Jump to content

Αναζήτηση ψαριών σε 60αρι ενυδρείο


Recommended Posts

Στο θεμα μας τωρα.Ταπεινη μου προσωπικη μου αποψη. Ξεκινας και βαζεις αγγελια ως ζητηση σε αυτα που θες. Πιο οικονομικη λυση και καθε προσφορα θα ειναι και ευκαιρια για πληροφοριες.2ον Απεκτησε εμπειρια και στο δευτερο ενυδρειο σου βαζεις και κιχλιδες που απο τι ενοιωσα ειναι το αχτι σου η ζηλια σου το γ....μωτο σου σωστα;;;. Ενα ωραιο ενυδρειο για αρχαριους ειναι 2 χαρεμια γκαπυ ρεντ σριμπς( γαριδες) 2 ανγκιστρους μιλοσαλιγκαρα και ραμσορν σναιλς. Φυτα;;; ευκολα στην διαχειρηση: limnofila sessiliflora keratophylum edensa και λιγο χρωμα; alternatera reinecki.το τελευταιο θα σου δωσω εγω σε μια βδομαδα αν θελεις. Λιπασμα για τα φυτα αντιχλωριο και σιποραξ. Το ενυδρειο αστο να τρεξει για μια βδομαδα ριχνωντας bio nitrivec της σερα με κοκκινο καπακι.Βγαλε ολα τα ψευτικα απο μεσα και προσπαθησε να βρεις πετρες λαβας. 2 μικρες ειναι αρκετες πιστευω. Με αυτη την ψαροσυνθεση θα δεις γεννες κλαδεματα αρρωστιες και κινηση στο ενυδρειο σου. Σε τρεις μηνες θα ειμαστε εδω για να ανοιξεις θεμα ενυδρειο με αφεικανες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος elkaranasos έγραψε:

Καλησπερα και απο εμενα σε ολους.Καλη αρχη στον φιλο-φιλη και καλως ηρθες στο χομπυ. Οπως ειπα λοιπον προκειται για χομπυ και οχι για επιστημη. Σιγουρα σε αυτη την αρχη πας στο πετσοπ και θες να παρεις ολα τα ψαρια και να τα ριξεις μεσα στο ενυδρειο σου.Ολοι εχουμε νοιωσει αυτο το συναισθημα. Οσο για το στρωσιμο ειναι σαν να εχεις παρει ενα πλειστατιον με ολα κομπλε και να μην εχεις σιντι για να παιξεις...σε τρελενει....κι αυτο το εχουμε νοιωσει ολοι.Ειναι ενα χομπυ περιεργο.Θελεις διαβασμα αρκετες σημειωσεις και δυνατη καρδια.Κανεις τα παντα και ξαφνικα βλεπεις ενα απο τα δεκαδες ψαρια σου να ειναι φουσκωμενο( αρρωστο) .Ε ειναι το μονο που θα σκεφτεσαι για μερες μεχρι να το κανεις καλα. Οταν ξεκινησα προσωπικα μου ειπαν δεν θα μεινεις στο ενα ενυδρειο....Ειχαν δικιο)). Υπομονη λοιπον φιλε - φιλη μου αγαπη και ειπαμε δυνατη καρδια

Καλώς σας βρήκαμε! Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω! Γι'αυτό και κάνω ερωτήσεις (καθώς και είμαστε νέοι στο χομπι)  για να γίνουν όλα όπως πρέπει και να μην έχω απώλειες! Ας κάνουμε και λίγο περισσότερο καρο να βάλουμε ψαράκια! Και ναι όπως είπες στην επίσκεψη σε ένα πετ σοπ θέλαμε να τα πάρουμε όλα αλλά σκεφτήκαμε πολύ καλά και δεν πήραμε ούτε ένα!(βέβαια όπως είπα και παραπάνω μας είπαν κάποιοι ότι μπορούμε βάζοντας νερό από ήδη υπάρχον ενυδρείο θα μπορούμε μέσα σε 1-2 ώρες άλλος μας είπε σε 2-3 μέρες)Και μπερδεύτηκα με εντελώς!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολλα ειπα το ξερω αλλα σε αυτο τον κοσμο που μπηκες ειναι μονο η αρχη. Μην τρομαζεις ειναι χομπυ απολαυσε το. Και το κυριοτερο;;; Μην ξεχνας τις συναντησεις. Παιρνεις οτι πληροφοριες θες ( αμετρητες) live και κρατας το χομπυ.... Ζωντανο. Καλη αρχη και παλι φιλε- φιλη μου.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Nat said:

Καλώς σας βρήκαμε! Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω! Γι'αυτό και κάνω ερωτήσεις (καθώς και είμαστε νέοι στο χομπι)  για να γίνουν όλα όπως πρέπει και να μην έχω απώλειες! Ας κάνουμε και λίγο περισσότερο καρο να βάλουμε ψαράκια! Και ναι όπως είπες στην επίσκεψη σε ένα πετ σοπ θέλαμε να τα πάρουμε όλα αλλά σκεφτήκαμε πολύ καλά και δεν πήραμε ούτε ένα!(βέβαια όπως είπα και παραπάνω μας είπαν κάποιοι ότι μπορούμε βάζοντας νερό από ήδη υπάρχον ενυδρείο θα μπορούμε μέσα σε 1-2 ώρες άλλος μας είπε σε 2-3 μέρες)Και μπερδεύτηκα με εντελώς!!!

Πετσοπαδες ειναι εαν δεν πουλησουν δεν θα ζησουν... και απο προσωπικη προσφατη εμπειρια σε καταστημα μου πουλαγανε ξιφοφορο για κορυντορας και οταν ρωτησα για το κορυντορας μου ειπαν ειναι κρατημενο....η εμπειρια που λεγαμε

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι απλά!! Αρχικά μην πελαγώνεις. Το χόμπυ μας είναι για να μας ευχαριστεί και να μας χαλαρώνει. Που μένεις εαν επιτρέπεται;

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος elkaranasos έγραψε:

Στο θεμα μας τωρα.Ταπεινη μου προσωπικη μου αποψη. Ξεκινας και βαζεις αγγελια ως ζητηση σε αυτα που θες. Πιο οικονομικη λυση και καθε προσφορα θα ειναι και ευκαιρια για πληροφοριες.2ον Απεκτησε εμπειρια και στο δευτερο ενυδρειο σου βαζεις και κιχλιδες που απο τι ενοιωσα ειναι το αχτι σου η ζηλια σου το γ....μωτο σου σωστα;;;. Ενα ωραιο ενυδρειο για αρχαριους ειναι 2 χαρεμια γκαπυ ρεντ σριμπς( γαριδες) 2 ανγκιστρους μιλοσαλιγκαρα και ραμσορν σναιλς. Φυτα;;; ευκολα στην διαχειρηση: limnofila sessiliflora keratophylum edensa και λιγο χρωμα; alternatera reinecki.το τελευταιο θα σου δωσω εγω σε μια βδομαδα αν θελεις. Λιπασμα για τα φυτα αντιχλωριο και σιποραξ. Το ενυδρειο αστο να τρεξει για μια βδομαδα ριχνωντας bio nitrivec της σερα με κοκκινο καπακι.Βγαλε ολα τα ψευτικα απο μεσα και προσπαθησε να βρεις πετρες λαβας. 2 μικρες ειναι αρκετες πιστευω. Με αυτη την ψαροσυνθεση θα δεις γεννες κλαδεματα αρρωστιες και κινηση στο ενυδρειο σου. Σε τρεις μηνες θα ειμαστε εδω για να ανοιξεις θεμα ενυδρειο με αφεικανες.

Όπως είπες είδαμε της κοχλιδες και εξτασιαστικαμε της θέλαμε όλες! Όσο για τα ψεύτικα διακοσμητικά θα πρέπει όπως και δηποτε να τα βγάλουμε??Θα ακολουθήσουμε όλες της διαδικασίας όπως μας τις είπαν οι "ειδικοί ".

Link to comment
Share on other sites

Θες ζωντανους οργανισμους ασε τα ψευτικα..... στην τελικη;;πουλησε τα εδω μεσα και παρε ριζες.βγαλε την αφισα με τα ψευτικα λουλοδια ( υποθετω)  και βαλε μαυρο χαρτονι η γαλαζιο. Θα νοιωθεις σαν να παιρνεις την μασκα σου και να κανεις καταδυση

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Nat έγραψε:

Όπως είπες είδαμε της κοχλιδες και εξτασιαστικαμε της θέλαμε όλες! Όσο για τα ψεύτικα διακοσμητικά θα πρέπει όπως και δηποτε να τα βγάλουμε??Θα ακολουθήσουμε όλες της διαδικασίας όπως μας τις είπαν οι "ειδικοί ".

alternatera reinecki. Πολύ θα το ήθελα! Και σε ευχαριστώ πολύ! Έχουμε να πουμε πολύ καλή εντύπωση από την θερμή υποδοχή 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος gifil έγραψε:

Όλα είναι απλά!! Αρχικά μην πελαγώνεις. Το χόμπυ μας είναι για να μας ευχαριστεί και να μας χαλαρώνει. Που μένεις εαν επιτρέπεται;

Μενουμε Αθήνα Καισαριανή συγκεκριμένα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Nat έγραψε:

Όπως είπες είδαμε της κοχλιδες και εξτασιαστικαμε της θέλαμε όλες! Όσο για τα ψεύτικα διακοσμητικά θα πρέπει όπως και δηποτε να τα βγάλουμε??Θα ακολουθήσουμε όλες της διαδικασίας όπως μας τις είπαν οι "ειδικοί ".

Τα πλαστικά όπως και να έχει θα αρχίσουν να βγάζουν χημικά στο νερό οπότε ξουτ

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Τα πλαστικά όπως και να έχει θα αρχίσουν να βγάζουν χημικά στο νερό οπότε ξουτ

Καλώς κάτι θα κάνουν.ε και γι'αυτό!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν με το καλό αύριο πάρεις το φίλτρο, ζήτα μπόλι για να βάλεις. Το μπόλι είναι έτοιμα βακτήρια που υπαρχουν  στο βιολογικό υλικό και τρέχουν σε ένα ενυδρειο. Με αυτόν τον τρόπο επιταχύνεις τον κύκλο του αζώτου που χρειάζεται για να βάλεις τα ψαράκια σου. Εαν θες εγω Παλαιο Φάληρο μένω έλα να σ δώσω μπόλικο για να κάνεις τη δουλειά αυτή. 

Έγινε επεξεργασία - gifil
  • Like 2
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Ολοι ξεκινησαμε....και ολοι ζητησαμε βοηθεια. Στις συναντησεις υπαρχουν πολλοι που χαριζουν με σκοπο να βοηθησουν...αν ομως σκοπος καποιου ειναι να τα παρει τσαμπα για να τα πουλησει εκει....ερχεται τσουναμι

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος gifil έγραψε:

Όταν με το καλό αύριο πάρεις το φίλτρο, ζήτα μπόλι για να βάλεις. Το μπόλι είναι έτοιμα βακτήρια που υπαρχουν  στο βιολογικό υλικό και τρέχουν σε ένα ενυδρειο. Με αυτόν τον τρόπο επιταχύνεις τον κύκλο του αζώτου που χρειάζεται για να βάλεις τα ψαράκια σου. Εαν θες εγω Παλαιο Φάληρο μένω έλα να σ δώσω μπόλικο για να κάνεις τη δουλειά αυτή. 

Θα σε ενημερώσω μήπως συναντηθούμε να μας βοηθήσεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος elkaranasos έγραψε:

Ολοι ξεκινησαμε....και ολοι ζητησαμε βοηθεια. Στις συναντησεις υπαρχουν πολλοι που χαριζουν με σκοπο να βοηθησουν...αν ομως σκοπος καποιου ειναι να τα παρει τσαμπα για να τα πουλησει εκει....ερχεται τσουναμι

Μα ΠΡΟΦΑΝΟΣ δεν είναι σωστό! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Nat έγραψε:

Θα σε ενημερώσω μήπως συναντηθούμε να μας βοηθήσεις!

Έλα να σου δώσω και πέτρες λάβας και ότι μπορώ να σου βγάλω απο κλάδεμματα για το ενυδρείο σου. 

Στο ξαναλέω μην σου φαινονται βουνό όλα. Όμορφα, ήρεμα και μεθοδικά και δεν θα σταματήσεις να χορταίνεις το χόμπυ αυτό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καθε εβδομαδα αδειασμα ενυδρειου κατα μια παλαμη ( οριζοντια) αυτα απο εμενα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που δεν γνωρίζω;

Αντί για μπολι το siporax δεν μπενει;

(Δεν τα ξέρω και όλα ρε παιδιά όσα ξέρω μπορώ να λέω μόνο)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος gifil έγραψε:

Έλα να σου δώσω και πέτρες λάβας και ότι μπορώ να σου βγάλω απο κλάδεμματα για το ενυδρείο σου. 

Στο ξαναλέω μην σου φαινονται βουνό όλα. Όμορφα, ήρεμα και μεθοδικά και δεν θα σταματήσεις να χορταίνεις το χόμπυ αυτό.

Να κανονίσουμε έναν καφέ μέσα στην εβδομάδα για να μιλήσουμε για όλα αυτά από κοντά! Ειδικά για συμβουλές 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Nat έγραψε:

Να κανονίσουμε έναν καφέ μέσα στην εβδομάδα για να μιλήσουμε για όλα αυτά από κοντά! Ειδικά για συμβουλές 

Ότι θέλετε χαρά μου θα είναι!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος elkaranasos έγραψε:

Καθε εβδομαδα αδειασμα ενυδρειου κατα μια παλαμη ( οριζοντια) αυτα απο εμενα

Ευχαριστώ πολύ!Θα τηρηθούν όλες οι συμβουλές κατά γράμμα 

Link to comment
Share on other sites

Εαν κανω λαθος να με συμπαθατε....Βιαζεται ο ανθρωπος με το μπολυ το εχει ετοιμο με το σιποραξ;;;;που θα το παρει ουτως η αλλος αντι για καρβουνακια....οχι αλλο καρβουνο

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος elkaranasos έγραψε:

Εαν κανω λαθος να με συμπαθατε....Βιαζεται ο ανθρωπος με το μπολυ το εχει ετοιμο με το σιποραξ;;;;που θα το παρει ουτως η αλλος αντι για καρβουνακια....οχι αλλο καρβουνο

Εάν αναφέρεσαι σε εμάς δεν κατάλαβα τίποτα συγγνώμη  :(

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Να ρωτήσω κάτι που δεν γνωρίζω;

Αντί για μπολι το siporax δεν μπενει;

(Δεν τα ξέρω και όλα ρε παιδιά όσα ξέρω μπορώ να λέω μόνο)

Το Siporax είναι βιολογικό υλικό, το οποίο μπαίνει στο φίλτρο. Το μπόλι είναι τα ωφέλιμα βακτήρια που δημιουργούνται στο ενυδρείο και είναι απαραίτητα για την σωστή λειτουργία του. Αυτά τα βακτήρια προσκολούνται στο siporax και στο βαμβακι και μετά σε ένα καινούριο πολλαπλασιάζονται σε γοργούς επιταχύνοντας την βιολογία. (αυτά περιληπτικά)

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα ευχαριστω να τα θυμασαι θα ερθει ο καιρος σε καναδιμηνο που θα δινεις και εσυ συμβουλες και θα το παιζεις *εμπειρος*

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...