Jump to content

Διδασκων αει διδασκομενος( κακη αρχη)


elkaranasos

Recommended Posts

Μετά απο καιρό είπα να ασχοληθω ξανα με το χομπυ των ενυδρειων. Πηρα πισω το παλιο μου ενυδρειο 240 λτ και αγορασα ακομα ενα 100 λτ. Στο πρωτο ενυδρειο εχω εσωτερικο φιλτρο οπως και στο δευτερο λοιπα στοιχεια στην παρουσιαση σημερα το βραδυ.Κατοπιν ενθουσιασμου εριξα ευθεις αμεσως ενα χαρεμι γκαπυ 3 ανγκιστρους 4 corydoras sterbai 10 red shrimps 12 valisneria americana και αλλες 10 ριζες κοκκινο φυτο. Το ενυδρειο? Αστρωτο. Τα γκαπυ γενισαν και μετεφερα τους νεογνους στο 100 λιτρο φυτεμενο με 10 ριζες edensa μαζι με 4 ρεντ τσερυ. Προ χθες εριξα και 21 σαλιγκαρια αππλε σναιλς στο μικρο. Και παμε τωρα..Ταισμα στο μεγαλο τρεις φορες φυλλαρακια και μια κοκκους για τα του βυθου. Μετρησεις;ποτε. Παρα μονο η θερμοκρασια στους 26 σταθερα. Τα φωτα; Πλεον απο τις 16:00 εως τις 00:00 νερο; διαυγες. Αλλαγες νερου το Σαββατο10/03 η πρωτη μεσα σε δυο βδομαδες κατα το ημιση.Υγρα; 2 μπουκαλακια μικρα της σερα το κοκκινο και το γαλαζιο.Πλεον εχασα ολα τα γκαπυ τα φυτα αναπτυχθηκαν και εχασα και τρεις ξιφοφορους. Παμε λοιπον κατοπιν εορτης να σωσουμε οτι αν σωζεται. Σημερα περναω απο το πετμαρκετ για ψωνια. Τι μου προτεινεται να αγορασω απο τεστ και τι απο * φαρμακα*? Τι τροφη ριχνω για δυο χαρεμια γκαπυ, ανγκιστρους 3 ρεντ τσερυ και 4 στερμπαι; χρειαζοναι μπολυ; σιγουρα στο φιλτρο θα μπει σιποραξ...παρακατω;

IMG_20180302_233400.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βακτηρια εχεις ριξει καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αμε το κοκκινο μπουκαλακι

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις σε παρακαλω με ονοματα των μπουκαλιων που βαζεις.

Δεν μπορει να γνωριζει ο καθεις απο εμας τη ειναι  ο καθε χρωματισμος του καθε μπουκαλιου.

Επανω αναγραφουν τη ειναι. ( μια φωτο δεν θα εβλαπτε ).

 

Τα πρωτα που θα παρεις ειναι τεστ αμμωνιας και ΝΟ2

Το φαγητο θα ειναι πολυ ελαχιστο εως μυδαμινο τις πρωτες μερες μεχρι να μηδενιση η αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος giorgosmarios έγραψε:

Αν μπορεις σε παρακαλω με ονοματα των μπουκαλιων που βαζεις.

Δεν μπορει να γνωριζει ο καθεις απο εμας τη ειναι  ο καθε χρωματισμος του καθε μπουκαλιου.

Επανω αναγραφουν τη ειναι. ( μια φωτο δεν θα εβλαπτε ).

 

Τα πρωτα που θα παρεις ειναι τεστ αμμωνιας και ΝΟ2

Το φαγητο θα ειναι πολυ ελαχιστο εως μυδαμινο τις πρωτες μερες μεχρι να μηδενιση η αμμωνια.

Μια αλλαγη νερου δεν θα εβλαπτε γιατι βλεπω θολο το νερο σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψες από μόνος σου το ενυδρείο είναι άστρωτο.

Αρα αφού υπάρχουν μέσα ζωντανα, πρέπει να πας άμεσα σε μπόλιασμα.

Θα βοηθούσε την κατάσταση η χρησιμοποίηση αντιχλώριου prime seachem σε ενισχυμένη δόση 3-4 πλασια από το κανονικό, για αποτοξικοποιήση της αμμωνίας.

Βάζεις λοιπόν μπόλι και για τις επόμενες 2-3 μέρες δεν ταίζεις καθόλου.:)

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Κυριοι...Ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση.Δυστυχως δεν θα παρω τεστακια σημερα διοτι δεν ειχαμε πληρωμη απο την εργασία. Ευελπιστω αυριο να εχουμε θετικη ενερωση. Αυτα που εριξα μεσα ειναι bio nitrivec( sera)  liquid biofilter medium & aquatan ( sera)  water contitioner

2018-03-12 18.15.26.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SOTIRIS said:

Όπως έγραψες από μόνος σου το ενυδρείο είναι άστρωτο.

Αρα αφού υπάρχουν μέσα ζωντανα, πρέπει να πας άμεσα σε μπόλιασμα.

Θα βοηθούσε την κατάσταση η χρησιμοποίηση αντιχλώριου prime seachem σε ενισχυμένη δόση 3-4 πλασια από το κανονικό, για αποτοξικοποιήση της αμμωνίας.

Βάζεις λοιπόν μπόλι και για τις επόμενες 2-3 μέρες δεν ταίζεις καθόλου.:)

 

 

 

Αυτό με την αποτοξικοποιηση της αμμωνίας με χρήση αντιχλωριου με ενδιαφέρει..Υπάρχει κάποιο θεματακι να διαβάσω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Skoti έγραψε:

Αυτό με την αποτοξικοποιηση της αμμωνίας με χρήση αντιχλωριου με ενδιαφέρει..Υπάρχει κάποιο θεματακι να διαβάσω;

Στην ουσία το prime μετατρέπει την τοξική αμμωνία, σε αμμώνιο που δεν είναι τοξικό για τους οργανισμούς.

Παραμένει όμως μετρήσιμη.:)

Link to comment
Share on other sites

Τεράστιε τυπε Σωτήρη...Ευχαριστώ, ομολογώ πως δεν το ήξερα γιατί δεν ασχολήθηκα ποτέ με το συγκεκριμένο προιον, εκτός κι αν όλα τα αντιχλωρια κάνουν και αυτη τη δουλειά και είμαι βαθιά νυχτωμενος με το τι ακριβώς κάνει ένα αντιχλωριο εκτός από αποχλωριοποιηση..:hehe

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Τεράστιε τυπε Σωτήρη...Ευχαριστώ, ομολογώ πως δεν το ήξερα γιατί δεν ασχολήθηκα ποτέ με το συγκεκριμένο προιον, εκτός κι αν όλα τα αντιχλωρια κάνουν και αυτη τη δουλειά και είμαι βαθιά νυχτωμενος με το τι ακριβώς κάνει ένα αντιχλωριο εκτός από αποχλωριοποιηση..:hehe

Δεν γνωρίζω αν και τα υπόλοιπα αντιχλώρια κάνουν το ίδιο, αλλά το συγκεκριμένο προιόν υπόσχεται ότι το κάνει.

Μπορεί κάποιος να το δει και στις οδηγίες του σκευάσματος.:D

http://www.seachem.com/prime.php

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μαγκες- μαγκιτισσες...ηρθε η ωρα της πληρομης δηλαδη η ωρα της καταθεσης. Παω στο πετμαρκετ για τεστακια και οχι μονο εχετε να προτεινετε κατι συγκεκριμενο; αν και ειμαι σιγουρος οτι στην πειραιως ο ενυδρειανθρωπος θα με βοηθησει στανταρ

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λεμε...μικρο ενυδρειο 90lt cl2 =0 ph=6,9 kh=6o No2=>7o No3=100o &10o ///ενυδρειο 200lt cl2=0,9 ph=6,4 kh=6o No2=>14ogh No3=250o & 50o αμμονια και στα δυο ηταν 0 τι γινεται ρε παιδια; plsss help me

Link to comment
Share on other sites

Εισαι φουλ αστρωτος γιατι μετρας ν02

Και 100% πηρες τεστ σε στικακια και οχι υγρα γιατι ph 6,9 και 6,4 απο βρυση στην Αθηνα δεν εχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ελα απευθειας απο την βρυση να παρεις φιλος.... 6 ph και ειμαι Νικαια στον Πειραια....ΑΛΛΟ ΑΘΗΝΑ ΑΛΛΟ ΠΕΙΡΑΙΑΣ. Δεν το φωναζω το τονιζω..Παρολαυτα οποιος θελει ας ερθει να παρει

Link to comment
Share on other sites

Εχεις 6 στη βρυση?

Με τι τεστ μετρας?

Σιγουρα μετρας με στικ γιατι τα υγρα δεν εχουν μετρηση για χλωριο πανω...μονο τα στικ εχουν...

Link to comment
Share on other sites

Εγω το ενυδρειο το μετρησα με στικ... και θα παω το απογευμα με δειγμα να μου το μετρησει και ενας φιλος....αλλλα γενικα η βρυση μου βγαζει 6 ph μετρημενα με υγρα λωγο (Νεαπολης) ψηλα και λωγο δεξαμενης κεντρικης της πολεως

Link to comment
Share on other sites

Ειδες που σου λεω οτι μετρας με στικ?

Βρυση και ph 6 στην Αθηνα (και μη μου πεις αλλο Πειραιας και αλλο Αθηνα παλι,τα ιδια νερα εχουν πανω κατω) δεν παιζει.

Να μου πεις 7-7,5 και πανω ναι,αλλα 6 δεν...

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τα γκαπυ επειδη το ψαααχνωωω υπερβολικα αμμονια δεν ηταν η αιτια αλλαα....η θερμοκρασια οσο κι αν ακουγεται περιεργο. Ο θερμοστατης στο 30 και θερμομετρο αυτοκολητο στους 22 Μαλλον μετραγα θερμοκρασια δωματιου....εξου και στο μικρο ενυδρειο ειναι μια χαρα....Αυτο που βλεπω στο μεγαλι πολλα νιτρικα ειναι προβλημα αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Βαλε στοιχημα και ελα να δοκιμασεις αλλο Αθηνα αλλο Πειραιας

Link to comment
Share on other sites

Εσυ τα νιτρικα βλεπεις πολλα?

Τα νιτρωδη τα βλεπεις?

Τα ψαρια μονο απο αμμωνια πεθαινουν?

Τα γκαπυ δεν πεθαναν απο θερμοκρασια φιλος,απο αστρωτο ενυδρειο πηγαν και να δεν κανεις κατι αμεσα θα χασεις και τα υπολοιπα...

Οσο για το νερο...νταξει εσυ εχεις ph 6

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν κανω τιποτα;;;....ε καλα και εσυ μην εισαι αυστηρος εκανα αλλαγη νερου εχθες πηρα τα στικακια και υγρα για αμμωνια θα παω στον κ.Βασιλη σημερα για καταθεσεις και για επιβεβαιωση των μετρησεων.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για την θερμοκρασια το θεωρεις μη αιτια;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εφταιγε η θερμοκρασια,εφταιγε που το ενυδρειο ειναι αστρωτο!

Τα φιλτρα εχουν βιολογικο υλικο μεσα?

Αλλαγες νερου θες πολλες και βακτηρια.

Το καλυτερο θα ηταν να παρεις μπολι απο καποιον.

Και ταισμα απο λιγο εως καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Βιολογικο υλικο πηρσ μολις εχθες βακτηρια σε καθημερινη βαση...ταισμα μονο για τον βυθο καθως γκαπυ δεν υπαρχουν πλεον παρολαυτα υπαρχουν τα ανγκιστρους τα sterbai και οι γαριδες...τα ραμσορν απο δυο εχουν γινει πεντε και αλλαγες καθε Σαββατο κατα 25 με 30%

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...