Jump to content

Ανανεωση


Zante

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους....το στρώσιμο καλα κρατάει....οι μετρήσεις είναι οι εξης:

 

Αλατότητα:1025

 

* PH: 7,8

 

* KH: 7,7

 

* ΝΗ3/NH4: 0

 

* ΝΟ2: 4

 

* ΝΟ3: 100

 

* PO4: 0.25

 

* Ca: 450

 

* Mg: 1260

 

* Θερμοκρασία: 29 (προσωρινή για μεγαλύτερη ανάπτυξη των βακτηρίων)

 

Περιμένω απόψεις και γνώμες....δεκτές όλες οι παρατηρήσεις.....

74bdbea35deafc952dcbc82b7c1505ff.jpg21352f94c5551ff6eab70a28795332ee.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό , ξανα !

 

Κατέβασε λίγο την θερμοκρασία. 

 

Τα βακτήρια αναπτύσσονται και σε φυσιολογικές θερμοκρασίες. 

 

Link to comment
Share on other sites

Χαμήλωσε τη θερμοκρασια και βάλε αντιφωσφωρο.

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία να κατέβει σταδιακά η δεν υπαρχει πρόβλημα αμέσως;
Αντιφωσφορος υπάρχει ήδη.....

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ότι αλλαγές ιδιαίτερα θερμοκρασίας κάνουμε στο ενυδρείο πρέπει να είναι σταδιακές, κατέβασε 4-5 βαθμούς σε μια βδομάδα και θα είσαι άρχοντας..

Ποιον αντιφώσφορο χρησιμοποιείς?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δίνεις ενα boost για το στρώσιμο με την άνοδο της θερμοκρασίας, αλλά εγω δεν θα το προτιμούσα. Και ο λόγος χωρίς να εχω master στην βακτηριολογία, είναι οτι αν για 30 μέρες αναπτυχθούν πληθυσμοί (βακτηριδίων)  και είναι οκ το ενυδρείο, μετά όταν θα κατεβάσεις την θερμοκρασία στους 25, πιστεύω οτι ενα stress θα το έχουν και σίγουρα δεν θα είναι οτι καλύτερο. 

 

Οπότε και γω θα σου πρότεινα αργά βηματάκια, και να ρίξεις την θερμοκρασία στους 25,  και ας βάλεις μέσα οργανισμούς 10 μέρες αργότερα. Δεν νομίζω να μην έχεις υπομονή για 10 μερούλες :).   

Γενικά στα ενυδρεία και ιδιαίτερα των Reef όπου υπάρχει βιασύνη δεν ειναι και οτι καλύτερο.   

 

Και φυσικά αυτό που είπαν και τα παιδιά σχετικά με τον αντιφώσφορο.  Μηπως πρέπει να τον αλλάξεις? τον χρησιμοποιείς αρκετό καιρό ? έχει καλή ροή εκεί που τον έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δίνεις ενα boost για το στρώσιμο με την άνοδο της θερμοκρασίας, αλλά εγω δεν θα το προτιμούσα. Και ο λόγος χωρίς να εχω master στην βακτηριολογία, είναι οτι αν για 30 μέρες αναπτυχθούν πληθυσμοί (βακτηριδίων)  και είναι οκ το ενυδρείο, μετά όταν θα κατεβάσεις την θερμοκρασία στους 25, πιστεύω οτι ενα stress θα το έχουν και σίγουρα δεν θα είναι οτι καλύτερο. 
 
Οπότε και γω θα σου πρότεινα αργά βηματάκια, και να ρίξεις την θερμοκρασία στους 25,  και ας βάλεις μέσα οργανισμούς 10 μέρες αργότερα. Δεν νομίζω να μην έχεις υπομονή για 10 μερούλες [emoji4].   
Γενικά στα ενυδρεία και ιδιαίτερα των Reef όπου υπάρχει βιασύνη δεν ειναι και οτι καλύτερο.   
 
Και φυσικά αυτό που είπαν και τα παιδιά σχετικά με τον αντιφώσφορο.  Μηπως πρέπει να τον αλλάξεις? τον χρησιμοποιείς αρκετό καιρό ? έχει καλή ροή εκεί που τον έχεις?
Καταρχάς υπάρχει αρκετή υπομονή για να μπει κάτι ζωντανό μέσα ήδη το ενυδρείο τρέχει 21 μέρες....έχουμε περάσει το στάδιο της αρμονίας π είχε ανέβει τώρα έχει πέσει στο 0 και είναι στα υψηλότερα επίπεδα τα no2 και no3(Σύμφωνα με τα τεστ της salifert) δεύτερον τον αντιφωσφορο δεν τον έχω ξαναχρησιμοποιησει απλά κατέληξα στον συγκεκριμένο χωρίς ιδιαίτερα συμπεράσματα....Ο χώρος π βρίσκεται είναι μέσα σ ένα εσωτερικό φίλτρο στο δεύτερο διαμέρισμα του σαμπ....απ αυτό π βλέπω έχει αρκετά καλή ροή....πρώτη φορά μπλέκομαι μ τα αλατια κι έτσι δεν γνωρίζω πολλά πρακτικά πέρα απ το διάβασμα π έχω κάνει....γιαυτο και ζητάω γνώμες κ συμβουλές από εδώ.....
Link to comment
Share on other sites

Αν συμπεριφερθείς σωστά στα αλάτια θα σε ανταμείψουν στο επακρο και εσύ για εκεί ωδεύεις με τις αργές και σταθερές κινήσεις σου σε συνεργασία με το διάβασμα και τις ερωτήσεις που κάνεις..Γιαυτό είμαστε όλοι εδώ εσύ θα βοηθήσεις σε κάτι που δε ξέρω εγω θα βοηθήσω σε κάτι που ξέρω και δεν το γνωρίζεις εσύ..Γιαυτό συνέχισε να ρωτάς.

Αλλαγές κάνεις με νερό αντίστροφης όσμωσης?

Ο φίλος @submarine1981 λέγοντας καλή ροή εννοεί ικανοποιητική αλλά αργή ροή νερού στο σημείο που είναι ο αντιφώσφορος ετσι ώστε να προλαβαίνει να κάνει δουλεια στο νερό που περνάει από μέσα του..

Αν για παράδειγμα το νερό περνάει με μεγάλη ροή μέσα απο τον αντιφώσφορο τα αποτελεσματα λειτουργίας του αντιφωσφόρου είναι μικρά..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά για τον αντιφώσφορο εννοούσα για το αν τον χρησιμοποιείς αρκετό καιρό μέσα στο ενυδρείο. Μηπως δηλαδή δεν μπορεί να απορροφήσει άλλο και χρειάζεται ανανέωση με νέο υλικό. 

Τα υπόλοιπά τα είπε ο @Skoti  :) 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να σας ευχαριστήσω όλους για τις άμεσες και χρήσιμες απαντήσεις....λοιπόν η ροή είναι ικανοποιητική από εκεί π περνάει το νερό για να φτάσει στον αντιφως....το έχω μέσα απ την μερα π το γέμισα δλδ κάπου στις 21 μέρες....το νερό ναι είναι αντίστροφης όσμωση και απιονισμενο.....το τεστ το φωσφόρου έγινε με τεστ api γτ δεν μ έχει έρθει ακόμα το σαλιφερτ...βέβαια ίσως να κάνω και λάθος στον χρωματισμό γτ το έβλεπα κάπου ανάμεσα στο 0 και το αμέσως επόμενο......

Link to comment
Share on other sites

On 4/3/2018 at 6:24 ΜΜ, το μέλος Zante έγραψε:

Καταρχάς να σας ευχαριστήσω όλους για τις άμεσες και χρήσιμες απαντήσεις....λοιπόν η ροή είναι ικανοποιητική από εκεί π περνάει το νερό για να φτάσει στον αντιφως....το έχω μέσα απ την μερα π το γέμισα δλδ κάπου στις 21 μέρες....το νερό ναι είναι αντίστροφης όσμωση και απιονισμενο.....το τεστ το φωσφόρου έγινε με τεστ api γτ δεν μ έχει έρθει ακόμα το σαλιφερτ...βέβαια ίσως να κάνω και λάθος στον χρωματισμό γτ το έβλεπα κάπου ανάμεσα στο 0 και το αμέσως επόμενο......

Καιρός να αλλάξεις το αντιφωσφωρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Φίλε @Zante ακούμε σε τι κατάσταση βρίσκεσαι..

Έβαλες κάποιο ζωντανό μέσα ή υπομονη σου κρατάει ακόμα? :hehe

Link to comment
Share on other sites

Φίλε [mention=63810]Zante[/mention] ακούμε σε τι κατάσταση βρίσκεσαι..
Έβαλες κάποιο ζωντανό μέσα ή υπομονη σου κρατάει ακόμα? :hehe
Καλημέρα φιλε....υπομονή κάνω ακόμα και περιμένω να μηδενησουν τα NO2 π δεν λένε να πέσουν....
Link to comment
Share on other sites

Σώπα ρε φίλε 1μιση μήνα και ακόμα ε?

ήταν όλα νεκρά όταν μπήκαν ε?

Βραχος, αραγωνίτης?

Αμμωνία μηδένισε?

Νιτρικά και νιτρώδη πόσα μετράς?

Link to comment
Share on other sites

Σώπα ρε φίλε 1μιση μήνα και ακόμα ε?
ήταν όλα νεκρά όταν μπήκαν ε?
Βραχος, αραγωνίτης?
Αμμωνία μηδένισε?
Νιτρικά και νιτρώδη πόσα μετράς?
Όλα νεκρά ναι τώρα έχουν πιάσει αρκετή άλγη βέβαια...Η αμμωνία είναι 0 τα NO2 στο 2 τα NO3 στο τέρμα μετράω με salifert....Είμαι έτοιμος να παραγγείλω κάποια πράγματα π θέλω κι έλεγα να πάρω και βακτήρια έχεις να μ προτείνεις κάτι;;μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ special blend όπως και για το στρώσιμο αλλά έλεγα μήπως αλλάξω....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ το stability της seachem χρησιμοποιώ στα ενυδρεία μου και δεν είχα ποτε πρόβλημα λόγω βακτηρίων..

Για τα υπόλοιπα δεν έχω προσωπική εμπειρία..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...