Jump to content

Παρουσιαση Μονομαχοενυδρειου


Pantelis Christofis

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
 Μονομαχοενυδρειο 
Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):39 cm * 22,3 cm * 36,3 cm
Συνολικά Λίτρα: 25 lt
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: Annubia , cryptocoryne(μαλλον ,δεν γνωριζω  μου το εκαναν δωρο)
Ψάρια:  Crowntail betta
Άλλα είδη: zebra snail

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: 
Πέτρες:
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα: 
Βυθός: Μαυρο χαλικι 1-3 μμ

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Λαμπα  Φθοριου 11W
Διάρκεια φωτισμού:

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: Astro power head 350 lt/h (Siporax και σφουγγαρι)
Θέρμανση/ Ψύξη: SCUBA 25 W heater (Moby Dick Plus)
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι
pH: 7,2
Γενική σκληρότητα (GH): >16
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6
Αμμωνία (ΝΗ3): 
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 24

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 30% καθε 20 μερες
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: αντιχλωριο Seachem Prime και βακτηρια Sera Bio Nitrivec
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

 

 

Καθε προταση και καθε βοηθεια ειναι δεκτη

ενυδρειο.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια χαρά βρίσκω το μονομαχοενυδρείο σου. Κάποιες παρατηρήσεις:

 

1. Οι διαστάσεις που μας γράφεις δίνουν 31,5 λίτρα μικτά και 28,4 καθαρά (απώλεια εξαιτίας άμμου και διακοσμητικών).

2. Φαντάζομαι ότι έχεις καπάκι, γιατί το ψαράκι έχει την κακή συνήθεια να πηδάει έξω...

3. Μπορείς να προσθέσεις νερό, να φτάσει πιο ψηλά η στάθμη του ενυδρείου σου. Ψάρι είναι, δώστου λίτρα να κολυμπήσει!

4. Ωραίο είναι το μαύρο χαλικάκι, αλλά η πέτρα που έχεις δέσει την ανούμπια δείχνει παράταιρη και μεγάλη σε μέγεθος, τρώει χώρο από τα λίτρα σου. Προσωπικώς θα έβαζα στη θέση της κάποιο ξύλο, πάνω στο οποίο θα έδενα το φυτό (θα αρέσει και στο ψαράκι σου). Μάλιστα, είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσεις πετονιά για το δέσιμο, δεν θα φαίνεται άσχημα όπως το λαστιχάκι.

5. Πρόσθεσε λίγο κερατόφυλλο στην επιφάνεια, θα το εκτιμήσει ιδιαίτερα ο μονομάχος, γιατί θα ξεκουράζεται εκεί, άσε που θα καθαρίζει τα νιτρικά σου.

6. Βάλε χρονοδιακόπτη στο φως για 8 ώρες ημερησίως.

7. Έχε υπόψη σου ότι το θερμόμετρο που έχεις δεν είναι ακριβείας. Καλύτερα να πάρεις κάποιο γυάλινο με βεντούζα.

8. Μπορείς αν θες να προσθέσεις φόντο μια μπλε αφίσα, έτσι θα δώσεις την αίσθηση βάθους, ενώ θα προσφέρει ασφάλεια και προστασία στο μονομάχο.

9. Η αλλαγή του 30% νερού θα ήταν καλύτερα να γίνεται κάθε 7-10 ημέρες. Μάλιστα, επειδή το φρέσκο νερό θα είναι πιο κρύο και θα ενοχλεί το ψαράκι, μπορείς να το βάζεις σ'ένα κουβά (φυσικά καθαρό από χημικά) μερικές ώρες πριν για να πάρει τη θερμοκρασία δωματίου και μετά να κάνεις την αλλαγή σου (πάντα με αντιχλώριο). Εναλλακτικά χρησιμοποιείς θερμοστάτη για να ζεστάνεις το νερό πριν την αλλαγή.

10. Τα βακτήρια είναι περιττά σε κάθε αλλαγή νερού. Μπαίνουν μόνο στην αρχή, για να αρχίσει ο κύκλος του αζώτου. Από εκεί και πέρα είναι πεταμένα λεφτά (άσε που θέλουν και ψυγείο για να μην χαλάσουν). Για μένα είναι καλύτερα να βάλεις μπόλι από συγχομπίστα μέσα στο φίλτρο σου στο ξεκίνημα και είσαι κομπλέ.

 

Ελπίζω να μην σε κούρασα ή σε στενοχώρησα, πάντως είσαι σε πάρα πολύ καλό δρόμο και χαίρομαι ιδιαίτερα γι'αυτό, δείχνει ότι έχεις ρίξει πολύ διάβασμα και σωστή εφαρμογή όσων γράφουμε κατά καιρούς εδώ.

 

Υ.Γ: συμπλήρωσε πληροφορίες στο προφίλ σου, να μάθουμε κάτι παραπάνω για σένα. Κανόνισε να βρεθούμε στην επόμενη συγκέντρωσή μας το Σάββατο 10/3 στο Flocafe να γνωριστούμε καλύτερα, :cheers:  άσε που θα πάρεις και νέες ιδέες :)

 

Έγινε επεξεργασία - worldiver
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες(οχι παρατηρησεις) θα προσπαθησω να τα αλλαξω...

10) Το προιον που εχω λεει σε καθε αλλαγη εκτος κ εαν δεν καταλαβα καλα

9) Αυτο το ειχα παραλειψει τελειως.. δεν ειχα ασχοληθει αλλα επειδη θελω το καλυτερο θα αλλαξω των τροπο αλλαγης

8) Φοντο ελεγα για  μαυρο αλλα δεν εχω βρει καποιο που να κανει κλικ

7) Το θερμομετρο ειναι στα σχεδια να αλλαχτει μαζι αλλα θα σινει οταν ανεβω στην πρωτευουσα

6) θα βαλω  χρονοδιακοπτη , το φως ειναι καλο για φυτα..;  Το ΣΚ θα βαλω κ αλλα το πηρα απο συχομπιστα

5) κερατοφυλο δεν εχω βρει θα βαλω μια αγγελια μηπως εχει καποιος φιλος

4) Αυτο η προχειρότητα ειναι επειδη ακομα το ψαχνω...οταν παρει την τελικη μορφη θα μπει  πετονια...Τωρα για ξυλο θεωρησα πολλα τα λεφτα που ζητουν στα Πετ κ για αυτο δεν εχω παρει...! Τα θαλασσοξυλα κανου γιατι καποιοι τα συμβουλευουν και αλλοι τα αποτρεπουν

3) Το νερακι το εχω χαμηλο για μεχω διαβασει πως επειδη εχω διπλο συστημα αναπνοης θελει κ οξυγονο για να περνει και απο εκει αερα

2) Καπακι υπαρχει

1) τα λιτρα ειναι συμφωνα με αυτα  που γραφει ο κατασκευαστης

 

Ελπιζω να μην σε κουρασα...!!!

Θελω πολυ να ερθω σε μια συναντηση για να  μαθω και να γνωριστπυμε απλα δεν βοηθα πολυ και η αποσταση...!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Απο την στιγμη που εχει στρωσει το ενυδρειο,δεν χρεαιζεται να ριχνεις αλλα βακτηρια.

Η λαμπα που εχεις ποσα κελβιν ειναι? Τα βατ ειναι μια χαρα για ευκολα φυτα.

Τη σταθμη ανεβασε και αλλο γιατι θα καψεις τον θερμοστατη,καποιοι εχουν και κατωτερο οριο νερου.

Οταν λεμε οτι θελουν κενο για να αναπνεουν,εννουμε λιγο,εσυ εχεις αφησει παρα πολυ.Γεμισε το και αλλο.

Ξυλα αν ψαξεις βρησκεις και φθηνα σε μαγαζια.

Η πετρα που εχεις βαλει ειναι σιγουρα ασβεστολυθικη και θα σου ανεβασει τις σκληροτητες του νερου σου.

Για φοντο κοιτα σε βιβλιοπολεια,μπορεις να βρεις μαυρο ματ χαρτονι πολυ φθηνα,αλλιως αυτο που κανω εγω ειναι να βαφω τη πλατη του ενυδρειο με μαυρο πλαστικο χρωμα νερου.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα το τεστ με το ξυδι στην πετρα πριν το βαλω κ δεν εξανε αφρο...!! Θα την βγαλω παρολα αυτο...

Το χαρτονι το βλεπω πιθανοτερο απο την μπογια..

Για κελβιν δεν ξερω... πως μπορω να το δω...?

Μπορεις να προτηνεις καποιο μαγαζι με φτηνα ξυλα...?

Ποιες διαστασεις θα ηταν ιδανικες..?

Link to comment
Share on other sites

Λογικα η λαμπα πανω γραφει τα κελβιν.

Ιδανικες διαστασεις για ξυλο δεν υπαρχουν,οτι αρεσει σε σενα και χωραει στο ενυδρειο σου.

Πηγαινε μια βολτα απο pet supermarket,εχω βρει πολλα και φθηνα ξυλα εκει.

Link to comment
Share on other sites

@rastafarian η λαμπα που εχω γραφει επανω μονο τα εξης F8 T5/D marino crystal L01

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Pantelis Christofis έγραψε:

Εκανα το τεστ με το ξυδι στην πετρα πριν το βαλω κ δεν εξανε αφρο...!! Θα την βγαλω παρολα αυτο...

Το χαρτονι το βλεπω πιθανοτερο απο την μπογια..

Για κελβιν δεν ξερω... πως μπορω να το δω...?

Μπορεις να προτηνεις καποιο μαγαζι με φτηνα ξυλα...?

Ποιες διαστασεις θα ηταν ιδανικες..?

 

1. Το τεστ σε πέτρες γίνεται με ακουαφόρτε (το πορτοκαλί πλαστικό μπουκαλάκι που πουλάνε τα supermarket) και όχι με ξύδι.

 

2. Ξύλα μπορείς να φτιάξεις μόνος σου, ιδανικά είναι ο πλάτανος και η οξιά, γιατί δεν έχουν ρετσίνι. Σχετικά με τα θαλασσόξυλα ίσως να είναι από πεύκο, οπότε πρέπει να τα αποφύγεις. Τα ξύλα που θα διαλέξεις φροντίζεις να είναι ξερά. Τα ξύνεις και τα περνάς με γυαλόχαρτο για να μην έχουν αιχμές και τραυματίσουν τα ψαράκια. Τα βράζεις σε μια κατσαρόλα με αλατόνερο για 1-2 ώρες. Αν δεν χωράνε στην κατσαρόλα, τα βράζεις από τη μια πλευρά και τα γυρίζεις μετά από την άλλη και τα ξαναβράζεις. Τα βάζεις μέσα σε ένα κουβά με νερό και τα πλακώνεις με βάρος μέχρι να ρουφήξουν νερό και βουλιάξουν (μπορεί να σου πάρει και 1 μήνα) και είναι έτοιμα για μπλουμ στο ενυδρείο σου. Τότε θα έχεις την ικανοποίηση του DIY (Do It Yourself) και θ'αγαπήσεις ακόμα περισσότερο το χόμπι.

 

3. Φρόντισε να κατέβεις Αθήνα στη συγκέντρωση και θα σου φέρω κερατόφυλλο:)

 

Έγινε επεξεργασία - worldiver
Link to comment
Share on other sites

1) καταλαβα θα προσπαθησω να την βγαλω κα να βαλω καμια ενυδρειακη

2) με τα ξυλα θα παρω απο πετ

3)δυσκλο να καταφερο να ερθω σε αυτην την συναντηση , ισως του επομενου μηνα.....ευχαριστω και για το κερατοφυλο

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος worldiver έγραψε:

1. Το τεστ σε πέτρες γίνεται με ακουαφόρτε (το πορτοκαλί πλαστικό μπουκαλάκι που πουλάνε τα supermarket) και όχι με ξύδι.

@worldiver, @Pantelis Christofis προσοχή παιδιά! Το άκουαφόρτε είναι νιτρικό οξύ το οποίο είναι δηλητηριώδες για τα ψάρια μας. Αυτό που χρειαζόμαστε είναι υδροχλωρικό οξύ το οποίο βρίσκουμε επίσης στα σούπερ μάρκετ σε πορτοκαλί μπουκάλι και αναγράφεται στη συσκευασία.

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Pantelis Christofis said:

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες(οχι παρατηρησεις) θα προσπαθησω να τα αλλαξω...

10) Το προιον που εχω λεει σε καθε αλλαγη εκτος κ εαν δεν καταλαβα καλα

9) Αυτο το ειχα παραλειψει τελειως.. δεν ειχα ασχοληθει αλλα επειδη θελω το καλυτερο θα αλλαξω των τροπο αλλαγης

8) Φοντο ελεγα για  μαυρο αλλα δεν εχω βρει καποιο που να κανει κλικ

7) Το θερμομετρο ειναι στα σχεδια να αλλαχτει μαζι αλλα θα σινει οταν ανεβω στην πρωτευουσα

6) θα βαλω  χρονοδιακοπτη , το φως ειναι καλο για φυτα..;  Το ΣΚ θα βαλω κ αλλα το πηρα απο συχομπιστα

5) κερατοφυλο δεν εχω βρει θα βαλω μια αγγελια μηπως εχει καποιος φιλος

4) Αυτο η προχειρότητα ειναι επειδη ακομα το ψαχνω...οταν παρει την τελικη μορφη θα μπει  πετονια...Τωρα για ξυλο θεωρησα πολλα τα λεφτα που ζητουν στα Πετ κ για αυτο δεν εχω παρει...! Τα θαλασσοξυλα κανου γιατι καποιοι τα συμβουλευουν και αλλοι τα αποτρεπουν

3) Το νερακι το εχω χαμηλο για μεχω διαβασει πως επειδη εχω διπλο συστημα αναπνοης θελει κ οξυγονο για να περνει και απο εκει αερα

2) Καπακι υπάρχει. 

Γειά σου και καλώς ήρθες! Σχετικά με τα βακτήρια, εάν το ενυδρείο σου είναι νεοσύστατο δεν κάνει κακό να τα προσθέτεις σε κάθε αλλαγή. Με τον καιρό θα τα βάζεις μόνο όταν θα κάνεις την συντήρηση του φίλτρου σου, καθαρισμό κτλ. Τώρα για τον μαύρο φόντο εγώ προσωπικά διαφωνώ γιατί τον έχω χρησιμοποιήσει και απλά στρεσαρε τους μονομάχους μου γιατί έβλεπαν την αντανάκλαση τους στο τζάμι. Ακόμα και χωρίς φόντο καλό θα ήταν πέρα από το φως του ενυδρείου σου να έχεις και ένα του δωματίου για να μην δημιουργείται αυτή η αντανάκλαση. Όταν αναπτύξεις λίγο την φυτόμαζα σου και βάλεις φυτά που μεγαλώνουν σε ύψος δεν θα σε νοιάζει καν το φόντο. Από φυτά μπορείς να βάλεις Java Moss, Java Fern, Vallisneria, Egeria Densa, Hygrophia Polysperma, Νούφαρα και κέρατοφύλλο. Ο φωτισμός είναι μια χαρά απλά ίσως να χρειαστείς περισσότερα φυτά για να μην πάρουν τα πάνω τους οι αλγες. Ξύλο ή ρίζες καλό θα είναι να είναι ενυδρείακες όμως θα θέλουν καλό βράσιμο και για απολύμανση και γιατί θα βγάλουν πολλές τανίνες και θα κάνει σκούρο το νερό σου, πρόσεξε τα ξύλα να μην έχουν αιχμηρές άκρες γιατί οι ουρές των μονομάχων είναι ευαίσθητες σε τραυματισμους. Πέτρες μπορείς να βάλεις λάβας που είναι ουδέτερες και επιπλέον λειτουργούν και σαν καλές επιφάνειες δημιουργίας βακτηριδίων. Θα συμφωνήσω με τα παιδιά αύξησε την στάθμη του νερού σου. Ναι όντως οι μόνομαχοι είναι τρελοί αλτες αλλά συνήθως πηδουν όταν κάτι στις συνθήκες του νερού τους ενοχλεί. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

@worldiver, @Pantelis Christofis προσοχή παιδιά! Το άκουαφόρτε είναι νιτρικό οξύ το οποίο είναι δηλητηριώδες για τα ψάρια μας. Αυτό που χρειαζόμαστε είναι υδροχλωρικό οξύ το οποίο βρίσκουμε επίσης στα σούπερ μάρκετ σε πορτοκαλί μπουκάλι και αναγράφεται στη συσκευασία.

 

:death: Ουπς... σόρρυ, λάθος λέξη έγραψα, από κεκλιμένη ταχύτητα!!  :censored:  Υδροχλωρικό οξύ εννοούσα!!  :headonwall:  Thanks @kadmos για τη διόρθωση! :)

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτο μετα απο την προσθηκη καποιον φυτων...!! Οταν βρω χρονο θ συμπληρωσω κ στκ προφιλ

received_10214930732600097.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Σκέτη ζούγκλα έγινε. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά έγινε. Προσπάθησε να βρεις ένα φυτό επιφανείας για να μπορεί να ξεκουράζεται....

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος mary74 έγραψε:

Μια χαρά έγινε. Προσπάθησε να βρεις ένα φυτό επιφανείας για να μπορεί να ξεκουράζεται....

Παιδια σας ευχαριστω ...

Θελω να βρω ενα επιφανειας σιγουρα... ολα αυτα το πηρα απο φιλο στο φορουν...!! 

Ελπιζω να μου γινει καλυτερη ζουγλα κ να αναπτυχθει

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...