Jump to content

Ψαροσυνθεση για 60λιτρο φυτεμενο


NicKtheGreeK1100

Recommended Posts

Καλησπερα, ενας φιλος μου θελει στο μελλον να φτιαξει ενα φυτεμενο 60λιτρο (60χ30) και εγω σκεφτομαι πιθανες ψαροσυνθεσεις.

 

Μια επιλογη ειναι Νοτια Αμερικη με ενα ζευγαρι Apistogramma hongsloi ή Α. cacatuoides και κοπαδακια με νανο corydoras και pygmy hatchetfish (ισως και Nannostomus marginatus αν δεν ειναι πολυ μπουχτισμενο)

 

Το δευτερο που σκεφτηκα ειναι red cherry shrimps, 1-2 αμανο, ισως και Limnopilos naiyanetri μαζι με μια συνθεση απο τα παρακατω: Pseudomugil gertrudae, celestial pearl danio, Hara jerdoni και Dario dario.

 

Σκεφτηκα και τα peacock gudgeons αλλα λογω ελαφρως μεγαλυτερου μεγεθους περιοριζει την πιθανη ψαροσυνθεση, οπως και τα white cloud mountain minnows που εξαιρουνται λογω του κρυου νερου.

 

Περιμενω οποιεσδηποτε διορθωσεις ή προτασεις!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος NicKtheGreeK1100 έγραψε:

Καλησπερα, ενας φιλος μου θελει στο μελλον να φτιαξει ενα φυτεμενο 60λιτρο (60χ30) και εγω σκεφτομαι πιθανες ψαροσυνθεσεις.

 

Μια επιλογη ειναι Νοτια Αμερικη με ενα ζευγαρι Apistogramma hongsloi ή Α. cacatuoides και κοπαδακια με νανο corydoras και pygmy hatchetfish (ισως και Nannostomus marginatus αν δεν ειναι πολυ μπουχτισμενο)

 

Το δευτερο που σκεφτηκα ειναι red cherry shrimps, 1-2 αμανο, ισως και Limnopilos naiyanetri μαζι με μια συνθεση απο τα παρακατω: Pseudomugil gertrudae, celestial pearl danio, Hara jerdoni και Dario dario.

 

Σκεφτηκα και τα peacock gudgeons αλλα λογω ελαφρως μεγαλυτερου μεγεθους περιοριζει την πιθανη ψαροσυνθεση, οπως και τα white cloud mountain minnows που εξαιρουνται λογω του κρυου νερου.

 

Περιμενω οποιεσδηποτε διορθωσεις ή προτασεις!

Από ψαροσυνθεση δεν ξέρω πολλά άλλα μου πρότειναν πιο πολύ gappy,ξυφοφορους,πλατυ, γκουραμι κ.α

Link to comment
Share on other sites

Η δευτερη επιλογη μου αρεσει περισσοτερο!!

Αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεσει να βρει limnopilos naiyanetri

Και σιγουρα εγω θα εβαζα μονο cpd και dario dario συμπεριλαμβανομενου και των γαριδων

 

Απο εκει και περα μπορει να φτιαξει ενα ομορφο μονομαχονενυδρειο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για την επιλογη Νοτιας Αμερικης μολις εμαθα και για τα Hyphessobrycon amandae οποτε μπαινουν κι αυτα στην πιθανη ψαροσυνθεση, οπως και για την δευτερη τα Boraras brigittae.

 

Προσωπικα θεωρω τα σκετα γαριδαδικα/μονομαχοενυδρεια βαρετα αλλα σιγουρα κι αυτο ειναι μια επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορεσουν να μπουν ολα τα ειδη απο καθε περιπτωση σε αυτες τις διαστασεις η θα ειναι πολυ πυκνοκατοικημενο το ενυδρειο? Ρωταω γιατι αν και προκειται για μικρα ψαρια, σε μεγαλους αριθμους (αφου στα κοπαδοψαρα θεωρειται πρεπον να μπουν 8-10 ατομα του καθε ειδους) μπορει να μπουχτισει ευκολα το ενυδρειο.

Πχ απο Νοτια Αμερικη τα απιστο, νανο κορυ και hatchetfish λογω του διαφορετικου χωρου που χρησιμοποιουν στο ενυδρειο θα ειναι κομπλε, κατα ποσο ομως θα χωρουσαν Nannostomus marginatus και Hyphessobrycon amandae μαζι τους?

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι 

επειδη το ενυδρειο δεν ειναι και μεγαλο καλο ειναι να περιοριστεις

 

Σκεψου και την περιπτωση που υπαρξει γεννα απο τα απιστο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα και παλι παιδια, μια συντομη ερωτηση.
Εψαξα και βρηκα 3 ακομα ειδη που φαινονται ενδιαφεροντα, Apistogramma baenschi, A. panduro και Corydoras habrosus.

Η ερωτηση μου ειναι για το setup νοτιου αμερικης κατα ποσο θα χρειαζοντουσαν τα ειδη αυτα ή και τα παραπανω που ανεφερα αντιστροφη οσμωση (ξερω οτι το νερο της θεσσαλονικης ειναι σχετικα σκληρο), και ποσο δυσκολο θα ηταν αν επιχειρουσα να στησω blackwater ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Παρε Α/Ο πρωτα. Το ενυδρειο ποσα λ ειναι και διαστασεις;

Και κατι ακομα.... Το καταστημα, που πουλαει αυτα τα ψαρια που βρισκεται;

Link to comment
Share on other sites

Τα εψαξα σαν ειδη μονο, οχι σε καποιο καταστημα. Φανταζομαι η αβυσσος μπορει να κανει εισαγωγες κατα παραγγελια.

Επισης δεν εχω ενυδρειο, γι αυτο ρωταω αν για καποιον αρχαριο θα ηταν ευκολο το ολο εγχειρημα νοτιου αμερικης με blackwater και αν χρειαζοταν αντιστροφη οσμωση.

Γενικα ακομα ειμαι μονο στο ψαξιμο και απλα προσπαθω να καταληξω σε καποιο βιωσιμο concept για το μελλον.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος NicKtheGreeK1100 έγραψε:

Τα εψαξα σαν ειδη μονο, οχι σε καποιο καταστημα. Φανταζομαι η αβυσσος μπορει να κανει εισαγωγες κατα παραγγελια.

Επισης δεν εχω ενυδρειο, γι αυτο ρωταω αν για καποιον αρχαριο θα ηταν ευκολο το ολο εγχειρημα νοτιου αμερικης με blackwater και αν χρειαζοταν αντιστροφη οσμωση.

Γενικα ακομα ειμαι μονο στο ψαξιμο και απλα προσπαθω να καταληξω σε καποιο βιωσιμο concept για το μελλον.

Βιοτοπικο με τα ψαρια που θελεις θα εκανα σε 120-180 λ ενυδρειο. (οχι cube). Παρε τηλ στο καταστημα να ξερεις αν γινεται....

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Μια ωραια ιδεα ειναι να βαλεις κιχλιδες Neolamprologus multifasciatus

 

Σωστη επιλόγη για 60 λιτρα.....αλλα θελει φυτεμενο το παιδι, θα του αρεσουν τα κοχυλια και η πετρα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Σωστη επιλόγη για 60 λιτρα.....αλλα θελει φυτεμενο το παιδι, θα του αρεσουν τα κοχυλια και η πετρα?

Εγω θα το γεμιζα με vallisneria παντως! :D
αλλα αμα θελει πολλα και διαφορα φυτα,ξυλα κτλ οντως δεν κανουν.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Εγω θα το γεμιζα με vallisneria παντως! :D
αλλα αμα θελει πολλα και διαφορα φυτα,ξυλα κτλ οντως δεν κανουν.. 

Αυτο το καλο εχει η ταγκανυκα, και σε 60λιτρο ακομα μπορεις να κανεις αφρικανικο με ενα ειδος αν θες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Αυτο το καλο εχει η ταγκανυκα, και σε 60λιτρο ακομα μπορεις να κανεις αφρικανικο με ενα ειδος αν θες.

Απο Αμερικη παλι στην Αφρικη καταληξαμε  χα-χα....:D

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Τανγκανικα ειναι το υπερτατο ονειρο αλλα δεν θα συμβιβαζομουν σε κατι λιγοτερο απο 300 λιτρα κοινωνικο, οποτε στα 60-120 λιτρα που ψαχνομαι τωρα (παντα οι διαστασεις να εχουν εμφαση στο μηκος) θα ηθελα να κανω κατι απο αυτα που ανεφερα.

 

Εαν τα 80-100 λιτρα blackwater θεωρουνται λιγα για ενα ζευγαρι Apisto με Corydoras habrosus kai pygmy hatchetfish (και αν χωρουσαν Hyphessobrycon amandae), ή αν το ολο εγχειρημα ειναι δυσκολο για εναν αρχαριο, τοτε μαλλον θα εκανα 60-80 λιτρα φυτεμενο γαριδαδικο με απλα φυτα και μαυρο λεπτο χαλικι, με red cherries, Limnopilos, 1-2 Amano, Dario dario, Pseudomugil gertrudae, cpd και αν χωρουσαν Boraras brigittae.

 

Επισης σαν concept θα μ αρεσε η απλοτητα ενος ζευγαριου Amatitlania nigrofasciata με ενα κοπαδακι 6-8 Gambusia ή εναλλακτικα καποιο αλλο παρομοιο αχρωμο κοπαδοψαρο για dither fish, φανταζομαι ομως οτι χρειαζονται πανω απο 120 λιτρα και ξεφευγει λιγο. Το παρακατω landscape ειναι ακριβως αυτο που θα ηθελα να κανω σε αυτη την περιπτωση.

http://biotope-aquarium.info/aquariums/central-america-costa-rica-rivers-coasts-135-l/

 

Οπως βλεπετε ειναι πολυ συγκεκριμενες οι ιδεες στο μυαλο μου και δεν θα ξεφευγα σε κατι αλλο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...