Jump to content

Απορια για παλιο ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπερα και παλι..πηρα αυτα απο το πετ σοπ γιατί δεν ειχα κανεναν γνωστο με ενυδρείο και αποφασισα να χρησιμοποιήσω τεχνητούς τροπους..μου τα προτεινε ο πετ σοπας προφανως δεν ξερω τι μου γίνεται απο μαρκες κλπ. Εγω θελω απλα οσο καιρό μείνει εδω το χρυσοψαρακι να ειναι οσο το δυνατον καλυτερα. 

Παρακαλω οποίος εχει την καλοσυνη να με βοηθησει λιγο..

Ευχαριστώ 

1521820818168499745942.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε!Εχεις καθολου σφουγγαρι [μπλε η πρασινο] η εστω ενυδρειακο βαμβακι?Ανοιγεις το φιλτρο σου και βαζεις στην εισοδο του νερου το σφουγγαρι και γεμιζεις το υπολοιπο φιλτρο με το βιολογικο σου υλικο[αυτο που εχεις στο κουτι].Το μπουκαλακι που σου εδωσαν ειναι βακτηρια και τα ριχνεις συμφωνα με τις οδηγιες[νομιζω 10 ml ανα 25 λιτρα σχεδον ενα καπακι]Για τα 30 λιτρα ριξε λιιιιιιιιγο παραπανω.Αν θολωσει το νερο μην αγχωθεις'ειναι φυσιολογικο.Ολη αυτη η διαδικασια θα επρεπε να γινει χωρις το ψαρακι μεσα....αλλα τι να γινει ....καποιοι ασυνειδητοι θεωρουν τα ζωντανα αναλωσιμα ειδη!Τουλαχιστον ελαχε σε σενα που δειχνεις ενδιαφερον και μαλλον αυτο ηταν τυχερο.Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος rafael έγραψε:

Καλησπερα φιλε!Εχεις καθολου σφουγγαρι [μπλε η πρασινο] η εστω ενυδρειακο βαμβακι?Ανοιγεις το φιλτρο σου και βαζεις στην εισοδο του νερου το σφουγγαρι και γεμιζεις το υπολοιπο φιλτρο με το βιολογικο σου υλικο[αυτο που εχεις στο κουτι].Το μπουκαλακι που σου εδωσαν ειναι βακτηρια και τα ριχνεις συμφωνα με τις οδηγιες[νομιζω 10 ml ανα 25 λιτρα σχεδον ενα καπακι]Για τα 30 λιτρα ριξε λιιιιιιιιγο παραπανω.Αν θολωσει το νερο μην αγχωθεις'ειναι φυσιολογικο.Ολη αυτη η διαδικασια θα επρεπε να γινει χωρις το ψαρακι μεσα....αλλα τι να γινει ....καποιοι ασυνειδητοι θεωρουν τα ζωντανα αναλωσιμα ειδη!Τουλαχιστον ελαχε σε σενα που δειχνεις ενδιαφερον και μαλλον αυτο ηταν τυχερο.Καλη συνεχεια!

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Πηρα λοιπον αυτα σήμερα και κατι διακοσμητικα(κατι μαυρα πετραδακια και 2 πλαστικα φυτα) το φιλτρο δουλευε τόσες μερες μονο με ενα μαυρο σφουγγαρακι και τώρα του προσθεσα και αυτο το σιποραξ μαζι με ενα διχτακι αναμεσα. Αυτα μπηκαν αναμεσα και τερμα κατω είναι το σφουγγαρακι. Αφού το αδειασα λοιπον ολο εβαλα το ψαρι σε ενα μικρο τριλιτρο για λιγο..τα βαζω τα νεα πραματα που πηρα το γεμιζω με νερο και αντιχλωριο και βαζω ξανα πισω το ψαρι. Τωρα λοιπον μπορω να βαλω τα βακτηρια? Αμα υπαρχει κινδυνος να το ξαναβαλω στο 3λιτρο? Η θελει πολυ καιρο να κανει δραση ωστε να μην το επηρεάζει? Φοβάμαι για τα παντα δεν ξερω αν εκανα καλα η κακα..επισης το συνολο του νερου μαζι με τη διακόσμηση ειναι γυρω στα 25 τώρα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλησπερα λιγα πραματα ξερω απο χρυσοψαρα μιας και ειχα ενα σε 60λιτρο,μπορουν να ζησουν παραπανω απο 15 χρονια στα ενυδρεια με τις σωστες συνθηκες(το ρεκορ παει σε ενα koi που εζησε 226 ετη,εθαψε ακομα και τον ιδιοκτητη του :hehe).Αν τελικα το κρατησεις πρεπει να παρεις ενα ενυδρειο 60 λιτρα το λιγοτερο γιατι μεγαλωνουν πολυ(σκεψου οτι εκει θα περναει ολη του την ζωη)και να μην το μπουκωσεις με πολλα πραματα,λιγα βοτσαλακια αμμος και καλος φωτισμος ειναι αρκετα και θα δειχνουν ωραια.Επισης γενικα μην βαζεις ψευτικα-πλαστικα διακοσμητικα σε κανενα ενυδρειο,το πλαστικο ειναι παραγωγο πετρελαιου αρα ειναι και τοξικο,ενα ψαρι μπορει να πεθανει πολυ ευκολα απο αυτο.Τωρα δεν ειμαι και ειδικος πανω στα χρυσοψαρα αλλα θα πω κατι που εχω δοκιμασει ο ιδιος και μου πηγε καλα,για να μην ειναι μοναχουλι μπορεις να βαλεις κανα σαλιγκαρακι η 3-4 white cloud mountain,δεν ξερω αν το εχει δοκιμασει κανεις αλλα εγω το δικο μου που ηταν fancy με τετοια το ειχα και δεν ειχα κανενα προβλημα απλως το εδωσα μετα απο 2 χρονια(παραμετροι που τα κρατουσα:18-19 βαθμους τον χειμωνα και εως 23-24 το καλοκαιρι,ph 7.5).Αν ειμαι καπου λαθος ζητω συγνωμη,αν θες να μαθεις πραγματικα τα παντα για αυτα τοτε ψαξε στο ιντερνετ ,υπαρχουν πολλα βιντεο και σαιτ που θα σε βοηθησουν.

Link to comment
Share on other sites

Θανάση ρίξε τα βακτήρια τώρα και ακολούθα τις οδηγίες που γράφουν πάνω. Το ψαράκι μη το βγάζεις από το ενυδρείο. Μονο στρες του προσθέτεις έτσι. 

Τάισμα πολυ πολυ λίγο και αλλαγές νερού κάθε μέρα. Κανονικά στο στρώσιμο δεν αλλάζουμε νερό, αλλά από τη στιγμή που υπάρχει ψάρι μεσα, καλό είναι να ανανεώνεται το νερό.

Όσο για τη διακόσμηση προσωπικά θα επέλεγα μια μικρή ριζουλα με 2 ανουμπιες δεμένες πάνω της. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Θανάση ρίξε τα βακτήρια τώρα και ακολούθα τις οδηγίες που γράφουν πάνω. Το ψαράκι μη το βγάζεις από το ενυδρείο. Μονο στρες του προσθέτεις έτσι. 

Τάισμα πολυ πολυ λίγο και αλλαγές νερού κάθε μέρα. Κανονικά στο στρώσιμο δεν αλλάζουμε νερό, αλλά από τη στιγμή που υπάρχει ψάρι μεσα, καλό είναι να ανανεώνεται το νερό.

Όσο για τη διακόσμηση προσωπικά θα επέλεγα μια μικρή ριζουλα με 2 ανουμπιες δεμένες πάνω της. 

Οκ εριξα 10 ml τωρα και εχω να το ταισω απο χθες. Τωρα πως να κινηθω? Σε ποσες ωρες να ριξω τροφή ξανα?

Link to comment
Share on other sites

Ταισμα αυριο καλυτερα, ελαχιστο. Και λιγη ωρα μετα μια αλλαγη νερου 30%. Βεβαια χωρις τεστ, για να δεις που φτανουν τα επιπεδα της αμμωνιας, ολα γινονται στα τυφλα.

Βαλε μια αγγελια για μπολι στην ενοτητα των αγγελιων του φορουμ. Το μπολι ειναι ουσιαστικα ετοιμο στρωμενο βιολογικο υλικο, που βαζοντας το στο φιλτρο σου εχεις ετοιμη αποικια βακτηριων, που θα αυξηθει πολυ πιο γρηγορα σε σχεση με οποιοδηποτε αλλο τροπο. Ισως βρεθει καποιος στην περιοχη σου να σε εξυπηρετησει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Antonis K έγραψε:

Ταισμα αυριο καλυτερα, ελαχιστο. Και λιγη ωρα μετα μια αλλαγη νερου 30%. Βεβαια χωρις τεστ, για να δεις που φτανουν τα επιπεδα της αμμωνιας, ολα γινονται στα τυφλα.

Βαλε μια αγγελια για μπολι στην ενοτητα των αγγελιων του φορουμ. Το μπολι ειναι ουσιαστικα ετοιμο στρωμενο βιολογικο υλικο, που βαζοντας το στο φιλτρο σου εχεις ετοιμη αποικια βακτηριων, που θα αυξηθει πολυ πιο γρηγορα σε σχεση με οποιοδηποτε αλλο τροπο. Ισως βρεθει καποιος στην περιοχη σου να σε εξυπηρετησει.

Οκ οπότε αυριο απογευμα ειναι καλα να ριξω ενα φυλλαράκι ? Και οταν αλλαξω το 30% να βαλω ξανα βακτηρια? Επισης πως κανω αγγελια για μπολι ειμαι απο κινητο και δε βρισκω κατι για δημιουργια αγγελιας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Thanasis97 έγραψε:

Οκ οπότε αυριο απογευμα ειναι καλα να ριξω ενα φυλλαράκι ? Ναι. Και οταν αλλαξω το 30% να βαλω ξανα βακτηρια? Ναι. Επισης πως κανω αγγελια για μπολι ειμαι απο κινητο και δε βρισκω κατι για δημιουργια αγγελιας. Μπες εδω. Κάτω κάτω γράφει προσθήκη αγγελίας. Βάλε μια στην κατηγορία "ζητηση".

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εβαλα αγγελια.εριξα ενα φυλλαράκι το εφαγε εκανα μια αλλαγη 30% με αντιχλωριο και το αφησα.. τώρα να ριξω και τη δοσολογια των βακτηριων που εβγαλα? Κατι λεει για καθε βδομαδα για κάθε αλλαγη δε βγαζω ακρη..οτι βαζουμε ψαρι μετά απο 24 ωρες και οτι μετα το ανοιγμα να είναι στο ψυγειο..πφφ θα μου ψοφήσει στο τελος

Link to comment
Share on other sites

Για το νερό που συμπλήρωσες, πρόσθεσε την αναλογία του.

Καλό είναι μετά το άνοιγμα να το βάλεις στη συντήρηση του ψυγείου σου. Επίσης καλό κούνημα πριν τη χρήση του.

Κάθε βδομάδα προσθέτεις ένα καπάκι για κάθε 25 λίτρα νερού.

Στην δική σου περίπτωση (30 λίτρα ενυδρείο) βάζεις ένα καπάκι.:)

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Για το νερό που συμπλήρωσες, πρόσθεσε την αναλογία του.

Καλό είναι μετά το άνοιγμα να το βάλεις στη συντήρηση του ψυγείου σου. Επίσης καλό κούνημα πριν τη χρήση του.

Κάθε βδομάδα προσθέτεις ένα καπάκι για κάθε 25 λίτρα νερού.

Στην δική σου περίπτωση (30 λίτρα ενυδρείο) βάζεις ένα καπάκι.:)

 

Μου είπε ομως ο Αντώνης οτι πρέπει να αλλαζω πιο συχνα νερο επειδη είναι το ψαρι μεσα

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Thanasis97 έγραψε:

Μου είπε ομως ο Αντώνης οτι πρέπει να αλλαζω πιο συχνα νερο επειδη είναι το ψαρι μεσα

Σωστά σου είπε ο Αντώνης για τώρα. Οι αλλαγές νερού μιας και δεν υπάρχουν μετρήσεις, είναι μια λύση αναγκης.

΄Όταν όμως το ενυδρείο βρει το δρόμο του, θα το ενισχύεις για λίγο καιρό προσθέτοντας τα βακτήρια σε εβδομαδιαία βάση:).

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Σωστά σου είπε ο Αντώνης για τώρα. Οι αλλαγές νερού μιας και δεν υπάρχουν μετρήσεις, είναι μια λύση αναγκης.

΄Όταν όμως το ενυδρείο βρει το δρόμο του, θα το ενισχύεις για λίγο καιρό προσθέτοντας τα βακτήρια σε εβδομαδιαία βάση:).

Επομενως τωρα συμπληρώνω 5 ml για την αλλαγη που εκανα και μετα τι κανω? Ξανακανω αυριο ακριβως το ιδιο? Ενα φυλλαρακι αλλαγη και συμπληρωμα ξανα

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος Thanasis97 έγραψε:

Επομενως τωρα συμπληρώνω 5 ml για την αλλαγη που εκανα και μετα τι κανω? Ξανακανω αυριο ακριβως το ιδιο? Ενα φυλλαρακι αλλαγη και συμπληρωμα ξανα

Ναι.

Τα φυλαράκια να τα μουσκεύεις για να βουλιάζουν, και να μην τα παίρνει από την επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Ναι.

Τα φυλαράκια να τα μουσκεύεις για να βουλιάζουν, και να μην τα παίρνει από την επιφάνεια.

Ευχαριστώ πολυ φιλε για τη βοηθεια αρχικα.

Αυτο που εριξα σημερα τωρα που το ειπες θυμήθηκα οτι όντως το εφαγε απ την επιφάνεια και πηρε μαζι και αερα που ειναι κακο απ οτι ξερω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εκανα και σημερα την αλλαγη αφου έριξα ενα φυλλαρακι αδειασα το 30% και γεμισα νερο με αντιχλωριο..σε λιγη ωρα θα ριξω και συμπληρωμα βακτηρια αυτο που αδειασα. Μολις αλλαξα νερο παρατηρω το χρυσόψαρο ανεβαινει στην επιφανεια συνέχεια και κάνει φούσκες..τι μπορει να επαθε? Δεν ειναι καλο να παίρνει αερα απο οτι ξερω. Επισης μια ερώτηση που δεν καλύφθηκα...μπολι δεν εχω βρει ακομα..μεχρι πότε πρέπει να κανω αλλαγες και να συμπληρωνω βακτηρια? Απο τη στιγμη που δεν εχω οργανα δεν εχω ιδέα εννοείται..πρεπει να πάρω οπωσδηποτε αλλιως παραμένει αγνωστο τι γίνεται φαντάζομαι.

Ευχαριστώ

IMG_20180325_201427.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν καταφερα να βρω μπολι ακομα.. αν συνεχισω αυτα τα βηματα με το μπουκαλακι θα δημιουργηθουν τα βακτηρια? Τι ποσοστο εχω για να ολοκληρωθεί ο κύκλος με αυτον τομ τρόπο ?

Έγινε επεξεργασία - Thanasis97
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Thanasis97 έγραψε:

Δυστυχώς δεν καταφερα να βρω μπολι ακομα.. αν συνεχισω αυτα τα βηματα με το μπουκαλακι θα δημιουργηθουν τα βακτηρια? Τι ποσοστο εχω για να ολοκληρωθεί ο κύκλος με αυτον τομ τρόπο ?

Θα ολοκληρωθεί αλλά θα χρειαστεί λίγο χρόνο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Θα ολοκληρωθεί αλλά θα χρειαστεί λίγο χρόνο παραπάνω.

Ενταξει αλλα θα συνεχισω να αλλαζω καθε μερα μέχρι να τελειώσει το μπουκαλακι? Επισης θα έχω προβλημα τώρα γιατί την Παρασκευή θα φυγω και θα λειψω 10 μερες.. αυτό που σκέφτομαι είναι να το βαλω σε ενα μικρο 3 λιτρο ωστε να μετακινηθεί για λιγες μερες να ζει εκει? Θα δημιουργησω μεγαλο προβλημα ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Thanasis97 έγραψε:

Ενταξει αλλα θα συνεχισω να αλλαζω καθε μερα μέχρι να τελειώσει το μπουκαλακι? Επισης θα έχω προβλημα τώρα γιατί την Παρασκευή θα φυγω και θα λειψω 10 μερες.. αυτό που σκέφτομαι είναι να το βαλω σε ενα μικρο 3 λιτρο ωστε να μετακινηθεί για λιγες μερες να ζει εκει? Θα δημιουργησω μεγαλο προβλημα ? 

Εννοείς ότι θα το πάρεις μαζί σου?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Εννοείς ότι θα το πάρεις μαζί σου?

Επειδη εγω θα παω μακρια θα το εχει η κοπελα μου που θα είναι καμια ωρα μακρια με λεωφορειο. Καθε μερα αλλαγη νερο και αντιχλωριο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και ότι καλύτερο, αλλά αν δεν υπάρχει άλλη λύση........

Link to comment
Share on other sites

Ανησυχω..το χρυσοψαρο ανεβαινει συνεχεια στην επιφάνεια και κανει φουσκες σαν λυσασμενο. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...