Jump to content

Μια ιστορια για γελια και για κλαματα


Recommended Posts

Πολλες φορες φταιει  ο πετσοπας.Ειναι ομως και καποιες αλλες που τα θελει ο......πισινος μας!Βρισκομαι σημερα σε υποκαταστημα γνωστης αλυσιδας πετσοπ ν'αγορασω τροφες.Διπλα μου  εμφανιζεται ζευγαρι και η κυρια τονιζει στον υπαλληλο οτι εχουν τεραστιο ενυδρειο 300 λιτρων και θελουν πολλα ψαρια!Αρχιζουν λοιπον να τριγυριζουν στα διαφορα ενυδρεια και η κυρια αναφωνει συνεχως ενθουσιασμενη οτι πρεπει να παρουν αυτο η το αλλο ψαρι ρωτωντας ταυτοχρονα και τις τιμες.Καταλαβαινω οτι δεν εχουν ιδεα και αποφασιζω να ''βοηθησω'' μολις απομακρυνεται για λιγο ο υπαλληλος.Παιρνω το πιο ευγενικο μου υφος:angel:και λεω....΄΄Συγνωμη που επεμβαινω αλλα σας προτεινω να μην αγορασετε ψαρια σημερα.Δειτε ποια σας αρεσουν ,σημειωστε τις ονομασιες τους,πηγαινετε σπιτι και με την ησυχια σας διαλεξτε ποια απο αυτα σας κανουν συμφωνα με το προφιλ τους και με το.....προφιλ σας!Ενω ο αντρας της με κοιταει με μισο ματι, η κυρια ειναι θετικη στο να με ακουσει τονιζοντας μου πρωτα, οτι εχουν τεραστιο ενυδρειο 300 λιτρων και μπορουν να βαλουν πολλα ψαρια.Την συγχαιρω γι' αυτο και αρχιζω να τους μιλαω για διαφορετικες παραμετρους νερου,για ψαρια ευκολα και δυσκολα,για κοπαδοψαρα,για μηκη και λιτρα ενυδρειων για σταδιακη ιχθυοφορτωση για για για....''.Πω πω γι'αυτο μας ψοφουν συνεχεια και στεναχωριεμαι γιατι εγω δενομαι μαζι τους οταν τα εχω για πολλες μερες'' μου απαντα.''Ειναι ευαισθητη ''σκεφτομαι'' απλα δεν ηξεραν οι ανθρωποι''Τελος την ρωταω αν το ενυδρειο ειναι στρωμενο.Κοιταζει τον συζυγο κι αυτος απροθυμα στραβοκοιτωντας με μου λεει΄΄ναι ναι το στρωσαμε τωρα απο την αρχη για τριτη φορα''Βιολογικο υλικο εχει?ξαναρωταω .Εκεινη την ωρα εμφανιζεται ο υπαλληλος και ο συζυγος του λεει''να μας βαλεις και βιολογικο υλικο''Απομακρυνομαι ψιλοικανοποιημενος εχοντας την αισθηση οτι κερδισα μια μικρη μαχη.Χαζευω δηθεν τα ραφια και περιμενω την εκβαση της υποθεσης οταν ακουω την κυρια να λεει '' Βαλτε μας δυο απ'αυτα τα πορτοκαλι,ααα κι αυτο το σκουρο γκρι,τα παπαγαλοψαρα ποια ειναι ?Τι τιμη εχουν?Βαλτε μας τρια   αααακοιτα τι ωραια !πως τα λενε cherry ?δυο απ'αυτα και ενα αγγελοψαρο.Κι εναν γλυφτη γιατι βαρεθηκα να χωνω τα χερια μου μεσα και να καθαριζω τα τζαμια.ΑΑΑΑΑΑΧ θα τρελλαθω ΝΕΜΟ!!!!!!!!ΤΙ?ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΟΥΜΕ????ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ 300 ΛΙΤΡΩΝ αααα ειναι της θαλασσας καταλαβα!Οταν πηγα να πληρωσω μετα απο τα δικα μου πραγματα στο ταμειο ο υπαλληλος εφερε κι ακουμπησε μια σακουλιτσα .....μεσα κολυμπουσαν αγωνιωδως 17 πανεμορφα πλασματακια ολων των μεγεθων ολων των χρωματων κι απ'ολες τις ηπειρους της γης!Μια υπεροχη χαρουμενη κακαβια-πατρινο καρναβαλι για παντα!Θυμωσα και λυπηθηκα....καποιοι καναμε λαθη γιατι δεν γνωριζαμε..εσεις καλοι μου ανθρωποι ειχατε την ευκαιρια....γιατι???Γιατι δεν φταιει παντα ο πετσοπας!

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες φίλε @rafael, εδώ και καιρό σκεφτόμουν ν'ανοίξω ένα τέτοιο θέμα, όπου θα μπορούμε να καταθέτουμε τις προσωπικές μας πικραμένες ιστορίες... :bigemo_harabe_net-99:

 

Να προτείνω λοιπόν (αν δεν σε πειράζει βέβαια) κάποιος συντονιστής να τροποποιήσει κατάλληλα τον τίτλο και να καρφιτσωθεί στα θέματα (αν ήδη δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο Forum), ώστε να γράφουμε τις τραγελαφικές ιστορίες που συναντάμε στα πετσοπάδικα τόσα χρόνια τώρα... :bigemo_harabe_net-63:

 

Και ποιος ξέρει, ίσως κάποτε, κάποιοι άσχετοι διορθωθούν διαβάζοντας την ιστορία τους ή μια παρόμοια ιστορία! Τότε θα έχουμε πραγματικά κερδίσει ως άνθρωποι και το ΑΖ θα έχει πετύχει το στόχο του στο μέγιστο βαθμό!:bigemo_harabe_net-94:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος worldiver έγραψε:

Με πρόλαβες φίλε @rafael, εδώ και καιρό σκεφτόμουν ν'ανοίξω ένα τέτοιο θέμα, όπου θα μπορούμε να καταθέτουμε τις προσωπικές μας πικραμένες ιστορίες... :bigemo_harabe_net-99:

 

Να προτείνω λοιπόν (αν δεν σε πειράζει βέβαια) κάποιος συντονιστής να τροποποιήσει κατάλληλα τον τίτλο και να καρφιτσωθεί στα θέματα (αν ήδη δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο Forum), ώστε να γράφουμε τις τραγελαφικές ιστορίες που συναντάμε στα πετσοπάδικα τόσα χρόνια τώρα... :bigemo_harabe_net-63:

 

Και ποιος ξέρει, ίσως κάποτε, κάποιοι άσχετοι διορθωθούν διαβάζοντας την ιστορία τους ή μια παρόμοια ιστορία! Τότε θα έχουμε πραγματικά κερδίσει ως άνθρωποι και το ΑΖ θα έχει πετύχει το στόχο του στο μέγιστο βαθμό!:bigemo_harabe_net-94:

ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΒΕΒΑΙΑ!Δεν θα επιτρεψω κανεις και ποτε να τροποποιησει καταλληλα τον τιτλο!!!!:zoro:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ώρα να βγουν τα μαχαίρια! :sword:

:hehe

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω μονο  μην χρειαστει να γραψουμε δικες μας ιστοριες τυπου 4 χρυσοψαρα σε ενυδρειο........ 35 λιτρων !Το φιλτρο ειχε ανθρακα και ενυδρειακο βαμβακι!Ημουν ομως αθωος ...:angel:δεν ηξερα......τοτε δεν ειχε διαδικτυο ουτε aquazone!Τοτε εφταιγε ο πετσοπας!

Έγινε επεξεργασία - rafael
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά σε βρίσκω! Εγώ ξεκίνησα σαν θετός πατέρας με 2 fancy χρυσόψαρα σε στρογγυλή γυάλα 5,5 λίτρων που μου άφησαν να τα προσέχω για 1-2 μήνες! Και όταν άρχισε το swimbladder ξεκίνησα να ψάχνομαι στο internet, ευτυχώς με πολύ καλά αποτελέσματα για τα ψαράκια, μπορώ να πω! B)

Link to comment
Share on other sites

Αρα μια χαρα εσυ!Οχι εγω!Τα αποτελεσματα για τα δικα μου ηταν:rip_1:

Link to comment
Share on other sites

Απλώς ήμουν πιο τυχερός και έπεσα στο AZ, ενώ βρήκα και επιτόπια βοήθεια από φίλο, συμπτωματικά Συντονιστή εδώ! :bigemo_harabe_net-92:

Link to comment
Share on other sites

Η φιλη μου πηρε ενα fancy σε 2 λ γυαλα ( ο πετσοπας ειπε για αλλαγη νερου μια φορα σ 10-14 μερες!!!!!!!!!!!!!) Σε 2 μερες με παιρνει τηλ - το ψαρι δεν ειναι καλα... Το Hailea 20 μου (στρωμενο για γαριδες) εκανε μετακομιση στο σπιτι της... Ποσο ζουν τα Fancy;;;;;;;;;; :) Παει το καινουριο γαριδαδικο

Να υπαρχουν σιλικονες και τζαμια για να φτιαχνουμε ενυδρεια για τους φιλους μας!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Η φιλη μου πηρε ενα fancy σε 2 λ γυαλα ( ο πετσοπας ειπε για αλλαγη νερου μια φορα σ 10-14 μερες!!!!!!!!!!!!!) Σε 2 μερες με παιρνει τηλ - το ψαρι δεν ειναι καλα... Το Hailea 20 μου (στρωμενο για γαριδες) εκανε μετακομιση στο σπιτι της... Ποσο ζουν τα Fancy;;;;;;;;;; :)Παει το καινουριο γαριδαδικο

Να υπαρχουν σιλικονες και τζαμια για να φτιαχνουμε ενυδρεια για τους φιλους μας!!!!!

 

Γύρω στα 35 χρόνια, αν έχουν καλές συνθήκες διαβίωσης! Η φίλη σου θα γεράσει  :hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτεροι απο εμάς ξεκινήσαμε με ψαρόσουπα πριν ανακαλύψουμε τα forum.Δεν ακυρωνουμε όμως όλα τα πετσοπ γιατί υπάρχουν και μερικά που οι υπάλληλοι είναι και μέλη του forum μας

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν ειμουν κάπου στα 5 μου είχα χρυσόψαρα σε γυάλα..... τώρα επειδή είμαι λίγο μικρή αλλά το ενυδρειακο χόμπι δεν έχει περιορισμούς ηλικίας γίνομαι 13.........Το πιο μεγάλο μου λάθος είναι γκαπυ σε 25lt με πλαστικά φυτά και πολύχρωμα χαλίκια.......αλλά ευτυχώς όλοι βρήκαμε το forum

Link to comment
Share on other sites

τωρα να σας πω και την δικη μου ιστορια.

 

επειτα απο αμετρητες καταστροφικες προσπαθειες με γυαλες,θανατους ψαριων και φυσικα πεταμενα λεφτα εμαθα το forum απο τον @nidal ο οποιος με βοηθησε πραγματικα να καταλαβω τις διαδικασιες ενος πραγματικου ενυδρειου μεσα απο εδω. Νομιζω δεν χρειαζεται να σας αναλυσω το τι εχω ακουσει για τα ενυδρεια απο διαφορους πετσοπαδες ανα καιρους, πχ τα σκαλαρια μπαινουν σε ολα τα ενυδρεια γιατι μεγαλωνουν αναλογα με τις διαστασεις του ενυδρειου και αλλα πολλα. Πραγματικα ευχαριστω ολους τους συντονιστες για τις προσπαθειες που γινονται εδω και με τα αμετρητα αρθρα βοηθουν τους απειρους να κατανοησουν οτι τα ψαρακια δεν ειναι ουτε διακοσμητικα αλλα ουτε και πειραματοζωα. Ειναι κανονικα κατοικιδια που η φροντιδα τους δεν διαφερει καθολου απο αυτη ενος σκυλου η γατας. 

 

Respect απλα.... :bow: 

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα έχουν πεθάνει εντελώς ''τυχαία'' 4 χρυσόψαρα, ένα black moor, ένας μονομάχος και 2 cherry barbs, μέσα σε μερικά χρόνια που έχω το ενυδρείο.:rip_1: Από τότε που ήρθα εδώ και έμαθα μερικά βασικά πράγματα για το χόμπι, δόξα τω Θεώ δεν έχω καμία απώλεια και προσπαθώ όσο γίνεται να διορθώσω τις λάθος επιλογές μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...