Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους 

Πριν απο ενα μηνα σχεδον ξεκινησα να στηνω ενα παροπλισμενο ενυδρειο (juwel Primo 110) με πολυ μερακι και αγαπη για το χομπυ !!
Εκανα λοιπον αρκετα χιλιομετρα για να παω να παραλαβω το ενυδρειο που σας ειπα απο εναν ξαδερφο μου συνχομπιστα , το πηγα σπιτι μου και ξεκινησε η περιπετεια !!!
Το καθαρισα , το εστησα στο σημειο που ηθελα , αγορασα ολο τον εξοπλισμο καθως ειχε μονο ενα φιλτρο μεσα (ευτυχως ηταν το μαμα και ειναι καλο ) διαβασα αρκετες ωρες και τελικα ξεκινησα !
Πηρα τα φυτα μου το υποστρωμα ετοιμασα το νερο και ημουν ετοιμος !! Και εδω ερχεται το πρωτο λαθος ... ξεχασα να ξεβγαλω με νερο το υποστρωμα με αποτελεσμα να θολωσει ολο το νερο..

Εν πασει περιπτωση μικρο το κακο αφου δεν ειχε μεσα καποιο ζωντανο ακομα περιμενα μεχρι καθαρισει το νερο με το φιλτρο και να "κατσει" η σκονη οταν εγινε αυτο μετα απο 1-2 μερες πηρα και τα πρωτα guppakia μου 2 αρσενικα τα οποια με πολυ ενδιαφερον εξερευνουσαν ολο το ενυδρειο .. Μετα απο μια βδομαδα εβαλα και 2 θυληκα και εκει ξεκινησε το πανηγυρι !! Εχω καταληξει με 17 νεογνα να τρεχουν απο εδω και απο εκει αναμεσα σε φυτα και σε βραχους και γενικα το ενυδρειο παει πολυ καλα !!! 

ηδη εχω προμηθευτει τα βαρελια και τα υποστρωματα για να αλλαξω το βρωμικο υποστρωμα το οποιο δεν ειχα καθαρισει και να το αντικαταστησω με ενα καινουργιο καθως και με νεα διακοσμηση !!!!

Εχω ομως καποια προβληματακια !!
1) πανω στα φυτα μου εχω καφε αλγη (τα φυτα ειναι 1 microsorum 3-4 ντοματιες 3 anubies και 3 caroliniana ) 
2) η ανουμπια αν και λενε οτι ειναι ευκολη για καποιο λογο τα φυλα της μου κιτρινιζουν !! (χρησιμοποιω seachem flourish 1 φορα την βδομαδα )
3) εχω κατι σαν πρωτεινικο φιλμ στην επιφανεια ενω εχω καλη αναταραχη 
 

 

Πληροφοριες για το ενυδρειο : 
110 Λιτρα 
2 ΦΙΛΤΡΑ ενα juwel bioflow 560 lt/hr ενα Rio 300 lt/hr

2 λαμπες 18watt 

Φωτοπεριοδος 11 ωρες 

Ταισμα σε φλεικς 2 φορες την μερα 

Βιταμινη Aquili για τα ψαρια 2 φορες την βδομαδα 

Αλλαγη νερου 30% καθε 10 μερες 

Καθαρισμος φιλτρου καθε 10 μερες ( αλλα οχι την ιδια μερα με το νερο για να μην χαλαω την βιολογια ) 
Αμμωνια 0 
Σκληρο Νερο 

pH 7,8 

για τεστ μεχρι στιγμης εχω το 6-1 της Τετρα και της ΑPI για αμμωνια 

 

 

Καθε συμβουλη θα ειναι χρησιμη και αποδεκτη 

Ευχαριστω πολυ !!!
 

Link to comment
Share on other sites

Εδω σας εχω και μια φωτογραφια του ενυδρειου 

28870855_1465200323602752_5709873161060966087_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Dynamite έγραψε:

Εδω σας εχω και μια φωτογραφια του ενυδρειου 

28870855_1465200323602752_5709873161060966087_n.jpg

 

Το microsorum δεν φυτευουμε. Για τα ανουμπιας το ιδιο ισχυει. Βγαλ΄τα απο το υποστρωμα και δεσε με μια πετονια πανω σε ξυλο η πετρα. Καφε αλγη στην αρχη ειναι normal.

Τα φυτα θελουν .... διαβασε

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Dynamite έγραψε:

Εδω σας εχω και μια φωτογραφια του ενυδρειου 

28870855_1465200323602752_5709873161060966087_n.jpg

Η πέτρα είναι πλαστική;

Link to comment
Share on other sites

ναι η πετρα ειναι πλαστικη απο την Trixie

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάνεις καθαρισμό του φίλτρου κάθε 10 ημέρες; Ο καθαρισμός γίνεται μόνο όταν βουλώνει και δεν έχει πίεση για να τραβήξει και να επιστρέψει νερό στο ενυδρείο.

 

Νομίζω ότι 11 ώρες φωτοπερίοδος είναι πολύ, ιδίως με 2Χ18 λάμπες. Συνήθως 8 ώρες είναι μια χαρά. Ίσως γι'αυτό να σου χαλάνε τα φυτά και έχεις πρωτεϊνικό φιλμ στην επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτεϊνικο φιλμ ίσως είναι και από το υπόστρωμα + περίσσευμα θρεπτικών συστατικών (επειδή δεν είναι full φυτεμένο μην βάζεις την συνιστώμενη δοσολογία Flourish αλλά την μισή ή το 1/3) + ότι ίσως η τροφή που ταΐζεις είναι πλούσια σε λιπαρά. Ένας εύκολος τρόπος για να φύγει είναι με απορροφητικό χαρτί κουζίνας το οποίο απλώνεις για πολύ λίγο στην επιφάνεια του νερού. Ίσως χρειαστεί να το κάνεις παραπάνω από 3-4 φορές μέχρι να φύγει σιγά σιγά παράλληλα με εβδομάδιαιες αλλαγές νερού. 

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε. Τη τροφη δινεις;; για τους εχυνοδορους θα παρεις ταμπλετες λιπανσης και για τα υπολοιπα σιδηρο συν καποιον οργανικο ανθρακα τυπου excel. Τη υποστρωμα εχεις...ηταν ξαναχρησιμοποιημενος....και τη υποστρωμα αγορασες;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...