Jump to content

Recommended Posts

Μόλις την είδα δεν υπήρχε περίπτωση να μην την πάρω, ως τώρα είχα μόνο ψάρια, αυτό είναι το κάτι άλλο.

Είχα διαβάσει και είχα ψάξει τα πάντα γι'αυτό το είδος γιατί ήθελα όταν μου δωθεί η ευκαιρία να είμαι έτοιμος, έτσι κι έγινε.

Δεν βρήκα στο φόρουμ κάτι αντίστοιχο, αν υπάρχει κάποιος θα με βοηθούσε να έβλεπα το στήσιμο του ενηδρείου για να πάρω ιδέες γιατί ακόμα σκέφτομαι πως θα το φτιάξω.

27336171_10215400596914333_1585114726_o.jpg

27484281_10215400596634326_1555357681_o.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται ενυδρειο τουλαχιστον 40 λιτρα.Ζει σε στασιμο νερο και την  στρεσαρει πολυ η ροη ,αρα οχι φιλτρο και αλλαζεις το νερο καθε 24 ωρες.Οχι βοτσαλα στο ενυδρειο γιατι πολλες φορες δοκιμαζουν να τα φανε.Ξυλα και φυτα ναι,οχι ομως αιχμηρα.Χρειαζονται κρυο νερο και υποφερουν στις υψηλες θερμοκρασιες.Υψος νερου 15 με 20 εκατοστα.Καλη επιτυχια!Τις πληροφοριες τις βρηκα απο το διαδικτυο ,δεν εχω προσωπικη εμπειρια ,

Link to comment
Share on other sites

Bρηκα και καποια επιπλεον στοιχεια......ο φωτισμος δεν πρεπει να ειναι δυνατος γιατι στρεσαρονται και ζεσταινονται.Στο ενυδρειο πρεπει να υπαρχουν καποιες κρυψωνες π.χ ενα μικρο κιουπι η φυτα για να κρυβονται.Στον πατο του ενυδρειου η μεγαλες πετρες που να μην μπορουν να καταπιουν η ψιλη αμμο που περνα ευκολα απο το πεπτικο τους συστημα.Αν αποφασισεις να βαλεις φιλτρο χρειαζονται καλη φιλτρανση γιατι παραγουν αρκετη αμμωνια.Τοτε ομως πρεπει να προσεξεις ιδιαιτερα την ροη γιατι ειναι πολυ ευαισθητες σ'αυτο.Ελπιζω να βοηθησα να φανταστεις τουλαχιστον το ενυδρειο συμφωνα με τις αναγκες της σαλαμανδρας.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος rafael έγραψε:

Bρηκα και καποια επιπλεον στοιχεια......ο φωτισμος δεν πρεπει να ειναι δυνατος γιατι στρεσαρονται και ζεσταινονται.Στο ενυδρειο πρεπει να υπαρχουν καποιες κρυψωνες π.χ ενα μικρο κιουπι η φυτα για να κρυβονται.Στον πατο του ενυδρειου η μεγαλες πετρες που να μην μπορουν να καταπιουν η ψιλη αμμο που περνα ευκολα απο το πεπτικο τους συστημα.Αν αποφασισεις να βαλεις φιλτρο χρειαζονται καλη φιλτρανση γιατι παραγουν αρκετη αμμωνια.Τοτε ομως πρεπει να προσεξεις ιδιαιτερα την ροη γιατι ειναι πολυ ευαισθητες σ'αυτο.Ελπιζω να βοηθησα να φανταστεις τουλαχιστον το ενυδρειο συμφωνα με τις αναγκες της σαλαμανδρας.

Ευχαριστώ, τα ξέρω αυτά γιατί μου άρεσε πολύ από πριν και το έχω ψάξει αρκετά το θέμα, απλά μόλις το είδα δεν μπορούσα να μην το πάρω, τώρα πρέπει να το στήσω καλύτερα γιατί επειδή όλο αυτό δεν το είχα σχεδιάσει δεν είχα έτοιμο το ενυδρείο από πριν.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το ιδιο ψαρακι ειχα και εγώ. Σαν και εσένα το είδα και δεν υπήρχε περίπτωση να μην το αγοράσω!! Ανιδεος εγω, περισσότερο όμως ο πωλητής που μου το πούλησε..  Διάβασε το link και να είσαι πολύ προσεκτικός. https://www.patrasevents.gr/article/109399-to-epikindino-ke-toksiko-psari-pou-ksegelaei-me-to-xamogelo-tou

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος ouranios_7 έγραψε:

Φίλε μου το ιδιο ψαρακι ειχα και εγώ. Σαν και εσένα το είδα και δεν υπήρχε περίπτωση να μην το αγοράσω!! Ανιδεος εγω, περισσότερο όμως ο πωλητής που μου το πούλησε..  Διάβασε το link και να είσαι πολύ προσεκτικός. https://www.patrasevents.gr/article/109399-to-epikindino-ke-toksiko-psari-pou-ksegelaei-me-to-xamogelo-tou

Σε ευχαριστώ για το link, το έχω δει κι αυτό, δεν ξέρω αν είναι αλήθεια, αυτό που έχω δει και μου φαίνετε πιο βάσιμο είναι ότι απλά κάποιοι άνθρωποι έχουν αλλεργία. Αλλά όπως και να 'χει με όλα τα ψάρια και τα ενυδρεία πάντα ήμουν πολύ προσεκτικός.

Link to comment
Share on other sites

On 1/28/2018 at 8:31 ΜΜ, το μέλος KostasGr έγραψε:

Με την θερμοκρασια τι εχεις στο νου σου να κανεις;

Θα αγοράσω έναν ψύκτη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...