Jump to content

Μαύρα στίγματα , ( σημάδια )


Recommended Posts

Καλησπέρα από θεσσαλονικη ! 

Αν θα μπορούσε κάποιος μια βοήθεια για αυτά τα σημάδια στα φιδάκια μου ( Erpetoichthys calabaricus ) Ευχαριστώ 

 

20180217_101736.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που μιλουσαμε για κανονικο ψαρι, μαυρα στιγματα μιλαμε συνηθως για black ick (icthyoftherius multifilis) Δεν μπορω να δω καθαρα απο την φωτογραφια, και δεν ξερω απο τετοιου ειδους ζωα... Εφοσον διαθετουν βραγχια, λογικα νοσουν και αυτα, ομως θα ηταν καλυτερο να σου μιλησει καποιος κατοχος του συγκεκριμενου ειδους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου !

δεν ήξερα ότι υπάρχει κ μαύρο ick ? κατά τα άλλα δεν φαίνονται να έχουν κάτι άλλο κ τρώνε πολύ κ κινητικότητα έχουν 

σήμερα έβγαλε ακόμα ένα μαύρο σημάδι 

να ρίξω EXIT λες ? ?  

Δεν ξέρω αν επηρεάζει που τα έδωσα γεωσκωληκα ζωντανό ,  που μόνο αυτό τρώει ένα Mastacembelus erythrotaenia που έχω 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου !
δεν ήξερα ότι υπάρχει κ μαύρο ick ? κατά τα άλλα δεν φαίνονται να έχουν κάτι άλλο κ τρώνε πολύ κ κινητικότητα έχουν 
σήμερα έβγαλε ακόμα ένα μαύρο σημάδι 
να ρίξω EXIT λες ? ?  
Δεν ξέρω αν επηρεάζει που τα έδωσα γεωσκωληκα ζωντανό ,  που μόνο αυτό τρώει ένα Mastacembelus erythrotaenia που έχω 
 
Ειδες να βγαινουν και αλλα τετοια στιγματα; Δεν νομιζω να ηρθε απο την τροφη, κυρίως το ick, αν μιλαμε για ick, δημιουργειται απο αποτομη μεταβολλη θερμοκρασιας. Καλυτερα θα ηταν να ακολουθουσες τον φυσικο τροπο με ανοδο θερμοκρασιας και αλατι, αν και δεν ξερω ποσο αντεχουν το αλατι αυτα τα χελια... Γενικα ομως το ick σχηματιζει πολυ μικρα στιγματα που εξαπλωνονται σε ολο το σωμα. Αλλιως, ειναι καλη λυση και το exit, ομως εφοσον δεν εχουμε διαγνωσει στα σιγουρα την ασθενεια θα ταν καλυτερο να το παμε με τον φυσικο τροπο... Στειλε ακομα μερικες φωτογραφιες αν μπορεις, μπας και μπει καποιος κατοχος του ειδους...
Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2018 at 2:54 ΜΜ, το μέλος Fishermen1234 έγραψε:
On 3/3/2018 at 1:32 ΠΜ, το μέλος josefjosef έγραψε:
Ευχαριστώ φίλε μου !
δεν ήξερα ότι υπάρχει κ μαύρο ick ? κατά τα άλλα δεν φαίνονται να έχουν κάτι άλλο κ τρώνε πολύ κ κινητικότητα έχουν 
σήμερα έβγαλε ακόμα ένα μαύρο σημάδι 
να ρίξω EXIT λες ? ?  
Δεν ξέρω αν επηρεάζει που τα έδωσα γεωσκωληκα ζωντανό ,  που μόνο αυτό τρώει ένα Mastacembelus erythrotaenia που έχω 
 

Ειδες να βγαινουν και αλλα τετοια στιγματα; Δεν νομιζω να ηρθε απο την τροφη, κυρίως το ick, αν μιλαμε για ick, δημιουργειται απο αποτομη μεταβολλη θερμοκρασιας. Καλυτερα θα ηταν να ακολουθουσες τον φυσικο τροπο με ανοδο θερμοκρασιας και αλατι, αν και δεν ξερω ποσο αντεχουν το αλατι αυτα τα χελια... Γενικα ομως το ick σχηματιζει πολυ μικρα στιγματα που εξαπλωνονται σε ολο το σωμα. Αλλιως, ειναι καλη λυση και το exit, ομως εφοσον δεν εχουμε διαγνωσει στα σιγουρα την ασθενεια θα ταν καλυτερο να το παμε με τον φυσικο τροπο... Στειλε ακομα μερικες φωτογραφιες αν μπορεις, μπας και μπει καποιος κατοχος του ειδους...

Ναι παρουσιαστηκε κι άλλο σημάδι καμιά 10 πόντους προς τα πισω . το περίεργο ειναι ότι δεν φαίνεται να το ενοχλεί καθόλου , κ κινητικό ειναι κ όρεξη ατελειωτη έχει κ ούτε ξύνεται 

20180217_101621.jpg

 

20180217_102052.jpg

 

20180217_102026.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...