Jump to content

Γιατί ένα ψάρι δεν τρωει


niknik

Recommended Posts

Ψάρια!Ένα είδος ελεύθερο ένα είδος τεράστιο ένα είδος που στο χώρο του έχει κανόνες.Πραγματι στη φύση δεν χορτενουμε να τα θαυμάζουμε και να τα απολαμβάνουμε.Ομως από την ώρα που παρεμβαίνει ο ανθρώπινος παράγοντας αλλάζουν όλα.

 

Κατηγορίες

Τα ψάρια καταρχήν είναι παμφαγα και χωρίζονται σε σαρκοφάγα φυτοφάγα πάντα κατά ποσοστιαίες μονάδες. 

Όταν ένα ψάρι πιαστεί, φυλακιστεί σε σακούλα, ταξιδέψει και φτάσει σε κάποιο pet shop είναι η προτελευταία στάση του πριν μπει σε κάποιο ενυδρειο.

Ένα ποσοστό δεν προλαβαίνει να μπει σε ενυδρειο χομπιστα δυστυχώς.

Ερχόμαστε εμείς το περνούμε και το τοποθετούμε στο ενυδρειο μας.

Όλα πήγαν μια χαρά μέχρι εκείνη την στιγμή αλλά ελάτε συνέχεια.

Η διατροφή του

Ξεκινάμε να ταΐζουμε το νέο κάτοικο αλλά δεν τρωει.Εαν έχουμε την γνώση περί διατροφης του αναριωτομαστε Γιατί?Γιατί δεν δέχετε τροφή? Επιμένουμε και κάποια στιγμή έρχεστε το μοιραίο που δεν θέλαμε επουδενει.

 

Ποιοι είναι οι λόγοι της άρνησης τροφής ενός ψαριού.

1ος και κύριος λόγος είναι ο τρόπος ψάρεμα τος του.

2ος λόγος τρόπος συμπεριφοράς του ανθρώπινου παράγοντα  από την ώρα που μπαίνει στη σακουλα. 

3ος λόγος ο χρόνος που θα μείνει εκεί.

4ος η θερμοκρασία που την θεωρώ πολύ σημαντική.

5ος Ο τρόπος προσαρμογής του ξανά. 

6ος Ο χώρος που θα μπει στο pet shop και τι και πόσους άλλους κατοίκους θα έχει.

7ος Ο τρόπος προσαρμογής του χομπιστα και βέβαια τα λίτρα και οι κάτοικοι που εχει η δεξαμενή του.

 

Μετά από όλα αυτά εξακολουθούμε και αναρωτιόμαστε και καλα κάνουμε γιατί το ψάρι μας δεν δέχετε τροφή,γιατι ψωφαει?

Θα πρέπει να υπολογίζουμε όλοι ότι ο λόγος είναι ο συνδυασμός των ποιο πανω που ανέφερα +κάποιο ποσοστό έχουν και παράσιτα π.χ.ικ.

Θεωρώ μια συνεργασία και σεβασμό από τον πρώτο που τα ψαρεύει μέχρι και τον τελευταίο που τα βάζει στο ενυδρειο σίγουρα θα μας φέρει καλύτερο αποτέλεσμα πανω απο ολα για τη ζωή των ζωντανών μας.

Σας ευχαριστω για το χρόνο σας που ξοδέψατε για να διαβασετε τις σκέψεις μου.

Έγινε επεξεργασία - niknik
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συμφωνώ ότι ενα μεγάλο ποσοστό ψαριών που δεν επιβιώνουν λόγο άρνησης τροφής οφείλεται σε αυτούς τους λόγους που αναγράφεις παραπάνω.

Διερωτάμε όμως μήπως είναι επίσης πολύ πιθανό να μην γνωρίζει ότι του πετάμε φαγητό;;  αρα κάπως πρέπει να το μάθουμε;

Πχ μου έχει τύχει ψάρι να τσιμπολογάει τον βράχο αλλα να μην τρέφεται με την δικια μου τροφή με αποτέλεσμα να καταλήγει. Δεν συζητάω βέβαια για ψάρια δύσκολα στο να τα ταίσεις π.χ. chelmon αλλα πιο κοινά που εαν μάθουν να τρώνε καταλήγουν να τρώνε και σουβλάκια

 

Θα ήταν ωραίο να ακουστούν κάποιες απόψεις - τεχνικές του πώς μπορείς να δελεάσεις ένα ψάρι να φάει σε νέα εισαγωγή ή και δύσκολο π.χ. συγκεκριμένος μεζές ή τεχνική.

Ψάχνω καιρό κάτι τέτοιο στο site και δεν έχω βρεί.

 

Η πιο σίγουρη παρακίνηση πάντως είναι το άδειο τους στομάχι ενω βλέπει τα άλλα ψάρια να κάνουν πάρτυ!! :bbq::bbq:

Link to comment
Share on other sites

Για να το δελεάσω εγω , θα δοκίμαζα ζωντανές τροφές και κατεψυγμένες.  Αφου φάει μετά κόβεις λιγο τις ζωντανές και του αφήνεις μονο την κατεψυγμένη.  Και μετά....προσπαθείς μήπως και με τον καιρό το καταφέρεις να φάει και την ξηρή.  

 

Εγω έχω εναν καρδινάλιο εδω και 1 χρόνο και τρώει μονο κατεψυγμένη. Pellet ή φυλλαράκι ούτε να το βάλει για δοκιμή στο στόμα του. Και έτσι όπως το βλέπω δεν νομίζω να μπεί στον κόπο να φάει. 

 

Γενικά 3 βασικά κριτήρια για να δοκιμάσουν κάτι αν τρώγεται είναι η κίνηση, το σχήμα, και η "γεύση" / , μυρωδιά. 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιες συγκεκριμένες κατεψυγμένες ή ζωντανές στο μυαλό σου; είδες κάποιες να δουλεύουν ποιο πολύ;

 

Θα ήταν καλό να τα αναφέρουμε να μαθαίνουν και οι νεότεροι στο άθλημα  όχι ότι εγω είμαι παλιός αλλα όταν ξεκίνησα το αθλημα ήταν κάτι το οποίο δεν το βρήκα σαν πληροφορία.

 

Εγω αυτό που κάνω είναι μίξη 2-3 κατεψυγμένες (artemia - bloodworms - super shrimp) και φύλλα άλγης σε μία σύρριγα και γεμίζω τον τόπο φαγητό (μην τα παρακάνουμε) κάποιες φορές δούλεψε κάποιες όχι...

 

Εχω δοκιμάσει και caulerpa και τσίμπησαν!!

Link to comment
Share on other sites

Καλό ειναι να μην γεμίζει ο τόπος τροφή γιατί δεν βοηθάει ιδιαίτερα. Ο κυνηγός (το ψάρι που θέλουμε να φάει) κατά κάποιο τρόπο μπερδεύεται και "χάνει την μπάλα" αν υπάρχουν πολλά θηράματα ανα ml νερού.

Αυτή ειναι και η τακτική των κοπαδόψαρων στην θάλασσα. Άλλη επίθεση θα κάνει ενας τόννος σε ενα κοπάδι σαρδέλες και άλλη επίθεση σε 3 σαρδέλες.   Σε κοπάδι πάντα ο θηρευτής κουράζεται και αποπροσανατολίζετε ποιό εύκολα.

 

Για ζωντανές θα έλεγα mysis, κωπήποδα, αρτέμια.  Για κατεψυγμένες για μένα μέχρι στιγμής είμαι υπέρ των mysis. 

 

Εξαρτάται βέβαια και τι ψάρια θέλουμε να ταΐσουμε. Πόσο μικρόσωμα είναι, τι διατροφή ακολουθούν στο φυσικό περιβάλλον κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Η μυρωδιά σίγουρα είναι ένας τρόπος,πχ σκόρδο η υγρό με άρωμα μπανάνας τις seachem. 

Link to comment
Share on other sites

Απο τη μικρή μου πείρα με δύσκολα αλλά και πολύ έξυπνα ψάρια όπως τα tang, είδα οτι μεγάλο ρόλο παίζει και η ύπαρξη άλλων ψαριών που είναι καιρό στο ενυδρείο.

 

Πριν πουλήσω, είχα μέσα ένα naso lituratus κι ένα vlamingi. Τις πρώτες μέρες όχι μόνο δεν έτρωγαν αλλά ήταν και σχεδόν μόνιμα κρυμένα.

Σιγά-σιγά όμως παρατηρούσαν τα άλλα ψάρια και κατάλαβαν ότι αυτό το...μεγάλο πλάσμα :D που πλησιάζει το τζάμι φέρνει φαγητό.

Κι έτσι ξεκίνησαν να πλησιάζουν κι αυτά στο τζάμι και παρόλο που στην αρχή δεν έτρωγαν τα flakes ή τα pellets, σιγά-σιγά ( και λόγω πείνας ) τα κατάφερα να τρώνε όλες τις τροφές.

 

Τώρα, το vlamingi που μου έχει μείνει τρώει και..μπουγάτσα αν του πέταγα μέσα.:D

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...