Με την προϋπόθεση ότι μάλλον θα κάνω hard plumping κάποια στιγμή δεν θα κόψει την ροή? Με τον καιρό η αντλία δεν θα πέσει η απόδοση? Thanks 

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια jebao 6000lt σε ενυδρείο 500+100sump .

Τροφοδοτεί main +2reactors. 

Την δουλεύω στο 70%.

 

Δεν ξέρω αν σε κάλυψα?

Το μόνο που δεν θα έβαζα θα ήταν αν είχα πελλετ ή τον calcium reactor που ούτως ή άλλως είναι κλειστό κύκλωμα. 

Link to comment
Share on other sites

Οπότε με μια 5000λιτρα θα είμαι οκ.ο ένας ριακτορας θα έχει αντιφωσφορο και ο άλλος άνθρακα. 

filtr8_grande-600x398.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Sriz έγραψε:

Αυτός οκ δεν είναι? 

Μια χαρά είναι!

Και τα δύο υλικά δεν χρειάζονται μεγάλη αναταραξη !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Ελπίζω να ξεκινήσει σύντομα το ταξιδάκι του το reef.:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Sriz έγραψε:

 Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Ελπίζω να ξεκινήσει σύντομα το ταξιδάκι του το reef.:thumbsu:

Καλή αρχή σου εύχομαι.Αν θες ξεκινά ένα νέο θέμα να το πάμε παρέα.:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραία. Με την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω. Θέλω και εγώ γιατί είναι ένα χόμπι που έχει τα έξοδα του αλλά όχι τα παραπανίσια έξοδα. Ειδικά τώρα που μαζεύω τον εξοπλισμό.σιγα σιγά.θα αναφέρω τι έχω μαζέψει μέχρι στιγμής ανοίγοντας το καινούριο θέμα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή κι από εμένα στο ταξίδι των Ωκεανών...  ;)

Εδώ θα μαστε να τα συζητάμε!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...