Jump to content

Αυγα


Recommended Posts

Kαταρχην:
Ενυδρειο 60 λιτρα 
Φιλτρο Eheim biopower
Φυτα Anubia nana,Anubia barteri,Anubia  barteri coffeefolia,Anubia petite x2,cryptocoryne beckettii,microsorum pteropus (ολα τα φυτα ειναι ακομη πολυ μικρα και στο μελλον ισως να βγουν μερικα)
Ψαρια Μονομαχος,11 νεον τετρα,4 anentome helena(assassin snails),3 nerite snails(ολα διαφορετικου τυπου),5 γαριδες amano,πολλες γαριδες red cherry
Kαι τωρα οπως θα δειτε στις φωτογραφιες φαινονται μερικες ασπρες κουκιδες σαν αυγα,στις φωτογραφιες φαινονται ελαχιστα καθως εχω μετρησει ενα-ενα πανω απο 250 αυγα στα σκοτεινα σημεια του ενυδρειου (κυριως κατω απ τις ριζες).Ακομη δεν ειμαι σιγουρος για το τι ειναι και αν ειναι αυγα αλλα απ οσο εψαξα ειδα πως τα αυγα νεον τετρα μοιαζουν πολυ με αυτα,Βρισκονται στο ενυδρειο περιπου εναν μηνα και το ενυδρειο λειτουργει χωρις κανενα προβλημα εδω και 10 μηνες.Βρισκεται σε σχετικα σκοτεινο μερος και το φως το ανοιγω 1-2 ωρες την ημερα.Αν καποιος γνωριζει τι ειναι αυτες οι κουκιδες θα ηθελα να το μαθω κι εγω και καθως τι βηματα πρεπει να ακολουθησω.

Screenshot_48.png

Screenshot_49.png

Screenshot_47.png

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να αναφερω τον θερμοστατη,τον ενυδρειο βρισκεται σταθερα στους 26 βαθμους κελσιου.

Link to comment
Share on other sites

Τον μονομάχο;;;;;;

Ξέρεις ότι άμα τον έχεις έτσι εκεί μέσα μπορεί να σου σκοτώσει τα ψάρια έτσι;

Στείλε μια φωτό που τον έχεις;

Μου φαίνεται ότι δεν είναι μόνο τα αυγά το θέμα...

Μετρισεις έχεις;

Πώς έστρωσε το φίλτρο σου;

Για τα αυγά τι θες ακριβώς να σου πούμε;(αν είναι αυγά)

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Ο μονομαχος δεν θα σκοτωσει τα ψαρια...

Τα αυγα κατα πασα πιθανοτητα ειναι απο τα nerite και δεν βγαινουν και ευκολα κιολας.Ασε που δεν εκολαπτονται γιατι θελουν υφαλμηρο νερο.

Αν ειναι απο τα νεον θα ειχαν σκασει ηδη αφου ειναι εκει ενα μηνα τωρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

Ο μονομαχος δεν θα σκοτωσει τα ψαρια...

Τα αυγα κατα πασα πιθανοτητα ειναι απο τα nerite και δεν βγαινουν και ευκολα κιολας.Ασε που δεν εκολαπτονται γιατι θελουν υφαλμηρο νερο.

Αν ειναι απο τα νεον θα ειχαν σκασει ηδη αφου ειναι εκει ενα μηνα τωρα.

Εγώ ξέρω και από εμπειρία φίλης μου ότι ο μονομάχος πρέπει να μπενει μόνος του λόγο του ότι είναι επιθετικός προς αλλά ψάρια αν αυτό δεν γίνεται με τα νέον δεν ξέρω τότε

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

Τα αυγα κατα πασα πιθανοτητα ειναι απο τα nerite

Με προλαβες. Αυτο ακριβως ηθελα να γραψω.

@NeonBetta αν κανεις μια αναζητηση στο ιντερνετ, θα δεις οτι μαοιαζουν παρα πολυ.

 

Τωρα οσο αφορα στην ψαροσυνθεση, εχεις πεσει μαλλον σε Μονομαχο καλο χαρακτηρα.:D

 

Μια ερωτηση ασχετη: Γιατι 2 ωρες φωτισμο μονο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Εγώ ξέρω και από εμπειρία φίλης μου ότι ο μονομάχος πρέπει να μπενει μόνος του λόγο του ότι είναι επιθετικός προς αλλά ψάρια αν αυτό δεν γίνεται με τα νέον δεν ξέρω τότε

 

Το αν θα επιτεθει ο μονομαχος σε καποιο ψαρι παιζουν πολλα ρολο,δεν ειναι σιγουρο.

Σε μεγαλα ενυδρεια,εχουν κρατηθει μονομαχοι με αλλα ψαρια τα οποια δεν εχουν μεγαλες ουρες.Ειδικα αν υπαρχουν πολλα φυτα δεν υπαρχει προβλημα.

Ειναι θεμα καθαρα χαρακτηρα του ψαριου το τι θα κανει.

Καλο ειναι,αν δεν ειμαστε σιγουροι για κατι ,να μη το γραφουμε.Ετσι μπερδευουμε τους αλλους και τους τρομοκρατουμε χωρις λογο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

 

Το αν θα επιτεθει ο μονομαχος σε καποιο ψαρι παιζουν πολλα ρολο,δεν ειναι σιγουρο.

Σε μεγαλα ενυδρεια,εχουν κρατηθει μονομαχοι με αλλα ψαρια τα οποια δεν εχουν μεγαλες ουρες.Ειδικα αν υπαρχουν πολλα φυτα δεν υπαρχει προβλημα.

Ειναι θεμα καθαρα χαρακτηρα του ψαριου το τι θα κανει.

Καλο ειναι,αν δεν ειμαστε σιγουροι για κατι ,να μη το γραφουμε.Ετσι μπερδευουμε τους αλλους και τους τρομοκρατουμε χωρις λογο.

Σωστός...... μόνο σε κάτι μου παραπονέθηκε άδικα......σε αυτό έχω εμπειρία και για να πω κάτι εντελώς σίγουρο όπως είπα και πιο πάνω μια γενική φωτό του ενυδρείου θα με βοηθήσει...... Ο φίλος/φίλη μας έπεσε σε καλό χαρακτήρα μονομάχου και λίγο πιο πολύ φως αν μπορείς πιο πολύ ώρα

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Σωστός...... μόνο σε κάτι μου παραπονέθηκε άδικα......σε αυτό έχω εμπειρία και για να πω κάτι εντελώς σίγουρο όπως είπα και πιο πάνω μια γενική φωτό του ενυδρείου θα με βοηθήσει...... Ο φίλος/φίλη μας έπεσε σε καλό χαρακτήρα μονομάχου και λίγο πιο πολύ φως αν μπορείς πιο πολύ ώρα

Για να σε βοηθησω περισσοτερο να καταλαβεις,οπως και να ειναι το ενυδρειο,σε 60 λιτρα ο μονομαχος δεν μπορει να πιασει τα νεον,ειναι πολυ αργος και τα νεον πολυ γρηγορα.

Επισης ρωτας πιο πανω πως εστρωσε το φιλτρο του.Δεν εχει σημασια αυτο,οπως και να το εστρωσε,μετα απο 10 μηνες το ενυδρειο εχει στρωσει 1000000%

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερω αρκετα για μονομαχους και οντως επεσα σε καλο χαρακτηρα,να φανταστειτε ειναι πολυ δραστηριος αλλα ακομα και οταν παιρνανε ψαρια η γαριδες διπλα του αυτος δεν τα  ενοχλει καθολου,ουτε καν τα κοιταει που σημαινει οτι δεν τον νευριαζουν.Τωρα οσο αφορα το θεμα μας το εψαξα αυτο που ειπατε και μαλλον εχετε δικιο. @Antonis K Εχω λιγες ωρες φωτισμο επειδη απ οτι ξερω τα νεον δεν πολυσυμπαθουν το φως,αν και πιστευω και 4 ωρες να το ειχα δεν θα υπηρχε προβλημα..μαλλον το κανω τωρα πια λογω συνηθειας χαχα,ισως το αλλαξω σιγα σιγα σε περισσοτερες

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος NeonBetta έγραψε:

Παιδια ξερω αρκετα για μονομαχους και οντως επεσα σε καλο χαρακτηρα,να φανταστειτε ειναι πολυ δραστηριος αλλα ακομα και οταν παιρνανε ψαρια η γαριδες διπλα του αυτος δεν τα  ενοχλει καθολου,ουτε καν τα κοιταει που σημαινει οτι δεν τον νευριαζουν.Τωρα οσο αφορα το θεμα μας το εψαξα αυτο που ειπατε και μαλλον εχετε δικιο. @Antonis K Εχω λιγες ωρες φωτισμο επειδη απ οτι ξερω τα νεον δεν πολυσυμπαθουν το φως,αν και πιστευω και 4 ωρες να το ειχα δεν θα υπηρχε προβλημα..μαλλον το κανω τωρα πια λογω συνηθειας χαχα,ισως το αλλαξω σιγα σιγα σε περισσοτερες

Ναι αλλά αν φανταστείς ότι 2 ώρες για αυτά είναι ημέρα και 22 νύχτα δεν σου φαίνεται κάπως περίεργο;

Άλλαξε το σε 6 καλύτερα ή έστω 4

Link to comment
Share on other sites

Από τη μεριά μου έχω δύο παρατηρήσεις στην πρώτη φωτογραφία:

 

1) Το φυτό είναι ανούμπια; Αν ναι, τότε δεν πρέπει να είναι φυτεμένο στο βυθό γιατί σαπίζει. Βγάλτο και δέστο με πετονιά σ'ένα ξύλο ή πέτρα.

2) Το αγγείο αριστερά είναι αφύσικο στο ενυδρείο σου. Σίγουρα είναι πλαστικό (παράγωγο πετρελαίου) και με τον καιρό θα βγάλει ουσίες που θα σου μολύνουν το νερό. Αντικατέστησέ το με κάποιο φυσικό προϊόν, όπως καρύδα κατάλληλα προετοιμασμένη για φωλιά.

 

Βάλε και μια φωτογραφία του μονομάχου σου...

Link to comment
Share on other sites

Πολλοι κρατανε τα νεον χωρις φως,στην φυση ζουν με ελαχιστο φως αλλα ναι 4 γινεται να το κανω ανετα,ξερω πως με ελαχιστο φως μπορει να υπαρξουν πιθανοτητες να κανουν αυγα γιατι γενικως ειναι πολυ δυσκολο να κανουν αλλα τωρα πλεον δεν το θελω αυτο,ξερω πως με 4-5 ωρες δεν υπαρχει κανενας κινδυνος απλα η αλλαγη πρεπει να γινει σταδιακα για να δω τις αντιδρασεις τους.Παιδια σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια,την ζημια την εκανε το zebra nerite snail 100%. @worldiver μισο τωρα σου στελνω,το φυτο ναι ειναι ανουμπια και ειναι το μοναδικο που εχω ΄΄φυτεψει΄΄,πολλες φορες (απ οσο εχω διαβασει και απο ξενα σαιτ) μερικα ειδη ανουμπιας μπορουν να φυτευτουν αρκει η βαση τους να εχει αμεση επαφη με το νερο,δηλαδη στην ουσια να ειναι φυτεμενες σχεδον μονο οι ριζες.Πιστευω εχει σημασια και η αμμος,δηλαδη η πυκνοτητα,το εχω 5 μηνες το συγκεκρυμενο της φωτογραφιας και βγαζει νεα φυλλα αρα πρεπει να ναι καλα.τωρα ερχονται φωτο του μονομαχου αν καταφερω και τον πετυχω 

Link to comment
Share on other sites

Screenshot_7.png

Screenshot_8.png

Screenshot_9.png

Screenshot_10.png

Link to comment
Share on other sites

Χεχε..αναγκαστηκα να κοροιδεψω με λιγο φαι για να κατσει σε ενα σημειο αλλιως δεν...και δεν εχω και την καλυτερη καμερα :notfair:

Screenshot_11.png

Link to comment
Share on other sites

βρηκα μια καλυτερη αλλα ειναι πριν απο 2 μηνες,:hehe

Screenshot_12.png

Link to comment
Share on other sites

@worldiver εβαλα ηδη μια καρυδα που ειχα σε εκεινο το σημειο,εχεις απολυτο δικιο για το αγγειο,αν και μικρο αντικειμενο καλυτερα να ειμαι 100% σιγουρος.Βεβαια μη νομιζετε οτι τοσο καιρο τον ειχα χωρις φωλια,ειχε βρει ενα ωραιο σημειο κοντα στον θερμοστατη και κατω απο μια ριζα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε έχεις πανέμορφο μονομάχο!!!

Έχει όλο το πακέτο!

Καλό χαρακτήρα και υπέροχη εμφάνιση!

Πολλά μπράβο!!!

Link to comment
Share on other sites

@Danaesip ευχαριστωω πολυ !

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχ την αλήθεια λέω

πριν 15 λεπτά, το μέλος NeonBetta έγραψε:

@Danaesip ευχαριστωω πολυ !

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο μονομάχος σου, έχει και χαρακτήρα! Κάπως έτσι είναι και ο δικός μου, που κάνει παρέα με fantail χρυσόψαρα χωρίς πρόβλημα! Με γαρίδες πάντως δεν τον έχω βάλει ακόμα. :P  Νομίζω όμως ότι πρέπει το χειμώνα να του κατεβάζεις τη θερμοκρασία στους 23 βαθμούς, να καταλαβαίνει λίγο και από εποχές!

 

Μου φάνηκε περίεργο το στήσιμο που έχεις κάνει με την ανούμπια, αφού όμως σου πάει μια χαρά και βγάζει και φύλλα, όλα ΟΚ !

 

Αν θες, βάλε και μια γενική φωτογραφία του ενυδρείου σου. Μάλιστα, αφού έχεις μονομάχο θα πρότεινα να τον βάλεις στο θέμα "Παρουσιάσεις Μονομάχων":

 

Έγινε επεξεργασία - worldiver
Link to comment
Share on other sites

Τον ειχα βαλει οταν ηταν πιο μικρος,τον σεπτεμβρη του 17,μαζι με εναν αλλο που ειχα μεγαλουτσικο(πλακατ),δεν ηταν ωραιες οι φωτο τωρα που τις ειδα παλι αλλα τον εχω στο προφιλ μου και θα ανεβασω κι αλλες πιο καλες.Ευχαριστω για ολες τις συμβουλες ολους.Επισης @worldiver εχεις δικιο για την αλλαγη θερμοκρασιας θα το ακολουθησω

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τα ψαρια σου δεν εχουν θεμα με τις ωρες φωτισμου,αλλα με την ενταση φωτισμου.Αλλο το ενα,αλλο το αλλο.

Με 2 και 4 ωρες φωτισμου εχουν προβλημα τα φυτα σου.Βαλε το φως 8 ωρες και θα εισαι κομπλε και με τα ψαρια και με τα φυτα σου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...