Jump to content

πετρες για ταγκανικα


george78

Recommended Posts

καλημερα παιδια ,ξερει καποιος μηπως μπορουν να μπουν αυτες οι πετρες σε ενυδρειο για ταγκανικα? επυρεαζουν σκληροτητες κ ph???

στο σαιτ που τις βρηκα τις ονομαζουν "πετρες παγου"

 

 

Ice-Stone.jpg

Link to comment
Share on other sites

επισης θελω να τις κολλησω μεταξυ τους για να μην μετακινουνται. αυτη η σιλικονη κανει η" να παρω αποκλειστικα ενυδρειακη απο πετ σοπ. (για λογους οικονομικους το λεω κ το κυριοτερο μην αποβαλλει τιποτα περιεργα "χημικα"στο νερο.)

 

https://www.praktiker.gr/p/silikoni-bison-gia-tzamia-enydreia-280ml-diafani-12295

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα για τις πετρες δεν ξερω ,η σιλικονη μια χαρα αυτην χρησιμοποιουμε οι περισσοτεροι.

Link to comment
Share on other sites

τελικα την αγορασα αυτη την σιλικονη κ κολλησα κατι πετρες μεταξυ τους. 

ευχαριστω για την ενημερωση. 

οσο για τις πετρες που  δειχνω παραπανω ,αν ξερει  καποιος ας με βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βλεπω οτι για τις πετρες ουδεις γνωριζει,αν σου αρεσουν πολυ και θελεις να τις χρησιμοποιησεις ,περνα τες με εποξειδικη ρητινη.Ολες τις πλευρες τους ομως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω οι αφρικάνοι ν'ασχολούνται με το θέμα, για στείλε p.m. στον @argy1, είναι φρέσκος πατέρας και μάλλον δεν σ'έχει πάρει χαμπάρι! :hehe

 

Η σιλικόνη που έβαλες είναι ό,τι καλύτερο για εμάς τους ενυδρειάδες, μας έχει λύσει τα χέρια άπειρες φορές και μάλιστα σε πολύ καλή τιμή. :thumbsu: Φρόντισε μόνο να πλυθεί καλά και να περάσει 1 βδομάδα πριν χρησιμοποιηθεί σε ψαράκια, γιατί ακόμα και οι αναθυμιάσεις της είναι τοξικές, σίγουρα θα πρόσεξες ότι ενοχλούσε τα μάτια σου κατά τη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος worldiver έγραψε:

Δεν βλέπω οι αφρικάνοι ν'ασχολούνται με το θέμα, για στείλε p.m. στον @argy1, είναι φρέσκος πατέρας και μάλλον δεν σ'έχει πάρει χαμπάρι! :hehe

 

Η σιλικόνη που έβαλες είναι ό,τι καλύτερο για εμάς τους ενυδρειάδες, μας έχει λύσει τα χέρια άπειρες φορές και μάλιστα σε πολύ καλή τιμή. :thumbsu: Φρόντισε μόνο να πλυθεί καλά και να περάσει 1 βδομάδα πριν χρησιμοποιηθεί σε ψαράκια, γιατί ακόμα και οι αναθυμιάσεις της είναι τοξικές, σίγουρα θα πρόσεξες ότι ενοχλούσε τα μάτια σου κατά τη χρήση.

ναι δεν εχω σκοπο να τις βαλω συντομα....μετα απο 4-5 μερες ελεγα ωστε να στεγνωσουν καλα.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος worldiver έγραψε:

Δεν βλέπω οι αφρικάνοι ν'ασχολούνται με το θέμα, για στείλε p.m. στον @argy1, είναι φρέσκος πατέρας και μάλλον δεν σ'έχει πάρει χαμπάρι! :hehe

 

Η σιλικόνη που έβαλες είναι ό,τι καλύτερο για εμάς τους ενυδρειάδες, μας έχει λύσει τα χέρια άπειρες φορές και μάλιστα σε πολύ καλή τιμή. :thumbsu: Φρόντισε μόνο να πλυθεί καλά και να περάσει 1 βδομάδα πριν χρησιμοποιηθεί σε ψαράκια, γιατί ακόμα και οι αναθυμιάσεις της είναι τοξικές, σίγουρα θα πρόσεξες ότι ενοχλούσε τα μάτια σου κατά τη χρήση.

να σου πω την αληθεια τον @argy1 δεν τον ξερω προσωπικα κ παραξενευτικα που δεν εχει απαντησει. οποτε εχω ρωτησει κατι επιτοπου απανταει. αλλα τωρα τον κατανοω!!! και εγω καπως ετσι θα ημουν.....αντε να του ευχηθουμε κ εμεις με την σειρα μας.:thumbsu:....

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος rafael έγραψε:

Επειδη βλεπω οτι για τις πετρες ουδεις γνωριζει,αν σου αρεσουν πολυ και θελεις να τις χρησιμοποιησεις ,περνα τες με εποξειδικη ρητινη.Ολες τις πλευρες τους ομως.

δεν ειχα σκοπο να τις αγορασω απλα ενημερωτικα ρωτησα . εχω γυρω στα 100 κιλα κροκαλα κ δεν εχω τωρα την διαθεση να τις αλλαξω...αλλη στιγμη ομως ισως κ το κανω.

Link to comment
Share on other sites

τελικα την αγορασα αυτη την σιλικονη κ κολλησα κατι πετρες μεταξυ τους. 
ευχαριστω για την ενημερωση. 
οσο για τις πετρες που  δειχνω παραπανω ,αν ξερει  καποιος ας με βοηθησει.
Γεια σου φιλε εγω εχω βαλει αυτες τις πετρες στο ενυδρειο μου δεν εχω καποιο προβλημα απλα τις επληνα και τις εβαλα .δες το βιντεο σε εμενα ειναι λευκες του παγου να δεις πως εχουν γινει εμενα μου αρεσουν παρα πολυ παντος ετσι οπως εχουν πρασινησει.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα μου φαινονται,αν σου αρεσουν εσενα.Γενικα σε αφρικανικο ειναι πολυ δυσκολο να πετυχεις ακαταλληλη πετρα. :)

Μονο αν φαινεται να εχουν μεσα μεταλα ή ειναι πολυ κοφτερες ωστε να γδαρθουν τα ψαρια σε ξυλοδαρμο θα ηταν ακαταλληλες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χεχεχεχεεε      Ξύπνησε ο μπαμπάς   :hehe

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος george78 έγραψε:

να σου πω την αληθεια τον @argy1 δεν τον ξερω προσωπικα κ παραξενευτικα που δεν εχει απαντησει. οποτε εχω ρωτησει κατι επιτοπου απανταει. αλλα τωρα τον κατανοω!!! και εγω καπως ετσι θα ημουν.....αντε να του ευχηθουμε κ εμεις με την σειρα μας.:thumbsu:....

Δεν εχω πλεον τον ελευθερο χρονο που ειχα, λογο υποχρεωσεων αλλα κυριως δουλειας.Μπαινω και διαβαζω,μεχρι ομως να γραψω κατι το ξεχναω :P

πριν 3 ώρες, το μέλος worldiver έγραψε:

Χεχεχεχεεε      Ξύπνησε ο μπαμπάς   :hehe

Γιατι ποιος κοιμοτανε? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Al Ex έγραψε:

Γεια σου φιλε εγω εχω βαλει αυτες τις πετρες στο ενυδρειο μου δεν εχω καποιο προβλημα απλα τις επληνα και τις εβαλα .δες το βιντεο σε εμενα ειναι λευκες του παγου να δεις πως εχουν γινει εμενα μου αρεσουν παρα πολυ παντος ετσι οπως εχουν πρασινησει.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

τελικα αγορασα παραπανω πετρες κροκαλα που ειχα....αρα την επομενη φορα παλι ....

σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...