Jump to content

Ταννίνες Στο Ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Πρόσφατα έφτιαξα αυτό το ενυδρείο και έβαλα κάποια φυτά μαζί με ένα κομμάτι Malaysian Drift Wood από τότε το ενυδρείο έχει βγάλει αυτή την ταννινη και φαίνεται πολύ θολό, μήπως ξέρετε κάποιο προϊόν που μπορεί να βγάλει την ταννινη εκτός από τις αλλαγές νερού? Επιπλέον ξέρω πως δεν κάνει κακό στα ψάρια (εκτος αν το ψάρι δεν του αρέσει το χαμηλό ph) απλός δεν μ'αρέσει το πως δείχνει.

Και έχω δοκιμάσει να βράσει το ξύλο για πολλές ωρες αλλά ακόμα βγάζει ταννινη.

1520255943766-2095436597.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι ψάρια σκοπεύεις να βάλεις; οι τανίνες είναι ευεργετικές για τα ψάρια, βέβαια αρκεί να υπάρχουν στο βιότοπο τους. Αλλαγές νερού και λίγο υπομονή, γιατί για κάποιο διάστημα θα συνεχίσει να βγάζει το ξύλο. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν φτανει μονο το βρασιμο για να φυγουν οι τανινες.Επρεπε να το βαλεις σε κουβα και ν'αλλαζεις νερο καθε 24ωρο μεχρι να βγαινει το νερο καθαρο.Υπαρχει ψαρι μεσα στο ενυδρειο η εισαι στο στωσιμο?Μπορεις να προσπαθησεις να αφαιρεσεις τις τανινες με ανθρακα στο φιλτρο.Αν θελεις παντως την γνωμη το νερο δεν εχει σκουρηνει υπερβολικα και ετσι μοιαζει πιο φυσικο!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Τι ψάρια σκοπεύεις να βάλεις; οι τανίνες είναι ευεργετικές για τα ψάρια, βέβαια αρκεί να υπάρχουν στο βιότοπο τους. Αλλαγές νερού και λίγο υπομονή, γιατί για κάποιο διάστημα θα συνεχίσει να βγάζει το ξύλο. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση  επίσης σκοπεύω να βάλω Guppies 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος rafael έγραψε:

Δεν φτανει μονο το βρασιμο για να φυγουν οι τανινες.Επρεπε να το βαλεις σε κουβα και ν'αλλαζεις νερο καθε 24ωρο μεχρι να βγαινει το νερο καθαρο.Υπαρχει ψαρι μεσα στο ενυδρειο η εισαι στο στωσιμο?Μπορεις να προσπαθησεις να αφαιρεσεις τις τανινες με ανθρακα στο φιλτρο.Αν θελεις παντως την γνωμη το νερο δεν εχει σκουρηνει υπερβολικα και ετσι μοιαζει πιο φυσικο!

Αφού το βρασιμο του ξύλου επειδή δεν μπορούσα να το εμπιστευτω το έβαλα σε έναν κουβά για λίγο καιρό αλλά συνεχιζε να βγάζει αλλά επειδη δεν είχα άλλη υπομονή το έβαλα στο ενυδρείο και μετά το ξέχασα. Το ενυδρείο έχει 1-2 μήνες που το έστησα αλλά ακόμα δεν έχω βάλει ψάρια. Ευχαριστώ για την απάντηση σου :)

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Θεοδόσης said:

Καλησπέρα,

 

Πρόσφατα έφτιαξα αυτό το ενυδρείο και έβαλα κάποια φυτά μαζί με ένα κομμάτι Malaysian Drift Wood από τότε το ενυδρείο έχει βγάλει αυτή την ταννινη και φαίνεται πολύ θολό, μήπως ξέρετε κάποιο προϊόν που μπορεί να βγάλει την ταννινη εκτός από τις αλλαγές νερού? Επιπλέον ξέρω πως δεν κάνει κακό στα ψάρια (εκτος αν το ψάρι δεν του αρέσει το χαμηλό ph) απλός δεν μ'αρέσει το πως δείχνει.

Και έχω δοκιμάσει να βράσει το ξύλο για πολλές ωρες αλλά ακόμα βγάζει ταννινη.

1520255943766-2095436597.jpg

Έχεις φίλτρο σφουγγαριου, είδε άλλως ξέρω ότι σίγουρα φεύγουν με την χρήση άνθρακα. Θέλει όμως 3 - 4 μέρες. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...