Jump to content

Αναγνώριση Ασθένειας - Θεραπεία


Recommended Posts

Καλησπέρα, 

 

Δεύτερη τώρα μέρα μόλις παρατήρησα σχεδόν σε όλα τα ψάρια που έχω στο ενυδρείο λευκούς κόκκους στο δέρμα και τα πτερύγια των ψαριών. Στο ενυδρείο (φυτεμένο) συνυπάρχουν τρείς μήνες χωρίς προβλήματα 6 Gappy, 2 Zebra Danio, 4 amano και 2 apple snails, η μοναδική αλλαγή που έγινε στο τέλος το τρίτου μήνα λειτουργίας του ενυδρείου (πρίν 4 ημέρες)  έγινε  εισαγωγή 4 ξιφοφόρων ( 1 αρσενικό και 3 θυληκά). Απο τα 6 gappy 2 μου πέθαναν εχτές. Επίσης πρίν 2 μέρες πρόσθεσα για πρώτη φορά 9ml Floyrish excel (σύμφωνα με την αναλόγια που αναγραφόταν στις οδηγίες) το πρόσθεσα λόγω αργής ανάπτυξης των φυτών.

οι μετρήσεις έχουν ώς εξής :

 

Χλώριο: 0

Αμονια : 0

Νο2 : 0

No3: 6

KH: 9

GH: 8

PH: 6,9

Θερμοκρασία 24C

Βιολογικό φίλτρο με μακαρόνια, 3 σφουγκαράκια και 2 υαλοβάμβακες που αλλάζω σε κάθε αλλαγή νερού (20% / εβδομάδα)

Επίσης έχω αντλία οξυγόνου σε μόνιμη λειτουργία.

 

Απο λιπάσματα ρίχνω της HSAqua υγρό λίπασμα για τα φυτά ανα 7 ημέρες τα αντίστοιχα ml, καθώς και αντιχλώριο τα αντίστοιχα ml κατα την αλλαγή νερού.

 

Τα zebra danio δεν έχουν απολύτως τίποτα και φαίνονται υγιή, τα γκάπυ είναι υποτονικά με λευκούς κόκκους κυρίως στις ουρές τους, στους ξιφοφόρους έχει εξαπλωθεί σε όλο το σώμα και 2 απο αυτούς μένουν μονίμως στον βυθό ακίνητα και τα άλλα δύο τρίβονται με ταχύτητα καθ' ύψος στο τζάμι του ενυδρείου, οι amano είναι άφαντες (δεν έχω τσεκάρει ακόμα μήπως είναι κρυμμένες μέσα στο φίλτρο) τα apple snails απροβλημάτιστα καθαρίζουν, απο τα 4 γκάπυ τα 2 περνούν αρκετή ώρα κολλημένα στο βυθό και τα άλλα 2 στην επιφάνεια.

 

Όντας αρχάριος σας παραθέτω φωτογραφία ενός από τα άρρωστα ψαράκια μήπως κάποιος έμπειρος μπορεί να με κατευθύνει αναγνωρίζοντας την ασθένεια και προτείνοντας μου κάποιο φαρμακευτική αγωγή

IMG_20180301_220552.jpg

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το εν' λόγω άρθρο που μου παρέθεσες, η απορία μου είναι εάν μπορεί κάποιος έμπειρος απο την φωτογραφία που έχω παραθέσει να αναγνωρίσει το στάδιο στο οποίο βρίσκεται, κατα πόσο είναι προχωρημένο ή όχι, ουτοσώστε να προχωρήσω στην φυσική μέθοδο αντιμετώπισης με αύξηση της θερμοκρασίας ή σε χορήγηση κάποιο φαρμάκου.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η φωτο δεν βοηθαει και πολυ.το ick ειναι σαν κόκκους ζαχαρης ενω το οντινιουμ ειναι σαν πασπαλισμα απο αλευρι.

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

Εάν ανοίξεις την εικόνα και κάνεις ένα γενναιόδωρο zoom in, η φωτογραφία έχει καλή ανάλυση και φαίνεται καθαρά, έχω την αίσθηση πως αυτό που βλέπω είναι σαν κόκοι ζάχαρης και όχι σαν πασπάλισμα.

Link to comment
Share on other sites

Για ick μου φαίνεται 
Θεωρείς πως πρέπει να το παλέψω με τη φυσική μέθοδο; η να πάω στην αγορά κάποιου φαρμάκου από το εμπόριο;

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Giorgos Apostolopoulos έγραψε:

Θεωρείς πως πρέπει να το παλέψω με τη φυσική μέθοδο; η να πάω στην αγορά κάποιου φαρμάκου από το εμπόριο;

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αυτο ειναι μια επιλογη που πρεπει να παρεις εσυ.το μονο που μπορω να σου πω για να σε βοηθησω ειναι οτι εαν τα ψαρια σου ειναι πολυ προσβεβλημενα θα πηγαινα στη λυση του φαρμακου,εαν οχι θα πηγαινα στη φυσικη μεθοδο.

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εχει φτασει ομως στο σημειο να χανει ψαρια, μαλλον το επιπεδο εξαπλωσης της ασθενειας ειναι προχωρημενο... Εσυ μπορεις να το αντιμετωπισεις με οποιον τροπο θελεις, απο φαρμακευτικα σκευασματα υπαρχει το sera costapur ή το esha exit, εγω εχω χρησιμοποιησει το πρωτο, και μετα ολα πηγαν καλα, ομως ηταν σε πιο αρχικο σταδιο η ασθενεια, επισης ποσο καιρο εχει που παρατηρησες τις πρωτες υποπτες συμπεριφορες και καθε ποσο αλλαζεις το νερο του ενυδρειου σου;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το έχω παρατηρήσει περίπου 1 εβδομάδα, αλλά δεν το αντιλήφθηκα. Το νερό το αλλάζω ανα 7 ημέρες, περίπου το 1/3. Επίσης χρησιμοποιώντας κάποιο φάρμακο που προς αυτό τείνω μιάς και έχω ήδη θανάτους, κάνω αλλαγές νερού? η όσο γίνετε η θεραπεία δεν πρέπει να κάνω αλλαγές νερού?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και αλλιως, μια θεραπεια δεν κρατα πανω απο εβδομαδα ( σε κανενα σχεδον φαρμακο). Οταν ομως παρατηρεις κατι ασυνηθιστο, το γοργον και χαρην εχει, θα πρεπει να επεμβαινεις, ωστε να το χτυπας στη ριζα, και να μην φτανεις στην ασχημη περιπτωση να χρησιμοποιησεις καποιο φαρμακο. Οποτε, σχετικα με την αλλαγη νερου, κανε μια αλλαγη αν θελεις πριν τη χορηγια του φαρμακου ( προσεχοντας τη θερμοκρασια του εισαγομενου νερου για να μην εχει αποκλισεις απο την εσωτερικη στο ενυδρειο) και ξεκινα την θεραπεια...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επισης αλλη φορα, πριν βαλεις νεα ψαρια στο ενυδρειο σου κρατα τα για 1-2 μηνες σε ενα ενυδρειο- καραντινα/νοσοκομειο, για να βεβαιωθεις για την ακεραιοτητα του, την κατασταση της υγειας του δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ick και προχωρημένο, προσωπικά θα ανέβαζα την θερμοκρασία και θα έβαζα και φάρμακο, μόνο θερμοκρασία δεν θα προλάβουν ίσος κάποια ψάρια να επανέλθουν. Πάντως μέχρι να βάλεις φάρμακο άμεσα αύξησε την θερμοκρασία κακό δεν θα τα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα το φάρμακο 15 σταγόνες Exit στα 70lt και ανεβάζω σταδιακά την θερμοκρασία στους 30c αυτή την στιγμή έχει 25c, η δοσολογία του φαρμάκου έγραφε την πρώτη ημέρα να βάλω 20 σταγόνες στα 100lt.  Ευτυχώς δεν υπάρχει άλλο νεκρό ψάρι, γύρισα απο την δουλειά τρέχοντας με το αγχος αν θα βρώ κάποιο νεκρό, ελπίζω να δράσει και να μην έχω περαταίρω απώλειες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...