Jump to content

Επιλογή δεύτερου εξ. φίλτρου


corto maltese

Recommended Posts

Καλησπερα σας, Εχω ενα ενυδρειο με 2 RES (νεροχελωνες αρα μιλαμε για την βρωμα)  διαστασεων 1,20*60*50 με 240 λιτρα νερο και για φιλτρανση εχω  ενα eheim 2217. Επειδη ειτε λογω ανασφαλειας ( αρχαριος & πελαγωμενος) ειτε οτι θα αυξησω τα λιτρα σε 320 σε κανα χρονο το πολυ, σκεφτομουν την αγορα ενος δευτερου φιλτρου. Εχω την  τυχη να διαλεξω (μεταχειρισμενα και τα δυο) μεταξυ εχεϊμ 2217 και φλουβαλ 405.

Να παω στο 2217 που το ξερω σαν φιλτρο ή να παω στο φλουβαλ που ολοι λενε οτι ειναι πιο ευχρηστο και σε τεχνικα χαρακτηριστικα πανω κατω στα ιδια επιπεδα?

Υπαρχει καποιο μειονεκτημα στο φλουβαλ? (π,χ καθαρισμος, ροη κλπ)

Και κατι αλλο, η τοποθετηση αν ειναι ιδια (οι εισοδοι στην μια και οι εξοδοι στην αλλη) πειραζει σε κατι?

Ευχαριστω.

 

Link to comment
Share on other sites

Λίγο μικρά δεν είναι γι αυτα τα λίτρα που έχεις αυτα τα φίλτρα? Πόσο μαλλον δε όταν σκέφτεσαι να αυξησεις και τον ογκο.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Corbil έγραψε:

Λίγο μικρά δεν είναι γι αυτα τα λίτρα που έχεις αυτα τα φίλτρα? Πόσο μαλλον δε όταν σκέφτεσαι να αυξησεις και τον ογκο.

 

Δυστηχως αυτη τη στιγμη δεν εχω την δυνατοτητα για μεγαλυτερο, ειχα στο μυαλο μου για eheim 2080 ή εστω 2075 αλλα ξεφευγουν στις τιμες.

Για 240 λιτρα εστω, δεν φτανουν τωρα 2 απο αυτα που ειπα? Ηδη με το 2217 και τα υλικα  που εχω μεσα, ειμαι μηδενικα αμμωνια και νιτρωδη και για νιτρικα ειμαι σχολαστικος με 30-40% αλλαγη νερου καθε 8-10 μερες.

Ποιο προτεινεις απο τα 2 στην περιπτωση μου?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να κανεις ενα diy.Eφοσον αμμωνια και νιτρικα ειναι μηδεν,σε τρωει η τσεπη σου ρε corto?Ψαχνω αυτες τις μερες εναν κυκλοφορητη και εχω ζαλιστει απο τις τιμες:bigemo_harabe_net-90:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ευκαιρια καλη, μου τα δινει σε πολυ καλη τιμη  αλλα δεν εχω αποφασισει πιο. Το 2217 το εχω και ξερω, για το φλουβαλ δεν εχω ιδεα, το μονο οτι ειναι πιο ευχρηστο ξερω. Εξ ου και οι ερωτησεις για τυχον μειονεκτηματα ή πλεονεκτηματα σε σχεση με αυτο που εχω. 

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε αυτο μηπως σε βοηθησει

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλησπερα σας, Εχω ενα ενυδρειο με 2 RES (νεροχελωνες αρα μιλαμε για την βρωμα)  διαστασεων 1,20*60*50 με 240 λιτρα νερο και για φιλτρανση εχω  ενα eheim 2217. Επειδη ειτε λογω ανασφαλειας ( αρχαριος & πελαγωμενος) ειτε οτι θα αυξησω τα λιτρα σε 320 σε κανα χρονο το πολυ, σκεφτομουν την αγορα ενος δευτερου φιλτρου. Εχω την  τυχη να διαλεξω (μεταχειρισμενα και τα δυο) μεταξυ εχεϊμ 2217 και φλουβαλ 405.

Να παω στο 2217 που το ξερω σαν φιλτρο ή να παω στο φλουβαλ που ολοι λενε οτι ειναι πιο ευχρηστο και σε τεχνικα χαρακτηριστικα πανω κατω στα ιδια επιπεδα?

Υπαρχει καποιο μειονεκτημα στο φλουβαλ? (π,χ καθαρισμος, ροη κλπ)

Και κατι αλλο, η τοποθετηση αν ειναι ιδια (οι εισοδοι στην μια και οι εξοδοι στην αλλη) πειραζει σε κατι?

Ευχαριστω.

 

 εγω το φλουβαλ εχω εδω και δεκα χρονια περιπου και λειτουργει συνεχως. μια χαρα ειναι απλα θα αλλαζεις τακτικα τις  φλατζες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, corto maltese said:

Δυστηχως αυτη τη στιγμη δεν εχω την δυνατοτητα για μεγαλυτερο, ειχα στο μυαλο μου για eheim 2080 ή εστω 2075 αλλα ξεφευγουν στις τιμες.

Για 240 λιτρα εστω, δεν φτανουν τωρα 2 απο αυτα που ειπα? Ηδη με το 2217 και τα υλικα  που εχω μεσα, ειμαι μηδενικα αμμωνια και νιτρωδη και για νιτρικα ειμαι σχολαστικος με 30-40% αλλαγη νερου καθε 8-10 μερες.

Ποιο προτεινεις απο τα 2 στην περιπτωση μου?

 .....αν και κάτοχος JBL η προσωπική μου άποψη είναι να πήγαινες σε Fluval.....αυτό θα έπαιρνα εαν θα άλλαζα κάποτε τα JBL..... Ποιο φθηνα απο τα Eheim και ποιο δυνατές ροές.

Οκ το fluval λεει οτι κανει για 400 lt με 1450 λίτρα/ώρα αλλά το βλέπω οριακό για τη ρύπανση που κάνουν οι χελώνες.....Φαντάσου εγώ στο 300αρι μου που εχω ψάρια και όχι χελώνες εχω 2400 λιτρα ανα ώρα + 2 wave makers για τα νεκρά σημεία, για να έχω καθαριότητα και καλή κυκλοφορία μέσα χωρίς να βάζω σκούπες που τις βαρέθηκα η αλήθεια είναι.

Καλό είναι όταν σκέφτεσαι οτι σίγουρα κάποια στιγμή θα πας σε upgrade να παίρνεις εξοπλισμό που να σε καλύπτει και για το upgrade για να μην μπαίνεις σε περεταίρω έξοδα.

Πάντως αν βρίσκεις το fluval στα μισα λεφτά απ ότι κάνει καινούργιο εγω θα το αγόραζα με κλειστά μάτια.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος rafael έγραψε:

Διαβασε αυτο μηπως σε βοηθησει

 

το εχω διαβασει αλλα πιο πολυ με κουρασε παρα με βοηθησε, ουτε βαζελοι-γαυροι τετοια κοντρα.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Corbil έγραψε:

 .....αν και κάτοχος JBL η προσωπική μου άποψη είναι να πήγαινες σε Fluval.....αυτό θα έπαιρνα εαν θα άλλαζα κάποτε τα JBL..... Ποιο φθηνα απο τα Eheim και ποιο δυνατές ροές.

Οκ το fluval λεει οτι κανει για 400 lt με 1450 λίτρα/ώρα αλλά το βλέπω οριακό για τη ρύπανση που κάνουν οι χελώνες.....Φαντάσου εγώ στο 300αρι μου που εχω ψάρια και όχι χελώνες εχω 2400 λιτρα ανα ώρα + 2 wave makers για τα νεκρά σημεία, για να έχω καθαριότητα και καλή κυκλοφορία μέσα χωρίς να βάζω σκούπες που τις βαρέθηκα η αλήθεια είναι.

Καλό είναι όταν σκέφτεσαι οτι σίγουρα κάποια στιγμή θα πας σε upgrade να παίρνεις εξοπλισμό που να σε καλύπτει και για το upgrade για να μην μπαίνεις σε περεταίρω έξοδα.

Πάντως αν βρίσκεις το fluval στα μισα λεφτά απ ότι κάνει καινούργιο εγω θα το αγόραζα με κλειστά μάτια.

 

 

Τοσο το δινει, σχεδον τα μισα, για αυτο το σκεφτομαι. Βεβαια και το 2217 τοσο το δινει αλλα εχω την εντυπωση οτι το φλουβαλ θα με διευκολυνει ως προς την ρουτινα του καλυτερα (καθαρισμος, αλλαγες υλικων κλπ).

Ευχαριστω για την βοηθεια σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος εχει δουλεψει και τα δυο φιλτρα, παρακαλω να μου πει την αποψη του για τα υπερ και τα κατα κυριως  οσον αφορα το φλουβαλ 405.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει απάντηση στο ερώτημα σου.Οπως ειπες κάπου πιο πάνω ''πια η καλύτερη ομάδα".Και τα 2 φιλτρα είναι πολύ καλά.Το καλύτερο απο τα 2 είναι αυτο που είναι στην καλύτερη κατάσταση γιατί απ' ότι καταλαβαίνω μιλάμε για 10ετίας φίλτρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο κυβος εριφθη, πηρα το fluval 405 τελικα γιατι βαλαμε και τα 2 σε δοκιμη και το 2217 εκανε θορυβο αρκετα ενοχλητικο. Ελπιζω να εκανα καλη επιλογη, σας ευχαριστω για τις αποψεις σας με βοηθησαν αρκετα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Ο κυβος εριφθη, πηρα το fluval 405 τελικα γιατι βαλαμε και τα 2 σε δοκιμη και το 2217 εκανε θορυβο αρκετα ενοχλητικο. Ελπιζω να εκανα καλη επιλογη, σας ευχαριστω για τις αποψεις σας με βοηθησαν αρκετα.

 

Περιμένουμε να γράψεις τις εντυπώσεις σου.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Περιμένουμε να γράψεις τις εντυπώσεις σου.:)

 θα το κανω οταν δουλεψει για κανα μηνα δυο και το καθαρισω ωστε να εχω αποψη σφαιρικη για το φιλτρο,  απλα πρεπει πρωτα να δω τα υλικα που θα βαλω στα τεσσερα δοχεια, με τι σειρα και ποια (τα πλαϊνα τα foam pads θα τα κρατησω).

Αν εσυ ή καποιος αλλος εχει δουλεψει το 405 θα με βοηθουσε η αποψη του.

Σαν πρωτη σκεψη  (νεροχελωνες αρα μιλαμε για βρωμα ) ελεγα στα δοχεια απο κατω προς τα πανω οπως παει η ροη να βαλω 1) eheim mech pro 2) + 3) siporx 4) ανθρακα και  βαμβακι για τα ψιλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...