Jump to content

Επικη αποτυχια diy 3d background !


rafael

Recommended Posts

 

Με την σημερινη παρουσιαση  εγκαινιαζω  μια νεα ενοτητα[προταση στους συντονιστες],αυτην της αποτυχημενης ιδιοκατασκευης!Χωρις ιχνος ντροπης δειχνουμε οτι ''πατατια''εχουμε φτιαξει,αυτοσαρκαζομαστε,συζηταμε τα λαθη και το τι μπορει να εφταιξε και προστατευουμε τους επομενους.Ηθελα λοιπον να φτιαξω ενα 3d background[ουσιαστικα πλαινο]για να κρυψω το εσωτερικο φιλτρο του ενυδρειου που κατασκευασα.Διαβασα πααααααααρα πολυ εδω,ειδα παααααααρα πολλα βιντεακια και αποφασισα οτι ηθελα κατι που να ειναι καφε,για να δεσει με τα φυτα και για ανεξηγητο λογο, δεν ηθελα να ακολουθησω την πεπατημενη δημιουργωντας ογκους απο φελιζολ[ενας Θεος ξερει γιατι]!:jig:Ετσι επελεξα σαν υλικο την πολυουρεθανη.Επισης εφτιαξα ενα χαρμανι απο αμμο,χαλικι και καποιες μεγαλυτερες πετρες.Πηρα φυλλο εξηλασμενης πολυστερινης,το εκοψα στης διαστασεις της πλευρας που ηθελα να καλυψω και το ψεκασα με το αφρο πολυουρεθανης.Μετα εριξα απο πανω το χαρμανι και τοποθετουσα που και που μεγαλυτερες πετρες για ποιο φυσικο αποτελεσμα.Σε πρωτη φαση εμοιαζε οκ!Αργοτερα ομως οταν ο αφρος πηρε τον τελικο του ογκο.........

 

 

 

 

 

 

20180307_143231.jpg

20180310_182602.jpg

20180310_183854.jpg

20180310_200009(0).jpg

Link to comment
Share on other sites

Και το τελικο αποτελεσμα.....Αν θελετε να δοκιμασετε κατι τετοιο βεβαιωθητε οτι δεν το κανετε Σαββατο βραδυ που ειναι κλειστα τα μαγαζια η οτι εχετε προμηθευτει μεγαλη ποσοτητα αμμου και χαλικιων, την οποια ριχνετε γενναιοδωρα στην κατασκευη σας διοτι οταν ο αφρος παρει ολο του τον ογκο θα......ξεβρακωθει!Σημειωτεον οτι στις φωτο φαινεται πολυ καλυτερα απ'οτι στην πραγματικοτητα!Στη διαθεση σας για σχολια,κραξιμο,δουλεμα κ.τ.λ.

20180310_200435.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο αφρός ηταν υψηλής ή χαμηλής διόγκωσης? (το γράφει πάνω στο δοχείο) Μαλλον υψηλής αν κρινω απο το αποτελεσμα. 

Είχα δει ένα βιντεακι παλιότερα με μια αντίστοιχη κατασκευή. Ο τύπος άπλωνε τον αφρό και μετά με μια μεγάλη πιρουνα έκανε γραμμές απο τη μια πλευρά προς την άλλη, άλλες μικρότερες άλλες μεγαλύτερες, σε διαφορα μοτιβα. Αφοτου στεγνωσε τελειως, εκανε επαλειψη με σιλικονη και εκει κολλησε την αμμο. Αν το ξαναβρω θα σου στειλω το λινκ.

Αν πετυχαινε θα το περναγες κατι απο πανω, ή θα το εβαζες ετσι στο νερο?

Link to comment
Share on other sites

Πηρα χαμηλης διογκωσης και ειχα σκοπο να του περασω 4 χερια εποξικης ρητινης.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το βλεπω ειναι σαν να φυτρωσαν μανιταρια porto bello!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να του περασεις ενα χερι ρητινης απο πανω μπολικη αμμο....το αφηνεις στεγνωνει, το τιναζεις περνας παλι ρυτινη και καλυπτεις τις τυχων φολες οπου δεν επιασε αμμο ξανα στεγνωμα και μετα αλλα δυο χερια απο πανω για να σταθερολοιηθει καλα το ολο συνολο. Εχει δουλεια το ολο θεμα

 

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/40736-καλώς-ήρθατε-και-στην-παρουσίαση-μου/

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Πρεπει να του περασεις ενα χερι ρητινης απο πανω μπολικη αμμο....το αφηνεις στεγνωνει, το τιναζεις περνας παλι ρυτινη και καλυπτεις τις τυχων φολες οπου δεν επιασε αμμο ξανα στεγνωμα και μετα αλλα δυο χερια απο πανω για να σταθερολοιηθει καλα το ολο συνολο. Εχει δουλεια το ολο θεμα

 

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/40736-καλώς-ήρθατε-και-στην-παρουσίαση-μου/

Φιλε Rik εχω δει πολλες φορες την παρουσιαση σου και σε συγχαιρω πραγματικα!Εκανες καταπληκτικη δουλεια!Δεν εχει νοημα να δουλεψω πανω στην δικη μου πλεον γιατι κατι τοσο ογκωδες ειναι πολυ μακρια απ'αυτο που ηθελα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει.... καθε αρχη και δυσκολη. Δοκιμασε πρωτα σε ενα μικρο κομματι για να δεις πως μπορεις να δουλεψεις καλυτερα και το ξαναδοκιμαζεις. Την καλημερα μου.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν μαγαζια μονωτικων που σου κοβουν το φελιζολ σε οτι διαστασεις θες. Οποτε μπορεις να δεις τη ακριβως θες και να τπ παρεις με ενα παχος 20 cm πχ και μετα να δουλεψεις με κοπιδι και φλογιστρο για να μην κολλας διαφορες στρωσεις σαν εμενα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος rafael έγραψε:

Τωρα που το βλεπω ειναι σαν να φυτρωσαν μανιταρια porto bello!!!

Εγινε πολυ ομορφο, το χαλαει  ο αφρος λιγο. Κριμα. :(

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Εγινε πολυ ομορφο, το χαλαει  ο αφρος λιγο. Κριμα. :(

nanateo σ'ευχαριστω πολυ!Εισαι θεα!Οποτε εχω τις μαυρες μου να μου ποσταρεις κατι να μ'ανεβαζεις!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε μην το βλεπεις ετσι..... αν το τελιωσεις και το ιδιο θα αλλαξει κατα πολυ το ολο αποτελεσμα, απλα επειδη ειπες πως σου βγηκε πολυ χοντρο σου προτεινα και αλλες λυσεις. Εγω θα δοκιμαζα να το τελιωσω παντως !!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το Leroy Merlin (στα οικοδομικά) έχει ωράριο Σάββατο έως 20:00.

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που μπορείς να έχεις από τέτοια κατασκευή είναι από την επίδραση της άνωσης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...