Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, έχω ενυδρείο 90L εδώ και 2 μήνες. Τα ψάρια που έχω είναι 4 molly ballon και ήταν 8 αρλεκίνοι. Πριν 3 εβδομάδες έκανα θεραπεία με melafix γιατί η μία molly είχε λευκά σημάδια στην ουρά της, τα οποία μετά την θεραπεία εξαφανίστηκαν και όλα ήταν καλά. Πριν 4 μέρες ο ένας αρλεκίνος φούσκωσε αρκετά και τα λέπια του ανασηκώθηκαν, μέχρι το βράδυ είχε τελειώσει. Πήγα στο κατάστημα και μου είπαν ότι έχει dropsy οπότε μου έδωσαν kanaplex της seachem. Σήμερα και ενώ ήδη έχω δώσει τις δύο δόσεις φαρμάκου από τις τρεις που θα δώσω συνολικά, άλλος ένας αρλεκίνος μας άφησε. Οι αρλεκίνοι όλοι από ότι βλέπω, νοσούν. Τα molly ballon όμως δε μπορώ να καταλάβω αν έχουν κάτι γιατί οι κοιλίτσες είναι φουσκωμένες λόγω ανατομίας. Κάποιο άλλο σύμπτωμα που θα με βοηθήσει να καταλάβω αν νοσούν και εκείνα σας παρακαλώ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα Katerele,λυπαμαι για τα ψαρακια σου.Καποια χαρακτηριστικα συμπτωματα αυτης της αρρωστιας ειναι τα ανασηκωμενα λεπια και η εξοφθαλμια.Παρατηρησε επισης τα κοπρανα τους,αν εχουν αποχρωματιστει και κρεμονται πισω τους σαν κλωστες.Το dropsy επηρεαζει επισης και την ικανοτητα τους να κολυμπουν οποτε τα βλεπουμε αλλοτε να μενουν ακινητα στο βυθο και αλλοτε να επιπλεουν στην επιφανεια.Κανονικα θα πρεπει να απομακρυνεις τα αρρωστα ψαρια απο το ενυδρειο σε καποια καραντινα.Μπορεις να τους κανεις και θεραπεια με ενυδρειακο αλατι.Ελπιζω να βοηθησα λιγο και ευχομαι να ξεπεραστει το προβλημα γρηγορα και χωρις αλλες απωλειες.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος katerele έγραψε:

Καλησπέρα σας, έχω ενυδρείο 90L εδώ και 2 μήνες. Τα ψάρια που έχω είναι 4 molly ballon και ήταν 8 αρλεκίνοι. Πριν 3 εβδομάδες έκανα θεραπεία με melafix γιατί η μία molly είχε λευκά σημάδια στην ουρά της, τα οποία μετά την θεραπεία εξαφανίστηκαν και όλα ήταν καλά. Πριν 4 μέρες ο ένας αρλεκίνος φούσκωσε αρκετά και τα λέπια του ανασηκώθηκαν, μέχρι το βράδυ είχε τελειώσει. Πήγα στο κατάστημα και μου είπαν ότι έχει dropsy οπότε μου έδωσαν kanaplex της seachem. Σήμερα και ενώ ήδη έχω δώσει τις δύο δόσεις φαρμάκου από τις τρεις που θα δώσω συνολικά, άλλος ένας αρλεκίνος μας άφησε. Οι αρλεκίνοι όλοι από ότι βλέπω, νοσούν. Τα molly ballon όμως δε μπορώ να καταλάβω αν έχουν κάτι γιατί οι κοιλίτσες είναι φουσκωμένες λόγω ανατομίας. Κάποιο άλλο σύμπτωμα που θα με βοηθήσει να καταλάβω αν νοσούν και εκείνα σας παρακαλώ. 

Ίσως αν έβαζες καμιά φωτογραφία, θα μπορούσε κάποιος να σε βοηθήσει στην αναγνώρηση της ασθένειας.:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...