Jump to content

Βοήθεια για Αγγελόψαρα


Sakissss

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά και συγχαριτηρια για το furum..  Λοιπόν εγώ εχω ένα ενυδρείο 320l και μέσα έχω δύο Αγγελόψαρα.. Το νερό έχει στρώσει σωστά με τις σωστές του τιμές.. Ήθελα να μου πείτε τι άλλα ψάρια μπορώ να βάλω μέσα γιατί έψαξα σρο φορουμ και δεν βρήκα μια απάντηση.. .

Έγινε επεξεργασία - Sakissss
Link to comment
Share on other sites

Βάλε άλλα 4 αγγελοψαρα.

Συνδυάζοντας τα αν θες με cory για βυθό, αν εχεις άμμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Βάλε άλλα 4 αγγελοψαρα.

Συνδυάζοντας τα αν θες με cory για βυθό, αν εχεις άμμο.

Δεν θέλω και άλλα αγγελοψαρα μέσα.. Μελανοταινια τεριάζει; Ψάρι δολάριο; Χύρα; Παγκαρσιους ή γατόψαρα; Απλός οποίος μπορεί να μου δώσει μια λίστα με τα ψάρια που μπορεί να συνυπάρχουν τα Αγγελοψαρα. Γι'αυτό πείρα τόσο μεγαλο. το έχω στο γραφείο να χαλαρώνει ο κόσμος στην αναμονή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Sakissss έγραψε:

Δεν θέλω και άλλα αγγελοψαρα μέσα.. Μελανοταινια τεριάζει; Ψάρι δολάριο; Χύρα; Παγκαρσιους ή γατόψαρα; Απλός οποίος μπορεί να μου δώσει μια λίστα με τα ψάρια που μπορεί να συνυπάρχουν τα Αγγελοψαρα. Γι'αυτό πείρα τόσο μεγαλο. το έχω στο γραφείο να χαλαρώνει ο κόσμος στην αναμονή.

Θελεις να κανεις σουπα η ενυδρειο;;;;;;;:) Παγκαρσιους θελει 500λ ενυδρειο!

Tετρες μπορεις να βαλεις(οχι πολυ μικρες - θα τα φανε), καποιοι βαζουν με γουραμι και γλυφτες. Αλλα το σωστο δες πανω απο τον @ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Θελεις να κανεις σουπα η ενυδρειο;;;;;;;:) Παγκαρσιους θελει 500λ ενυδρειο!

Tετρες μπορεις να βαλεις(οχι πολυ μικρες - θα τα φανε), καποιοι βαζουν με γουραμι και γλυφτες. Αλλα το σωστο δες πανω απο τον @ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ.

Ωραία τι μπορώ να βάλω τότε;

Link to comment
Share on other sites

Απο μεγάλα ψάρια μπορείς να βάλεις δίσκους (αν το κατέχεις το σπορ αν όχι άστο) εφόσον οι δίσκοι είναι εκτροφής και το Ph σου ιδανικά να είναι κάτω απο 7.

Όπως είπανε μπορείς να βάλεις γατόψαρα κόρυ, μικρόσωμα πλέκω, κοπαδάκι SAE, ροδόστομους αλλά όχι μικρούς μεγάλους εκτός και αν τα σκαλάρια σου είναι μικρά.

Επίσης αν δεν σε πειράζει το σκάψιμο μπορείς να βάλεις κριπενσης ή και ραμιρεζει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Sakissss έγραψε:

Ωραία τι μπορώ να βάλω τότε;

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος Sakissss έγραψε:

Ωραία τι μπορώ να βάλω τότε;

Μια φωτο απο το ενυδρειο σου παρακαλω πολυ, για να δουμε τι εχεις μεσα.

P.S. Σε καταλαβαινω - θελεις πολλα και διαφορα ψαρια στο ενυδρειο σου, ομως καποια δεν ταιριαζουν δυστυχώς!

Αν θελεις να κανεις κοινωνικο ενυδρειο , τοτε πρεπει να πεις ενα γεια   στα αγγελοψαρα σου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Θελεις να κανεις σουπα η ενυδρειο;;;;;;;:) Παγκαρσιους θελει 500λ ενυδρειο!

Tετρες μπορεις να βαλεις(οχι πολυ μικρες - θα τα φανε), καποιοι βαζουν με γουραμι και γλυφτες. Αλλα το σωστο δες πανω απο τον @ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ.

Υπαρχουν ψαρια γλυφτες?

Τετρες μαλλον εννοεις τα τετρα φανταζομαι γιατι τετρες δεν υπαρχουν..:)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ πιο όμορφο και χαλαρωτικό το θέαμα ενός ενυδρείου με ένα κύριο είδος (κοπάδι) σε μεγάλο αριθμό. Αν θέλεις να συνδυάζεται με άλλο είδος  ψάρια ας είναι διαφορετικής ζώνης κολύμβησης.

Συμφωνώ και με τις προτάσεις του @Χρήστος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι κάθομαι και το αναλύω.. χαχαχα Πήγα πριν λίγο στο νέο μου γραφείο να αφήσω δύο έπιπλα που πηρα χθες απ' τα ΙΚΕΑ και τι να δω. Μέσα γεμάτο ψάρια... Γυναίκες αχχχ γυναίκες.. Αγγελοψαρα όπως σας είπα, 5 corydonas, 2 ασημένια δολάρια , 4 χυρές, 2 Μελανοταινια, ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΜΟΝΟΜΑΧΟ.. Επειδή λείπω πήρε πρωτοβουλία η γυναίκα χθες το πρωί κ αγόρασε.. 

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Δυστοιχως θα εχεις θεμα με αυτα τα ψαρια που μπηκαν στο ενυδρειο.

Θα σου ελεγα να τα επιστρεψεις πισω και να φτιαξεις κατι σωστο που θα το χαρεις και χωρις προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος rastafarian έγραψε:

Υπαρχουν ψαρια γλυφτες?

Τετρες μαλλον εννοεις τα τετρα φανταζομαι γιατι τετρες δεν υπαρχουν..:)

Ξερω τι εννοεις, φιλε @rastafarian, μερικες φορες "παθαινω" ειδικα οταν κοιμαμαι με μισο ματι και γραφω ταυτοχρονα και τα ελληνικα τα εμαθα μονη μου, οταν ο πατερας μου εφαγε φλασια να γυρισει στην Ελλαδα. Συγνωμη , που ακομα κανω λαθακια, προσπαθω....:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ξερω τι εννοεις, φιλε @rastafarian, μερικες φορες "παθαινω" ειδικα οταν κοιμαμαι με μισο ματι και γραφω ταυτοχρονα και τα ελληνικα τα εμαθα μονη μου, οταν ο πατερας μου εφαγε φλασια να γυρισει στην Ελλαδα. Συγνωμη , που ακομα κανω λαθακια, προσπαθω....:)

 

Καλα κανεις και προσπαθεις,εγω τα εγραψα για να ξερουμε για τι πραγμα μιλαμε και για να μη μπερδευομαστε :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος rastafarian έγραψε:

 

Καλα κανεις και προσπαθεις,εγω τα εγραψα για να ξερουμε για τι πραγμα μιλαμε και για να μη μπερδευομαστε :)

Καταλαβα, καλα κανεις.Και χωρις παρεξηγηση βεβαια :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ξερω τι εννοεις, φιλε @rastafarian, μερικες φορες "παθαινω" ειδικα οταν κοιμαμαι με μισο ματι και γραφω ταυτοχρονα και τα ελληνικα τα εμαθα μονη μου, οταν ο πατερας μου εφαγε φλασια να γυρισει στην Ελλαδα. Συγνωμη , που ακομα κανω λαθακια, προσπαθω....:)

Μια χαρά είναι τα γράμματα και τα ορθογραφικά σου.. Είδαμε και τους μορφωμένους που μας οδηγησαν όλα αυτά τα χρόνια.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. 

Εγώ πρώτα θα ζητήσω τις διαστάσεις του ενυδρείου και την φιλτρανση που έχεις. 

Έπειτα θα ήθελα να ξέρω, πόσο καιρό τρέχει και ποιες είναι αυτές οι σωστές μετρήσεις. Αν υποθέσω ότι είναι σε αρχικό στάδιο, δηλαδή έκανε τον κύκλο του Αζώτου μετατρεποντας το νερό σε μη τοξικό για τα ψάρια, αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει, ότι είναι έτοιμο για να το φορτώσουμε αλόγιστα. 

Δεν βρίσκεις ίσως απάντηση, γιατί κάπου το πας λάθος και δεν έχεις καταλάβει το λάθος σου. Σε 320 λίτρα μόνο ένα μικρό κοπάδι σκαλαρια, όπως είπε ο Παρασκευας. Αν αρχίσουμε βάλε και 2 δίσκους, και ένα γκουραμι κ 3 μελανοταινιες σε λίγο καιρό απλά θα έχεις πρόβλημα κ ασθένεια. Είμαι απόλυτος ίσως, αλλά το έχουμε δει αμέτρητες φορές να συμβαίνει. 

Κατά την γνώμη μου, μην βάλεις τίποτα μέσα, αν πρώτα δεν ψάξεις ποιο ψάρι σου αρέσει, αν χωράει στο ενυδρείο σου, με τι άλλο συνδυάζεται, και αν σου αρέσει και ο φυσικός του διάκοσμος, και το γούστο μας είναι σημαντικό. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μου. 

Εγώ πρώτα θα ζητήσω τις διαστάσεις του ενυδρείου και την φιλτρανση που έχεις. 

Έπειτα θα ήθελα να ξέρω, πόσο καιρό τρέχει και ποιες είναι αυτές οι σωστές μετρήσεις. Αν υποθέσω ότι είναι σε αρχικό στάδιο, δηλαδή έκανε τον κύκλο του Αζώτου μετατρεποντας το νερό σε μη τοξικό για τα ψάρια, αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει, ότι είναι έτοιμο για να το φορτώσουμε αλόγιστα. 

Δεν βρίσκεις ίσως απάντηση, γιατί κάπου το πας λάθος και δεν έχεις καταλάβει το λάθος σου. Σε 320 λίτρα μόνο ένα μικρό κοπάδι σκαλαρια, όπως είπε ο Παρασκευας. Αν αρχίσουμε βάλε και 2 δίσκους, και ένα γκουραμι κ 3 μελανοταινιες σε λίγο καιρό απλά θα έχεις πρόβλημα κ ασθένεια. Είμαι απόλυτος ίσως, αλλά το έχουμε δει αμέτρητες φορές να συμβαίνει. 

Κατά την γνώμη μου, μην βάλεις τίποτα μέσα, αν πρώτα δεν ψάξεις ποιο ψάρι σου αρέσει, αν χωράει στο ενυδρείο σου, με τι άλλο συνδυάζεται, και αν σου αρέσει και ο φυσικός του διάκοσμος, και το γούστο μας είναι σημαντικό. :)

Σας ευχαριστώ όλους σας για την βοήθεια σας.. Εγώ απλός μια λίστα με ψάρια που ταιριάζουν ζήτησα.. Ευτυχώς βρήκα έναν κατάλογο σε ξένη σελίδα με το ποιο ψάρι ταιιαζει με ποιο ανάλογα με το νερό.. Ούτε χομπίστας είμαι ούτε επαγγελματίας του είδους για να το αναλύσω εις βάθος.. Να περνάτε όλοι και όλες σας καλά με υγεία..

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ξερω τι εννοεις, φιλε @rastafarian, μερικες φορες "παθαινω" ειδικα οταν κοιμαμαι με μισο ματι και γραφω ταυτοχρονα και τα ελληνικα τα εμαθα μονη μου, οταν ο πατερας μου εφαγε φλασια να γυρισει στην Ελλαδα. Συγνωμη , που ακομα κανω λαθακια, προσπαθω....:)

 

Έτσι εξηγείται, γυναίκα πράμα και να έχεις κόλλημα με τα ψάρια... Είσαι από άλλη χώρα :hehe

 

...πώς λέμε "από άλλο πλανήτη"!  :lmao:

 

Έγινε επεξεργασία - worldiver
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Sakissss έγραψε:

Σας ευχαριστώ όλους σας για την βοήθεια σας.. Εγώ απλός μια λίστα με ψάρια που ταιριάζουν ζήτησα.. Ευτυχώς βρήκα έναν κατάλογο σε ξένη σελίδα με το ποιο ψάρι ταιιαζει με ποιο ανάλογα με το νερό.. Ούτε χομπίστας είμαι ούτε επαγγελματίας του είδους για να το αναλύσω εις βάθος.. Να περνάτε όλοι και όλες σας καλά με υγεία..

Δεν σου ζήτησα εξειδικευμένη γνώση, παρά μόνο αναλυτικά όσα έχεις κάνει και όσα αναφέρεις. Βοήθεια χωρίς ενημέρωση, ονομάζεται εμπόριο... Να είσαι κ εσύ καλά και να χαρείς το ενυδρείο σου :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Sakissss έγραψε:

Τι κάθομαι και το αναλύω.. χαχαχα Πήγα πριν λίγο στο νέο μου γραφείο να αφήσω δύο έπιπλα που πηρα χθες απ' τα ΙΚΕΑ και τι να δω. Μέσα γεμάτο ψάρια... Γυναίκες αχχχ γυναίκες.. Αγγελοψαρα όπως σας είπα, 5 corydonas, 2 ασημένια δολάρια , 4 χυρές, 2 Μελανοταινια, ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΜΟΝΟΜΑΧΟ.. Επειδή λείπω πήρε πρωτοβουλία η γυναίκα χθες το πρωί κ αγόρασε.. 

Καλοοοοοοοοοοοοοοοο! Οι γυναίκες παντα κανουν αυτο που τους αρεσει! Ενταξει, τωρα με τις καλυτερες ευχες μας - να σου ζησουν!:)

Αν θα υπαρχουν προβληματα, θα σε βοηθησουμε(οσο μπορουμε):)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...