Jump to content

Βοήθεια με μονομαχο crowntail


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Μονομαχος ο οποίος είναι νωχελικός πριν τον πάρω, καθεται στον πάτο του ενυδρείου και όταν κινείται κάνει πρώτα με το κεφάλι του μια απότομη κίνηση σαν σπασμό και απλά κουνιέται ουτε 1 εκατοστό.. σαν να τρομάζει αστραπιαια, σήμερα εμφάνισε και ενα μικρό μαυρο σημαδι το οποίο δεν φαίνεται στην φωτο στην κοιλια του.. εχω την εντυπωση ότι ειναι σαν χτυπημα αν και δεν εχει πουθενα ναχτυπησει, δεν τρωει τίποτα, ακομα και αν το βαλει στο στομα του το φτυνει

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 18

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): μικρό φίλτρο να γίνεται απλά ροή στο ενυδρείο ( σφουγγαρι και filter wool )

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): λειτουργει και στρωνόταν 1 βδομάδα περιπου( μπορεί και λίγο πιο πολύ ) πριν μπει ο μονομάχος.. ειχε στρωθεί στο μεγάλο ενυδρείο, παράλληλα με το μεγαλο δουλευε

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 1 μονομάχος

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: -

- KH: -

- GH: -

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 20

- Θερμοκρασία: ~21

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: Sera

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: μονομαχος

- Ιστορικό Ψαριού: από την αρχή φαινοταν αδυναμος

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): περιτωματα κοκκινα και μεγαλου μεγεθους, αναπνοη κανονικη, κινητικοτητα πολυ λιγη, σε μια γωνια καθεται, χρώμα όπως είανι το φυσιολογικο του

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: -

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: σκέφτηκα να βάλω ενυδρειακό αλάτι αλλά ήθελα να ρωτήσω πριν κάνω κάποια κινηση

-Δοσολογία: -

-Χρόνος Χρήσης: -

-Αναλυτική περιγραφή: -

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

28722111_1905469029465354_246411749_n.jpg

28536787_1905469052798685_1568506974_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θέλω να προσθέσω ότιήταν επιλογή μου να πάρωαυτο το ψάρι..

Εκτός του ότι είναι πανέμορφο, ήθελα να το σωσω από την μιζέρια του και το ποτηράκι που ήταν και να του δώσω κάτι καλύτερο από εκεί που βρισκόταν..

Για αυτο θέλω να με βοηθησετε να το σωσω.. :D 

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχας το ενυδρειο δεν ειναι στρωμενο.Δεν εχεις βιολογικο υλικο στο φιλτρο και να ειχες αποκλειεται να εστρωνε σε μια εβδομαδα.!Βρες μπολι αμεσα,!Και τα νιτρικα σου ειναι οριακα.Βεβαια δεν καταλαβαινω πως με αστρωτο φιλτρο μετρας αμμωνια και νιτρωδη μηδεν!  'Ανεβασε θερμοκρασια στο ενυδρειο,Οι μονομαχοι χρειαζονται 25-27 βαθμους.Το σημαδι που εχει σου φαινεται εσωτερικο?Δοκιμασε να του δωσεις λιγο βρασμενο αρακα και τιποτε αλλο.Νομιζω οτι πρεπει να ξεκινησεις θεραπεια με μελαφιξ.Ελπιζω να σωθει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σου ειπα για μελαφιξ αλλα νομιζω οτι υπαρχει μαγαλυτερη ελπιδα με esha 2000.Ξεκινα αυτο καλυτερα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες παθενουν μονιμη ζημια στα ποτηρακια αυτα(ετοιμασου για χειροτερα):(. Κανε αλλαγες νερου καθε μερα απο 20%(να μην ανεβαινουν αμμωνια και νιτρωδη) και βαλε θερμοστατη στους 25-26C.

Κριμα, που δεν υπαρχει Νόμος για κακοποιηση ψαριων!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Όπως σου είπαν και τα παιδιά, ξεκίνα με τις καθημερινές αλλαγές και ανέβασε θερμοκρασία. Αν μπορείς βάλε ένα μικρό φιλτράκι με βιολογικό υλικό. Μην σε ανησυχεί η ροή θα βουλώσει με τη χρήση και θα μειωθεί. Αν τον δεις να κινείται τότε είσαι σε καλό δρόμο.

Αν δεις το μαύρο σημάδι να είναι στην ουσία οριζόντια μαύρη γραμμή αυτό δείχνει ότι το ψάρι είναι στρεσαρισμένο και κάτι δεν πάει καλά. Βάλτου και κάποιο ξύλο μαζί με τη moss (ή ότι φυτό έχεις μέσα) για να μπορεί να κρύβεται και να ξεκουράζεται. Αν έχεις και βιταμίνες βάλτου, θα βοηθήσουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το νερο για τις αλλαγες πρεπει να ειναι στην ιδια θερμοκρασια μ'αυτην του ενυδρειου.Αν βρεις indian almond leaves ριξε κανενα στο ενυδρειο.Βελτιωνει την ποιοτητα του νερου και προσφερει ηπια αντιβακτηριακη προστασια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω παιδια τι έχω κάνει..

Ναι εχω φιλτρο μεσα με σφουγγαρι και wool για να μαζευει και τα πιο μικρά.. Επίσης να πω πως όταν είπα ότι το έστρωσα το φίλτρο εννοούσα ότι το έβαλα παράλληλα με τομεγάλο εστο αλλο ενυδρειο και ετσι το εστρωσα και αφου εριξα μετά μέσα κάποια σαλιγγάρια για να κρατάνε την βιολογία.. Ετσι έχω τις τιμές που έχω στις μετρησεις..

Από κει και πέρα ναι θα ανεβάσω θερμοκρασία, αλλά να βάλω esha 2000?? Και βιταμίνες ποιες να πάρω?? Έχετε κάποια υπόψην?? Δοσολογία λογικά θα λέει πάνω στο καπάκι.. Μετά το τέλος της θεραπείας να προσθέσω ανθρακα να τραβηξει τυχόν υπολείμματα??

Τα ρωτάω αυτά γιατί δενμου έχει τυχει άρρωστο ψάρι.. :/

Επίσης μέσα έχω μια τεράστια μπάλα με μος στην οποία πάει και κρυβεται αρκετές φορές την μέρα.. Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι υπερβολικά στρεσαρισμένος.. Θα βοηθούσε να μπει αλάτι μέσα?? ενυδρειακό φυσικα..

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία μεγαλύτερη έτσι ώστε να έχουμε γενικά μια εικόνα του ενυδρείου; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι το μέρος που τον έχω, δεν το λες ακριβώς ενυδρείο..

Στην 2η φαινεται το σημαδι στην κοιλια του διπλα..

Εχω κατεβασμένη σταθμη γιατί έκανα αλλαγη νερού..

28821796_1906373966041527_1465556001_o.jpg

28721478_1906372342708356_1497550177_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα... Είναι λογικό να είναι νωχελικος είτε στο ποτήρι είτε εκεί που τον έχεις. Δεν έχει ερεθίσματα, λείπουν χαλίκια, φυτά, ξύλα και γενικα ένα περιβάλλον που θα τον κάνει να νιώσει άνετα. Εάν όντως θέλεις να κάνεις ότι καλύτερο γι αυτόν, εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να ξεκινούσες από εκεί. Για το σημάδι δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά τι είναι, αλλά ούτε θα σε συμβούλευα να βάλεις και αλάτι χωρίς να ξέρουμε με τι έχουμε να κάνουμε. Αρχικά θα έψαχνα να βρω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο, διακόσμηση, το φίλτρο το έχεις στρωμένο οπότε αφού στήσεις κάτι βάζεις και το φίλτρο μέσα. Επίσης τους αρέσει να ξεκουράζονται δίπλα στην επιφάνεια και αυτή την στιγμή δεν έχεις κάτι κοντά στην επιφάνεια και ίσως γι αυτό και τον βλέπω έτσι "ξαπλωμένο" στον πάτο. 

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι είναι στρεσαρισμένο από την αλλαγή περιβάλλοντος, δεν έχει προσαρμοστεί ακόμα. Για μένα το κυριότερο που το ενοχλεί είναι ο βυθός που είναι άδειος και λευκός, με αποτέλεσμα να αντανακλά δυνατά το φως του ενυδρείου και να το τρελαίνει!! Αν προσθέσεις και το γυμνό περιβάλλον, μάλλον νοιώθει σαν πρόβατο που οδεύει στη σφαγή! Λύση:

 

1. Μεγαλώνεις το ενυδρείο. Βάζεις κατάλληλο φίλτρο με μπόλι, θερμόμετρο και ρυθμίζεις το θερμοστάτη στους 26 βαθμούς.

2. Βάζεις μαύρο ψιλό χαλικάκι (βοηθά στο ν'αναδειχτούν τα χρώματά του), προσθέτεις μόνο φυσικές πέτρες, ξύλα (στα οποία δένεις με πετονιά τη moss) και από φυτά προσθέτεις κερατόφυλλο στην επιφάνεια.

3. Φροντίζεις να μην έχει δονήσεις ο πάγκος που ακουμπάς το ενυδρείο γιατί τρομάζει. Βάζεις το φωτισμό στις 6 ώρες, με σταδιακή αύξηση μέχρι τις 8 ώρες ημερησίως συνεχόμενα.

4. Ταΐζεις αποξηραμένο σκουληκάκι ή μπίλιες 2-3 κομμάτια, εναλλάξ 2 φορές τη μέρα, με προσθήκη βιταμινών μέσα στο φαγητό στην αρχή και μετά 1-2 φορές τη βδομάδα.

5. Οι αλλαγές σου να μην ξεπερνούν το 30% ανά 7-10 ημέρες και φυσικά το νερό που θα βάζεις να έχει αντιχλώριο και την ίδια θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου (26 βαθμούς).

 

Βέβαια, όλα αυτά αν το ψαράκι είναι απλώς στρεσαρισμένο, όπως νομίζω, γιατί αλλιώς θα πρέπει να του κάνεις θεραπεία. Απ'ότι θυμάμαι, έχει βγει ένα Melafix ειδικά για μονομάχους.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που επιμενω αλλα το φιλτρο δεν εχει βιολογικο υλικο!Εχει μονο σφουγγαρι και filter wool.Βαλε απο το αλλο σου ενυδρειο λιγο βιολογικο[μπολι]Τα σημαδια συνηθως υποδηλωνουν βακτηριακη η μικροβιακη λοιμωξη γι αυτο προτεινα το esha .Φτιαξε ολες τις υπολοιπες συνθηκες που σου επισημαναν και τα παιδια και αν τον δεις να χειροτερευει εχε το στο σπιτι και ξεκινα θεραπεια.Μετα την θεραπεια ναι, βαζεις ανθρακα.Ειναι καθολου πρησμενος,βραγχια και ματια ειναι οκ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις θερμοστατη, μπορω να σου στειλω ενα μικρο  μαζι με General tonic της Tetra και τα φυτα. Αρκει να εχεις χρονο για να περασεις απο το ΚΤΕΛ.

Ακομα εχω πετρες λαβα , ενα μικρο ξυλο και κανα δυο καψουλες με βακτηρια. Χαλικακι δεν μου εμενε. Θα εχω ανοιχτο τον υπολογιστη, γραψε,αν τα θελεις.

Σημερα ειμαι σπιτι και το ΚΤΕΛ ειναι 15 λεπτα αποσταση.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος rafael έγραψε:

Συγνωμη που επιμενω αλλα το φιλτρο δεν εχει βιολογικο υλικο!Εχει μονο σφουγγαρι και filter wool.Βαλε απο το αλλο σου ενυδρειο λιγο βιολογικο[μπολι]Τα σημαδια συνηθως υποδηλωνουν βακτηριακη η μικροβιακη λοιμωξη γι αυτο προτεινα το esha .Φτιαξε ολες τις υπολοιπες συνθηκες που σου επισημαναν και τα παιδια και αν τον δεις να χειροτερευει εχε το στο σπιτι και ξεκινα θεραπεια.Μετα την θεραπεια ναι, βαζεις ανθρακα.Ειναι καθολου πρησμενος,βραγχια και ματια ειναι οκ?

Οχι οχι καλα κανεις και επιμενεις για αυτο ρωταω αλλωστε για να μπορω να αντιμετωπιζω παρομοιες καταστασεις και στο μελλον.. ειμαι πρωταρης στις αρρωστιες ψαριων..

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Αν δεν εχεις θερμοστατη, μπορω να σου στειλω ενα μικρο  μαζι με General tonic της Tetra και τα φυτα. Αρκει να εχεις χρονο για να περασεις απο το ΚΤΕΛ.

Ακομα εχω πετρες λαβα , ενα μικρο ξυλο και κανα δυο καψουλες με βακτηρια. Χαλικακι δεν μου εμενε. Θα εχω ανοιχτο τον υπολογιστη, γραψε,αν τα θελεις.

Σημερα ειμαι σπιτι και το ΚΤΕΛ ειναι 15 λεπτα αποσταση.

Να το ξες Ναταλια καποια στιγμη θα σου κανω αγαλμα μεσα στο ενυδρειο μουυ :D

Περα απο την πλακα ομως η βοηθεια σου ειναι κατι παραπανω απο σημαντικη.. Σου στελνω πμ..

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Να το ξες Ναταλια καποια στιγμη θα σου κανω αγαλμα μεσα στο ενυδρειο μουυ :D

Περα απο την πλακα ομως η βοηθεια σου ειναι κατι παραπανω απο σημαντικη.. Σου στελνω πμ..

παω να ετοιμασω τα πραγματα.:)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

παω να ετοιμασω τα πραγματα.:)

Ειναι ετοιμο! 345.jpg.a17d276c23fb12f765f4b51cdc04cfb8.jpg

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Ειναι ετοιμο! 345.jpg.a17d276c23fb12f765f4b51cdc04cfb8.jpg

 

Πωπωωω... τι εχεις φτιαξει εκει..

Σε χιλιοευχαριστω και παλι.. :D

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Πωπωωω... τι εχεις φτιαξει εκει..

Σε χιλιοευχαριστω και παλι.. :D

 δεν ειναι κατι δυσκολο:), οτι μπορω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

 δεν ειναι κατι δυσκολο:), οτι μπορω.

Θα φυγει στις 13-00. Περιπου 2 ωρες κανει να φτασει.

Ολα πληρωμενα. Παρε τηλ στην αποθηκη Ν. Κοζανης πριν να ξεκινησεις.

Τωρα παω για μια δουλεια, μετα θα σου πω για το τι εχει μεσα στο δεμα :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Οο τελειαα.. και εγω κατα τις 6 θα το εχω στα χερια μου γιατι δεν μπορω να παω αμεσως στα κτελ :D

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Θα φυγει στις 13-00. Περιπου 2 ωρες κανει να φτασει.

Ολα πληρωμενα. Παρε τηλ στην αποθηκη Ν. Κοζανης πριν να ξεκινησεις.

Τωρα παω για μια δουλεια, μετα θα σου πω για το τι εχει μεσα στο δεμα :)

Λαχανοντολμαδες,σπανακοτυροπιτα,σουτζουκακια σμυρνεικα,διπλες και μελεκουνια.Ηθελε να σου ετοιμασει και τσουρεκια αλλα δεν προλαβαιναν να φουσκωσουν!

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

 δεν ειναι κατι δυσκολο:), οτι μπορω.

Εύκολο ή δύσκολο η προσφορά είναι αξιέπαινη. Πολλά μπράβο κοπελιά @natateo.:thumbup::D

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος rafael έγραψε:

Λαχανοντολμαδες,σπανακοτυροπιτα,σουτζουκακια σμυρνεικα,διπλες και μελεκουνια.Ηθελε να σου ετοιμασει και τσουρεκια αλλα δεν προλαβαιναν να φουσκωσουν!

Στα περιπου...:hehe

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...