Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

Τις τελευταιες εβδομαδες ειχα 2 αυγομενες γαριδες Amano (απο 10 συνολο) στο ενυδρειο μου, Εχτες αποφασισα να στησω μια μικρη γεννηστρα. Μπηκε αεροφιλτρο, θερμαντηρας και μια ριζα απο το κυριως ενυδρειο, με μπολικη αλγη, σαν πηγη τροφης. Η γεννηστρα γεμισε με νερο απο το κυριως ενυδρειο και μπηκαν  οι 2 γαριδες μεσα. 

20180209_132336.thumb.jpg.d1056c03a14f33312bb00d6023c9f8b3.jpg

Σημερα το πρωι εφτιαξα τον φωτισμο στο καπακι και μολις το εβαλα ειδα οτι η μια οχι μονο ειχε γεννησει, αλλα καποια αυγα ειχαν ηδη εκκολαφτει και νεογγενητες λαρβες καναν βολτα στο πατο (κυριως) της γεννηστρας!!! Η δευτερη ακομα δεν...

20180209_132438.thumb.jpg.d9aefd2ebbe49a1a6036b0bee8c0a325.jpg

 

Διαβασα διαφορα θεματα και εδω και σε ξενες σελιδες για την διαδικασια μεταγωγης απο γλυκο σε αλμυρο νερο και αυριο θα προμηθευτω αλατι για να ξεκινησει η διαδικασια. Ρεφρακτομετρο δεν εχω οποτε θα παω εμπειρικα με γραμμαρια αλατιου ανα λιτρο νερου.

Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποτε θα αφησει τα αυγα της η δευτερη. Το σιγουρο ειναι οτι αν δεν εχει γεννησει μεχρι την Κυριακη το πρωι, θα βγει και θα αρχισει να μπαινει αλατι στο νερο.

Αν καποιος εχει εμπειρια στο θεμα, ή οποιαδηποτε συμβουλη, καλοδεχουμενη.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπραβο και απο εμενα!

Περιμενουμε με αγωνια την εξελιξη,καλη επιτυχια!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

δυσκολη υποθεση.....σου ευχομε τα καλυτερα!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αντώνη πόσα λίτρα θαλασσινό νερό θέλεις και σε τι αλατοτητα?  

Αν είναι λίγα έλα αύριο να σου δώσω έτοιμο νερό . Αν δεν έχεις το κιν. Μου στείλε μου πμ να σε πάρω εγώ τηλ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος nasos έγραψε:

Αντώνη πόσα λίτρα θαλασσινό νερό θέλεις και σε τι αλατοτητα?  

Αν είναι λίγα έλα αύριο να σου δώσω έτοιμο νερό . Αν δεν έχεις το κιν. Μου στείλε μου πμ να σε πάρω εγώ τηλ. 

Νασο η γεννηστρα αυτη τη στιγμη εχει γυρω στα 12 λιτρα γλυκο νερο.  Σε αυτο πρεπει  να προστηθεται αλατι μεχρι να φτασει μια αλατοτητα της ταξης του 1025 περιπου. 

Ελεγα να παρω μια μισοκιλη συσκευασια αλατιου  που μου ειναι υπεραρκετη, να υπολογισω ποσο αλατι χρειαζεται, να το διαλυσω σε 1 λιτρο νερο και να το προσθετω σιγα σιγα και να φτασει την αλατοτητα που θελω σε 2 μερες. οχι πιο αποτομα. 

Αν μπορουσα να δανιστω το ρεφρακτομετρο για αυτες τις δυο μερες θα με υποχρεωνες.

Το τηλ σου το εχω. Θα σε παρω αυριο.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλ. Αύριο να περάσεις να στο δώσω.  Έχω και αλάτι απλό tropic marine που δεν το χρειάζομαι.  Πάρε αύριο τηλ. Να συνεννοηθούμε. 

 

Καλή επιτυχία :bow:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Antonis K Καλημερα και καλη τυχη! Τι θα ταιζεις τα μικρα; Εχω διαβασει οτι μερικοι τα ταιζουν με Seachem Phyto plankton και Mosura shrimpton και μαγια μπυρας. Περιμενουμε ολοι την εξελιξη.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον, σου έυχομαι καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά είχα μπλέξει λίγο σήμερα. 

Καταρχήν ευχαριστώ για τις ευχές και ενα ιδιαίτερο ευχαριστώ στον @nasos για την προμήθεια αλατιού κ ρεφρακτομετρου.

Γυρνώντας το απόγευμα σπίτι είδα ότι υπήρχαν αρκετές απώλειες από τη γέννα. Πιθανότατα να έπρεπε να αρχίσω να ανεβάζω αλατοτητα από τη πρώτη στιγμή αλλά ο αριθμός τους δεν είναι απογοητευτικός. 

Η δεύτερη γαριδα δεν είχε γεννήσει ακόμα κ μετακόμισε σε άλλη γεννηστρα.

113.thumb.jpg.f23fe0d64c77e40b7da779256b84dfe0.jpg

112.thumb.jpg.376d876818c002ba2c6be136cc5d926f.jpg

 

Ξεκίνησε να μπαίνει αλάτι στην πρώτη γεννηστρα με σκοπό να φτάσω σε υφαλμηρο μέχρι αργά το βράδυ κ αύριο να φτάσει σε αλατοτητα θαλασσινού. 

@natateo για τροφή μάλλον σε φυτοπλαγκτον όπως είπες. Για μαγια μπύρας δεν έχω διαβάσει κάτι. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Antonis K έγραψε:

Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά είχα μπλέξει λίγο σήμερα. 

Καταρχήν ευχαριστώ για τις ευχές και ενα ιδιαίτερο ευχαριστώ στον @nasos για την προμήθεια αλατιού κ ρεφρακτομετρου.

Γυρνώντας το απόγευμα σπίτι είδα ότι υπήρχαν αρκετές απώλειες από τη γέννα. Πιθανότατα να έπρεπε να αρχίσω να ανεβάζω αλατοτητα από τη πρώτη στιγμή αλλά ο αριθμός τους δεν είναι απογοητευτικός. 

Η δεύτερη γαριδα δεν είχε γεννήσει ακόμα κ μετακόμισε σε άλλη γεννηστρα.

113.thumb.jpg.f23fe0d64c77e40b7da779256b84dfe0.jpg

112.thumb.jpg.376d876818c002ba2c6be136cc5d926f.jpg

 

Ξεκίνησε να μπαίνει αλάτι στην πρώτη γεννηστρα με σκοπό να φτάσω σε υφαλμηρο μέχρι αργά το βράδυ κ αύριο να φτάσει σε αλατοτητα θαλασσινού. 

@natateo για τροφή μάλλον σε φυτοπλαγκτον όπως είπες. Για μαγια μπύρας δεν έχω διαβάσει κάτι. 

Τώρα που έμαθες να μετράς με ρεφρακτομετρο και να σπας αλάτι ετοιμάσου για θαλασσινό :hehe

 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Από δημοσιευμένες πληροφορίες χομπίστων σε άλλες χώρες, αν θυμάμαι καλά βγάζανε την μητέρα και γυρνούσαν το νερό στην γεννήτρα κατευθείαν σε αλμυρότητα θαλασσινού... όχι υφάλμυρο. Άλλοι δεν τάιζαν τίποτα, απλά είχαν λάμπα 24 ώρες για δημιουργία άλγη. Πάντως οι Αμάνο θα γεννάνε τακτικά και αν έχεις υπομονή και αποφασιστικότητα, είμαι σίγουρος ότι θα βρεις την μεθοδολογία που θα σε ανταμείψει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος nasos έγραψε:

Τώρα που έμαθες να μετράς με ρεφρακτομετρο και να σπας αλάτι ετοιμάσου για θαλασσινό :hehe

 Εχω ταξει στο εαυτο μου εναν Αμαζονιο πρωτα κ μετα βλεπουμε :D

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος lingistis έγραψε:

Από δημοσιευμένες πληροφορίες χομπίστων σε άλλες χώρες, αν θυμάμαι καλά βγάζανε την μητέρα και γυρνούσαν το νερό στην γεννήτρα κατευθείαν σε αλμυρότητα θαλασσινού... όχι υφάλμυρο. Άλλοι δεν τάιζαν τίποτα, απλά είχαν λάμπα 24 ώρες για δημιουργία άλγη. Πάντως οι Αμάνο θα γεννάνε τακτικά και αν έχεις υπομονή και αποφασιστικότητα, είμαι σίγουρος ότι θα βρεις την μεθοδολογία που θα σε ανταμείψει.

 

Τον φωτισμο τον εχω 24ωρο. Το κακο ειναι οτι η γεννηστρα ειναι φρεσκοστημενη κ μπορει να παρει μερες για να δημιουργηθει αλγη. Μεχρι τοτε κατι πρεπει να ταισω. Την αλατοτητα εχω σκοπο να την ανεβασω σε φουλ θαλασσινο σε 2 δοσεις σαν ενα ειδος προσαρμογης. μπορει να ειναι κ λαθος αυτο βεβαια. 

Ετσι κ αλλιως πλησιαζει κ η δευτερη γεννα.:)

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ενδοιαφερον εγχειρημα περιμενουμε νεα!!

Αν δεν τα καταφερεις την πρωτη φορα , μην αγχωνεσαι ετσι και αλλιως

για να ξεκινησες κατι τετοιο ξερεις οτι θελει υπομονη

 

Εχεις βρει με τι θα ταιζεις τις λαβρες;;

Link to comment
Share on other sites

Αν σου εδινα μια μεγαλη ποσοτητα μος που εχω σε γεννηστρα με χαμηλη ροη θα βοηθουσε?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος paul.asty έγραψε:

Εχεις βρει με τι θα ταιζεις τις λαβρες;;

Στα περισσότερα βίντεο στο YouTube δεν πέφτει καθόλου φαγητού στην γεννηστρα. Οι λαρβες τρέφονται από την άλλη που δημιουργείτε από τον 24ωρο φωτισμού. Όπως έγραψε και πιο πάνω στην περίπτωση μου μπορεί να αργήσει αυτο. Οπότε μάλλον καταλήγω σε seachem phytoplankton. 

πριν 3 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Αν σου εδινα μια μεγαλη ποσοτητα μος που εχω σε γεννηστρα με χαμηλη ροη θα βοηθουσε?

Μιχάλη σε ευχαριστώ για την προσφορά. Σε κάθε άλλη γέννα γαριδας η μος θα ήταν ότι πρέπει. Φοβάμαι όμως ότι με το θαλασσινό νερό δε θα την παλεψει.

 

Υγ. Σήμερα πήγαμε σε φουλ αλατοτητα. 

Link to comment
Share on other sites

Πώς πάνε τα μωρά τώρα?  Συνεχίζουν οι απώλειες? 

Link to comment
Share on other sites

Εχουν σταθεροποιηθει τα πραγματα. Υπηρξε ενα μεγαλο ποσοστο που χαθηκε (αν επρεπε να μαντεψω θα ελεγα πανω απο 50%) αν και φανταζομαι οτι κ στη φυση ενας μικρος αριθμος θα φτασει στην ενηλικιωση. Η αλατοτητα στη γεννηστρα ειναι στο 1022. Δεν εχω αλλο αλατι σημερα, αλλα νομιζω οτι ειναι αρκετα safe. Αυριο θα προστεθει λιγο ακομα.

 

Σημερα το απογευμα γεννησε κ η δευτερη γαριδα. Ηδη τα μισα αυγα εχουν σκασει. Σε αυτη τη γεννηστρα θα ξεκινησω αλατι αυριο κιολας και θα συγκρινω αποτελεσματα. 

 

 

Επεισης θα ταισω και στις 2 γεννηστρες με seachem fytoplakton, ελαχιστη ποσοτητα για αρχη.

 

Πρωτες παρατηρησεις.

Η μεγαλυτερη βλακεια που εκανα, ηταν οτι ειχα πολυ καιρο να προετοιμαστω αλλα δεν το εκανα. Οταν αυγωθει μια γαριδα Amano, τις πρωτες βδομαδες τα αυγα εχουν σκουρο χρωμα. Οταν ασπρισουν σημαινει οτι η γαριδα ειναι ετοιμη (αλλα και παλι εχεις καμια 10ρια μερες). Ετσι εχεις οοοοοολο το χρονο να στησεις μια γεννηστρα, να βαλεις 24ωρο φωτισμο για να πιασει λιγο αλγη, να προμηθευτεις τα απαραιτητα και να εισαι ετοιμος. Οχι σαν κ μενα που εστησα και την αλλη μερα γεννησε και ετρεχα.

Δεν χρειαζεται μεγαλη γεννηστρα. Η δευτερη ειναι ενα πλαστικο "ενυδρειο" 4-5 λιτρων. (Η πρωτη 18 λιτρα). Ειναι υπεραρκετο. Λιγοτερο αλατι και πιο ευκολα διαχειρίσιμο. Και το αεροφιλτρο ειναι υπερβολη. Μια αεροπετρα ειναι οτι πρεπει.

Αυτα για αρχη. Τα υπολοιπα σε επομενο update.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,  πως πάνε τα μωρά σου ?

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία κι από εμένα..

Μια μικρή παρατήρηση-συμβουλή για την αλατότητα σε τόσο μικρά ενυδρεία..

Αν έχεις 24ωρο φως ανοιχτό και είναι και είδος που παράγει θερμότητα τ5, τ8, φθορίου κτλ πρέπει να προσέχεις πάααααρα πολύ με την εξάτμιση...

Το νερό εξατμίζεται, το αλάτι όχι και όπως καταλαβαίνεις μια μικρή εξάτμιση σε αυτά τα λίτρα μπορεί να σου ανεβάσει απότομα και κατακόρυφα την αλατότητα, οπότε το νερό που θα προσθέτεις για να συμπληρώσεις θα πρέπει να είναι μη αλατισμένο.

Αυτός είναι γενικός κανόνας, εσύ πάντα να μετράς την αλατότητα μετά από οποιαδήποτε εξάτμιση πριν προσθέσεις νερό για να βλέπεις αν χρειάζεται λίγο αλάτι η καθόλου..

Το αλάτι μετριέται σε ppm οπότε με απλή μέθοδο των τριών μπορείς να υπολογίζεις και πόσο αλάτι πρέπει να προσθέτεις για να πας την αλατότητά σου εκεί που την θέλεις..  ;)

Παρακολουθώ το θέμα σου διότι έχω γαριδάδικο με amano  αλλά δεν λέω πολλά λόγω έλλειψης εμπειρίας και γνώσεων, άρα διαβάζω για να μαθαίνω..

Καλή επίτυχία σε αυτό το ωραίο εγχείρημα και πάλι..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...