Jump to content

Πως μπορούμε να μειώσουμε την ένταση φωτισμού;


Constantinos_S

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά, χρειάζομαι τα φώτα σας στην κυριολεξία. Πριν κάνα μήνα επειδή είχα θέμα με συγκεκριμένα φωτιστικά, άλλαξα σε Led 15w στο 35 λιτρο ενυδρείο μου. Ήξερα ότι ο φωτισμός ήταν παραπάνω από αρκετός αλλά επειδή δεν είχα άλλη επιλογή συμβιβάστηκα με το παραπάνω φωτισμο. Στο δια ταύτα το θέμα είναι ότι ειδικά τα φυτά που είναι κοντά στην επιφάνεια τα καφετιζει. Έχω προσθέσει νούφαρα να κόβει λίγο το φως αλλά και αυτά τα καφετιζει σε πολύ σύντομο διάστημα. Πέρα από αυτό σήμερα παρατήρησα και άλγη ενώ μέχρι τώρα το ενυδρείο μου είχε βρει τις ισορροπίες του. Τσεκαροντας να δω εάν βγάζει θερμότητα (που δεν βγάζει) πρόσθεσα κάτι σαν γκρι ημιδιαφανη σιτα στο κάτω μέρος του φωτιστικού χωρίς όμως να δω τρομερη διαφορά. Τι μπορώ άλλο να κάνω; Να προσθέσω άλλη μια στρωση σιτας ελπίζοντας να βελτιωθεί ή υπάρχει άλλος τρόπος που δεν περνάει αυτή την στιγμή από το μυαλό μου; 

Link to comment
Share on other sites

Καποιο ειδος ζελατινας η μεμβρανης σαν αυτα που χρησιμοποιουμε στα τζαμια αυτοκινητων η σε φωτισμους θεατρων ισως?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιο φωτιστικο ειναι? Να φανταστω δεν ντιμαρεται?

Link to comment
Share on other sites

Εννοω κατι τετοιο πχ να το κολλησεις πανω στη σιτα https://www.lightinthebox.com/gr/ns/gray_v386t2/solid_v191577t0/window-film_v129190t0/window-film-stickers_c12394?prm=1.4.215.0#nohash.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Antonis K said:

Ποιο φωτιστικο ειναι? Να φανταστω δεν ντιμαρεται?

Είναι αυτό Αντώνη https://www.amazon.in/Sunsun-300C-Light-Planted-Aquarium/dp/B01MYVJ7L2 δυστυχώς δεν νομίζω να ντιμαρεται. Λάθος δικό μου είναι 14w στα 7.500k και πάλι όμως είναι πολύ έντονο. 

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Βαλε αν μπορεις μια φωτο απο το τροφοδοτικο του. Πιθανοτατα να μπορει να συνδεθει με Dimmer για λεντοταινιες οπως αυτος.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Antonis K said:

Βαλε αν μπορεις μια φωτο απο το τροφοδοτικο του. Πιθανοτατα να μπορει να συνδεθει με Dimmer για λεντοταινιες οπως αυτος.

IMG_20180305_220002.jpg

Αυτό ειναι το τροφοδοτικο, το πάνω μέρος μπορείς να το αποσπάσεις. 

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Αυτος ειναι ο διακοπτης βρε συ. Αυτο που παει στην πριζα θελω να μου δειξεις. Εχει ενα ταμπελακι πανω με τα χαρακτηριστικα του. 

 

 

Edit. Τωρα ειδα ενα βιντεο με το φωτιστικο σου. Οντως αυτο ειναι το τροφοδοτικο. Γραφει τιποτα απο πισω?

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Antonis K said:

Αυτος ειναι ο διακοπτης βρε συ. Αυτο που παει στην πριζα θελω να μου δειξεις. Εχει ενα ταμπελακι πανω με τα χαρακτηριστικα του. 

 

 

Edit. Τωρα ειδα ενα βιντεο με το φωτιστικο σου. Οντως αυτο ειναι το τροφοδοτικο. Γραφει τιποτα απο πισω?

Γραφει ADE 300C - Voltage 220V/50HZ - 14 Watt

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν γραφει τα χαρακτηριστικα που ηθελα να δω. Ηθελα να δω ταση εξοδου ποσο βγαζει.

Ειναι πολυ πιθανο παντως να ειναι 12 η 24V , οποτε το dimmer στο λινκ που σου εστειλα, να σου  ταιριαζει. Θα μπορουσες να πας με το φωτιστικο μαζι σε αυτο ή σε ενα αντιστοιχο καταστημα, να σου μετρησουν ταση εξοδου και να σου δωσουν το καταλληλο dimmer. Οπως ειδες ειναι σχετικα φτηνα και μπορεις πολυ απλα να παιξεις με τη φωτεινοτητα στα επιπεδα που θες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/6/2018 at 12:56 AM, Antonis K said:

Δεν γραφει τα χαρακτηριστικα που ηθελα να δω. Ηθελα να δω ταση εξοδου ποσο βγαζει.

Ειναι πολυ πιθανο παντως να ειναι 12 η 24V , οποτε το dimmer στο λινκ που σου εστειλα, να σου  ταιριαζει. Θα μπορουσες να πας με το φωτιστικο μαζι σε αυτο ή σε ενα αντιστοιχο καταστημα, να σου μετρησουν ταση εξοδου και να σου δωσουν το καταλληλο dimmer. Οπως ειδες ειναι σχετικα φτηνα και μπορεις πολυ απλα να παιξεις με τη φωτεινοτητα στα επιπεδα που θες.

Ναι και εγώ που το έψαξα δεν μπόρεσα να βρω πόση τάση βγάζει δεν το αναφέρει καν πάνω στο κουτί. Είναι το λεγόμενο what you pay is what you get με τα κινέζικα. Αναγκαστικά θα πρέπει να το βγάλω και να πάω σε κατάστημα για να δω εάν δέχεται καν αυτό το Dimmer. Σε ευχαριστώ Αντώνη για την βοήθεια! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...