Jump to content

Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Θα εξηγησω γιατι το βρασιμο θελει με αλατι.

1. σκοτωνει ολα τα βακτηρια,ζωυφια, μυκητες.

2. Βγαινουν  χρωστικες ουσιες(δεν βαφει νερο), και αλλες βλαβερες ουσιες(μυκητοκτονα) με τα οποια ψεκαζουν τα ξυλα για να μην μουχλιαζουν.

3. το ξυλο ρουφαει το νερο και βουλιαζει πιο γρηγορα.

P.S. Φιλε @gifil, ποσες φορες ψεκαζεις το αμπελι σου; Τα φαρμακα μενουν ... Δεν νομιζω οτι τα ξυλα απο πετ σοπ βγαινουν απο βιολογικες καλλιεργιες:hehe

Ξερω, λετε , οτι φυσαω το γιαγουρτι, αλλα μια ωρα στη κατσαρολα δεν ειναι και πολυ...:)

 

 

Μαλλον εχεις την εντυπωση οτι το ενυδρειο ειναι ενα αποστειρωμενο περιβαλλον και οτι καθε βακτηριο ειναι και παθογονο. Ειδικα τα ξυλα απο πετ ειναι ετοιμα για μπλουμ. Τζαμπα ο κοπος....καλυτερα βαλτε κανενα κουλουρακι στο φουρνο να μυρισει ωραια ολο το σπιτι και να μας κερασετε και εμας να γλυκαθουμε λιγο...... :)

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Επισης τοσος λογος για τις ταννινες απο την στιγμη που το ενυδρειο ειναι σε φαση στρωσιματος και στο τελος απλα θα κανεις μια καλη αλλαγη νερου και τελιωσε η υποθεση.... αχ σας αρεσει να παιδευεστε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Θα εξηγησω γιατι το βρασιμο θελει με αλατι.

1. σκοτωνει ολα τα βακτηρια,ζωυφια, μυκητες.

2. Βγαινουν  χρωστικες ουσιες(δεν βαφει νερο), και αλλες βλαβερες ουσιες(μυκητοκτονα) με τα οποια ψεκαζουν τα ξυλα για να μην μουχλιαζουν.

3. το ξυλο ρουφαει το νερο και βουλιαζει πιο γρηγορα.

P.S. Φιλε @gifil, ποσες φορες ψεκαζεις το αμπελι σου; Τα φαρμακα μενουν ... Δεν νομιζω οτι τα ξυλα απο πετ σοπ βγαινουν απο βιολογικες καλλιεργιες:hehe

Ξερω, λετε , οτι φυσαω το γιαγουρτι, αλλα μια ωρα στη κατσαρολα δεν ειναι και πολυ...:)

 

Ποτε μου δεν εχω αποστηρωσει τιποτα...

Ουτε καν με ανθρακες εχω ασχοληθει...

Ακομη και τι πετρες που μαζευα ενα ξεπλυμα με νερακι , και μεσα στα ενυδρεια..

Ομοιως και τα ξυλα...

Αν ειναι ξυλα απο αμπέλια, αυτα ειναι μεσα στα φυτοφαρμακα..

Θεωρεις οτι με ενα βρασιμο θα φυγουν αυτα?

Τα ξυλα που βλεπεις στα πετ, τα περισσοτερα ειναι μαζεμενα απο ποταμια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος nicpapa έγραψε:

 

Ποτε μου δεν εχω αποστηρωσει τιποτα...

Ουτε καν με ανθρακες εχω ασχοληθει...

Ακομη και τι πετρες που μαζευα ενα ξεπλυμα με νερακι , και μεσα στα ενυδρεια..

Ομοιως και τα ξυλα...

Αν ειναι ξυλα απο αμπέλια, αυτα ειναι μεσα στα φυτοφαρμακα..

Θεωρεις οτι με ενα βρασιμο θα φυγουν αυτα?

Τα ξυλα που βλεπεις στα πετ, τα περισσοτερα ειναι μαζεμενα απο ποταμια.

Ειδικα τα mangrove, red moor και mopani. :D(ποταμια Αφρικης, Ινδιας η ποιος ξερει που ακομα...)

Τελος παντων, το ξυλο ειναι μεσα στο ενυδρειο απο χθες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

 

 

Μαλλον εχεις την εντυπωση οτι το ενυδρειο ειναι ενα αποστειρωμενο περιβαλλον και οτι καθε βακτηριο ειναι και παθογονο. Ειδικα τα ξυλα απο πετ ειναι ετοιμα για μπλουμ. Τζαμπα ο κοπος....καλυτερα βαλτε κανενα κουλουρακι στο φουρνο να μυρισει ωραια ολο το σπιτι και να μας κερασετε και εμας να γλυκαθουμε λιγο...... :)

Τετοια εντυπωση σιγουρα δεν εχω! Κτηνιατρος ειμαι, και απο μικροβιολογια ξερω κατι παραπανω απο τους περισσοτερους...:)Μιλαω γενικα :)

Απ΄αυτα που μελετας (χθες διαβασα) καταλαβαινω, οτι εχεις πολλες και πως να το πω... βαθιες γνωσεις του θεματος.

P.S. Λιγο μακρια ειστε για να σας στειλω κουλουρακια, αλλα θα το εχω υποψιν μου:D

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Τετοια εντυπωση σιγουρα δεν εχω! Κτηνιατρος ειμαι, και απο μικροβιολογια ξερω κατι παραπανω απο τους περισσοτερους...:)Μιλαω γενικα :)

Απ΄αυτα που μελετας (χθες διαβασα) καταλαβαινω, οτι εχεις πολλες και πως να το πω... βαθιες γνωσεις του θεματος.

P.S. Λιγο μακρια ειστε για να σας στειλω κουλουρακια, αλλα θα το εχω υποψιν μου:D

 

Kτηνιατρος ε?

Για πες κανενα καλο αποπαρασιτικο για τα σκυλια...

Για να μην χαλαμε την συζητηση στειλε μου σε pm...

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος nicpapa έγραψε:

Kτηνιατρος ε?

Για πες κανενα καλο αποπαρασιτικο για τα σκυλια...

Για να μην χαλαμε την συζητηση στειλε μου σε pm...

 

πριν 15 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Τετοια εντυπωση σιγουρα δεν εχω! Κτηνιατρος ειμαι, και απο μικροβιολογια ξερω κατι παραπανω απο τους περισσοτερους...:)Μιλαω γενικα :)

Απ΄αυτα που μελετας (χθες διαβασα) καταλαβαινω, οτι εχεις πολλες και πως να το πω... βαθιες γνωσεις του θεματος.

P.S. Λιγο μακρια ειστε για να σας στειλω κουλουρακια, αλλα θα το εχω υποψιν μου:D

 

Τα ξυλα ειναι απο μονα τους αντιβακτηριακα με ολα τα οξεα και τανινες που κουβαλανε....... εγω το μονο που θα εκανα απλα ειναι να τα βαλω μετα το στρωσιμο του ενυδρειου γιατι τα νιτροποιητικα βακτηρια αναπτύσσονται ποιο γρηγορα σε αλκαλικα νερα. Μετα θα το εβαζα για να εχω ενα ποιο ουδετερο νερο. Κατα τα αλλα η ενασχοληση με το χομπυ και το διαβασμα μου εμαθε 5 πραγματα.....απο εκει και περα μια ζωη μαθαινουμε σε αυτο τον ομορφο κοσμο. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On ‎15‎/‎3‎/‎2018 at 10:49 ΜΜ, το μέλος Rik έγραψε:

 

 

Μαλλον εχεις την εντυπωση οτι το ενυδρειο ειναι ενα αποστειρωμενο περιβαλλον και οτι καθε βακτηριο ειναι και παθογονο. Ειδικα τα ξυλα απο πετ ειναι ετοιμα για μπλουμ. Τζαμπα ο κοπος....καλυτερα βαλτε κανενα κουλουρακι στο φουρνο να μυρισει ωραια ολο το σπιτι και να μας κερασετε και εμας να γλυκαθουμε λιγο...... :)

 

Αυτό να το πεις στον ....... που τρέχει και δεν φτάνει με τις απώλειες που έχει. Αφού έχει κάνει τα πάντα, του'χει μπει τώρα η ιδέα ότι φταίνε τα ξύλα... Θέλει να τα πετάξει όλα!! Και να'σαι σίγουρος ότι είναι εξαιρετικά έμπειρος, ακόμα και σε ασθένειες...

 

Επίτηδες δεν λέω τ'όνομά του, όμως αν ήσουν στην τελευταία συνάντηση του ΑΖ, θα είχες μάθει λεπτομέρειες...

 

Έγινε επεξεργασία - worldiver
Link to comment
Share on other sites

Εϊϊ παιδιά ακόμα να μου απαντήσετε για την κάψουλα

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος worldiver έγραψε:

 

Αυτό να το πεις στον ....... που τρέχει και δεν φτάνει με τις απώλειες που έχει. Αφού έχει κάνει τα πάντα, του'χει μπει τώρα η ιδέα ότι φταίνε τα ξύλα... Θέλει να τα πετάξει όλα!! Και να'σαι σίγουρος ότι είναι εξαιρετικά έμπειρος, ακόμα και σε ασθένειες...

 

Επίτηδες δεν λέω τ'όνομά του, όμως αν ήσουν στην τελευταία συνάντηση του ΑΖ, θα είχες μάθει λεπτομέρειες...

 

Να πω τη ακριβως.... πως ολος ο αμαζονιος ειναι γεματος ξυλα και οτι ειναι ολα αποστειρωμανα αλλιως δε Θα ειχαμε ουτε λεπι...

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Danaesip έγραψε:

Εϊϊ παιδιά ακόμα να μου απαντήσετε για την κάψουλα

Αν ειπε μια για 60λ, τοτε μια σε 60λ. Μονο ο πετσοπας ξερει το τι σου΄δωσε.

Και σε καμια εβδομαδα θα σου στειλω και φυτα.

Μια φωτο ανεβασε για να δουμε, αν φτανει το χαλικι , που εβαλες και ποσο μεγαλο ξυλο πηρες.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Αν ειπε μια για 60λ, τοτε μια σε 60λ. Μονο ο πετσοπας ξερει το τι σου΄δωσε.

Και σε καμια εβδομαδα θα σου στειλω και φυτα.

Μια φωτο ανεβασε για να δουμε, αν φτανει το χαλικι , που εβαλες και ποσο μεγαλο ξυλο πηρες.:)

Οκ πήρα 5 κιλά και το ξύλο θα στειλω μετά γιατί είμαι κάπου απλά το νερό έχει γίνει κίτρινο κάπως

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Danaesip έγραψε:

Οκ πήρα 5 κιλά και το ξύλο θα στειλω μετά γιατί είμαι κάπου απλά το νερό έχει γίνει κίτρινο κάπως

Και καφε να γινει το νερο-δεν πειραζει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Danaesip έγραψε:

Οκ πήρα 5 κιλά και το ξύλο θα στειλω μετά γιατί είμαι κάπου απλά το νερό έχει γίνει κίτρινο κάπως

Τωρα θα βαλεις τον βυθο;;; ριξε μια ματια στο παρακατω θεμα μια που σε ενδιαφερει το στρωσιμο με βακτηρια .

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες είναι στρώσιμο με τροφή

1) το χαλίκι φαίνεται λίγο αλλά σκεφτείτε ότι και το μαύρο κάτω κάτω είναι γεμάτο

2)η ροή του φίλτρου και περιμένω μια εβδομάδα να περάσει για το σιποραξIMG_20180319_124850.thumb.jpg.feaf26572fdb421f8d921c5b5fffcaf5.jpg

IMG_20180319_124836.thumb.jpg.8442b828352840c5ec304172da1b1f50.jpg

Link to comment
Share on other sites

1) Το χαλικι ειναι πολυ λιγο και χοντρο.Δεν μπορεις να φυτεψεις σε τοσο λιγο χαλικι.Πρεπει τουλαχιστον να εχεις 5-6εκ υψος το χαλικι.

Συν οτι οπως σου ειπα ειναι χοντρο.

2)Γιατι θα βαλεις το σιποραξ σε μια εβδομαδα?Το βιολογικο υλικο το βαζεις απο την αρχη που κανεις στρωσιμο για να αποικησουν τα βακτηρια πανω.

Link to comment
Share on other sites

15214632562031942773185.thumb.jpg.e85a163022ceedd5eb99341198a5f676.jpg

πριν 34 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

1) Το χαλικι ειναι πολυ λιγο και χοντρο.Δεν μπορεις να φυτεψεις σε τοσο λιγο χαλικι.Πρεπει τουλαχιστον να εχεις 5-6εκ υψος το χαλικι.

Συν οτι οπως σου ειπα ειναι χοντρο.

2)Γιατι θα βαλεις το σιποραξ σε μια εβδομαδα?Το βιολογικο υλικο το βαζεις απο την αρχη που κανεις στρωσιμο για να αποικησουν τα βακτηρια πανω.

Για να κάνει πρώτα χυμικη φίλτρανση και μετά βιολογική...

Το χαλίκι είναι μεσαίου μεγέθους και σκεφτόμουν για ανουμπιας να τα δέσω στην ρίζα

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

15214632562031942773185.thumb.jpg.e85a163022ceedd5eb99341198a5f676.jpg

Για να κάνει πρώτα χυμικη φίλτρανση και μετά βιολογική...

Το χαλίκι είναι μεσαίου μεγέθους και σκεφτόμουν για ανουμπιας να τα δέσω στην ρίζα

Αυτο ποιος το ειπε παλι? Να ρωτησω κατι? Γιατι οταν δινουμε καποιο λινκ δεν το διαβαζεται? Και μη μου πεις οτι εχεις διαβασει για τον κυκλο του αζωτου γιατι πουθενα δεν γραφει κατι τετοιο.

Το στρωσιμο γινεται με βιολογικο υλικο μεσα,εκει θα κανουν αποικιες τα βακτηρια.

Δεν εχει καμια σχεση το βιολογικο και το χημικο φιλτραρισμα.

Αλλο φιλτρανση αλλο στρωσιμο...

Εξακολουθω να λεω οτι το χαλικι ειναι λιγο και χοντρο,αν αργοτερα θες να φυτεψεις δεν θα μπορεις.

Επισης να ξερεις οτι μ αυτο το φιλτρο που εχεις αν βαλεις γκαπυ και γεννησουν θα εχεις προβλημα,ειναι πολυ μικρο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως εχει δικιο ο @rastafarian, το χαλικι και χοντρο ειναι και λιγο ειναι. Σου εχω γραψει πολλες φορες για κοκκομετρια, καλυτερα αμμο να εβαζες κατω.

Σ΄αυτο το χοντρουλικο δεν μπορουμε να φυτεψουμε τιποτα. Ηθελα να σου στειλω και κανα δυο ριζες κριπτοκορινα, αλλα τωρα μονο μοςς, ανουμπιας και μικροσορουμ... Και δεν ειναι θεμα μονο φυτεματος.... Καλα, κατι θα σκεφτουμε...

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Δυστυχως εχει δικιο ο @rastafarian, το χαλικι και χοντρο ειναι και λιγο ειναι. Σου εχω γραψει πολλες φορες για κοκκομετρια, καλυτερα αμμο να εβαζες κατω.

Σ΄αυτο το χοντρουλικο δεν μπορουμε να φυτεψουμε τιποτα. Ηθελα να σου στειλω και κανα δυο ριζες κριπτοκορινα, αλλα τωρα μονο μοςς, ανουμπιας και μικροσορουμ... Και δεν ειναι θεμα μονο φυτεματος.... Καλα, κατι θα σκεφτουμε...

Οκ..... ευχαριστώ πάντως την Τετάρτη που θα πάω κέντρο θα πάρω σιποραξ γιατί πολύ το καθιστερησα αλλά δεν είχε πιο λεπτό και δεν μου φαίνεται και πολύ χοντρό αλλά εσείς ξέρετε καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να αλλαξεις το χαλικι καντο τωρα γιατι μετα οταν θα θελεις να το αλλαξεις θα πρεπει παλι να ξαναστρωνεις τον βυθο....

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Αν ειναι να αλλαξεις το χαλικι καντο τωρα γιατι μετα οταν θα θελεις να το αλλαξεις θα πρεπει παλι να ξαναστρωνεις τον βυθο....

Δεν πειράζει που δεν μπορώ να φυτέψω γιατί στη αρχή που το φανταζόμασταν έτσι και όταν διάβασα για το φύτεμα άλλαξα οπτική και το βλέπω αλλιώς τώρα με φυτά που τα δένεις που είδα και στο ιντερνέτ ένα βίντεο....ααα και για το φίλτρο είναι μικρό αλλά έχει μια ροή στο φουλ

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Δεν πειράζει που δεν μπορώ να φυτέψω γιατί στη αρχή που το φανταζόμασταν έτσι και όταν διάβασα για το φύτεμα άλλαξα οπτική και το βλέπω αλλιώς τώρα με φυτά που τα δένεις που είδα και στο ιντερνέτ ένα βίντεο....ααα και για το φίλτρο είναι μικρό αλλά έχει μια ροή στο φουλ

 Η ροη δεν παιζει ρολο,το θεμα ειναι οτι δεν χωραει πολυ βιολογικο υλικο και με τα γκαπυ θα εχεις θεμα μολις γεννησουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος rastafarian έγραψε:

 Η ροη δεν παιζει ρολο,το θεμα ειναι οτι δεν χωραει πολυ βιολογικο υλικο και με τα γκαπυ θα εχεις θεμα μολις γεννησουν.

Οοοουυυυυ.... υποθέτω ότι όλα τα ψάρια θα χρειαστούν μεγαλύτερο έτσι;

Κρίμα γιατί Ίδη τα βρίσκω σκούρα με τα υπόλοιπα που χρειάζονται €€€ γιατί κανείς δεν μου είπε να γίνω εκατομμύριουχα........με αυτό το φίλτρο τι μπορώ να βάλω μέσα στο ενυδρείο;

Σκέφτηκα να το κάνω και για χελώνες κάποια στιγμή αλλά είναι εκτός προγραμματισμού με αυτα που έχω πάρει....

Καμία συμβουλή;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...