Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα θα σας πω μερικές πληροφορίες

Μάρκα ενυδρείου:Hailea 60lt

Φίλτρο:το μαμαδιστικο του(με άνθρακα)

Θερμοστάτης:έχω κανονίσει έναν 50w

Λάμπα:Δύο λευκές 24w (τις άλλαξα)

Ερωτήσεις

1η...Αν βάλω μπόλι στο φίλτρο θα έχει τελειώσει ο κύκλος του αζώτου;

... σκέφτομαι το μπόλι να το ζητήσω από τον πετσοπα αλλά φοβάμαι για αρρώστιες να το πάρω;

3η...θα βάλω σίγουρα Γκαπυ αλλά τι αλλά ψάρια μπορώ να πάρω;

...η βάση του ενυδρείου είναι το πάτωμα επειδή δεν είχα κάποιο πιο κατάλληλο σημείο στο σπίτι

5η...(6η) (ο στολισμός θα γίνει με ρίζα,anubias και πέτρες)άμα πάρω πέτρες από τη θάλασσα και τις βράσω μπορώ να τις βάλω στο ενυδρείο;

Και τι τεστακια μου προτείνετε;

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να μην βάλεις μπολι.

Όχι για τυχόν αρρώστιες κτλ αλλά επειδή είναι το πρώτο σου ενυδρείο και δεν έχεις ψαράκια αυτή τη στιγμή, οπότε σου δίνεται η ευκαιρία να το στρώσεις από την αρχή και να μάθεις από αυτή τη διαδικασία. 

Έτσι και γνώσεις θα αποκτήσεις και θα έχεις χρόνο να στήσεις το ενυδρείο όπως θες και με την ησυχία σου.

Θα χρειαστείς τεστ για αμμωνία, νιτρωδη και νιτρικα. Εδω ισως σε συμφέρει οικονομικά να πάρεις το master test kit της API που τα έχει ολα, συν ph. 

Και καλό θα ήταν να μην ανοίγεις συνέχεια καινούρια θεματα, γιατι ετσι χανονται οι παλιοτερες πληροφοριες.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Εγώ θα σου πρότεινα να μην βάλεις μπολι.

Όχι για τυχόν αρρώστιες κτλ αλλά επειδή είναι το πρώτο σου ενυδρείο και δεν έχεις ψαράκια αυτή τη στιγμή, οπότε σου δίνεται η ευκαιρία να το στρώσεις από την αρχή και να μάθεις από αυτή τη διαδικασία. 

Έτσι και γνώσεις θα αποκτήσεις και θα έχεις χρόνο να στήσεις το ενυδρείο όπως θες και με την ησυχία σου.

Θα χρειαστείς τεστ για αμμωνία, νιτρωδη και νιτρικα. Εδω ισως σε συμφέρει οικονομικά να πάρεις το master test kit της API που τα έχει ολα, συν ph. 

Και καλό θα ήταν να μην ανοίγεις συνέχεια καινούρια θεματα, γιατι ετσι χανονται οι παλιοτερες πληροφοριες.

Ναι αλλά έτσι δεν θα μου πάρει 10 μήνες;

.........

Ευχαριστώ για τα τεστακια

.............

Απλά στο παλιό όταν έγραψα δεν μου απάντησε κανείς και λέω μήπως επειδή έχουμε καιρό να γράψουμε εκεί και άνοιξα καινούργιο

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε. Τι 10 μηνες;

Συνήθως η διαδικασία του στρωσιματος διαρκει γύρω στον ενα μηνα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Όχι βρε. Τι 10 μηνες;

Συνήθως η διαδικασία του στρωσιματος διαρκει γύρω στον ενα μηνα.

 

Οπότε  βάζω χαλικακι μέσα, φυτά, ξύλα και το siporax μέσα και σε ένα μήνα γίνεται;;;;(αλλαγές νερού κάθε μέρα)

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Danaesip έγραψε:

Ναι αλλά έτσι δεν θα μου πάρει 10 μήνες;

.........

Ευχαριστώ για τα τεστακια

.............

Απλά στο παλιό όταν έγραψα δεν μου απάντησε κανείς και λέω μήπως επειδή έχουμε καιρό να γράψουμε εκεί και άνοιξα καινούργιο

Απαντησα στο "παλιο":) Και ΟΧΙ ενυδρειο στο πατωμα! Καποια μερα θα το σπασεις...το πως; Υπαρχουν αμετρητα σεναρια! Στο θεμα της @Nat γραφουμε και για τους δυο σας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Danaesip έγραψε:

Καλησπέρα θα σας πω μερικές πληροφορίες

Μάρκα ενυδρείου:Hailea 60lt

Φίλτρο:το μαμαδιστικο του(με άνθρακα)

Θερμοστάτης:έχω κανονίσει έναν 50w

Λάμπα:Δύο λευκές 24w (τις άλλαξα)

Ερωτήσεις

1η...Αν βάλω μπόλι στο φίλτρο θα έχει τελειώσει ο κύκλος του αζώτου;

... σκέφτομαι το μπόλι να το ζητήσω από τον πετσοπα αλλά φοβάμαι για αρρώστιες να το πάρω;

3η...θα βάλω σίγουρα Γκαπυ αλλά τι αλλά ψάρια μπορώ να πάρω;

...η βάση του ενυδρείου είναι το πάτωμα επειδή δεν είχα κάποιο πιο κατάλληλο σημείο στο σπίτι

5η...(6η) (ο στολισμός θα γίνει με ρίζα,anubias και πέτρες)άμα πάρω πέτρες από τη θάλασσα και τις βράσω μπορώ να τις βάλω στο ενυδρείο;

Και τι τεστακια μου προτείνετε;

 

 

1)Μπολι θα μπορουσες να βαλεις αλλα καλο ειναι οπως ειπε και ο Αντωνης να το στρωσεις κανονικα για να μαθεις πως γινεται.

2)Μπολι ποτε απο πετσοπ

3)Εγω ουτε γκαπυ δεν θα εβαζα σε 60 λιτρα.Αυτα τα λιτρα ειναι οριακα για ενα χαρεμι,αν αρχισουν και γεννανε θα εχεις προβλημα.

4)Οχι στο πατωμα το ενυδρειο,ειναι επικυνδινο και μπορει να σπασει.

5)Αναλογα τα ψαρια που θα βαλεις,αν θελουν σκληρο νερου γιατι οι πετρες απο παραλια ειναι ασβεστολυθικες και θα κανουν το νερο πιο σκληρο.

Link to comment
Share on other sites

Για βάση έιχα το κομοδίνο αλλά σε αυτό το ενυδρείο εξέχει λίγο το ενυδρείο και φοβάμαι....αλλά σε όλο το σπίτι χτυπάει ο ήλιος....οι γονείς μου λένε και στη βεράντα αλλά δεν το βρίσκω καλή ιδέα....δεν βρίσκω πουθενά αλλού να το βάλω

....................

Δηλαδή θα βάλω το σιποραξ με νερό, χαλίκια, φυτά, πέτρες,ξυλα και τα anubias για ένα μήνα και μετά θα πάρω τα τέστ νερού και θα είμαι έτοιμη για τα ψάρια; Και ο κύκλος του αζώτου θα έχει προλάβει να ολοκληρωθεί;

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε στο παρακατω λινκ για τον κυκλο του αζωτου και πως γινεται το στρωσιμο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος rastafarian έγραψε:

1)Μπολι θα μπορουσες να βαλεις αλλα καλο ειναι οπως ειπε και ο Αντωνης να το στρωσεις κανονικα για να μαθεις πως γινεται.

2)Μπολι ποτε απο πετσοπ

3)Εγω ουτε γκαπυ δεν θα εβαζα σε 60 λιτρα.Αυτα τα λιτρα ειναι οριακα για ενα χαρεμι,αν αρχισουν και γεννανε θα εχεις προβλημα.

4)Οχι στο πατωμα το ενυδρειο,ειναι επικυνδινο και μπορει να σπασει.

5)Αναλογα τα ψαρια που θα βαλεις,αν θελουν σκληρο νερου γιατι οι πετρες απο παραλια ειναι ασβεστολυθικες και θα κανουν το νερο πιο σκληρο.

Αν δεις το πρωφιλ των ψαριών λέει 

Προτεινόμενα λίτρα:60

Τα γκαπυ ζούν σε σκληρό νερό και η περιοχή μου έχει ήδη σκληρό οπότε δεν θα βάλω πέτρες έκτος και αν βρω σε κανένα πετσοπ καλες

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

Διαβασε στο παρακατω λινκ για τον κυκλο του αζωτου και πως γινεται το στρωσιμο.

 

 

Το έχω διαβάσει αλλά τα ψάρια θα μπούνε όταν τελειώσει ο κύκλος (συνήθως 2< μήνες) ή μόλις στρώσει το φίλτρο (1 μηνα);;;;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Αν δεις το πρωφιλ των ψαριών λέει 

Προτεινόμενα λίτρα:60

Τα γκαπυ ζούν σε σκληρό νερό και η περιοχή μου έχει ήδη σκληρό οπότε δεν θα βάλω πέτρες έκτος και αν βρω σε κανένα πετσοπ καλες

Αν δεις το προφιλ των ψαριων λεει : Λίτρα: Για ένα χαρέμι (1 αρσενικό και 3 θηλυκά) γύρω στα 60 λίτρα.

Που σημαινει 4 ψαρια κρατας σε 60 λιτρα και οτι γεννες εχεις τις δινεις γιατι θα εχεις προβλημα και ειδικα με το φιλτρακι που εχεις στο ενυδρειο σου.

πριν 3 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Το έχω διαβάσει αλλά τα ψάρια θα μπούνε όταν τελειώσει ο κύκλος (συνήθως 2< μήνες) ή μόλις στρώσει το φίλτρο (1 μηνα);;;;;;

Οταν στρωσει το φιλτρο σημαινει οτι εχει γινει ο κυκλος του αζωτου.Δεν θελει 2 μηνες αλλα περιπου στις 30 μερες και αναλογα με ποιον τροπο θα το στρωσεις.

Με βακτηρια? Εδω μπαινουν τα πρωτα ψαρια αμεσα αλλα θελει πολυ προσοχη και συνεχεια μετρησεις.

Με βακτηρια και τροφη? Εδω θελει κανα μηνα και μετρησεις για να ξερεις που βρησκεσε.

Με μπολι? Παλι αμεσα ψαρια αλλα θελει και εδω προσοχη

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Danaesip έγραψε:

Αν δεις το πρωφιλ των ψαριών λέει 

Προτεινόμενα λίτρα:60

Τα γκαπυ ζούν σε σκληρό νερό και η περιοχή μου έχει ήδη σκληρό οπότε δεν θα βάλω πέτρες έκτος και αν βρω σε κανένα πετσοπ καλες

Παρε λαβα, να υπαρχει και ενα ακομα "σπιτακι" για τα καλα βακτηρια.

Και... προσωπικα ειμαι υπερ - βακτηρια+τροφη :bigemo_harabe_net-64:

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δαναη οποια μεθοδο και να ακολουθησεις για το στρωσιμο σιγουρα θελει υπομονη για να γινει η διαδικασια σωστα και για να μην εχεις προβληματα στο μελλον. Εξαλλου μιλαμε για κυκλο και ποτε ο χρονος στρωσιματος δεν ειναι ο ιδιος για ολους. Αρα μην θεωρεις δεδομενο οτι το ενυδρειο σου θα ειναι στρωμενο στον μηνα απλα αυτος ειναι ενας μεσος χρονος.

Εγω εστρωσα το ενυδρειο μου περιπου στον εναμιση μηνα χωρις φυτα,ψαρια η τροφη. Βεβαια ειχα οργανικο υποστρωμα και βοηθησε στο στρωσιμο αλλιως θα επρεπε να εριχνα τροφη για να ανεβασει αμμωνια αλλα μην σε μπερδευω παραπανω.

Ξεκινησε να ριχνεις βακτηρια με τροφη οπως σου ειπε και η @natateo και οταν παρεις τα τεστακια (προτιμησε τα υγρα τεστ και οχι τα στικ, καθαρα λογω ακριβειας των μετρησεων) ξεκινησε τις μετρησεις ακολουθωντας πιστα τις οδηγιες χρησης.

Θυμισου οτι για να στρωθει το ενυδρειο και αρα να βαλεις ψαρακια θα πρεπει αμμωνια (NH3/NH4) και νιτρωδη (ΝΟ2) να ειναι μηδεν και να μετρας μονο νιτρικα (ΝΟ3).

 

Καλη συνεχεια απο εμενα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος PanosTetra έγραψε:

δαναη οποια μεθοδο και να ακολουθησεις για το στρωσιμο σιγουρα θελει υπομονη για να γινει η διαδικασια σωστα και για να μην εχεις προβληματα στο μελλον. Εξαλλου μιλαμε για κυκλο και ποτε ο χρονος στρωσιματος δεν ειναι ο ιδιος για ολους. Αρα μην θεωρεις δεδομενο οτι το ενυδρειο σου θα ειναι στρωμενο στον μηνα απλα αυτος ειναι ενας μεσος χρονος.

Εγω εστρωσα το ενυδρειο μου περιπου στον εναμιση μηνα χωρις φυτα,ψαρια η τροφη. Βεβαια ειχα οργανικο υποστρωμα και βοηθησε στο στρωσιμο αλλιως θα επρεπε να εριχνα τροφη για να ανεβασει αμμωνια αλλα μην σε μπερδευω παραπανω.

Ξεκινησε να ριχνεις βακτηρια με τροφη οπως σου ειπε και η @natateo και οταν παρεις τα τεστακια (προτιμησε τα υγρα τεστ και οχι τα στικ, καθαρα λογω ακριβειας των μετρησεων) ξεκινησε τις μετρησεις ακολουθωντας πιστα τις οδηγιες χρησης.

Θυμισου οτι για να στρωθει το ενυδρειο και αρα να βαλεις ψαρακια θα πρεπει αμμωνια (NH3/NH4) και νιτρωδη (ΝΟ2) να ειναι μηδεν και να μετρας μονο νιτρικα (ΝΟ3).

 

Καλη συνεχεια απο εμενα :)

Ευχαριστώ βέβαια θα έχω στο νου μου για κανέναν γνωστό με ενυδρείο για μπόλι αλλά τα βακτήρια που θα τα βρω;

Link to comment
Share on other sites

βακτηρια βρισκεις σε ολα τα ενυδρειακα μαγαζια. Μια γυρα να κανεις αρκει. Για λογους διαφημισης δεν θελω να σε προτρεψω σε κατι συγκεκριμενο αν και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ολα την ιδια δουλεια κανουν στα ενυδρεια.

Δεν ειμαι ειδικος στα φυτεμενα αλλα αν το ξεκινησεις με φυτα φροντισε να αγορασεις και εναν χρονοδιακοπτη (δεν ειναι ακριβοι γυρω στα 4-5 ευρω) για να εχεις σταθερες ωρες ανοιχτα τα φωτα, για αρχη νομιζω 6 ωρες ειναι καλα , αλλιως θα πιασεις αλγες πολυ γρηγορα και γενικοτερα βαζεις φυτα γρηγορης αναπτυξης και κατα την αποψη μου χαμηλων απαιτησεων. Περισσοτερες πληροφοριες εδω https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/86082-φυτά-με-βάση-το-βαθμό-δυσκολίας/

Δεν υπαρχει λογος να βιαζεσαι παντως. Βημα-βημα και ολα θα γινουν και εμεις εδω ειμαστε :thumbsu:

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος PanosTetra έγραψε:

βακτηρια βρισκεις σε ολα τα ενυδρειακα μαγαζια. Μια γυρα να κανεις αρκει. Για λογους διαφημισης δεν θελω να σε προτρεψω σε κατι συγκεκριμενο αν και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ολα την ιδια δουλεια κανουν στα ενυδρεια.

Δεν ειμαι ειδικος στα φυτεμενα αλλα αν το ξεκινησεις με φυτα φροντισε να αγορασεις και εναν χρονοδιακοπτη (δεν ειναι ακριβοι γυρω στα 4-5 ευρω) για να εχεις σταθερες ωρες ανοιχτα τα φωτα, για αρχη νομιζω 6 ωρες ειναι καλα , αλλιως θα πιασεις αλγες πολυ γρηγορα και γενικοτερα βαζεις φυτα γρηγορης αναπτυξης και κατα την αποψη μου χαμηλων απαιτησεων. Περισσοτερες πληροφοριες εδω https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/86082-φυτά-με-βάση-το-βαθμό-δυσκολίας/

Δεν υπαρχει λογος να βιαζεσαι παντως. Βημα-βημα και ολα θα γινουν και εμεις εδω ειμαστε :thumbsu:

 

 

 

 

Δίκιο έχεις αύριο που θα ξαναπάω αντί για θερμοστάτη με χαλίκι θα πάρω βακτήρια  και σιποραξ με χαλίκι 

Άμα το ενυδρείο εξέχει λίγο από τη βάση πειράζει;

Κάθε πότε θέλει αλλαγή νερού μέχρι να στρώσει;

Και σε πόσο καιρό θα μπορώ να βάλω ψάρια+τον κύκλο του αζώτου

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη νερου μεχρι να στρωσει δεν κανεις.

Ψαρια θα σου δειξουν οι μετρησεις ποτε εισαι ετοιμη να βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

θερμοστατη γραφεις πιο πανω οτι εχεις κανονισει να παρεις. αν δεν εχεις τοτε το παιρνεις σε προτεραιοτητα ειναι βασικος εξοπλισμος. βακτηρια χρειαζεσαι ουτως η αλλως και για το χαλικι σου εχει γραψει η @natateo στο αλλο σου θεμα τι πρεπει να προσεξεις (κοκκομετρια κτλπ). 

1) Το βρισκω πολυ επικινδυνο να υπαρχει αποσταση μεταξυ του ενυδρειου και της βασης. Νομιζω ειναι κανονας το ενυδρειο να "παταει" γερα καπου. Πρεπει να βρεις μια λυση και σε αυτο γιατι αν το βαλεις κοντα σε παραθυρο και το βλεπει ηλιος τοτε θα τιγκαρεις απο αλγη.

2) Στο δικο μου ενυδρειο δεν αλλαξα ποτε νερο οσο εστρωνα παρα μονο πριν φυτεψω και αλλη μια φορα που θυμαμαι ειχα πολυ εξατμιση και η σταθμη του νερου ειχε πεσει αρκετα.

Σε αυτο ομως μην ακους εμενα, ανεμενε απαντηση απο τους πιο εμπειρους για να σε κατευθυνουν σωστα στο συγκεκριμενο κομματι.

3) Οταν με το καλο ξεκινησει να δουλευει το ενυδρειο σου και ριχνεις την καθημερινη δοση απο βακτηρια και οση τροφη χρειαζεται, τοτε περιπου μετα απο μια βδομαδα μπορεις να παρεις τις πρωτες μετρησεις για αμμωνια (ΝΗ3/ΝΗ4) και νιτρωδη (NO2). Αν δεν εχεις αμμωνια και νιτρωδη 0 τοτε το ενυδρειο σου δεν ειναι στρωμενο και αρα δεν μπορεις να βαλεις ψαρια. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά.. απλά επειδή μπήκα λίγο μικρή στο χόμπι θέλω συμβουλές

.......

Και επειδή σχεδόν ποτέ δεν εμπλέκονταν οι γονείς μου στις αγορές μου μαζεύω χαρτζιλίκι

........

Λογικά αύριο που θα πάω θα σας γράψω

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη Δαναη.... δεν χρειαζεσαι ουτε βακτηρια ουτε αντιχλωρια η διαφορα αλλα σκευασματα. Απλα βαλε λιγο μινι σιποραξ, γεμισε το ενυδρειο με νερο και ανα 2 ημερες τριβε μια τσιμπια τροφη (πολυχρωμο φυλλαρακι) στο ενυδρειο σου για 30 ημερες. Απο εκει και περα κανεις μια γενναια αλλαγη νερου 50% και βαζεις τα πρωτα ψαρακια. Το νερο αλλαγης να ειναι σε ενα δοχειο 24 ωρες πριν την αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει ο @Rik, γινεται και χωρις σκευασματα με βακτηρια(γιατι τα βακτηρια υπαρχουν παντου).

Απλα με βακτηρια- γινεται λιγο πιο γρηγορα. Και δεν ειναι ακριβα, δες τα link(δεν ειναι διαφημιση, απλα να ξερεις...)

https://www.aquavivere.gr/analosima/frontida-nerou/easystart-bacterial-combi-system

https://www.aquavivere.gr/analosima/frontida-nerou/bacto-active

https://www.aquavivere.gr/analosima/frontida-nerou/aquili-bacterium-e-12-capsules

Οταν θα στρωσεις το ενυδρειο σου, θα σου στειλω και φυτα:)

Και ο θερμοστατης (δικη μου γνωμη)-μπορει να περιμενει(αν δεν εχεις λεφτα). Ερχεται καλοκαιρι! (σε δυο μηνες:))

Link to comment
Share on other sites

Flakes για τροπικά ψάρια ή για χρυσόψαρα;

Και πόσα βακτήρια να ρίχνω;

Σε πόσο καιρό να πάρω τεστακια;

Τα γκαπυ με τι μπορώ να τα βάλω;

Άμα το βάλω στη Βεράντα πειράζει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Flakes για τροπικά ψάρια ή για χρυσόψαρα; Οτι και να παρεις το ιδιο ειναι

Και πόσα βακτήρια να ρίχνω; Οσο γραφει το μπουκαλι για τα λιτρα σου

Σε πόσο καιρό να πάρω τεστακια; Καμια εββομαδα αφου ξεκινησεις στρωσιμο.Υγρα τεστ να παρεις

Τα γκαπυ με τι μπορώ να τα βάλω; Με τιποτα αλλο,πολυ μικρο ενυδρειο για αλλα ψαρια,ακομα και για γκαπυ που γεννουν σευνεχεια.Οπως σου ειπα και χθες σε 60 λιτρα μονο ενα χαρεμι γκαπυ μπορεις να εχεις

Άμα το βάλω στη Βεράντα πειράζει; Πειραζει! Το χειμωνα θα πεφτει πολυ η θερμοκρασια και το καλοκαιρι θα ανεβαινει πολυ.Θα εχεις και προβλημα με τις αλγες απο τον ηλιο

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

 

Δεν πέφτει ήλιος στη βεράντα έχουμε τέντες

Στη σκάλα του σπιτιού σε ένα έπιπλο (έχει λίγο υγρασία μόνο)

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...