Jump to content

Στρώσιμο και CO2


kargiorgos

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!!

 

Βρίσκομαι στο στάδιο στησίματος του νέου μου ενυδρείου, το οποίο θα φυτευθεί (με γρασίδι και κάποια ακόμα φυτά) και θα ήθελα τη γνώμη σας.

Έχω καταλήξει στο να αγοράσω 2kg φιάλη CO2 (λόγω χώρου) από μαγαζί με πυροσβεστικά είδη και τον υπόλοιπο εξοπλισμό από το CO2 Supermarket (https://www.co2supermarket.co.uk/co2-system-adjustable-pressure-pro-p509.html). Το ενυδρείο είναι σε λειτουργία 3 εβδομάδες. Τις 2 πρώτες εβδομάδες μόνο με βακτήρια + εξαιρετικά ελάχιστη τροφή, με το εξωτερικό φίλτρο (σφουγγάρι + SIPORAX) αρχικά γεμισμένο με νερό από το μικρότερό μου (σε λειτουργία 4 χρόνια) ενυδρείο και την επόμενη βδομάδα προσέθεσα 5 αρλεκίνους και από φυτά 2 Tropica Alternanthera και 1 Cryptocoryne beckettii. Στη διάρκεια των 2 πρώτων εβδομάδων δεν έκανα κάποια μέτρηση της ποιότητας του νερού. Από όταν προσέθεσα τα ψάρια μετρώ ΝΗ3 και ΝΟ2 μηδενικά (με υγρά τεστ SERA) και ΝΟ3 με το αντίστοιχο υγρό τεστ ανάμεσα σε 0 και 10 (δεν έχει ενδιάμεση υποδιαίρεση οπότε δεν μπορώ να πω με σιγουριά). Με χρήση sticks της JBL τα ΝΟ3 φαίνονται επίσης ανάμεσα σε 0 και 10.

Το ερώτημά μου είναι εάν μπορώ να βάλω από τώρα το σύστημα CO2 και να αρχίσω να προσθέτω φυτά ή θα πρέπει να περιμένω..

 

Χαρακτηριστικά ενυδρείου

V = 300 L

T = 24 C

Αερόπετρα (στο κέντρο) σε minimum λειτουργία για ανατάραξη.

Υπόστρωμα JBL Manado (~6 cm)

Σιδηρόπετρες για φωλιές + 1 ρίζα

Φωτισμός 2 ροζ T5 39W (η μία θα αντικατασταθεί με Tropic 39W).

 

Λοιπές παράμετροι νερού (sticks JBL)

ΚΗ 6-10 d

GH 7-14 d

 

Τελική ψαροσύνθεση

10 harlequin rasbora

15 neon tetra

3 gurami

1 plecostomus

1 rainbow shark ή γαρίδες

(ο πλέκο και το γατόψαρο θα ¨μετακομίσουν" από το παλιό μου ενυδρείο)

 

 

Ελπίζω να μη σας έπνιξα στις πληροφορίες...

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα είναι ότι θα ωφελούσε να είχες φυτέψει από την 1η μέρα λειτουργίας του ενυδρείου. 

Και γρηγορότερο στρώσιμο θα είχες και καλύτερο ξεκίνημα όσον αφορά τις άλγες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Νομιζω δεν θα σου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα το διοξείδιο. Δεν εμποδίζει το στρώσιμο του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...